Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 03-01-10, 13:12   #1126
Daniel_Toa

Stage 5
 
Daniel_Toa's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 8,003
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Cum anume verific caseta de directie ? Cauciucuri am 225 ... jante pe 16 , si sunt echilibrate de 3 zile .
Daniel_Toa is offline   Reply With Quote
Old 03-01-10, 13:18   #1127
GOGU_VL
BMW Driver

Stage 5
 
GOGU_VL's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 5,384
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by Daniel_Toa View Post
Cum anume verific caseta de directie ? Cauciucuri am 225 ... jante pe 16 , si sunt echilibrate de 3 zile .
Daca iti pui 215/50/16 ai sa vezi ca nu'ti mai face asa.....eu de la 235/40/17 am trecut la 225/45/17, si tot asa facea, si'am pus 215/50/17, si sunt sef acum pe sleauri/gropi .....caseta de directie o poti verifica numai pe un elevator, tragand de roata stanga/dreapta, sus/jos.
GOGU_VL is offline   Reply With Quote
Old 03-01-10, 14:26   #1128
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by jm3k3rd3mik View Post
Mersi de specificatii bro
Referitor la ASC, n'are legatura cu calculatorul masinii ?
np! aia e, ca eu banuiesc ca nu are leg cu calc masinii, doar cu calcu de ABS. dar nu stiu. ma gandeam ca poate stie careva pe aici exact. asa, la ghiceala, as zice ca citeste dupa senzorii de ABS cand se invart rotile in gol si da vreo comanda la clapeta aia a doua, care-ti inchide aerul. treaba e ca asa cum ziceam, asta e ghiceala. m-ar ajuta daca ar stii cineva sigur cum e cu ASC-ul asta. s-ar putea sa fie si pompa aia de ABS altfel, la astea cu ASC. sau poate chiar trece prin ECU masinii, si atunci ma las pagubas. in fine, daca are cineva detalii..

@daniel: o ridici pe un cric daca nu ai elevator si eventual o capra, butuc ceva sa nu dai cu ea jos cand tragi de roata. prinzi roata de la ora 9 si ora 3 si tragi de ea stanga-dreapta. o sa simti la mana daca are joc. si mie imi facea la fel, s-a rezolvat dupa ce am schimbat jantele pe 17" cu unele pe 16".
__________________
From WTF to DIY to OMG
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 03-01-10, 14:55   #1129
passatb4

Stage 5
 
passatb4's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 371
Wink Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
np! aia e, ca eu banuiesc ca nu are leg cu calc masinii, doar cu calcu de ABS. dar nu stiu. ma gandeam ca poate stie careva pe aici exact. asa, la ghiceala, as zice ca citeste dupa senzorii de ABS cand se invart rotile in gol si da vreo comanda la clapeta aia a doua, care-ti inchide aerul. treaba e ca asa cum ziceam, asta e ghiceala. m-ar ajuta daca ar stii cineva sigur cum e cu ASC-ul asta. s-ar putea sa fie si pompa aia de ABS altfel, la astea cu ASC. sau poate chiar trece prin ECU masinii, si atunci ma las pagubas. in fine, daca are cineva detalii..

@daniel: o ridici pe un cric daca nu ai elevator si eventual o capra, butuc ceva sa nu dai cu ea jos cand tragi de roata. prinzi roata de la ora 9 si ora 3 si tragi de ea stanga-dreapta. o sa simti la mana daca are joc. si mie imi facea la fel, s-a rezolvat dupa ce am schimbat jantele pe 17" cu unele pe 16".
asc are legatura cu abs si asta ti-o zic sigur de ce pt ca abs are si el legatura cu rulmenti deci am o problema cu un rulment pe spate si din cauza asta sa aprins abs fiind abs aprins nu pot dezactiva sau asc sau sa il activez pana abs nui stins asc tine de abs atunci cand abs nu poate frana cum trebuie sau simte asc ca a franat pe o roata acesta il controleaza si franeaza si el dar............ uni zic ca asc e pus sa taie benzina in caz de derapaj , din cate stiam eu ala e esp in fine eu asa stiu asa am invatat ,daca am invatat prost inseamna ca sunt si eu )
passatb4 is offline   Reply With Quote
Old 03-01-10, 17:42   #1130
69WRX

Stage 5
 
69WRX's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,205
Member of:
[Opel]
[2 Roti]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by jm3k3rd3mik View Post
E diesel.
Aia e, acolo e mult de munca.
Si la prindere e problema, trebuie adaptat, sudat, inlocuit suporti si ce dreaq o mai trebui p'acolo.
Masina e completa, nu'mi fac probleme de calculatoare.....planetarele trebuie schimbate, ca n'au cum sa reziste la asa putere, ESPu' mi'ar trebui instalat pe masina, asa ca iar un electrician bun....frane schimbate, jante mai late....
Iar 535 e tot ca 530, adica au acelasi motor, numai ca se deosebeste de a doua turbina, si are NM mai mare....asta e din ce stiu eu
e motorul de 3.0 de pe 530 dar cu alte injectoare inca o turbina, etc...
din cate stiam sunt doua versiuni una cu 272 cp si una cu 286 la diesel parca era o turbina mai mica si una mai mare iar la benzina doua turbine la fel
__________________

Iubiţi-vă BMW-urile vechi, că altele la fel nu se mai fabrică !!!

NU exista viata dupa kitul de M de la BMW !!!
69WRX is offline   Reply With Quote
Old 03-01-10, 18:02   #1131
zona_zooster

Stage 1
 
zona_zooster's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 20
Default Re: Trucuri, Secrete, Si Info de Care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by nitro_XII View Post
Dau si eu un info despre pisica..
peste tot pe forum scrie ca daca iti face relatiul in sus si in jos ca e sonda lambda.
In cazul meu, si mai stiu de un caz (eu 318is, celalalt caz 318i) o ringurile de la injectoare nu mai etanseaza cum trebuie si trage aer fals pe acolo.
sper sa va foloseasca informatia asta, pe care, eu personal, nu am gasit-o in niciun topic

salutari
1-. tu ai schimbat o ringurile si nu ti-a mai facut figura asta ?
2 - daca o ringu nu mai etanseaza bine nu crezi ca ar curge benzina ?
intreb fiindca si mie imi face asa da nu mereu .
astept un raspuns . ms. si un an nou fericit
zona_zooster is offline   Reply With Quote
Old 03-01-10, 18:26   #1132
nirolfHD

Stage 4
 
nirolfHD's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 282
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by passatb4 View Post
asc are legatura cu abs si asta ti-o zic sigur de ce pt ca abs are si el legatura cu rulmenti deci am o problema cu un rulment pe spate si din cauza asta sa aprins abs fiind abs aprins nu pot dezactiva sau asc sau sa il activez pana abs nui stins asc tine de abs atunci cand abs nu poate frana cum trebuie sau simte asc ca a franat pe o roata acesta il controleaza si franeaza si el dar............ uni zic ca asc e pus sa taie benzina in caz de derapaj , din cate stiam eu ala e esp in fine eu asa stiu asa am invatat ,daca am invatat prost inseamna ca sunt si eu )
de mult timp ma intreb de la imi face figuri becu ala de la ABS..am si dat jos toate rotile..am verificat senzorii si ce mai era pe acolo..dar nu am ajuns la nicio concluzie..de ce rulment e vorba? si ms ca ai adus vorba de asta
nirolfHD is offline   Reply With Quote
Old 03-01-10, 20:10   #1133
GOGU_VL
BMW Driver

Stage 5
 
GOGU_VL's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 5,384
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by passatb4 View Post
asc are legatura cu abs si asta ti-o zic sigur de ce pt ca abs are si el legatura cu rulmenti deci am o problema cu un rulment pe spate si din cauza asta sa aprins abs fiind abs aprins nu pot dezactiva sau asc sau sa il activez pana abs nui stins asc tine de abs atunci cand abs nu poate frana cum trebuie sau simte asc ca a franat pe o roata acesta il controleaza si franeaza si el dar............ uni zic ca asc e pus sa taie benzina in caz de derapaj , din cate stiam eu ala e esp in fine eu asa stiu asa am invatat ,daca am invatat prost inseamna ca sunt si eu )
Bro nu ti'o zic in nume de rau, dar mai foloseste si tu virgula sau punctul, sau macar "....."
Sa revenim totusi la pasiunea noastra, E36.
Ai dreptate ca Abs'ul tine de Asc, daca ai vreu senzor de Abs bulit, iti stau in bord aprinde ambele, dar te contrazic intr'o problema, si anume ca, Asc'ul taie benzina in caz de derapaj..... de ce zic asta? Pentru ca colegul meu de la service, are Asc pe masina, si cand facem liniute de pe loc dezactiveaza Asc'ul ca sa poa'sa plece de pe loc, ca daca pleaca cu el activat......ii dau 3 tiruri diferenta e cu pedala blana si el are 20km/h.
GOGU_VL is offline   Reply With Quote
Old 03-01-10, 22:25   #1134
69WRX

Stage 5
 
69WRX's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,205
Member of:
[Opel]
[2 Roti]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

asc nu franeaza rotile se ocupa doar cu controlul tractiunii. ala care si franeaza este dsc
69WRX is offline   Reply With Quote
Old 03-01-10, 22:40   #1135
passatb4

Stage 5
 
passatb4's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 371
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by nirolfHD View Post
de mult timp ma intreb de la imi face figuri becu ala de la ABS..am si dat jos toate rotile..am verificat senzorii si ce mai era pe acolo..dar nu am ajuns la nicio concluzie..de ce rulment e vorba? si ms ca ai adus vorba de asta
e vb de rulmentul de la roata... angrenare roata nu stiu nici eu ce legatura are el ca nu sunt mecanic da mecanicul asta mi-a zis si cam ii dau dreptate ca si huruie la roata si nu stim la care ca nu am avut timp cand am verificat senzori de uzura si senzori de abs (rezultat -erau buni)ma grabeam si de aia am zis ,lasa ca o facem noi
o sa vb maine cu el si o sa dau un mesaj care ar fi legatura rulmentului cu abs
passatb4 is offline   Reply With Quote
Old 03-01-10, 22:54   #1136
passatb4

Stage 5
 
passatb4's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 371
Wink Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by jm3k3rd3mik View Post
Bro nu ti'o zic in nume de rau, dar mai foloseste si tu virgula sau punctul, sau macar "....."
Sa revenim totusi la pasiunea noastra, E36.
Ai dreptate ca Abs'ul tine de Asc, daca ai vreu senzor de Abs bulit, iti stau in bord aprinde ambele, dar te contrazic intr'o problema, si anume ca, Asc'ul taie benzina in caz de derapaj..... de ce zic asta? Pentru ca colegul meu de la service, are Asc pe masina, si cand facem liniute de pe loc dezactiveaza Asc'ul ca sa poa'sa plece de pe loc, ca daca pleaca cu el activat......ii dau 3 tiruri diferenta e cu pedala blana si el are 20km/h.
ok sory ms pt corectie nu ma supar da asa e cand scriu repede ,scriu sa inteleg doar eu ......
deci revin : tin sa te contrazic asc e alceva asc+T e alceva ,nus cum traduci u termeni astia .......(cea ce ti-a zis prietenu tau ti-a zis dintr-un punct de vedere a lui( o avea asc+t si alt sistem), nu si a uzinei bmw.......fara suparare.. poate are si un alt sistem care taie benzina ca sa nu mai pleci cu scart gen LOGAN parca sau era alta marca?)da eu ii traduc asa

asc (Automatic Stability Control ) ---asc+t (Automatic Stability Control plus Traction )
ASC + T is integrated into the Antilock Braking System (ABS). To a large extent ASC + T functions like ABS in reverse

k ce am scris aici e luat de pe alt forum unul bmw poate uni au cont,poate alti nu, da eu o sa trec cei scris acolo si la noi poate o sa fie de folos

Last edited by passatb4; 03-01-10 at 22:59.
passatb4 is offline   Reply With Quote
Old 03-01-10, 23:07   #1137
nirolfHD

Stage 4
 
nirolfHD's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 282
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by passatb4 View Post
e vb de rulmentul de la roata... angrenare roata nu stiu nici eu ce legatura are el ca nu sunt mecanic da mecanicul asta mi-a zis si cam ii dau dreptate ca si huruie la roata si nu stim la care ca nu am avut timp cand am verificat senzori de uzura si senzori de abs (rezultat -erau buni)ma grabeam si de aia am zis ,lasa ca o facem noi
o sa vb maine cu el si o sa dau un mesaj care ar fi legatura rulmentului cu abs
mda...si la mine se aude la o roata din spate un huruit..nu tare..dar destul incat sa il sesizezi pe drum frumos..astept sa postezi cand aflii ceva
nirolfHD is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 00:17   #1138
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

ASC (de care eu stiam ca e anti spin control, da' ma rog, oricum nu conteaza) nu taie benzina din cate stiu eu, doar aerul. are o a doua "clapeta de acc" comandata de un actuator, in functie de ce citeste senzorul de ABS de la roata. in sensul ca daca o roata se invarte in gol, actuatorul o sa inchida clapeta de acceleratie, rezultand o frana de motor. destul de rudimentar sistemul insa eficient. cel putin asta am inteles/dedus eu din ce am vzt pe masina.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 00:29   #1139
bebe no1

Stage 5
 
bebe no1's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,402
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
ASC (de care eu stiam ca e anti spin control, da' ma rog, oricum nu conteaza) nu taie benzina din cate stiu eu, doar aerul. are o a doua "clapeta de acc" comandata de un actuator, in functie de ce citeste senzorul de ABS de la roata. in sensul ca daca o roata se invarte in gol, actuatorul o sa inchida clapeta de acceleratie, rezultand o frana de motor. destul de rudimentar sistemul insa eficient. cel putin asta am inteles/dedus eu din ce am vzt pe masina.
din cate stiu eu tu ai dreptate
bebe no1 is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 01:36   #1140
Billy c25xe

Stage 5
 
Billy c25xe's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 846
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Jmechere de mic , crezi ca va avea loc totul sub capota pisicii? Sa zic ca motorul ar incapea dar accesorile ? Ar iesii ceva unicat , intradevar , dar o sa fie mult de munca , trebuiesc atatea lucruri adaptate , numai cand ma gandesc la punti , mai ales cea fata si la locul pt. cutie , eheeeee , mult de munca. Si mai ales , trebuie dusa la un service unde s-au mai facut astfel de transplanturi, nu oricine e in stare de o asemenea operatie. Tu stii cel mai bine daca renteaza sau nu.

Bafta!
Billy c25xe is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -