Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 12-06-07, 20:26   #1
negru_yo

Stage 2
 
negru_yo's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 28
Default cip tuning pe cielo?

Salut! Am un cielo din 96,corean si ash vrea sa aflu daca imi pot monta un cip tuning...cei care stitzi sau care atzi mai facut...plz help me
negru_yo is offline   Reply With Quote
Old 12-06-07, 22:38   #2
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: cip tuning pe cielo?

poti monta
castigi 8 cai si 14Nm si te costa in jur de 200-300 euro(depinde de firma/persoana care iti face operatiunea)


dar paprea mea este ca intai sa umbli la sistemul de franare.
asa`m facut si eu (mie mi l`a facut un vecin manopera zero) dar cand am vazut ca abia se opreste masina...m`am gandit de 2 ori.
modifica franele apoi fai chip
pune`i filtru sport.
evacuare din fata pana`n spate(cauta pentru vectra A este identica)
si daca faci astea vei castiga un 10 cai
chip+filtru+tobe

daca vrei ceva mai de doamne ajuta cauta o axa de astra de 1.8 si vei mai castiga putere numa ca apoi tre sa modifici si pompa de benzina si apoi va trebui reschis chipul.
tu stii
__________________
Sa fi Om e o Intamplare, sa fi Domn e un Lucru Mare ! ! !

Last edited by DACIA-Wrc; 12-06-07 at 22:41.
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
Old 13-06-07, 00:25   #3
negru_yo

Stage 2
 
negru_yo's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 28
Default Re: cip tuning pe cielo?

am uitat sa mentzionez,masina am cumparat'o cu sistem GPL,acum 2 ani...va trebui sa renuntz la el daca montez cipul?
negru_yo is offline   Reply With Quote
Old 13-06-07, 11:28   #4
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: cip tuning pe cielo?

nu vei castiga nimic daca ai gpl`u.
pune`ti tobe, filtre, alta axa cu came(iesi mai eftin si castigi putere bruta) :P
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
Old 13-06-07, 11:32   #5
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: cip tuning pe cielo?

http://www.chiptuning-munchen.ro/chiptuning.html
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
Old 15-06-07, 08:47   #6
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: cip tuning pe cielo?

Deci...stiu ca am postat pe alt thread al tau ca nu faci nimic cu chip-tuning pe GPL si imi sustin parerea in continuare.
Doar ca ma tot gandeam ca nu se poate sa nu existe ceva si pt gaz....si am descoperit Unichip, care e de fapt un calculator care se leaga la ECU masinii. Are programul lui de functionare prin care comanda amestecul si functionarea motorului. Pe Unichip se pot pune 2 harti de functionare, una pt benzina si una pt GPL. Deci poti face si un fel de "chip-tuning" pt GPL. Nu stiu costurile...dar in mod sigur sunt mult mai scumpe decat o chipuiala normala.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 15-06-07, 20:39   #7
mad max

Stage 5
 
mad max's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,206
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: cip tuning pe cielo?

Pentru cei cu gpl se pot modifica parametrii de functionare din softul instalatiei de gpl daca este o instalatie secventiala. Chip tuning-ul are efect si pe gpl, dar mai putin. Prin chipuire se modifica mai multi parametrii printre care si timpul de injectie la anumite turatii(care pe gpl nu are niciun efect) si avansul de aprindere (care are efect si pe gpl). Cielo-ul meu e chipuit de Rabanne si e super tare.
__________________
STOCK IS FOR LOOSERS. BAUBAU Racing!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti nu de teama ca le-ai putea pierde ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!!!
Everybody can buy a car, but not everybody can modify a car...
DE VANZARE CIELO GSI 16V!!! https://forum.4tuning.ro/496-anunturi...o-gsi-16v.html
mad max is offline   Reply With Quote
Old 16-06-07, 23:51   #8
aXeL.ZeY
BMW Driver

Stage 5
 
aXeL.ZeY's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 379
Member of:
[DAEWOO]
Post Re: cip tuning pe cielo?

Daca poti sa renunti la el, renunta, o sa simti diferenta oricum, dupa aia faci ce a zis si DACIA-Wrc si te mai gandesti daca sa pui chip sau nu.Vad ca eshti din Ct daca vrei ne intalnim odata sa vb.
P.s e 16v al tau ?
aXeL.ZeY is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -