Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 07-01-10, 21:22   #616
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Dictionar/Intrebari/Raspunsuri

H4 blue vision sunt ok, lumina este alba nu albastra , am avut eu la nissan ,dar in nici un caz nu se compara cu un kit xenon, plus ca la H4 este bi xenon .

Am eu un kit H4 bi xenon de vanzare cu putine ore de functionare(cam 10.000 km ,sa ti faci o idee ) la 150 lei ,la vremea respectiva am dat 200 euro pe el .daca esti interesat da mi pm .
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 07-01-10, 21:47   #617
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Dictionar/Intrebari/Raspunsuri

Se simtea diferenta fata de alea OEM la Nissan ? Merita 50-80 lei niste becuri cu halogen decente gen Philips, Osram, Narva ? Se ard asa repede ? Bafta la vanzare la kit-ul tau de xenon, pretul este bun dar dupa cum am spus nu sunt pentru mine iar respectivul nu prea este dispus sa dea 150-200 lei pe niste becuri desi e clar ca nici mama halogenului nu se compara cu xenon, fie el si aftermarket la 300-400 lei.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova

Last edited by _anaconda_; 07-01-10 at 21:53.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 07-01-10, 22:00   #618
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Dictionar/Intrebari/Raspunsuri

Este o diferenta intre OEM si philips blue vision mai mult de aspect , nu se mai vede acea lumina galbena . Nu se ard repede drept dovada sunt si acum pe masina dupa 4 ani dar nu am mers zi de zi cu masina . OEM erau Osram ,au fost bune doar ca aveau acea lumina galbena .Conteaza mult si oglinda farului sa fie in stare buna si curata .
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 07-01-10, 22:05   #619
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Dictionar/Intrebari/Raspunsuri

Mda, H4 am vazut ca-s mai ieftine.
Ca fost posesor de bluevision iti spun ca exista o difrenta clara intre ele si cele ordinare. O diferenta pe care am sesizat-o cand s-a ars un bluevision (dupa nici jumatate de an) si am trecut la loc pe ordinare; parca nu mai vedeam nimic. Deci garantat bluevision sunt bune.
De Narva/Osram nu stiu ce sa zic. In principiu halogenele cu tenta multa de albastru sunt proaste. Dau o lumina foarte slaba si chiar ca nu mai vezi nimic. Stiu ca imi pusesem ceva de genul pe proiectoare si le-am dat repede jos pentru ca erau mai mult decat degeaba (testat pe vreme normala, nu ceata unde oricum proiectoarele cu tenta de galben sunt cele mai bune).
Eu zic sa ia bluevision, pentru 30lei diferenta merita sa mearga la sigur.
Un kit decent xenon inseamna undeva la ~250ron. La 300-400ron deja sunt Philips-urile, care sunt mai mult decat decente. Asta la H7, el avand H4 ce-i drept, ii trebuie ~350ron. Eu de exemplu dupa ce conduceam Vectra care e echipata din fabrica cu xenon si treceam la Astra aveam impresia ca merg cu farurile stinse; acum dupa ce am trecut pe xenon si la Astra nici nu mai vreau sa aud de halogen, deci cred ca daca face un efort in plus si cumpara un kit xenon nu va regreta. Bluevision e ok, dar pana la urma tot halogen este.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 11-01-10, 20:11   #620
Babutz

Stage 5
 
Babutz's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 444
Question Re: Dictionar/Intrebari/Raspunsuri

help cu o intrebare

am un biem din 93`.. nemiscat de x luni..vreo 5.. i`am dat curent de la o dacie,si`a dat drumul.am vrut sa`l mut in alta parte sa nu mai fie la strada , din greseala am oprit motoru..
una peste alta i`am mai dat in aceeasi seara curent de la alta masina de vreo 3 ori.. cand sa il mut..mergea sacadat.. cu suturi in cur:-w
3 pasi..si murea..iar curent iar 3 pasi si dead..
acuma va intreb..pot sa arunc bateria la gunoi ? sau ar putea fi altceva ?
are momente si cand miroase a ars cand deschid capota
thx
Babutz is offline   Reply With Quote
Old 12-01-10, 08:19   #621
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Dictionar/Intrebari/Raspunsuri

Cred că o vizita la un electrician te ajută, pe forum părerile nu prea te pot ajuta, poate o fi alternatorul care nu încarcă, poate ai un scurt pe undeva, un fir întrerupt, o masă aiurea, sunt multe variante si termini maşina cu presupuneri.
30 de lei, o jumătate de oră pierdută şi rezolvi cazul cu un service.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 12-01-10, 08:53   #622
Babutz

Stage 5
 
Babutz's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 444
Default Re: Dictionar/Intrebari/Raspunsuri

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Cred că o vizita la un electrician te ajută, pe forum părerile nu prea te pot ajuta, poate o fi alternatorul care nu încarcă, poate ai un scurt pe undeva, un fir întrerupt, o masă aiurea, sunt multe variante si termini maşina cu presupuneri.
30 de lei, o jumătate de oră pierdută şi rezolvi cazul cu un service.

mwahahaha tare ai dreptate
problema e ca nu pot misca masina ) doar daca aduc un electrician la ea
Babutz is offline   Reply With Quote
Old 26-02-10, 08:15   #623
gigi.gigi

Stage 1
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 10
Default Re: Dictionar/Intrebari/Raspunsuri

salutare...am o mica problema...deci,am niste jante in 4 prezoane care freaca p etrier(renault laguna) si ma gandeam la varianta sa pun flanse...cat de sigura este masina?si kt m.ar costa?kre ar fi grosimea maxima a flasei la care sa fie sigura masina?
gigi.gigi is offline   Reply With Quote
Old 26-02-10, 08:36   #624
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,661
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Dictionar/Intrebari/Raspunsuri

ia niste jante cu alt ET. Vezi articolul de pe site, totul despre jantele auto, sunt explicate acolo.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 09-03-10, 11:22   #625
johnnynutzu

Stock
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 2
Default Re: Dictionar/Intrebari/Raspunsuri

salut,sunt nou pe aici,am si eu o intrebare,de unde imi dau seama ce euro e masina,mi-am adus un rover 45 din anglia motor 1.6 16V,din 2000,pe certificatul ei nu scrie,e de 1589 CC benzina,va rog ast un raspuns
johnnynutzu is offline   Reply With Quote
Old 09-03-10, 12:38   #626
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Dictionar/Intrebari/Raspunsuri

te duci la rar,te anunta ei ce euro e
apache is offline   Reply With Quote
Old 23-05-10, 18:10   #627
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Dictionar/Intrebari/Raspunsuri

Stie cineva daca are ceva daca amesteci putin uleiurile (acelasi tip - vascozitati diferite / aceeasi vascozitate - alt tip) ? Gen 4 litri X + 0.5 litri Y.

Ceva in genul - Elf Evolution SXR 5W40 4 litri + 0.5 litri Evolution SXR 5W30, sau Mobil 1 ESP Formula 5W30 4 litri + 0.5 litri Mobil Formula Fe 5W30. Astea sunt doua exemple ca sa intelegeti la ce ma refer exact .

Last edited by _anaconda_; 23-05-10 at 18:13.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 23-05-10, 18:24   #628
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Dictionar/Intrebari/Raspunsuri

Nu e recomandat sa le amesteci, mai ales daca nu-s sintetice, dar in caz de maxima necesitate poti. Dar ar fi bine sa faci un schimb de ulei dupa.
Din cate stiu eu, chiar daca 2 uleiuri au aceleasi specificatii, substantele care intra in componenta lor difera, deci se va face un amestec destul de nedorit.

Daca nu ai nevoie urgenta (de genul esti pe drum, s-a aprins martorul de ulei, tragi la prima benzinarie si cumperi orice ulei au ca sa poti sa ajungi acasa) e mai bine sa cumperi o sticla de ulei de care ai in masina si sa completezi, ca sa eviti eventuale neplaceri.

Stiu ca uleiurile minerale, daca le amesteci, fac un fel de spuma.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 23-05-10, 18:28   #629
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Dictionar/Intrebari/Raspunsuri

Ok, mai astept si alte pareri. Uleiurile de mai sus sunt sintetice, pe hartie cel putin. Stiu ca pe multe uleiuri scrie ca poti sa le amesteci cu altele...
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 24-05-10, 10:36   #630
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Dictionar/Intrebari/Raspunsuri

cum a zis si amphetamine mai sus, nu e recomandat sa amesteci uleiurile decat daca e strict nevoie mare.
dar altfel de ce ai vrea sa amesteci 2 tipuri de ulei ?
Spark is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -