Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 08-05-07, 10:27   #121
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Cielo 95 GLE da in gat....

Acum am ajuns la birou....mi-am luat un filtru ceva de genul "Nippo...". E coreean sau japonez, nu mai stiu exact. Inca nu l-am montat. 20 ron de la magazinul de piese de la Turda cu 1 Mai. Sunt foarte ok oamenii acolo si au preturi bunicele, zic eu.
Lao, vroiam sa te mai intreb, merita sa iau bujii cu 4 electrozi Beru sau NGK? Sau e acelasi lucru ca cele normale?
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 08-05-07, 10:42   #122
Lao

Stage 5
 
Lao's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,205
Member of:
[Extreme Racing]
Default Re: Cielo 95 GLE da in gat....

Cele mai indicate sunt NGK BKR6E-11, de care am si eu si sunt foarte multumit. Sunt recomandate de producator pentru motoarele de Cielo, si 8V si 16V.
Lao is offline   Reply With Quote
Old 08-05-07, 11:25   #123
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Cielo 95 GLE da in gat....

Intelesesem tot de pe forum, de aici, ca ar fi 2 modele de NGK: cu distanta diferita intre electrozi, in functie de motor: 16v sau 8v. Pt 8v erau indicate BPR6ES.
Tu ai dohc parca, nu?
tipul de la magazinul de piese auto mi-a zis ca el nu e f increzator in astea cu 4 electrozi, nu crede ca ar merge mai bine masina cu ele decat cu cele normale. Tocmai de sta te intreb pe tine, conteaza mai mult parerea unui om care chiar foloseste asa ceva, stie din proprie experienta.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 08-05-07, 11:37   #124
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Cielo 95 GLE da in gat....

M-am uitat acum pe http://www.ngkspark.com.au/part_inde...hicle_type.htm
modelul care am zis eu e recomandat de ei.
pt 16v e ce ai zis tu http://www.ngkspark.com.au/part_inde...hicle_type.htm
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 08-05-07, 11:45   #125
Lao

Stage 5
 
Lao's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,205
Member of:
[Extreme Racing]
Default Re: Cielo 95 GLE da in gat....

Ciudat, eu stiam ca alea recomandate de mine erau pentru ambele motoare. Parca eu intrasem pe alt site.

Vino joi la Polivalenta la 19.30, mai schimbam o vorba.

Last edited by Lao; 08-05-07 at 11:47.
Lao is offline   Reply With Quote
Old 08-05-07, 11:55   #126
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Cielo 95 GLE da in gat....

Hai ca vin, dar tot la ore din astea "matinale" ma chemi Pe la 19 plec de la munca, dar poate reusesc sa "fug" mai devreme. Iti dau un PM cu nr meu, poti sa-mi dai un bip sa il am si eu pe al tau.
Daca tot sunt cu degetelele pe taste, mai am o (bine, mai multe, dar despre asta vb acum :P) mica problema: nu am reusit sa desfac bujiile, sunt f stranse. Mi-a fost frica sa fortez, sa nu stric filetul. O idee de desfacut? Sau "forta bruta"?

p.s: am stricat tot postul omului cu discutiile mele scuzele de rigoare.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 08-05-07, 12:03   #127
Lao

Stage 5
 
Lao's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,205
Member of:
[Extreme Racing]
Default Re: Cielo 95 GLE da in gat....

Deschide topic cu masina ta si discutam acolo de problemele tale. Foloseste cu incredere forta bruta, in sensul sa iei o tija mai lunga la cheia aia de bujii, pentru a avea o forta mai mare de rotire. Pana la urma tot va trebui sa le desfaci, ca doar n-o sa lasi masina cu bujiile astea pentru totdeauna.
Lao is offline   Reply With Quote
Old 08-05-07, 12:10   #128
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Cielo 95 GLE da in gat....

Lao, vezi ca am post facut, dar nu a mai scris nimeni nimic si s-a dus in jos. E pe pagina 2, la "Masina mea Daewoo". E postul "Cielo 2006 nou". Ai mai scris si tu cate ceva. Vorbim acolo, ca sa nu mai postez off topic cu toate ca si informatiile pe care le-ai dat aici sunt folositoare.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 08-05-07, 12:10   #129
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Cielo 95 GLE da in gat....

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
Lao, vezi ca am post facut, dar nu a mai scris nimeni nimic si s-a dus in jos. E pe pagina 2, la "Masina mea Daewoo". E postul "Cielo 2006 nou". Ai mai scris si tu cate ceva. Vorbim acolo, ca sa nu mai postez off topic cu toate ca si informatiile pe care le-ai dat aici sunt folositoare.
p.s: am primit bip, am memorat nr.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 08-05-07, 19:09   #130
PH-04-WPD

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 660
Default Re: Cielo 95 GLE da in gat....

si aici problemele legate de masina mea sau fac si eu alt topic?
Eu am pus bujii bosch pe care scria made in germany si sunt multumit...
Geo.. mai mult de 20 de ron nu costa aditivul ala si merita banii la benzina pe care o avem noi cu tot felul de gunoaie in ea.
__________________
http://www.romanianews.net/petitie-taxa-auto.html
Semnati petitia pt. a se renunta la taxa aceea... facuta de guvernul nostru infect....
PH-04-WPD is offline   Reply With Quote
Old 09-05-07, 13:34   #131
PH-04-WPD

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 660
Default Re: Cielo 95 GLE da in gat....

iar mi-a dat in nas.... o acceleram la fund si ea nimic ... nu se accelera de loc. si la relanti daca o acceleram pana la fund dadea sa moara motoru. De la ce sa fie? benzina proasta?!!! sau pompa de benzina? sau de la ce?!!! conducta aia care duce la injectoare, ati vazut ca e ca o piulita. Pe acolo imi cam scapa putin benzina, dar putina de tot. Cred ca e garnitura aia cam dusa. De acolo sa fie? Sau?
PH-04-WPD is offline   Reply With Quote
Old 09-05-07, 13:52   #132
PH-04-WPD

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 660
Default Re: Cielo 95 GLE da in gat....

Lao te rog mult da-mi o solutie ca tu le ai cu cielo cel mai mult pe aici. Sa schimb pompa? n-o baga presiune suficienta? sunt disperat Si asta se intampla doar la un drum lung daca merg in oras n-are treaba zbarnaie masina. si cand mi s-a intamplat s-a intamplat numai cand aveam acul de la benzina la prima liniuta alba. numai cand era in jurul acelei linii. Si cand am venit atunci de la bucuresti prima data si cand am am patit-o a doua oara si acum la fel.
PH-04-WPD is offline   Reply With Quote
Old 09-05-07, 14:14   #133
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Cielo 95 GLE da in gat....

Poate nu mai indica bine benzina si ramai fara....sau poate trage gunoaie de pe fund...sau poate e prea obosita pompa si fara minimul de ~8-10 l benzina nu isi face presiune calumea...
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 09-05-07, 15:55   #134
Lao

Stage 5
 
Lao's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,205
Member of:
[Extreme Racing]
Default Re: Cielo 95 GLE da in gat....

Verifică presiunea pompei la un service. DAcă nu mai bagă ca lumea, schimb-o. Am 2 de vânzare: una doar incercată, dar nouă, cealaltă cu vreo 40 de mii de km la activ, perfect funcţională.

Eu suspectez pompa.
Lao is offline   Reply With Quote
Old 09-05-07, 21:18   #135
PH-04-WPD

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 660
Default Re: Cielo 95 GLE da in gat....

cum adica una incercata?!
zi-mi si mie la ce bani le dai si de ce firma sunt fabricate...
PH-04-WPD is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -