Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 03-08-09, 19:09   #256
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Quote:
Originally Posted by RideTheRiddle View Post
de ce e o masina excelenta pentru romania?
pentru ca se duce imediat electrica pe ea ? pentru ca dupa 70.000 de km deja zici ca are 10 ani masina? ca troncane toata tabla pe ea si mai stiu eu cate si cate dupa maxim 1 an?

pentru o mie de euro sau chiar mai putin iti iei o masina in care bagi banii aia in primele cateva luni pentru a rezolva bubele din fabrica. prefer masina sh celei romanesti oricand. macar asa stiu de ce bag bani in ea si nu ma mai oftic.

si pentru a nu-mi sari in cap, va spun si de unde stiu toate astea. partea cu electrica e clar, o vedem zilnic pe strada la toate loganurile, cu troncanitul am un prieten cu un logan din 2006 de care se plange tot timpul. masina are 40.000km si troncane tabla pe ea de zici ca sta prinsa in scotch, si asta dupa 1 an si cateva luni nu dupa 3. sa nu mai zic de faptul ca a bagat la bani in ea de s-a saturat pentru a-i remedia diferetele probleme pe care le-a avut cu "tamplaria". singurul logan pe care il cunosc asa mai bine si nu a cazut este al unui vecin care desi il are pe taxi il tine in puf. la modul ca el nu cheltuie pentru el banii pe care ii baga in masina pentru a o spala ingriji si mentine impecabila din pdv mecanic
nu poti generaliza faza asta cu tablaria,partea electrica si uzura masinii.ar trebui sa ai cel putin 10 cunoscuti care detin logan de cel putin 2 -3ani si care in mare majoritate sa se fi plans de respectivele probleme.
eu cred ca loganul asa cum au fost si dacia berlina,solenza etc sunt niste masini mai "sensibile" la mersul dezordonat,ca tzaranul mai pe romaneste.daca treci prin gropi ca voda prin loboda,daca nu o speli la timp,daca ii dai talpa ca la bmw,daca nu pui ulei bun,daca nu faci reviziile la timp,daca trantesti usile ca prostu ai toate sansele sa ti uzezi prematur masina pt ca este una ieftina comparativ cu alte marci la care se folosesc de la suruburi mai bune pana la stergatoare,tabla si contacte pt becuri.asta e realitatea. cand iti iei masina mai scumpa "dai un ban da' stai in fatza".
si de acord cu tine,un Sh german e oricand mai bun decat un logan,dar poti avea nenorocul sa cumperi o masina forjata sute de mii de km iar pe bord sa iti arate 130.000 de ex. uite sa iti dau un exemplu: era cat pe ce sa cumpar un mercedes c220 din 1997 inmatriculat relativ recent in ro.masina parea ok,arata bine,era ingrijita,avea vreo 200.000km,si apartinea unui director de la o fabrica din iasi.nu era lovita,pretul bun dar cand l am intrebat ce a schimbat recent mi a zis ca are o "mica" problema cu garniturile de chiuloasa care i le arde mereu in rest masina merge bine.pai asta e o problema grava de tot,inseamna ca motorul ala a fost "rupt" la vremea lui,cine stie daca nu cumva era deformata "chiuloasa" si iti sufla mereu pe acolo si iti arde garnituri la greu....
eu am patit la dacie si a costat ceva bani dar la o masina ca mertz.te mai trezesti ca iti mai coxeaza si vreun piston om te faci...
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 03-08-09, 20:45   #257
paunionutz

Stage 4
 
paunionutz's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 268
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Quote:
Originally Posted by SirNenea View Post
tu vorbesti din punctul de vedere al unui fost posesor sau de spargator de seminte???
eu am avut logan si am fost foarte multumit de masina si sincer sunt putine masini care ajung cu ele la 142000 km si schimba doar un furtun la stergatoare un rulment spate si tijele la biela sau ceva de genu in conditiile in care aceea masina a fost exploatata dastul de mult
depinde foarte mult ce asteptari ai de la o masina
parerea mea ca fost posesor de logan ca pentru segmentul ei este foarte confortabila mai ales pentru cei de peste 180 cm
IN PRIMUL RAND nu cred ca ti-am permis nici acum si nici inainte sa ma jignesti, sau sa-mi aduci injurii! Daca nu ai ce spune nu-mi aduce mie jigniri gratuite si te rog pe viitor sa te abtii de la astfel de cuvinte si fraze la adresa mea, de genul "spargator de seminte"!
Revenind la topicul nstru, fa un efort si aminteste-ti ca ne-am mai contrazis odata noi doi si am spus si atunci ca am avut doua masini de serviciu, marca Dacia Logan (si benzina si DCI). Cea diesel mi-a fost incredintata la 333 km si am mers cam 5000 km cu ea, iar cea pe benzina, avea aproape 10000 km si am mers vreo 7000 km cu ea. Deci nu am fost posesor de Logan si nici nu-mi doresc, asta nu inseamna ca nu am si condus ceva km buni!
In alta ordine de idei, daca ai fost asa de multumit de ce ai renuntat la ea? Sau de ce nu ti-ai luat facelift??
__________________
Mercedes 190 in the past
Volvo S60 for the moment
Mercedes XXX ... will be next
paunionutz is offline   Reply With Quote
Old 04-08-09, 16:46   #258
SirNenea

Stage 5
 
SirNenea's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,079
Member of:
[Moderators]
[X-Team Racing Club]
[Observator 4tuning]
[DACIA]
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

pai am fost nevoit sa renunt la ea deoarece am facut-o dauna totala din cauza mea si momentan ma gandesc ce masina sa imi achizitionez (daca vrei iti pot povesti in privat cum am reusit) si nu ma grabesc pentru ca am masina de la servici
si ce mari probleme ai avut??? ai condus vreodata o masina din categoria loganului??? eu am condus de ex un clio 10 km si deja aveam dureri de spate din cauza pozitiei inghesuite la volan, ca sa nu mai zic ca in dreapta a trebuit sa stau vreo 600 km si nu mai puteam de spate si de picioare ca nu avem unde sa le intind
skoda fabia am avut ocazia sa o conduc si m-am simtit claustrofob la volanul ei mai ales ca piciorul drept nu puteam sa il tin in pozitia corecta dinn cauza bordului iar portiera iti dadea impresia ca e lipita de tine si nu ai unde sa iti relaxezi si tu mana la un drum lung
ca un sfat incearca sa conduci un logan care are reglaj pe inaltime si reglaj lombar si o sa vezi ca pozita de condus este mai buna
__________________
NU FURAȚI, GUVERNUL URĂȘTE COMPETIȚIA!!!



Last edited by SirNenea; 04-08-09 at 16:49.
SirNenea is offline   Reply With Quote
Old 04-08-09, 16:57   #259
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

nu va suparati dar am mers si eu cu clio respectiv logan 1.5 dci, varianta de 85 cai, pai clio e foarte mic dar si foarte puturos! ii dadeam talpa si nimic... Pe cand la logan, macar simteam ceva, simteam ca trage masina! Oricum, cele 2 masini nu se pot compara pt ca fac parte din categorii diferite.
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 05-08-09, 15:34   #260
mbgd

Stage 4
 
mbgd's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 216
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

...iar de volvo ce sa mai spunem??? unele modele,chiar modele noi,sunt la fel de inghesuite ca si clio.am condus logan si am fost foarte multumit de el,prin oras.destul de vioi.este o masina in care nu te ploua,te duce de la A la B in conditii acceptabile.numai ca unii au uitat pe ce au invatat sa conduca si acum sunt "mari soferi" si avem neplacerea sa-i vedem la stirile de la ora 5.nu vreau sa jignesc pe nimeni dar cine se simte,sa incerce sa nu raspunda ca intram intr-o polemica fara sfarsit.
__________________
DON'T WORRY,BE HAPPY!!!
mbgd is offline   Reply With Quote
Old 05-08-09, 16:36   #261
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Per total eu unul o consider o masina destul de proasta, din fericire pretul e unul corespunzator si asta o face o alegere corecta. Are totusi de pierdut mai ales acum pe criza si datorita unor reduceri, oferte, preturi negociabile, etc la alte masini care initial par inabordabile. Oricum si la preturile normale are concurenta serioasa. A tot amintit cineva albea, masina care am testat-o personal si mi se pare superioara. In schimb loganul e autohtona si toti stim avantajele acestui lucru. Oricum daca vrei masina noua si n-ai peste 8000 euro de cheltuit e cea mai buna alegere.
__________________
If you go fast you die fast
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 05-08-09, 17:32   #262
LAZ'u

Stage 4
 
LAZ'u's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 286
Member of:
[PEUGEOT]
[2 Roti]
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

O fi buna si Albea dar eu am mers si cu logan si cu albea si din astea 2 prefer logan chiar daca nu m aomor dupa ele. La albea am remarca ca pozitia de condus este foarte proasta pentru ca deja dupa 100 km parcursi ma durea ingrozitor spatele si sezutul, pe cand la logan scaunele sun acceptabile si ai si putin spatiu.
__________________
Dacia 4 fun!!!
BMW 4 speed!!!
Peugeot 4 ever!!!
LAZ'u is offline   Reply With Quote
Old 05-08-09, 18:51   #263
SirNenea

Stage 5
 
SirNenea's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,079
Member of:
[Moderators]
[X-Team Racing Club]
[Observator 4tuning]
[DACIA]
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Quote:
Originally Posted by Herbas View Post
Per total eu unul o consider o masina destul de proasta, din fericire pretul e unul corespunzator si asta o face o alegere corecta. Are totusi de pierdut mai ales acum pe criza si datorita unor reduceri, oferte, preturi negociabile, etc la alte masini care initial par inabordabile. Oricum si la preturile normale are concurenta serioasa.
nu te supara dar tu nu te mai uiti la tv sau sa mai citesti un ziar??? uzinele dacia lucreaza si sambata si produc un numar foarte mare de masini in jur de 1340 de masini care in mare parte sunt exportate
tu crezi ca pe cei de la renault ii intereseaza piata noastra atat de mult unde se vand in jur de 3000 masini pe an??? iti zic eu sincer ca nu
SirNenea is offline   Reply With Quote
Old 05-08-09, 19:28   #264
addicted2trance

Stage 5
 
addicted2trance's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 313
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Quote:
Originally Posted by Herbas View Post
Are totusi de pierdut mai ales acum pe criza si datorita unor reduceri, oferte, preturi negociabile, etc la alte masini care initial par inabordabile.
fals. intereseaza-te tu ce producator auto a avut cele mai bune vanzari pe timp de criza

Quote:
Originally Posted by Herbas View Post
Oricum si la preturile normale are concurenta serioasa.
fals. cate loganuri vezi pe strada, comparativ cu alte masini din clasa ei? cu mult mai multe...

Quote:
Modelele "low-cost" produse in Romania au reusit sa sparga toate barierele din piata auto internationala. Dacia si-a crescut productia la 5 luni, in conditiile in care 2008 a fost cel mai bun an al industriei auto locale.
In timp ce vanzarile auto la nivel mondial s-au prabusit, iar multi producatori, precum GM sau Chrysler au ajuns in faliment, iar altii, ca Opel sau Porsche, se zbat la limita supravietuirii, Dacia si-a extins productia, iar Loganul si Sandero se dovedesc a fi printre principalele favorite la titlul neoficial de " masina anti-criza a anului 2009 ".

Datele prezentate marti de Asociatia Producatorilor si Importatorilor de Automobile (APIA) confirma succesul constructorului roman.

"Dacia a reusit sa vina cu o masina adaptata vremurilor in care traim. Raportul pret calitate este unul corect, iar ofertele prin programul Rabla din tara, dar si din strainatate, constituie un avantaj puternic in fata concurentei "
Nu spun ca e o masina excelenta, dar e ok, ma duce unde am nevoie, nu bag bani in ea, nu troncane, nu ma ploua si mai important, nu am dat eu banii pe ea
addicted2trance is offline   Reply With Quote
Old 06-08-09, 12:53   #265
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

totusi cred ca pana la urma optiunea romanului e f puternic influentata de pret.uite eu as pune pariu ca daca noua lada,care se va fabrica in rusia din 2010 va fi importata si in Romania si va veni la pretul de 4999E romanii vor uita cat de curand de logan si vor cumpara lada sau orice marca cat mai ieftina. noi romanii nu avem bani pt ca nu avem salarii ca in vest. de ce credeti ca s au cumparat o multime de tico si matiz?
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 22-11-09, 17:44   #266
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Revin cu niste update uri referitoare la logan odata ce s-au mai adunat si km parcursi cu el. Incet incet loganul incepe sa si dezvaluie lipsurile desi inainte eram ceva mai incantat. Si anume:
1.parcatul cu spatele imi da mari batai de cap, practic parchez ca "orbul" ajutat de scoaterea capului pe gem si de simtzul gabaritului pe care noi barbatii il avem mai dezvoltat fata de femei. Totusi locul unde parchez eu e putin mai inghesuit din cauza altora care parcheza haotic. Oricum cu dacia era mult mai usor.

2. existenta unui unghi mort in partea din dreapta spate, practic oglinda dreapta si cea retrovizizoare nu "acopera" zona dintre gemul spate pasager si luneta oricat le ai regla. Si nu ar fi o problema mare asta, ca am mai condus si papuc carosat la care nu aveam retro dar sunt fel de fel de dementzi care schimba benzile fara nici o noima,trec peste linia de tramvai etc si sunt greu de observat. Macar la papuc ai ditamai oglinzile

3.troncanelile bordului se agraveaza in timp scurt, practic o masina noua incepe sa aiba "troncaneli" in scurt timp, aici vorbesc la modul general din ce am auzit la altii cu masini noi.

Si ca sa trec si ceva pozitiv consumul ramane decent la dci in limita a 4.3 - 5litri in afara si maxim 6 in oras la mers mai usor dar nu babeste, asta e un lucru bun la 120mii km cat are masina

Last edited by lord_wader; 22-11-09 at 17:47.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 22-11-09, 18:36   #267
GTXR

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,803
Member of:
[Opel]
[FORD]
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Quote:
Originally Posted by paunionutz View Post
deoarece am poluat alt topic pe seama loganului eu zic sa ne contrazicem aici. cu argumente pro si contra Logan. eu zic ca e o masina proasta (raportat calitate-pret) si argumentez:
1. scaune drepte, neavand nici un fel de ergonomie
2. scaune prea inalte pozitia la volan fiind una obositoare
3. vizibilitate scazuta (nu se vede nici botul nici portbagajul)
4. finisaje prost facute la interior (plasticele zornaie prin ea)
6. stabilitate mica

si mai sunt cateva dar nu-mi amintesc acum.
astept parerile voastre, argumentate va rog
Nu am condus de foarte multe ori un Logan ,dar primele impresi le-am editat mai sus ,chiar ma deranjat foarte tare pozitia scaunului si a volanului ,nu stiu pur si simplu nu il reglam sa ma simt relaxat cand conduceam .Iar la interior am luat manerul de la usa sa trag sa o inchid am crezut ca se rupe ,plastic foarte slab si fragil ,diferenta mare de un maner de astra g ,asta sune totul despre calitatea materialelor folosite.Numai bine
GTXR is offline   Reply With Quote
Old 23-11-09, 22:19   #268
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

atat timp cit pe masina noua dai 6000 ce pretenti poti s a ai .........
trebuie s a ne gindim ca este facuta pt romania in special si noi romani din natie nu suntem pretentiosi deci pt noi este OK
in al doile rind este un produs ieftin deci nu trebuie s a avem (tot ) pretenti
si in al treilea rind isi merita bani din plin eu asa cred .........
nu mai cereti scaune nu stiu cum sau finisaje atat timp cit costa mai putin decat o bicicleta de firma sau nu stiu ce motor........

bafta
__________________
CIT TRAIESTI INVETI !!! DAR IN FINAL , TOT PROST MORI !!!
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 25-12-09, 11:36   #269
hohlotto

Stage 5
 
hohlotto's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 321
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

bai fratilor eu nu as avea de zis nici lucruri pro nici contra loganului.vreau sa va zic un singur lucru.....eu am un bmw e30 fabricat in 1984 masina care are cel putin 10 obtiuni pe care la logan nu le gasesti nici daca il cumperi fuul obtion. deci avem o masina fabricata in 2009 care nu are obtiunile nici macar din anii 80.atat vroiam sa zic.
hohlotto is offline   Reply With Quote
Old 25-12-09, 11:50   #270
CristiRS
Dacia Driver

Stage 5
 
CristiRS's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 943
Member of:
[DACIA]
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

loganul vs. bmw baieti nu va mai bateti cu pumnul in piept atat ca preferati bmw sau cel putin comparati loganul cu o masina di propria clasa Hyundai accent, fiat albea, chevrolet aveo care sunt masini lowcost din punct de vedere al constructiei, care asta inseamna Logan, la banii care ii dai pe o masina nou ce vrei la cei 5000 euro cea mai ieftina
__________________
Custom Garage Crew
CristiRS is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -