Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 28-05-09, 14:05   #31
kiddo

Stage 5
 
kiddo's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 464
Member of:
[VW]
[2 Roti]
Default Re: Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă

Romania e unica in legile inventate de PARLAMENTARI mai ales de...... PITICUL DE GRADINA PREFERAT AL PRESEDINTELUI( EMIL BOC)
kiddo is offline   Reply With Quote
Old 28-05-09, 14:10   #32
Wilgax

Stage 5
 
Wilgax's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 2,155
Default Re: Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă

............TRAIM IN ROMANIA FRATILOR.........


curse ilegale............ce e mai frumos aia ni se ia.Cand te intalnesti cu baietii si mai dai un cerc sau o linie e ceva unic cred eu decat sa mergi la legale unde te vede tot poporul.Romania e pe dossssss si va fi asa pana la sfarsitul lumii!
Wilgax is offline   Reply With Quote
Old 28-05-09, 14:10   #33
Goose

Stage 4
 
Goose's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 192
Default Re: Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă

Quote:
Originally Posted by vladdaman View Post
mi se pare foarte corecta decizia...in cazul in care ne construiesc si o pista de drag! in state daca esti prins masina ta este distrusa...deci la noi inca e ok...acum ramane si de discutat ce inseamna pentru ei curse ilegale si evident ce abuzuri o sa mai faca politia romana
aici sunt de acord cu tine si asa e , dar cine crezi ca baga bani in asa ceva ,politistii ar treb sa se ocupe de asa ceva impreuna cu primaria , de acolo ar treb sa inceapa , iar banii ii pot recupera din taxa de participare sau ceva de genu deci greu nu e , ca doamne fereste sunt "n" pasionati de masini .
Goose is offline   Reply With Quote
Old 28-05-09, 14:20   #34
SAVYN

Stage 3
 
SAVYN's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 87
Member of:
[Toyota]
Default Re: Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă

Quote:
Originally Posted by vladdaman View Post
mi se pare foarte corecta decizia...in cazul in care ne construiesc si o pista de drag! in state daca esti prins masina ta este distrusa...deci la noi inca e ok...acum ramane si de discutat ce inseamna pentru ei curse ilegale si evident ce abuzuri o sa mai faca politia romana
1) americanii sunt niste cretini, nu ne comparam cu ei
2) nu statul este cel care trebuie sa construiasca o pista ci cineva cu bani care nu vrea sa se imbogateasca peste noapte (nu multi de-astia pe aici)
3) nici cu pista drag nu e corecta decizia. mi se pare cu mult sub orice critica. am inteles, vor diminuarea curselor ilegale dar totusi frate...
4) in america ti se confisca masina si platesti o amenda uriasa sa o recuperezi (la prima abatere), in Elvetia ti-o taie bucati
5) nu parlamentarii fura, ci altii fura prin ei.
__________________
'03 Nissan Almera Tekna 1.5 98 cp (sold)
'06 Matiz (sold)
'08 Citroen C1 1.0 68 cp (sold)
'08 Toyota RAV4 2.2 177 cp (sold)
'04 Nissan X-trail 2.5 ~160cp (motor schimbat)
SAVYN is offline   Reply With Quote
Old 28-05-09, 15:00   #35
Bimmer_e46.Serban

Stock
 
Join Date: May 2009
Posts: 9
Lightbulb Re: Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă

Pedepsele pentru cursele ilegale sunt gandite sa previna cursele nu sa umple puscariile. Cum spunea cineva pe forum in SUA iti distrug masina, tocmai din acest motiv.

Fiecare dintre noi ne credem mici Niki Lauda ( sau pentru cei mai tineri "mici Schumacheri" ), ne modificam farurile, spoilerele si motoarele ( fara macar sa ne gandim ca poate avem frane pe tambur uzate si la roti geometria lipseste si de ABS nici nu se pune problema ) si o luam la goana pentru pariuri pe drumuri publice fara sa ne gandim la ceilalti participanti la trafic sau la pietoni.

Problema care ma deranjeaza pe mine cel mai mult e faptul ca nu exista alternative legale si ca este foarte greu sa organizezi curse pentru ca autoritatiile nu vor sa se oboseasca sau cer "cadouri". Cand vorbesc de a organiza ma refer la a organiza corect, cu toate marjele de siguranta luate, cu toate conditile indeplinite.

E evident ca pot aparea complicatii grave cum ar fi accidente intre soferii care participa, cu alte vehicule sau cu pietoni care pot duce la decese. Chiar si cei care sunt spectatori, in momentul cand sunt vatamati cer ajutorul autoritatiilor. Exista motive bune din care pistele profesionale sunt dotate cum sunt, tribunele sunt la o anumita distanta, etc.

Insa in solidaritate cu cei care folosesc drumurile publice in mod necompetitiv ar trebui sa ne gandim bine la ce facem cand ne urcam la volan. Avand in vedere cat sunt de aglomerate si stricate drumurile noastre e chiar iresponsabil daca cursele se desfasoara pe sosele ( adica nu in parcari private, locuri fara trafic, etc. ), acolo unde isi fac veachul transporturile ( de marfa si persoane ), acolo unde merg si familile in concediu sau oamenii la servici.

Nu e fair play sa ii facem pe altii sa sufere costurile distractiei noastre. Haideti sa militam pentru piste sau posibilitati de a organiza legal, nu pentru accidente.
Bimmer_e46.Serban is offline   Reply With Quote
Old 28-05-09, 15:56   #36
marian_tgv

Stage 5
 
marian_tgv's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 454
Default Re: Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă

este greu de demonstrat k faceai cursa ilegala...trebuie sa existe "flagrantul" nu?? k altfel nu se poate... sa vezi acum politie kklau maria ta, pe la toate colturile, cate 2-3 grasi intr-un logan ))
cel mai nasol este k nu se face nimic pt a incerca stoparea fenomenului...o pista undeva prin capitala...la sibiu una...constanta alta, orase mai mari sa se poate aduna lumea si sa sa se dea linistiti
marian_tgv is offline   Reply With Quote
Old 28-05-09, 16:07   #37
b0gdan_max
VW Driver

Stage 4
 
b0gdan_max's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 227
Member of:
[VW]
Default Re: Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă

Quote:
Originally Posted by vladdaman View Post
mi se pare foarte corecta decizia...in cazul in care ne construiesc si o pista de drag! in state daca esti prins masina ta este distrusa...deci la noi inca e ok...acum ramane si de discutat ce inseamna pentru ei curse ilegale si evident ce abuzuri o sa mai faca politia romana
chiar daca se construieste o pista sau chiar daca se fac legale mult mai des, sunt foarte multi care nu vor putea rezista tentatiei unei ilegale. cum exista hotii care stiu ca ajung la puscarie daca fura, cam asa sta treaba si cu cursele...esti constient ca poate sa te prinda dar hai totusi sa intindem coarda
__________________
din explozie de cauciuc te-ai nascut, din explozie de cauciuc o sa mori...
b0gdan_max is offline   Reply With Quote
Old 28-05-09, 16:44   #38
vladdaman

Stage 5
 
vladdaman's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,374
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PEUGEOT]
Default

vrei sa iti zic ceva...majoritatea hotilor care fura o fac ori ca sa poata sa puna ceva pe masa cand ajung acasa si e frigiderul gol, ori pentru ca sunt drogati, hotii mari care fura nu se incurca sa se afle ca s-a furat ceva...sunt discreti...
eu sunt de parere ca si comunitatea noastra poate devenii mai civilizata daca vedem ca avem parte de sprijin pentru pasiunea noastra din partea primariilor si a politiei, eu cand ma refer la comunitatea asta ma refer la cei care stiu ca uneori o cursa poate sa mearga prost si se pot intampla diverse, la cei care vor ca atunci cand se dau sa stie cam de ce sunt capabile masinile lor...nu 2 dacii tunate cu numere de if sau gr...hai sa fim seriosi se discuta problema asta cu pista de drag de multi ani nu de azi de ieri la fel se discuta si problema cu sanctiunile in cazul curselor ilegale, eu zic ca daca s-au miscat europarlamentantii nostrii de 2 bani mai repede decat noi e o mica problema...aia chiar sunt prosti, sa fim noi oare mai prosti decat ei...? ei sunt cateva sute noi suntem cateva mii!!!
problema in final este ca noi suntem stupizi si nu putem sa facem ceva pentru noi decat sa ne plangem ca dau astia amenzi mari, pai la cati suntem daca la fiecare event 4tuning s-ar strange bani de la fiecare membru de club si de la fiecare pasionat al curselor va garantez eu ca intr-un an e pista construita...si da-o dracu de treaba 10 ron de persoana pentru o cauza NOBILA! nu sunt multi bani in conditiile in care ne tinem de treaba...
acum chiar ma bucur de pedepsele pe care le dau oamenii poate asa o sa primim si noi un impuls sa facem ceva...pentru ca vb aia politia e multi si ne cam prinde mai ales ca acum au o miza chiar mare



as vrea sa mentionez ceva ce am uitat...daca cineva de la primarie poate sa zica ca investitia este prea mare pentru cat de putin este justificata, atunci sa isi aduca aminte de cele 2 seturi de borduri pe care le-au schimbat pentru ca nu erau la dimensiunile care trebuiau, si la toate strazile pe care azi le faceau si maine le spargeau...oare de ce atunci a fost investitia justificata? pentru ca erau oare firmele care castigasera licitatiile ale lor???? daca stam sa ne gandim noi nu prea am stiut cu cine sa vorbim pentru ca sunt cam foarte mult parlamentari care sunt pasionati de masini si au fel si fel de supercar-uri, cred ca si lor le-ar placea sa poata sa se joace cu masinile in conditiile in care ar exista o pista de curse sau un drag strip si nu sa se auda din cand in cand ca un smecher parlamentar sau senator a fost prins cu 200 pe nush ce strada, eu as zice sa ne bagam singurei pile undeva acolo sus, fiecare cum putem si daca nu reusim cred ca toti la un loc o sa fim greu de ignorat
__________________
the cars i've owned: audi a4 1.8i, audi a4 2.5 tdi quattro, bmw 316i e46, bmw 323ci e46, bmw 725 tds, fiat brava 1.8 16v, mitsubishi 3000gt mk1, mitsubishi 3000gt mk3, nissan 200sx s14a, opel vectra 2.2dti, peugeot 205 1.3i, peugeot 406 coupe 3.0, peugeot 607 3.0 v6, volvo s60t5 2.3t, clio sport...still here:kia pro ceed, infiniti fx35, bora VR6 4M, audi a3

Last edited by aleks; 28-05-09 at 19:16.
vladdaman is offline   Reply With Quote
Old 28-05-09, 17:15   #39
Cr0c0 F

Stage 5
 
Cr0c0 F's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,454
Default Re: Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă

un simplu cuvant...romania.
Cr0c0 F is offline   Reply With Quote
Old 28-05-09, 17:18   #40
KillerINC

Stage 5
 
KillerINC's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 3,212
Member of:
[Street 4 Cars]
[ALFA ROMEO]
[RENAULT]
Default Re: Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă

daca iti dau astia un 100000 lei , te linistesc de tot ......
KillerINC is offline   Reply With Quote
Old 28-05-09, 17:21   #41
VN-20-BEN

Stage 4
 
VN-20-BEN's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 294
Member of:
[VW]
Exclamation Re: Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă

Quote:
Originally Posted by the_one_and _only View Post
Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă
Furtul a milioane de dolari din bugetul tarii = un loc in parlament
Uciderea a 2 oameni cand esti mort de beat la volan = un drum de 300 de km cu salvarea, si un loc in consiliul local portocaliu
Consumarea a 2 kile de ceafa de porc in timp ce te gandesti la legi idioate = nepretuit
Chiar cred ca a spus tot......si nu mai are rost sa ne mai intrebam de ce si cum.Inutil din "89
VN-20-BEN is offline   Reply With Quote
Old 28-05-09, 17:36   #42
alexkod22

Stage 3
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 107
Default Re: Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă

Pogea e un cretin impreuna cu tot ministerul lui de libidinosi...asta stim cu totii!
alexkod22 is offline   Reply With Quote
Old 28-05-09, 18:01   #43
Drag_Event_Addict

Stage 5
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 305
Member of:
[4Rally]
Default Re: Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă

Quote:
Originally Posted by scturoag View Post
@ Baladi : pai cam asa e ... daca faci un pic pe prostu' nu prea au ce sa iti faca doar sa iti salte carnetu' si amenda pentru viteza depasita ... in rest ... nimic ...
Oricum ... astia is niste dobi**** .... in loc sa amenajeze cate o pista ... sau ceva ... cat de cat unde se pot da liniute ca sa nu se mai incalce legea ... sa se faca amenajat sa fie mai sigur si pentru participanti la curse si pentru participantii la trafic ei dau legi inutile .... ma rog ... nu spun ca nu au dreptate ... dar daca tot au dat legea ... sa faca si ei o pista pe judet macar....
oricum ... cei din Slobozia care ati fost la primar si v-ati intors la 180 de grade nu trebuia sa procedati asa ... trebuia sa ii spuneti si partea rea a lucrurilor ... ca daca se fac curse pe strada se pot intampla nenorociri ... si nu cred ca i-ar conveni sa se lase cu mortaciuni tocmai din cauza lui ca nu a aprobat o "amarata" de pista ... ca daca nu fura bani din primarie 1 luna ar putea sa o faca ...
dar asa se intampla in tara noastra ... opiniile oamenilor nu conteaza ... doar a parlamentarilor care iau decizii in favoarea lor ....

prietene pista pe judet? daca cresteau bani in pomi probabil era realizabil.Iti spun sincer si pe inteles:nici o institutie din stat nu ar aloca banii necesari si pe langa asta orice om "din stat" ca altfel nu i pot spune(stat in sensul de:"oameni care stau!") nu o sa i convina sa faca asa ceva deoarece daca tu ai face-o ca sa te dai pe ea,si nu numai tu(si altii)nu o sa vrei sa iti iasa bani la constructii materiale etc,bani care ti-ar intra in buzunar nu sunt deoarece tu poate nu i vrei fiindca te gandesti:"frate daca tot fac ceva macar fac ceva calumea" si deci nu ies bani logic nimeni din "stat" nu o sa vrea sa "dea o mana de ajutor"

-si am mai vazut o chestie la cineva care a postat aici ca voi faceti tuning cu pleoape eleroane etc etc si vreau sa i zic doar atat: omule unde te crezi aici,traim in romania tata aici unde un salariu de 3.000 euro e greu sa ai si este catalogat ca foarte mare pe cand un kit de suspensii beton pentru o masina ajunge si la 5.000 euro(am dat un exemplu)...acum gandestete si tu,multi spun ca aaa ce masini varza avem noi ca altii de nu stiu unde care au tuning pe masini,au nu stiu ce turbo care costa 10.000 am vazut eu si nu stiu ce si noi avem turbo d 1.000...bah omule astea sunt posibilitatile...noi romanii suntem cel mai jos la orice chiar daca noi nu vrem sa credem asta dar o stim prea bine toti...numai la noi exita lege de genu:stai la casa ai caine,i dai si tu drumu ca tot omul prin curte si un om oarecare nu conteza cine e sau ce vrea(daca vrea sa te omoare,sa fure,sa vorbeasca cu tn etc),daca acest om intra in curtea ta iar pe acesta il musca cainele si te da in judecata tu faci puscarie...acum ziceti si voi....pe mine unul nu ma mai mira nimic............CURSE ILEGALE O SA FACEM SI DE ACUM INAINTE!!!
__________________
Textile antiderapante pentru iarna la super preturi : https://forum.4tuning.ro/529-firme-ja...ante-isse.html
Membru -Speed4U-
Audi owner!
Drag_Event_Addict is offline   Reply With Quote
Old 28-05-09, 18:11   #44
vladdaman

Stage 5
 
vladdaman's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,374
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PEUGEOT]
Default Re: Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă

e bine macar ca nu esti din bucuresti...faceti voi cat vreti la voi acolo la campu de musetel...tocmai vorbeam despre persoane care vor sa faca ceva pentru a avea niste drepturi...
pai zi-mi si tu cum dracu vreodata sa avem noi credebilitate in fata autoritatilor cand se mai ridica unu ca tine care striga...noi tot o sa facem cum nu vreti voi si daca ne ajutati!!!!de acum in vecii vecilor esti pa
vladdaman is offline   Reply With Quote
Old 28-05-09, 18:13   #45
DyZ
X-Team Racing Club Member

Stage 5
 
DyZ's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,520
Member of:
[X-Team Racing Club]
[VW]
Default Re: Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă

asta era cea mai mare problema a romaniei ? cursele ilegale ?
DyZ is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -