Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 28-05-09, 19:24   #46
vladdaman

Stage 5
 
vladdaman's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,374
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PEUGEOT]
Default Re: Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă

da asta e cea mai mare problema a noastra
vladdaman is offline   Reply With Quote
Old 28-05-09, 19:28   #47
slayersland

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 399
Default Re: Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă

E corecta decizia, au murit multi din cauza asta, e inconstienta si prostie pura, pentru un pusti sau un om matur cu minte de pusti poate parea "cool".
slayersland is offline   Reply With Quote
Old 28-05-09, 19:45   #48
Drag_Event_Addict

Stage 5
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 305
Member of:
[4Rally]
Default Re: Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă

Quote:
Originally Posted by vladdaman View Post
e bine macar ca nu esti din bucuresti...faceti voi cat vreti la voi acolo la campu de musetel...tocmai vorbeam despre persoane care vor sa faca ceva pentru a avea niste drepturi...
pai zi-mi si tu cum dracu vreodata sa avem noi credebilitate in fata autoritatilor cand se mai ridica unu ca tine care striga...noi tot o sa facem cum nu vreti voi si daca ne ajutati!!!!de acum in vecii vecilor esti pa
omule nu e chiar asa cum crezi tu aici la campulung musetel cum spui tu sincer iti zic ca aici gasesti oameni care stiu sa conduca nu sa iti taie calea si alte tampenii cum se intampla in bucuresti sau in alte orase mai mari.....si nu inteleg o chestie din ce ai scris tu:"noi tot o sa facem cum nu vreti voi si daca ne ajutati!"......ne ajutati?ne ajutati hahahaha ce gluma buna cine te ajuta mosule pe tine?tu poate traiesti in alta tara nu in romania....eu unul de cand m-am nascut si pana in ziua de azi nimeni nu m-a ajutat cu nimic,statul mie nu mi-a oferit nimic decat ghisee cu oameni frustrati si de K*** care nu stiu decat sa te ia la misto.Orice iti ofera statul vine din banii tai,alor tai etc,tu platesti impozite si alte kk*-uri omule,bani bani si bani care inloc sa iti ajute sa duci o viata mai buna,in sensul de a avea sosele mai bune,locuri de parcare mai multe,strazi mai curate(ma refer la sensul rutier,sunt si altele dar nu derivam de la subiect) s.s.m.d nu ajung unde trebuiesc de ce oare nu imi pot da seama,probabil ca vor sa ne ajute! cum spui tu....gandestete tu:zi de zi pleci la servici dai prin aceeasi groapa,stai la aceeasi coada infernala si intarzii mereu din cauza ca nu poti gasi un loc de parcare si cine o sa te scape din chestia asta??iti spun eu Nimeni...fa reclamatie si vezi cine o sa te ajute si apoi vorbeste!
__________________
Textile antiderapante pentru iarna la super preturi : https://forum.4tuning.ro/529-firme-ja...ante-isse.html
Membru -Speed4U-
Audi owner!
Drag_Event_Addict is offline   Reply With Quote
Old 28-05-09, 21:17   #49
fulgerash

Stage 3
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 82
Default Re: Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă

Da aia cu monitorizarea nu fac puscarie ?
fulgerash is offline   Reply With Quote
Old 28-05-09, 21:43   #50
Bimmer_e46.Serban

Stock
 
Join Date: May 2009
Posts: 9
Angry Re: Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă

Quote:
Originally Posted by fulgerash View Post
Da aia cu monitorizarea nu fac puscarie ?
Nu, aia fac bani ca pun radare capcana in "localitati" ( 3 case, 5 caini ) unde nici macar nu pot ajunge pietoni la drum decat in zone clar marcate, vezi Martinesti, unde de la 90-110 km/h legal ( nu stiu exact daca ala e european sau ce mama lui e ) apare un 50km/h la 100m dupa ce se fac 2 benzi dupa o curba... Cel putin eu am puscat vreo 450 RON ( platit in 2 zile e 50% ) la dus-intors Sibiu-Cluj. Asta mergand relativ normal ca mergeam in plimbare cu prietena. Au fost mai scumpe amenzile decat plimbarea...

Chestia mai gretoasa e ca banii aia se duceau foarte aiurea, anume la firme private. Lucru comentat de un oficial al Politiei Rutiere ca fiind irelevant pentru ca Politia tine la siguranta, nu la bani! Asta in conditiile ca deja exista impozite samd. Daca e vorba exclusiv de pasiune pentru siguranta nu cred ca se gasesc sa munceasca multi in Politie cu patos dar fara banii; spun asta oamenii care iau sporuri si pentru spor la treaba. ( Asta e in gluma ).

In momentul cand se pun radare pentru a scoate bani acestea se pun dupa criterii financiare nu dupa criterii de siguranta. In locuri unde exista multe accidente pun o masina facuta praf pe un suport inalt ca sa o vada toata lumea dar daca te uiti in jos la drum vezi ca se ingusteaza in curba sau e inclinat in jos spre exterior. Atrag atentia la soferii care fac accidentele pentru a lua atentia de la faptul ca situatia cu autostrazile si soselele de centura e groaznica.

In Sibiu au fost 4!!! inaugurari a soselei de centura. Ghici cate avem. ( Deocamdata nu avem )

Last edited by Bimmer_e46.Serban; 29-05-09 at 02:08.
Bimmer_e46.Serban is offline   Reply With Quote
Old 28-05-09, 22:44   #51
D.Y ¬

Stage 5
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 1,490
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă

sa se duca dracu cu legile lor..le dau asa de-am p*lea.. ce dracu .. dau legi si dorm acolo ca porcii
D.Y ¬ is offline   Reply With Quote
Old 29-05-09, 01:38   #52
andrey_dk

Stock
 
Join Date: May 2009
Posts: 8
Default Re: Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă

sa faci puscarie pt ce k`ti testezi mashina............sau faci shi u un ban cinstit..............aste e guvernu romaniei......de ***.......:-&.....:-&
andrey_dk is offline   Reply With Quote
Old 29-05-09, 03:37   #53
w0rmblaster

Stage 2
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 65
Default Re: Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă

Quote:
Originally Posted by scturoag View Post
Ba chiar iti face dosar ... si ce dosar mare iti face !
L-a prins pe un unchi d'al meu se grabea sa ajunga acasa ca era bolnava fata lui si era la bucuresti ... in buzau(in centru) l-a prins cu 140km/h si i-a luat carnetul si o amenda ... asta pentru ca i-a povestit ca se grabeste ca ii fata lui bolnava grav ... iar politistul i-a spus ca trece cu vederea dar normal trebuia sa ii faca dosar !
P.S: Aici nu esti pe mess , esti pe un forum si sa stii sa scrii e foarte important , ai si tu macar 4 clase , nu ?
prietene bati campii rau de tot..si sincer imi este mila de tine, pe mine in constanta ma prins trecand pe rosu aparatul radar cu 163 km/h si mi sa suspendat carnetul si amenda care ma usturat destul de tare..atat..nu mai vb prostii te rog...pe tov meu la prins pe motor acum putina vreme cu 220 radarul si nu e dupa grati...soo calmeazate..si nu mai inventa. ms .
w0rmblaster is offline   Reply With Quote
Old 29-05-09, 08:46   #54
tonytech

Stage 1
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 15
Default Re: Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă

de banii kre ii dai pe amenda pot ashtia sa construiasca pista de drag daaa,o sa se gandeasca,la kt de corectii sunt,sa ishi mai faca o vila.O sa ajunga sa ne spuna la televizor sa ne jucam nfs sa ne mai treaca febra
tonytech is offline   Reply With Quote
Old 29-05-09, 10:24   #55
vladdaman

Stage 5
 
vladdaman's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,374
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PEUGEOT]
Default Re: Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă

ma refer la altceva dar vad ca nu intelegi...eu ma refer la faptul ca ei pana acum ne-au tot interzis lucruri, dar eu din cate stiu cand interzici ceva oferi o alternativa nu? deci e dreptul nostru sa ne folosim masinile...in orice tara civilizata exista piste de curse sau ceva pe care lumea sa se duca sa isi faca de cap. practic la cum e acum regulamentul nu inteleg de ce masinile sunt construite in asa mod incat sa depaseasca limitele legale...
__________________
the cars i've owned: audi a4 1.8i, audi a4 2.5 tdi quattro, bmw 316i e46, bmw 323ci e46, bmw 725 tds, fiat brava 1.8 16v, mitsubishi 3000gt mk1, mitsubishi 3000gt mk3, nissan 200sx s14a, opel vectra 2.2dti, peugeot 205 1.3i, peugeot 406 coupe 3.0, peugeot 607 3.0 v6, volvo s60t5 2.3t, clio sport...still here:kia pro ceed, infiniti fx35, bora VR6 4M, audi a3
vladdaman is offline   Reply With Quote
Old 29-05-09, 13:17   #56
Bimmer_e46.Serban

Stock
 
Join Date: May 2009
Posts: 9
Default Re: Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă

Quote:
Originally Posted by vladdaman View Post
ma refer la altceva dar vad ca nu intelegi...eu ma refer la faptul ca ei pana acum ne-au tot interzis lucruri, dar eu din cate stiu cand interzici ceva oferi o alternativa nu?
Nu. De unde idea asta?
Bimmer_e46.Serban is offline   Reply With Quote
Old 29-05-09, 16:41   #57
b0gdan_max
VW Driver

Stage 4
 
b0gdan_max's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 227
Member of:
[VW]
Default Re: Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă

Quote:
Originally Posted by vladdaman View Post
vrei sa iti zic ceva...majoritatea hotilor care fura o fac ori ca sa poata sa puna ceva pe masa cand ajung acasa si e frigiderul gol, ori pentru ca sunt drogati, hotii mari care fura nu se incurca sa se afle ca s-a furat ceva...sunt discreti...
eu sunt de parere ca si comunitatea noastra poate devenii mai civilizata daca vedem ca avem parte de sprijin pentru pasiunea noastra din partea primariilor si a politiei, eu cand ma refer la comunitatea asta ma refer la cei care stiu ca uneori o cursa poate sa mearga prost si se pot intampla diverse, la cei care vor ca atunci cand se dau sa stie cam de ce sunt capabile masinile lor...nu 2 dacii tunate cu numere de if sau gr...hai sa fim seriosi se discuta problema asta cu pista de drag de multi ani nu de azi de ieri la fel se discuta si problema cu sanctiunile in cazul curselor ilegale, eu zic ca daca s-au miscat europarlamentantii nostrii de 2 bani mai repede decat noi e o mica problema...aia chiar sunt prosti, sa fim noi oare mai prosti decat ei...? ei sunt cateva sute noi suntem cateva mii!!!
problema in final este ca noi suntem stupizi si nu putem sa facem ceva pentru noi decat sa ne plangem ca dau astia amenzi mari, pai la cati suntem daca la fiecare event 4tuning s-ar strange bani de la fiecare membru de club si de la fiecare pasionat al curselor va garantez eu ca intr-un an e pista construita...si da-o dracu de treaba 10 ron de persoana pentru o cauza NOBILA! nu sunt multi bani in conditiile in care ne tinem de treaba...
acum chiar ma bucur de pedepsele pe care le dau oamenii poate asa o sa primim si noi un impuls sa facem ceva...pentru ca vb aia politia e multi si ne cam prinde mai ales ca acum au o miza chiar mare



as vrea sa mentionez ceva ce am uitat...daca cineva de la primarie poate sa zica ca investitia este prea mare pentru cat de putin este justificata, atunci sa isi aduca aminte de cele 2 seturi de borduri pe care le-au schimbat pentru ca nu erau la dimensiunile care trebuiau, si la toate strazile pe care azi le faceau si maine le spargeau...oare de ce atunci a fost investitia justificata? pentru ca erau oare firmele care castigasera licitatiile ale lor???? daca stam sa ne gandim noi nu prea am stiut cu cine sa vorbim pentru ca sunt cam foarte mult parlamentari care sunt pasionati de masini si au fel si fel de supercar-uri, cred ca si lor le-ar placea sa poata sa se joace cu masinile in conditiile in care ar exista o pista de curse sau un drag strip si nu sa se auda din cand in cand ca un smecher parlamentar sau senator a fost prins cu 200 pe nush ce strada, eu as zice sa ne bagam singurei pile undeva acolo sus, fiecare cum putem si daca nu reusim cred ca toti la un loc o sa fim greu de ignorat
foarte bine punctat vladdaman. daca initiezi o campanie in care sa strangem 10 ron de la fiecare membru de club sau pasionat, eu te sustin. problema e ca nu toti au o gandire realista ca tine si pana se vor mobiliza mai multi va dura ceva timp si ilegalele vor continua...
offtopic: daca stai sa te gandesti e o idee buna de afacere cumperi un teren la cativa km de bucuresti si faci pista :P problema e ca necesita multe acte si autorizatii....
__________________
din explozie de cauciuc te-ai nascut, din explozie de cauciuc o sa mori...
b0gdan_max is offline   Reply With Quote
Old 29-05-09, 17:34   #58
vladdaman

Stage 5
 
vladdaman's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,374
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PEUGEOT]
Default Re: Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă

constructia unei piste se ridica undeva la minim 300-400k dolari
evident construita dupa standarde americane
daca se strange macar jumatate din suma asta garantez ca o sa se mai bage sponsorizari...o sa avem discount-uri si evident ca o sa ne ajute si autoritatile...dar sa vada ca miscam, eu asta cred ca e solutia sa incepem ceva pentru ca tot s-a vorbit dar uite unde suntem...tot acolo de unde am plecat
sunt constient ca daca zic chestiile astea putine persoane le vor citi si sunt si mai constient ca din cei care le vor citi nici macar 5 nu s-ar implica din cauza ca necesita sa te ridici de pe scaun...

Last edited by vladdaman; 29-05-09 at 17:37.
vladdaman is offline   Reply With Quote
Old 30-05-09, 14:03   #59
Bimmer_e46.Serban

Stock
 
Join Date: May 2009
Posts: 9
Default Re: Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă

Quote:
Originally Posted by vladdaman View Post
constructia unei piste se ridica undeva la minim 300-400k dolari
evident construita dupa standarde americane
daca se strange macar jumatate din suma asta garantez ca o sa se mai bage sponsorizari...o sa avem discount-uri si evident ca o sa ne ajute si autoritatile...dar sa vada ca miscam, eu asta cred ca e solutia sa incepem ceva pentru ca tot s-a vorbit dar uite unde suntem...tot acolo de unde am plecat
sunt constient ca daca zic chestiile astea putine persoane le vor citi si sunt si mai constient ca din cei care le vor citi nici macar 5 nu s-ar implica din cauza ca necesita sa te ridici de pe scaun...
De unde ai sumele de 300-400k de dolari? Nu ma indoiesc ca asa e dar as fi si eu interesat sa vad chestii de genul cost pe metru patrat etc. Daca ai surse te rog sa sai linkuri.

Trebuie de asemenea consirerat ca daca se organizeaza curse cu amatori si cu masini nemodificate, curse cu curbe si cu mai mult de 2 masini pe circuit, adica nu drag, exista o sansa buna ca nici 25% din masini sa nu mearga acasa pe roti. Si sa existe accidente soldate cu victime.
Bimmer_e46.Serban is offline   Reply With Quote
Old 30-05-09, 14:40   #60
vladdaman

Stage 5
 
vladdaman's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,374
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PEUGEOT]
Default Re: Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă

cu victime as zice ca e exclus ca din cauza asta este pista speciala...si la drag cam se cere casca de protectie
sumele astea sunt niste sume vehiculate de mai multe persoane care au vrut sa se implice in asa ceva printre care m-am numarat si eu...evident preturile astea au iesit la niste calcule aproximative si mai ales ca sunt niste preturi obtinute cu niste discount-uri destul de substantiale...si nu la o distanta foarte mare de bucuresti
vladdaman is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -