Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 26-04-06, 23:43   #271
cipri4n

Stage 4
 
cipri4n's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 171
Default Re: Dictionar/Intrebari/Raspunsuri

am sh` yo o intrebare:P...care este vre`o diferenta intre (turbo)compresor si turbina de supraalimentare?...sau e acelasi lucru?...
cipri4n is offline   Reply With Quote
Old 28-04-06, 06:54   #272
cryo

Stage 4
 
cryo's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 240
Member of:
[Honda]
Default Re: Dictionar/Intrebari/Raspunsuri

Quote:
Originally Posted by cipri4n
poate nu stiu eu bine da downshift inseamna sa schimbi dintr`o treapta superioara intr`una inferioara, ori la burn....nu po` sa schimbi dintr`antaia in -1.......sh` ca sa intelegi sh` tu cum distruge ambreajul:
rotile din fata sunt blocate de frana iar tu ii dai blana.....ce crezi k o sa se intample????....o sa patineze ambreajul normal.....
ia matale si reciteste toata discutia pe tema asta... dar tura asta cu atentie... si zi mie cine vorbeste de apasat frana si acceleratie la plecarea de pe loc?

Sau e din ciclul "vorbesc, deci exist"?
__________________
The name's Dover. Ben Dover
https://forum.4tuning.ro/showthread.p...812#post819812
cryo is offline   Reply With Quote
Old 29-04-06, 15:39   #273
cipri4n

Stage 4
 
cipri4n's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 171
Default Re: Dictionar/Intrebari/Raspunsuri

oi...eu am citit ce scria pe siteu` ala care l`ai dat tu sh` n`are nici o legatura cu ce vb lumea-=adik burnout=-....deci cred k tu nu ai citit cum trebuie.....oricum ai avut dreptate ca nu are cum sa distruga ambreajul manevra H&T......dar cel care a zis k se face varza la masinile cu tract fata vb de burnout
__________________
Inchei scarbit, ai legatura, Andreea/Sa ne bucuram ca traim intr-o tara dīn lumea a 3-a.
cipri4n is offline   Reply With Quote
Old 01-05-06, 22:30   #274
EvLSant0S
BMW Driver

Stage 5
 
EvLSant0S's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 12,416
Member of:
[BMW]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Dictionar/Intrebari/Raspunsuri

Quote:
Originally Posted by george_smiley05

Apropo,am si eu o intrebare:Motorul VR6 cate valve/cilindru are ??
Ms frumos.
12 .




cipri4n ... eu nu inteleg nimic din posturile tale...
EvLSant0S is offline   Reply With Quote
Old 02-05-06, 07:47   #275
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Dictionar/Intrebari/Raspunsuri

Quote:
Originally Posted by EvLSant0S
12
2 valve pe cilindru ar fi frumos cu 12
200SX is offline   Reply With Quote
Old 02-05-06, 07:52   #276
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Dictionar/Intrebari/Raspunsuri

Quote:
Originally Posted by orlando
Care este diferenta dintre diferential auto-blocant si diferential blocabil sau ceva de genul asta?Si ce este diferentialul ?
http://driftworks.com/forum/showthread.php?t=16114
poze detaliate cu interiorul unui diferential
200SX is offline   Reply With Quote
Old 02-05-06, 12:11   #277
cryo

Stage 4
 
cryo's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 240
Member of:
[Honda]
Default Re: Dictionar/Intrebari/Raspunsuri

Quote:
Originally Posted by cipri4n
oi...eu am citit ce scria pe siteu` ala care l`ai dat tu sh` n`are nici o legatura cu ce vb lumea-=adik burnout=-....deci cred k tu nu ai citit cum trebuie.....oricum ai avut dreptate ca nu are cum sa distruga ambreajul manevra H&T......dar cel care a zis k se face varza la masinile cu tract fata vb de burnout
H&T nu are treaba cu burnout-ul. Se discuta despre burnout, si cineva a venit cu o intrebare daca "manevra asta, heel&toe, nu distruge ambreiajul la masinile cu tractiune fata?". Ce se face la burnout nu e heel&toe. Eu am explicat ce inseamna, si ca nu are nici o relevanta unde ai tractiunea. Daca el s-a referit la altceva si a incurcat termenii, e alta problema. In caz ca nu ai remarcat, lumea pe topicul asta vorbeste despre mai multe subiecte... Daca eu intreb acum ceva despre turbo-chargere, inseamna ca au vre-o legatura cu diferentialele despre care se vorbea pana acum?

Scuze de off-topic
cryo is offline   Reply With Quote
Old 03-05-06, 16:29   #278
EvLSant0S
BMW Driver

Stage 5
 
EvLSant0S's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 12,416
Member of:
[BMW]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Dictionar/Intrebari/Raspunsuri

Quote:
Originally Posted by 200SX
2 valve pe cilindru ar fi frumos cu 12
pardon ma gandeam la cate are in total
EvLSant0S is offline   Reply With Quote
Old 06-05-06, 19:43   #279
cipri4n

Stage 4
 
cipri4n's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 171
Default Re: Dictionar/Intrebari/Raspunsuri

ok ok...o sa fiu atent de`acu` la ce scriu....sh` totush`...care`i diferentza intre (turbo)compresor si turbina de supraalimentare?...sau e acelasi lucru?...
cipri4n is offline   Reply With Quote
Old 07-05-06, 00:03   #280
GabiByte

Stage 5
 
GabiByte's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 788
Default Re: Dictionar/Intrebari/Raspunsuri

Simplu:
Exista Turbo si Supercharger.
Amandoua fac aceeasi chestie, comprima aerul care va intra in camera de ardere pentru ca el sa contina cat mai multe molecule de oxigen. Mai multe multe molecule de oxigen rezulta intr-o explozie mai mare.
Diferenta dintre ele e ca Turbocompresorul foloseste gazele de emisie venite prin supapa de evacuare, pentru a invarti o turbina(se invarte la niste rotatii uriase, vorbim de peste 30.000rpm) care se foloseste pentru a comprima aerul.
Superchargerul in loc sa foloseasca gazele de emisie, e conectat la axul rotativ printr-o curea, astfel turbina se invarte folosind puterea motorului.
Avantajul major al turboului e faptul ca e mai eficient, folosind gazele de emisie, care evident nu au o nici o alta utilizare la motor. Dezavantajul e ca apare Turbo Lag, in alte cuvinte, cand vei apasa pedala de acceleratie la turatii joase motorul va dezvolta puterea care normal ar dezvolta-o fara turbo, e o chestiune de timpul care tine pana ca turbina sa inceapa sa se invarta care are legatura directa cu timpul in care gazele de emisie ajung la ea.Superchargerul se foloseste de forta rotativa dezvoltata de motor, astfel nu e asa eficient, dar nu vei avea turbo lag.
Superchargerul se foloseste mai mult pe supercaruri, pe care desigur nu se accepta turbo lag la o suma asa mare investita intr-o masina. Pe masinile sport si dieseluri in general se foloseste turbo.
__________________
<a href="http://copycenter.alfasoft.ro">Copy Center Cluj</a>
GabiByte is offline   Reply With Quote
Old 07-05-06, 20:00   #281
cipri4n

Stage 4
 
cipri4n's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 171
Default Re: Dictionar/Intrebari/Raspunsuri

thank`s...)
cipri4n is offline   Reply With Quote
Old 09-05-06, 14:32   #282
einstein1984

Stage 5
 
einstein1984's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 998
Default Re: Dictionar/Intrebari/Raspunsuri

Turatia maxima a arborelui unui turbocompresor poate fi de la 120 000 la 200 000 rpm.
einstein1984 is offline   Reply With Quote
Old 09-05-06, 21:23   #283
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Dictionar/Intrebari/Raspunsuri

Quote:
Originally Posted by einstein1984
... de la 120 000 la 200 000 rpm.


!!!???!!!???!!!
Atunci palele si axul turbinei ar trebuie sa fie din otel extraterestru ca sa reziste.lol
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 11-05-06, 17:58   #284
einstein1984

Stage 5
 
einstein1984's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 998
Default Re: Dictionar/Intrebari/Raspunsuri

"In order to handle speeds of up to 150,000 rpm, the turbine shaft has to be supported very carefully. Most bearings would explode at speeds like this, so most turbochargers use a fluid bearing. This type of bearing supports the shaft on a thin layer of oil that is constantly pumped around the shaft. This serves two purposes: It cools the shaft and some of the other turbocharger parts, and it allows the shaft to spin without much friction."
http://auto.howstuffworks.com/turbo4.htm Mai citeste matale "Rezistenta Materialelor " de Buzdugan!
einstein1984 is offline   Reply With Quote
Old 11-05-06, 20:44   #285
GabiByte

Stage 5
 
GabiByte's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 788
Default Re: Dictionar/Intrebari/Raspunsuri

turbojack dupa cum a spus si einstein, nu prea exista frecare cu aerul.
De aceea exista si asa numita baie de ulei, pentru ca arborele cotit sa aiba o frecare cat mai mica cu aerul.
GabiByte is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -