Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 27-03-07, 23:27   #1
PH-04-WPD

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 660
Default Cielo 95 GLE da in gat....

Veneam acu vreo sapt de la buc... si pe drum ... a inceput sa imi dea in nas... cand acceleram ... nu se accelera ci din contra.. scadea in ture... si mai mai sa moara motoru.... la relanti avea niste fluctuatii imense si chiar se oprea motoru daca apasam pedala. Nici nu puteam sa plec dupa loc.... am crezut ca e de la benzina... dar in seara asta iar mi-a facut ...dar nu asa rau ... si-a revenit in mers... ce poate sa fie... eu m-am gandit ca ar fi gunoaie in filtrul de benzina.... voi ce spune-ti ... chiar am nevoie de ajutor... maine ma duc la service... sper sa nu fie mult de investit ca am de asteptam vreo sapt pana fac rost de bani
__________________
http://www.romanianews.net/petitie-taxa-auto.html
Semnati petitia pt. a se renunta la taxa aceea... facuta de guvernul nostru infect....
PH-04-WPD is offline   Reply With Quote
Old 28-03-07, 00:22   #2
geti

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,121
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Cielo 95 GLE da in gat....

Verifica filtru de benzina,roaga te sa nu fie pompa(asta daca ai scapat o fara benzina).
geti is offline   Reply With Quote
Old 28-03-07, 07:58   #3
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Cielo 95 GLE da in gat....

geti, nu pot sa fie si bujii/fise/capac delco? nu cred ca e vorba numai de benzina, cu toate ca alta cauza pot fi si injectoarele infundate.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 28-03-07, 08:00   #4
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Cielo 95 GLE da in gat....

pun si eu o intrebare tampita...cielo au platina? daca au, e f posibil ca asta sa fie. la dacie astea era simptomele.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 28-03-07, 11:05   #5
PH-04-WPD

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 660
Default Re: Cielo 95 GLE da in gat....

uff... nu am mers niciodata cu putina benzina pt. ca stiu ca daca trage pompa aer se poate strica. Si nici inainte sa cumpar masina de la vechiul proprietar nu s-a mers asa cu ea... si pompa am impresia ca a fost schimbata....hai k astazi ma duc la service sa vad ce o avea...tineti-mi pumni sa nu fie ceva grav ...
PH-04-WPD is offline   Reply With Quote
Old 28-03-07, 11:24   #6
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Cielo 95 GLE da in gat....

Ai ajuns la service? Vezi din aprindere, ca de obicei pe acolo e problema. Daca nu aia prinderea buna, nu ai scanteie si benzina nu e arsa, se inneaca motorul...si apar simptomele pe care le-ai descris tu. Benzina care intra in camera la ralanti nu arsa si cand tu ii dai pedala fiindca motorul "da in nas", e normal sa moara. Eu asa am patit la una din Daciile pe care le-am avut (prima, ca dupa aia am invatat smekeria) si era platina, care se impusca din cauza condensatorului prost, nu dadea scanteie corect, benzina nu era arsa si se inneca motorul.

Legat de pompa, mi se intampla destul de des sa merg pe rezerva si nu cred ca e o problema atat de mare sa mergi asa, doar sa nu fie zi de zi. bine, eu am si masina noua si rezervorul e relativ curat... Mai grav e cand ramai fara pic de benzina, pe 0...
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 28-03-07, 12:20   #7
PH-04-WPD

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 660
Default Re: Cielo 95 GLE da in gat....

n-am ajuns inca la service acu ma preg sa plec... la telefon mi-a spus mecanicu ca ar putea sa fie injectoarele... sper sa nu fie ceva grav... ufff ... si cu benzina am mers mereu cu vreo 6-7 litri cel putin peste rezerva... nush cat e rezerva...
PH-04-WPD is offline   Reply With Quote
Old 28-03-07, 12:34   #8
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Cielo 95 GLE da in gat....

cam de 5-6 l e rezerva. cel putin la mine, asa se aprinde becul. Injectoarele s-ar putea sa fie infundate, asta se rezolva usor si relativ ieftin.
Bafta, sa imi zici si mie ce a avut
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 28-03-07, 13:43   #9
PH-04-WPD

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 660
Default Re: Cielo 95 GLE da in gat....

Pai mi-a umblat acolo la nush ce... a curatat ceva dar nu stiu ce.. nu injectoarele si ... mi-a spus sa schimb si filtru de benzina... si sa-i bag niste aditiv dala in benzina... acu sa vedem .. de la service pana acasa a mers bine... si m-a intrebat daca i-am schimbat si bujiile... sa vedem ... dupa ce schimb filtru de benzina ... si bag aditiv... asta sapt viitoare cand vin banutii...
PH-04-WPD is offline   Reply With Quote
Old 28-03-07, 14:48   #10
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Cielo 95 GLE da in gat....

tocmai ce era mai important nu stii: ce a curatat
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 28-03-07, 19:52   #11
PH-04-WPD

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 660
Default Re: Cielo 95 GLE da in gat....

da ... a desfacut ceva acolo .. avea si o mufa ...
PH-04-WPD is offline   Reply With Quote
Old 29-03-07, 13:00   #12
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Cielo 95 GLE da in gat....

IAC-ul, daca nu ma insel...
ce aditiv? pt ce? exista pt marirea CO, exista pt curatarea instalatiei, exista pt mai multe aditivi...
nici motorul meu nu merge chiar rotund, la ralanti ma cam streseaza...la service a pus-o la tester (ala vede doar amestecul si codurile de eroare) si totul aparea ok, a verificat-o si un electrician...tot ok. O sa incerc sa ii schimb bujiile si fisele cu ceva bun , si sa vad daca isi schimba comportamentul.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 29-03-07, 16:39   #13
PH-04-WPD

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 660
Default Re: Cielo 95 GLE da in gat....

Pai pt. curatarea instalatie ... sa mai arda din gunoaie ... si ii schimb si filtru de benzina.. si daca nu ma duc s-o pun si eu pe tester... si sa vedem ...
PH-04-WPD is offline   Reply With Quote
Old 29-03-07, 16:45   #14
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Cielo 95 GLE da in gat....

Testerul nu spune mare lucru...mecanicul conteaza cel mai mult. Ca testerul nu zice nimic de aprindere, de electrica....
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 30-03-07, 08:27   #15
gelcap

Stage 2
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 34
Default Re: Cielo 95 GLE da in gat....

Cel mai bine ar fi sa desfaci delcoul si sa vezi cum arata piesele prin el... Dai jos fisele dupa ce notezi ordinea, desfaci 2 suruburi si dai capacul de la delcou jos, daca sunt oxidate contactele inauntru il schimbi, la fel si rotorul din delcou care e posibil sa fie exidat. Daca persista problema, verifici bobina din delcou si dc are spire desfacute sau e oxidata o schimbi.
gelcap is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -