Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > FILME - MOVIES - MASINI - CURSE - DRIFTURI - BURNOUT - RECLAME - etc.

FILME - MOVIES - MASINI - CURSE - DRIFTURI - BURNOUT - RECLAME - etc. Colectia de filme

Reply
 
Thread Tools
Old 16-11-07, 14:16   #91
break_noon
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 0
Default Re: PREMIERA - Noua Campanie MOTO - Stop Accidentelor - Viata are prioritate - doar p

se tot pling motociclistii ca soferii nu ii vad, ca nu le fac loc

pai cum sa ii vada? odata ca sunt cam de 4-5 ori mai mici decit o masina (vazuti din fata), si ca merg si cu viteza mai mare.
deci, sunt mai mici de 4 ori, merg cu viteza dubla.

asta inseamna ca la distanta la care apreciezi ca o masina vine, si nu ai loc sa te bagi, ei sunt de 8 ori mai mici, adica practic invizibili. daca l-ai observat, poti sa zici ca e o masina superdeparte. sau ca nu e nimic acolo, o pata pe geam sau pe oglinda

asa ca poti sa fi pe strada secundara, te uiti in stinga, nimic, te uiti in dreapta, nimic, dai sa iesi, si poc, intra in tine ceva. care era pe acolo pe undeva, dar era prea mic, si a venit cu viteza prea mare

zicea un tip pe aici, invata sa mergi cu motocicleta ca si cind ai fi invizibil, si ai sanse mari sa scapi. foarte corect. cind esti mic, te feresti de aia mari. ori ca nu te vad, ori ca sunt nesimtiti.

era un banc, ca cine are prioritate in intersectie: camionul, ca e mai mare.
break_noon is offline   Reply With Quote
Old 16-11-07, 21:40   #92
Intu

Stock
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 6
Default Re: PREMIERA - Noua Campanie MOTO - Stop Accidentelor - Viata are prioritate - doar p

hop si eu k na...ma mai gandesc si la cei din jur, k nu sunt singur in trafic si le fac si eu loc motociclistilor.Daca se descurca de ce sa nu-i lasam sa treaca?!?oricum k idee generala:nu trebuie sa fii motociclist k sa observi cati soferi "indisciplinati" (k sa nu jignesc) exista in Bucurestiul asta primitor.
Intu is offline   Reply With Quote
Old 19-11-07, 19:18   #93
trecatorul

Stock
 
trecatorul's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2
Default Re: PREMIERA - Noua Campanie MOTO - Stop Accidentelor - Viata are prioritate - doar p

din cate am citit pe aici fiecare are cate o parte dreptate, in functie din ce parte privesti lucrurile
si eu sunt si motociclist si 'conservar' dar daca vrem intradevar sa facem ceva sa evitam atatea evenimente neplacute trebui sa recunoastem in primul rand ca fiecare dintre noi mai gresim cateodata (fie pe 2 sau pe 4 roti)
ce usor e s dai mereu vina pe altcineva
vrem sau nu trebui sa recunoastem ca motocicleta va face parte din peisajul cotidian si ar trebuii sa invatam sa ne respectam unii pe ceilalti
ar fi bine sa nu uitam niciodata sa 'conducem' si din postura celui ce i-am taiat fata sau lam ignorat cand am trecut in 'forta' pe langa el
e adevarat, azi esti asigurat in carcasa de tabla dar daca maine tu vei fi cel ignorat,.....sau poate prietenul, sau copilul tau....cum vei reactiona???
trecatorul is offline   Reply With Quote
Old 19-11-07, 21:14   #94
BH 07 MDF

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,812
Member of:
[VW]
[SKODA]
[Toyota]
[2 Roti]
Default Re: PREMIERA - Noua Campanie MOTO - Stop Accidentelor - Viata are prioritate - doar p

Mult mai ok mi se pare spotul acesta -> https://www.youtube.com/watch?v=GcfwBzFdRQ4
BH 07 MDF is offline   Reply With Quote
Old 20-11-07, 19:10   #95
trecatorul

Stock
 
trecatorul's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2
Default Re: PREMIERA - Noua Campanie MOTO - Stop Accidentelor - Viata are prioritate - doar p

Quote:
Originally Posted by BH 07 MDF View Post
Mult mai ok mi se pare spotul acesta -> https://www.youtube.com/watch?v=GcfwBzFdRQ4

intradevar ceva de calitate.....si multa realitate
trecatorul is offline   Reply With Quote
Old 29-11-07, 17:40   #96
F_L_R

No Speed Limit

Stage 5
 
F_L_R's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 2,245
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: PREMIERA - Noua Campanie MOTO - Stop Accidentelor - Viata are prioritate - doar p

-Sunt sigur ca initiativa noastra de a construi o pista trezeste interes si pt comunitatile Motociclistilor din Romania , tabere care de altfel au pierderile cele mai mari in timpul sezonului.
-Mi as dori ca aceasta pista sa reduca vizibil numarul deceselor in randul tinerilor Motociclisti.
-Daca credeti ca este o solutie buna incercati sa promovati si pe siturile motociclistilor aceasta campanie ! Sunt sigur ca si ei au ca si noi nevoie de acei 402 metri .
__________________
NO SPEED LIMIT ROMANIA
F_L_R is offline   Reply With Quote
Old 22-12-07, 05:21   #97
fuzzy
Dacia Driver

Stage 5
 
fuzzy's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 786
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: PREMIERA - Noua Campanie MOTO - Stop Accidentelor - Viata are prioritate - doar p

Personal sunt cel putin de acord cu acest proiect... deja zambeam cu ganduri fericite la cel dinainte dar... din nefericire uscaturile din fiecare tabara (automobilisti + motociclisti) fac astfel incat este foarte greu sa existe o colaborare serioasa...
Desi daca nu ma insel multe (daca nu chiar majoritatea) circuitelor din afara sunt deschise atat pentru 2 roti cat si pentru 4...
Eu avand amandoua categoriile incerc sa fiu impartial dar... e greu... cand sunt cu masina in trafic se mai intampla ca vreun motorist sa imi taie fata sau sa apara de nicaieri chiar daca ma asigur (poate e si vina mea, dar poate fi si a lui), dar si ca motorist, desi ma asigur foarte bine si sunt cu ochii in 14, tot se gaseste vreun sofer care sa fie atent altundeva (vreo pipita care trece pe strada...) si sa imi taie fata (de multe ori chiar voit )...
In memoria tuturor celor care si-au dat viata traindu-si visele, fie ele pe 2 sau 4 roti, sper sa reuseasca acest proiect... daca statul nu face nimic in aceasta privinta, macar cetatenii sa intreprinda ceva...

Numai bine tuturor!
__________________
fuzzy is offline   Reply With Quote
Old 21-08-08, 16:06   #98
tox

Stage 5
 
tox's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 846
Member of:
[Observator 4tuning]
[Opel]
[Street Zone]
Default Re: PREMIERA - Noua Campanie MOTO - Stop Accidentelor - Viata are prioritate - doar p

va relatez din proprie experienta: in 8 ani de permis decat o singura data m-am trezit cu un CBR sub masina, am oprit la pietoni si omul a franat mobra prea tarziu. N-a patit nimic nici el nici mobra, decat carenele un pic sifonate. De apreciat totusi ca a avut prezenta de spirit si s-a aruncat de pe motor, iar motorul l-a culcat, astfel nu si l-a facut praf in fata si nici nu mi-a stricat masina.

De fiecare data cand e coloana ma uit in oglinzi, vine cate un motorist trag un pic de volan sa-i fac loc. Si mi-au facut si semne de multumire pentru treaba asta. Nu-s de acord cu cei care depasesc coloana pe linia continua dubla.

Seara cand ajung prin centru, aud tobele cum urla si 5 secunde tin volanu drept pana trec cei 5-10 motoristi cu viteza evident mai mare. Aici nu e vorba de cine a fost de vina sau nu. E vorba ca nu trebuie sa ai o viata de om pe constiinta, TU in masina daca dai frontal la 60 la ora e posibil sa scapi cu cateva fracturi si niste zgarieturi de la airbaguri, EL daca da frontal cu o masina moare pe loc.

Ar trebui si soferii de masini si motociclistii sa respecte codul rutier si cel al bunului simt, iar noi soferii sa fim un pic mai toleranti pentru ca ei sunt mai putini protejati pe 2 roti decat noi.

Deasemenea, am ceva impotriva motoristilor doar cu casca, maieu bermude si slapi.

PS: Pentru motoristi, pe mine nu ma vad in trafic pitzipoancele cu buburuze care folosesc oglinzile pe post de port-fard si am o mare masina neagra de 4 metri si ceva lungime si 1.80 latime, deci nu vad cum ar putea sa vada o mobra.

Drive safe si fiti cu ochii in 14, si de-o parte si de alta.
__________________
Opel Vectra GTS 2005 Z 19DT
Lexani LX6 Luxury Wheels
ToX Photography
tox is offline   Reply With Quote
Old 21-08-08, 16:57   #99
bmwm5
Skoda Driver

Stage 5
 
bmwm5's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,261
Member of:
[SKODA]
Default Re: PREMIERA - Noua Campanie MOTO - Stop Accidentelor - Viata are prioritate - doar p

Quote:
Originally Posted by exit0905 View Post
am vazut despre ce este vorbe pe topicul asta. va rog sa ma scuzati ca ma bag si eu in seama dar am si eu o nelamurire...
toata lumea zice "campanie de protejare a motociclistilor" sau "politia impreuna cu conducatorii auto sa previna producerea accidentelor" etc....
dar parerea mea este ca motociclistii ar trebui sa aibe mai multa grija de ei insisi, pt k stau la semafor, ziua in amiaza-mare, aglomeratie de mori...si dintr-o data auzi undeva in spate galagia produsa de un motor, apoi il vezi undeva langa tine cum incearca si el sa se strecoare ca sa ajunga mai in fata.
dk din intamplare se face verde si da vre-un sofer peste el voi cine ziceti ca e VINOVAT?
sau
esti in mers, drum cu 2 benzi si pe linia din mijloc trece cate unu cu motoru, daca il acrosezi cu oglinda sau ceva CINE E DE VINA?

ma scuzati de deranj, numai bine!
galagia o face tocmai ca tu-sofer sa stii ca se apropie de tine,fii atent la el sau permite-i sa treaca incet pe langa tine.daca are bun simt iti va multumi,daca nu,asta e.oricum la plecarea de la semafor nu ai cum sa te bati cu un motor(nu ma refer aici la manelistii cu scutere).plus ca legea spune ca daca e pe aceasi banda si exista spatiu,nu trebuie sa-l obstructionezi.nu am motor,zgomotul lui imi aduce aminte de ceva neplacut,dar respect motociclistii pt curajul pe care-l au,mai ales ca in romania fiecare iesire e ceva extrem.cu privire la clip:mi se pare aiurea si incriminator.se asociaza ideea de motocicleta cu cea de viteza excesiva asa cum orice bou care face un accident din cauza vitezei este asociat cu lumea curselor...
__________________

My name is Beu...BomBeu!
bmwm5 is offline   Reply With Quote
Reply


- Copyright 2024 4Tuning -