Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ALFA ROMEO > Alte discutii Alfa Romeo

Reply
 
Thread Tools
Old 22-11-06, 11:12   #31
alfa33

Stage 5
 
alfa33's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 354
Default Re: Miturile despre fiabilitatea Alfa Romeo

am un prieten in irlanda care locuieste in Dublin. Acolo au o comunitate gen 4tuning care se numeste Octane. 50% din cei de pe acolo sunt posesori de Alfa, vreo 20% su alte masini italiene gen ferrari sau lamborghini inca 20% sunt cu masini britanice iar restul cu alte marci europene sau japoneze. Discutiile insa sunt in mare parte legate fie de masinile italiene fie de cele japoneze iar la intalnirile lor cele mai multe masini sunt italienesti. M-a distrat o propozitie dintr-o conversatie cu el. "Stau de 6 ani in irlanda si pana acum nu am cunoscut nici un posesor de vw passat TDI" De fapt acest gen de masini sunt foloside doar de companii ca si masini de serviciu, foarte putini isi iau pentru "acasa" masini germane. In afara de BMW si unele modele Audi nu prea exista pe acolo VW. De altfel daca mergeti prin germania o sa vedeti ca majoritatea modelelor po****re la noi dintre masinile germane la ei sunt taxiuri
__________________
Alfa Romeo 33 1.7 16V Quatrofoglio Verde
Alfa Romeo GTV V6 2.0 Turbo
alfa33 is offline   Reply With Quote
Old 21-01-07, 17:52   #32
Raul 88

Stock
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 4
Default Re: Miturile despre fiabilitatea Alfa Romeo

salut, as avea si eu o intrebare propietarului de alfa gtv, sau altui cunoscator
vreau sa imi iau o alfa gtv din '99, 42.000km, full fara piele, ar merita 7000euro, negociabil, sper sa o scot in 6500
ce credeti..?
Raul 88 is offline   Reply With Quote
Old 21-01-07, 17:54   #33
Raul 88

Stock
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 4
Default Re: Miturile despre fiabilitatea Alfa Romeo

apropo ca motorizare este 1.8 T
Raul 88 is offline   Reply With Quote
Old 21-01-07, 22:42   #34
puma rider

Stage 3
 
puma rider's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 82
Member of:
[AfterDark Racing]
Default Re: Miturile despre fiabilitatea Alfa Romeo

E cam offtopic ce ai scris aici, dar eu te sfatuiesc sa o duci la un mecanic sau un atelier sa o verifici intai. Daca nu iti convine si nu o cumperi, poti sa-mi dai si mie te rog datele de contact ale celui ce o vinde?
puma rider is offline   Reply With Quote
Old 21-01-07, 23:13   #35
Raul 88

Stock
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 4
Default Re: Miturile despre fiabilitatea Alfa Romeo

da sigur, doar ca nu stiu in cati bani merge masina asta.
nu o gaseti pe siturile de vanzari auto si mi-am facut o idee
cu pretu asta....
Raul 88 is offline   Reply With Quote
Old 22-01-07, 12:59   #36
Raul 88

Stock
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 4
Default Re: Miturile despre fiabilitatea Alfa Romeo

ok ms mult....
Raul 88 is offline   Reply With Quote
Old 02-03-07, 22:37   #37
aXelstorm
Ford Driver

Stage 5
 
aXelstorm's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 336
Member of:
[FORD]
Default Re: Miturile despre fiabilitatea Alfa Romeo

Revenind pe topic, pot spune ca am vazut de mai multe ori demonstratii se forta Alfa-Romeo...chiar umar la umar cu mine: cu ce au avut de-a face Capri '74 motor 3.0 V6 Essex 138Cp 241Nm, tractiune spate, diferential LSD (semiblocant), dezavantajat de suspensia spate insa, care nu-mi conferea stabilitate (osie fixa, pe foi de arc), iar a doua masina pe care am vazut-o spulberata de Alfa a fost actualul meu Sierra de 2.0 si 115CP cu 173Nm...tot RWD, insa mai evoluat o leaca. Ce m-a demolat cand aveam Capriul? O Alfa-Romeo Giulietta...motorizarea nu o cunosc, dar in timp ce eu ma straduiam sa tin linia dreapta cu animalul meu, ea urca in viteza si in turatie ceva de vis...
Cu Sierra, m-a mancat in c** si m-am dat cu un 155 2.0 Twin Spark, care m-a demolat realmente...

Performanta, confort...exista. Fiabilitate??? Eu zic ca este...conduc si o masina care a suferit mult din cauza imaginii creeate de utilizatorii tampiti. E vorba de un Oltcit, si acesta nu a ridicat probleme. Dar cum se spune si mai sus: da-i consumabile si tot ce vrea, exact cand vrea, si nu te va durea capul.
__________________
Ford SIERRA MK1 XR4i 2.8i K-Jet -ex 2.0i//imperial red//Ghia bodytrim//15" OZ wheels
aXelstorm is offline   Reply With Quote
Old 03-03-07, 00:59   #38
puma rider

Stage 3
 
puma rider's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 82
Member of:
[AfterDark Racing]
Default Re: Miturile despre fiabilitatea Alfa Romeo

Pt. aXelstorm, ce pot sa spun, o alfa 155 2.0 twinspark are 150 de cai, putere comparabila cu multe motoare produse in 2007, superlaudate, era normal ca diferenta de putere sa fie simtita. Cu consumul de benzina la motoarele astea e alta poveste.La alfa mi se pare ca se potriveste cel mai bine campania lor din anii 90, in care spunau simplu "Cuore Sportivo" , nu trebuie sa fii italian ca sa intelegi ce inseamna.
puma rider is offline   Reply With Quote
Old 05-03-07, 17:01   #39
aXelstorm
Ford Driver

Stage 5
 
aXelstorm's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 336
Member of:
[FORD]
Default Re: Miturile despre fiabilitatea Alfa Romeo

E clar ca performanta fara benzina nu se poate... daca cineva o cumpara si apoi o critica pt consum...inseamna ca acel cineva are o deficienta mentala.
aXelstorm is offline   Reply With Quote
Old 31-03-07, 17:50   #40
styopka

Stage 1
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 15
Default Re: Miturile despre fiabilitatea Alfa Romeo

arta ,este perfectiune imperfecta si alfa-romeo face parte din ea,e o marca superba..........................
styopka is offline   Reply With Quote
Old 31-03-07, 23:05   #41
lynxul

Stage 2
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 44
Default Re: Miturile despre fiabilitatea Alfa Romeo

Discutia despre fiabilitate este indreptatita, nu e CEA mai fiabila masina. Atu-urile marcii sunt cu totul altele, iar o bucsa la 10.000km e un pret mic platit pentru ce ofera masina. Nu se compara cu nimic din gama ei de preturi, mai ales SH. Deci daca aveti bani limitati (<20.000E) luati o Alfa. daca aveti mai mult... v-o vand pe a mea!!!
lynxul is offline   Reply With Quote
Old 03-04-07, 12:33   #42
Lukkkkkas

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 587
Default Re: Miturile despre fiabilitatea Alfa Romeo

Ce parere aveti de Alfa 164...am gasit una cu motor de 2000, 135 KW la 3000E ...din 91, arata bine....ce ticeti merita?...Si inca ceva...cat consuma bestia asta?
Lukkkkkas is offline   Reply With Quote
Old 25-04-07, 22:33   #43
traiangtg

Stage 2
 
traiangtg's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 26
Default Re: Miturile despre fiabilitatea Alfa Romeo

sal.sunt mai sensibile la drumurile noastre.in rest sunt ok
......parerea mea
traiangtg is offline   Reply With Quote
Old 12-06-07, 02:22   #44
TzuTzu77
MACS Member

Stage 5
 
TzuTzu77's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,264
Member of:
[MACS]
[Opel]
Default Re: Miturile despre fiabilitatea Alfa Romeo

prefer sa intreb aici, pt ca alfistii cred ca se pricep cel mai bine...am vazut ca in germania o 156 din 2000 sau chiar mai noua gasesc la 4-5000, sub 100000 km...de schimbat, normal, se schimba consumabile, dar la banii si la km astia, se mai baga multi bani in ea?? lu' taica-miu i s-a pus pata pe bmw e46, dar cred ca nu o sa gasesc pana in 7-8000e in germania in stare buna asa ceva, mie imi place alfa la nebunie, daca il conving si pe el e ok, pt k e total anti alfa....deci, rezumand, la o alfa 156, cam care e cel mai fiabil motor, la ce trebuie sa fiu atent, si se merita??? sper sa raspundeti cu mintea, nu cu inima de alfisti sau anti-alfa
__________________

2001 Nocturnoblau Astra G Coupe Z20LET
TzuTzu77 is offline   Reply With Quote
Old 12-06-07, 17:17   #45
Tupac

Stage 3
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 154
Default Re: Miturile despre fiabilitatea Alfa Romeo

Cele mai fiabile motoare ar fi V6-urile si JTD-urile (incluzand aici si Multijetul normal). Dar daca luam anul la care faci tu referire, ai ca variante doar 2.5 V6 si 1.9 JTD ca fiind cele mai fiabile motoare.
__________________
Alfa Romeo 147 1.9 JTD 8v
Tupac is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -