Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 05-05-11, 18:57   #661
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Dictionar/Intrebari/Raspunsuri

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
..si vrei sa-ti citim mintea sau ce?
A zis deja nelămurirea!

Nu ştie a vorbi corect limba romānă!

Īnca unul care trage Romānia īn jos! Să nu te duci la vot!
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 27-05-11, 18:38   #662
VolvoV40

Stock
 
VolvoV40's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 3
Wink Re: Dictionar/Intrebari/Raspunsuri

Buna toti. As vrea sa intreb de la cei care au permis sami zica si mie cum si de unde sa invat sa dau sala. Am fost de 2 ori si nu am reusit si ma simt aiurea ca tata are permis de 35 ani(din prima tot), frate meu de 5 ani(de a doua oara). As vrea sa intreb daca sa invat din carte sau din program de chestionari sau cum? Va rog ajutatima
VolvoV40 is offline   Reply With Quote
Old 27-05-11, 18:43   #663
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Dictionar/Intrebari/Raspunsuri

Quote:
Originally Posted by VolvoV40 View Post
Buna toti. As vrea sa intreb de la cei care au permis sami zica si mie cum si de unde sa invat sa dau sala. Am fost de 2 ori si nu am reusit si ma simt aiurea ca tata are permis de 35 ani(din prima tot), frate meu de 5 ani(de a doua oara). As vrea sa intreb daca sa invat din carte sau din program de chestionari sau cum? Va rog ajutatima
Intrebarea ta nu-si are locul pe topicul asta. Dar sa fiu rautacios:
- probabil c-o pici din cauza ca nu stii limba romana
- problema nu e de unde inveti, problema e cat inveti. Nu prea conteaza de unde inveti atat timp cat inveti

Daca pui mana cateva zile pe cartea aia e imposibil sa-l pici. Da-l dracu' de examen ca e banal Daca si asta mai e examen complicat inseamna ca ne-am dus de rapa.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 27-05-11, 18:46   #664
VolvoV40

Stock
 
VolvoV40's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 3
Default Re: Dictionar/Intrebari/Raspunsuri

Nu stiu sa vorbesc perfect romana ca nu sunt roman. Am o carte din 2009 si scrie pe el ca e reinnoit. Oare e bun? Sau sa cumpar carte de 2010 sau de 2011 daca exista?

Last edited by VolvoV40; 27-05-11 at 19:09.
VolvoV40 is offline   Reply With Quote
Old 29-05-11, 20:34   #665
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Dictionar/Intrebari/Raspunsuri

Sfatul meu e să citeşti legislaţia lejer, dar atent, ca pe o lectură captivantă, ca pe un roman care-ţi place mult. Cam complicat, dar merită, crede-mă
După ce ai citit cāt poţi tu de atent tot, apucă-te de făcut chestionare, e cea mai corectă variantă, iar cānd nu ştii să rezolvi o īntrebare, deschide legislaţia şi caută, e cel mai bun mod să iei examenul
aleks is offline   Reply With Quote
Old 30-05-11, 02:16   #666
Bogdan_c_Bv

Stage 3
 
Bogdan_c_Bv's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 101
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: Dictionar/Intrebari/Raspunsuri

Cel mai bine e sa te duci la orele de teorie,vei intelege mult mai usor (acum depinde si de ala care preda legislatia...) iar dupa aceea citesti de cateva ori legislatia dupa care chestionare, NU fa chestionare fara sa inveti, mai mult te vei deruta. Cumpara cartea de 2011 pentru ca sau schimbat anumite articole... + ca vine cu chestionarele pe CD'u

Spor la invatat
Bogdan_c_Bv is offline   Reply With Quote
Old 09-09-11, 08:55   #667
Radu_Toretto93

Stage 4
 
Radu_Toretto93's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 196
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Dictionar/Intrebari/Raspunsuri

Salut.
Unchiul meu detine o Dacie 1307 Pick-Up. E din 2001 (parca), diesel 1.9 4 portiere.
A gasit o caroserie de aia e plastic pentru portbagaj.
Chestia este ca vrea sa o omologheze dar nu detine nici un act pe ea. O are de la cineva (aproape moca, cateva beri )) si asta e problema.

Stie cineva cam de ce ar fi nevoie in cazul acesta pentru omologare sau cat costa ?
Am trimis mail si la RAR dar nu mi-au raspuns de vreo 2 saptamani.
Multumesc.
__________________
Daca Ai Cap Ia-ti Altceva !

"- Nu avem carburatoare, dar poate doriti o cravata !"
Radu_Toretto93 is offline   Reply With Quote
Old 30-09-11, 21:33   #668
JohnyBoy

Stage 2
 
JohnyBoy's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 73
Default Re: Dictionar/Intrebari/Raspunsuri

Salutare.

Este nevoie de acte suplimentare (inafara de talon,asigurare) pentru a conduce o masina care nu este a mea (este a fratelui meu care e plecat din Romania)?
JohnyBoy is offline   Reply With Quote
Old 01-10-11, 16:06   #669
Bogdan_c_Bv

Stage 3
 
Bogdan_c_Bv's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 101
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: Dictionar/Intrebari/Raspunsuri

de rovinieta.... si cam atat
Bogdan_c_Bv is offline   Reply With Quote
Old 04-12-11, 22:24   #670
jorjan

Stage 1
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 11
Default Re: Dictionar/Intrebari/Raspunsuri

Quote:
Originally Posted by Gabi View Post
Se pare ca multi utilizatori care se inscriu pe forumul nostru sunt \"inhibati\" ( dupa cum spunea ZoliaT ). Inhibati... nu stiu de ce ar fi, pentru ca sunt liberi sa intrebe tot ce vor ( daca nu stii ceva, nu trebuie sa-ti fie rusine ) si orice intrebare va primi un raspuns din partea noastra ( in masura ce-l putem da ).

Deci... Daca aveti o nelamurire in legatura cu semnificatia unui termen despre care ati auzit sau ati citit, intrebati.
Salut sunt incepator pe site deci nu prea stiu cam nimic decat sa ma loghez si sa caut in stanga si in dreapta ) ,dar la anul vreau sa imi iau un passat din 97-99 din Germania si nu vreau sa platesc taxa de prima inmatriculare am auzit ca poti sa recarosezi masina in tara si scapi de taxa chiar se poate?Sau se poate sa cumpar actele la un passat acelasi an, culoare , capacitate cilindrica etc. de la dezmembrari sincer nu stiu ce si cum sa fac nu imi convine nici mie sa platesc taxa asta aberanta care e dublu fata de masina care o cumpar astept un raspuns bafta.
jorjan is offline   Reply With Quote
Old 05-12-11, 14:36   #671
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Dictionar/Intrebari/Raspunsuri

nu,nu poti . si daca poti ,costa recarosarea cat masina+ taxa noua + taxa veche + mers la mare de 10 ori la un loc. si la 20 de ani ,uita-te dupa altceva ,nu passat. o zi buna
__________________
param pam pam
apache is offline   Reply With Quote
Old 06-12-11, 09:30   #672
jorjan

Stage 1
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 11
Default Re: Dictionar/Intrebari/Raspunsuri

Quote:
Originally Posted by apache View Post
nu,nu poti . si daca poti ,costa recarosarea cat masina+ taxa noua + taxa veche + mers la mare de 10 ori la un loc. si la 20 de ani ,uita-te dupa altceva ,nu passat. o zi buna
Merci , pai la ce sa ma mai uit caci astea imi plac m-am gandit sa aleg dintre un vento si un passat.
jorjan is offline   Reply With Quote
Old 16-01-12, 22:13   #673
jorjan

Stage 1
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 11
Default Re: Dictionar/Intrebari/Raspunsuri

Quote:
Originally Posted by apache View Post
nu,nu poti . si daca poti ,costa recarosarea cat masina+ taxa noua + taxa veche + mers la mare de 10 ori la un loc. si la 20 de ani ,uita-te dupa altceva ,nu passat. o zi buna

@ tuturor am gasit un bmw 318 i din 1997 inmatriculat din 2009 si va rog pe voi sa imi spuneti daca sau nu ma freaca la consum si cum e la piese ... scria cica e motor 1.6 benzina si consuma putin dar nu cred nimic din ce spune asa ca apelez la voi soferi de romania sa imi dati un sfat
jorjan is offline   Reply With Quote
Old 10-04-12, 19:15   #674
PWSystem

Stock
 
PWSystem's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 3
Default Re: Dictionar/Intrebari/Raspunsuri

Era propusa spre vot legea care dadea voie sa conduci o masina inainte sa implinesti 18 ani, insa sa fii insotit de un adult cu carnet. Ce se mai aude de ea?
PWSystem is offline   Reply With Quote
Old 01-06-12, 19:41   #675
vectra b 96

Stock
 
Join Date: May 2012
Posts: 1
Default Re: Dictionar/Intrebari/Raspunsuri

salut.sunt nou pe aici si nu prea ma pricep....am un vectra b din 96 si am mici probleme la ea ...unde sa pun intrebari pe acest forum dar la cei ce au opel ca al meu....ms.
vectra b 96 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -