Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 06-07-08, 22:57   #556
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Dictionar/Intrebari/Raspunsuri

adica daca eu am un magazin,al carui nume se termina cu SRL pot sa cumpar masini fara sa platesc TVA 19% ???
eMH is offline   Reply With Quote
Old 09-07-08, 12:40   #557
danut2006

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 125
Default Re: Dictionar/Intrebari/Raspunsuri

am si eu o intrebare unde ma pot duce sa imi pun piele in masina sa imi monteze??? ca rog daca stiti o firma ceva sa imi spuneti si mie pe pm sau pe forum aici,multumesc mult
danut2006 is offline   Reply With Quote
Old 13-07-08, 20:31   #558
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Dictionar/Intrebari/Raspunsuri

Quote:
Originally Posted by eMH View Post
adica daca eu am un magazin,al carui nume se termina cu SRL pot sa cumpar masini fara sa platesc TVA 19% ???
da, dar e obligatoriu sa fii platitor de tva.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 18-07-08, 00:28   #559
Bulbucan

Stage 5
 
Bulbucan's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 487
Default Re: Dictionar/Intrebari/Raspunsuri

Quote:
Originally Posted by danut2006 View Post
am si eu o intrebare unde ma pot duce sa imi pun piele in masina sa imi monteze??? ca rog daca stiti o firma ceva sa imi spuneti si mie pe pm sau pe forum aici,multumesc mult
In cluj era o firma buna dar nu mai stiu cum ii zice!
Bulbucan is offline   Reply With Quote
Old 18-07-08, 02:49   #560
smc07

Stage 4
 
smc07's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 281
Default Re: Dictionar/Intrebari/Raspunsuri

Quote:
Originally Posted by Bulbucan View Post
In cluj era o firma buna dar nu mai stiu cum ii zice!
Crezi ca il ajuta daca el e din Bucuresti si firma de care zici tu e in Cluj?
smc07 is offline   Reply With Quote
Old 18-07-08, 08:19   #561
danut2006

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 125
Default Re: Dictionar/Intrebari/Raspunsuri

da buna chestia cu clujul.mersi mult pt intentia buna pe care ai avuto dar are dreptate smc07,din bucuresti as vrea sa fie firma daca e.
danut2006 is offline   Reply With Quote
Old 18-07-08, 11:54   #562
smc07

Stage 4
 
smc07's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 281
Default Re: Dictionar/Intrebari/Raspunsuri

Quote:
Originally Posted by danut2006 View Post
da buna chestia cu clujul.mersi mult pt intentia buna pe care ai avuto dar are dreptate smc07,din bucuresti as vrea sa fie firma daca e.
Vezi ca e reclama chiar pe site cu o firma care se ocupa de asa ceva.
pieleauto.ro parca. Vezi pe prima pagina pe 4tuning
smc07 is offline   Reply With Quote
Old 24-08-08, 23:57   #563
sketinho

Stage 1
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 11
Default Re: Dictionar/Intrebari/Raspunsuri

Am si eu o intrebare . Care poate sa ma ajute?
Mi-am cumparat un Bmw 316 din 95 . Masina a fost adusa din Germania. Cel de la care am cumparat-o este din judetul Gorj si masina a primit numere rosii pe judetul Gorj. Numrele astea de Gorj le mai am 2 zile . Vreau numere rosii de Bucuresti. Se poate ?? Si ce acte imi trebuiesc?
sketinho is offline   Reply With Quote
Old 26-08-08, 21:40   #564
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Dictionar/Intrebari/Raspunsuri

din cate stiu eu numere rosii nu mai ai cum sa obtii pe ea fie ele de bucuresti sau orice alta localitate.
acuma trebuie sa pui numerele negre pe ea.
Spark is offline   Reply With Quote
Old 05-11-08, 22:07   #565
infanterista

Stock
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 5
Default Buna

Buna tuturor, sunt noua pe forum si deasemenea sunt inceapatoare la conducere, am carnet de 2 luni. As vrea sa ma lamuriti daca puteti cu cateva chestii si trucuri. In primul rand, imi place demarajul, nu neaparat viteza, si imi place sa incerc sa cunosc masina cat mai bine. Am o masina cu tractiune pe fata,benzina, la doar 70 de cp dar as vrea sa stiu cum pot sa o fac sa se simta mai plina de cp :P. Cum pot de exemplu, atunci cand trec din treapta 1 in treapta 2 sau din 2 in 3 ca masina sa demaraze pe moment, nu stiu cum sa numesc mai bine..acel shmunct, daca stiti la ce ma refer, o data sau de 2 ori mi-a ieshit dar nu stiu cum sa fac tot timpul..trebe sa o turez mult??? si apoi cum sa folosesc pedalele pentru acest procedeu? si inca ceva...pot sa fac vreo intoarcere cu masina in cerc? trebe sa folosesc frana de mana?cum se face procedeul? Va multumesc si va rog sa ma ajutati
infanterista is offline   Reply With Quote
Old 05-11-08, 22:12   #566
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Dictionar/Intrebari/Raspunsuri

pai...totusi mai bine astepti sa capeti ceva experienta,nu de alta,da' e mai naspa cu reflexe,cu d-astea.
Intoarcerile intr-adevar,se fac cu frana de mana daca ai tractiune fata,da' mai bine incerci undeva pe iarba,sau mai nou pe zapada,ca vine iarna
Zvacnirea aia de care vorbesti,cred ca e atunci cand tii acceleratia apasata in timp ce schimbi viteza.Mai slabesti acceleratia (dar nu de tot),apesi ambreiajul,schimbi viteza,dupa care dai drumul la ambreiaj si accelerezi,ca la plecarea de pe loc.


Sper ca la asta te refereai,dar totusi parerea mea e ca mai bine mai astepti putin...
eMH is offline   Reply With Quote
Old 05-11-08, 22:22   #567
infanterista

Stock
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 5
Default Re: Dictionar/Intrebari/Raspunsuri

Da..la zvacnirea asta de care zici ma refeream...dar cam la cate mii de turatii ar fi indicat sa schimb viteza ca sa simta intradevar aceasta zvacnire..si la drift, ca la el ma refeream dar inainte nu imi venea in minte numele, cum trebe sa actionez cu pedalele? si de pe loc pot sa fac driftul, sau trebe sa fiu in miscare, dar la o viteza mica?
infanterista is offline   Reply With Quote
Old 06-11-08, 14:05   #568
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Dictionar/Intrebari/Raspunsuri

pai turatiile,si restu' depind de modelul masinii,de motorizare,etc.
drifturile nu sunt prea indicate sa le faci daca ai masina cu tractiune fata.
mai bine iti cumperi un ursulet,si il invarti pe ala cat ai chef (de preferat pe iarba/zapada/pamant ca sa nu schimbi cauciucurile o data pe saptamana)


Daca dai ceva mai multe informatii despre masina,o sa iti explic tot ce vrei
eMH is offline   Reply With Quote
Old 06-11-08, 15:20   #569
infanterista

Stock
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 5
Default Re: Dictionar/Intrebari/Raspunsuri

Opera Corsa 1.2
infanterista is offline   Reply With Quote
Old 06-11-08, 16:07   #570
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Dictionar/Intrebari/Raspunsuri

eram sigur =))
prietena mea are tot un corsa de 1.2,dar habar nu aveam ca are 70 de cai ?
pai...avand in vedere ca e un motor mic,trebuie sa il turezi destul de mult ca sa scoti ceva din el (pe asfalt). Eu recomand sa nu treci de 5.000 RPM,nu ca as fi eu vre-un expert,da' s-ar putea sa sara vre-un pistonas prin capota
mai distractiv ar fi sa faci burn-out,sau sa faci cerculete cu spatele...eu zic ca e mai interesant.

Daca totusi ai chef de joaca cu frana de mana,neaparat incearca pe iarba sau pe zapada (pe asfalt e greu de controlat,pentru ca iti trebuie viteza ca sa obtii un derapaj serios). Ai grija sa nu fie gropi sau denivelari acolo unde te intorci,pentru ca poti sa te rastorni foarte usor,chiar si la viteza mici (30,40 km/h).
La inceput e recomandat sa incerci cu frana de mana la viteza mica,si daca vezi ca incepi sa prinzi miscarea,incearca si la viteza mai mare,dar pentru siguranta ta si a masinii,nu mai mare de 40 km/h !
Tehnica ar fi urmatoarea : mergi cu ~30 km/h (la inceput) dupa care tragi de volan intr-o parte (sa zicem stanga) dupa care tragi frana de mana,masina o sa se duca in lateral.
Tu ca sa o tii in derapaj lateral vei fii nevoita sa contra-brachezi (sa tragi de volan in directia opusa,in cazul asta in dreapta) si sa accelerezi. Acceleratia nu trebuie tinuta constant,adica nu o apesi in blana,si o tii acolo. Trebuie sa ii dai spritz-uri,si daca simti ca masina nu are destula forta sa traga (pt ca are doar 70 hp) ar fi ceva sa folosesti tehnica numita clutch-kick. Asta se foloseste la drift-urile adevarate,cu masini RWD,dar merge aplicata si in cazul tau. Aceasta tehnica consta in mentinerea acceleratiei apasate,dar ...nu prea stiu cum sa explic in romana. Mai dai cate un calcai la ambreiaj... nu stiu cum sa explic... Sunetul ar trebui sa fie vrum-vrum-vrum-vrum. Si sa se auda cate un "vrum" de fiecare data cand apesi ambreiajul. Nu stiu cum sa iti explic. Daca folosesti tehnica asta,o sa ramai rapid fara disc de ambreiaj !
Cel mai bine eu zic ca iti iei o masina ieftina cu tractiune spate (un urs,ceva) si te joci cu ea cat vrei

Sper ca ai avut rabdare sa citesti tot !

Last edited by eMH; 06-11-08 at 16:10.
eMH is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -