Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > FILME - MOVIES - MASINI - CURSE - DRIFTURI - BURNOUT - RECLAME - etc.

FILME - MOVIES - MASINI - CURSE - DRIFTURI - BURNOUT - RECLAME - etc. Colectia de filme

Reply
 
Thread Tools
Old 28-09-07, 19:34   #61
fuzzy
Dacia Driver

Stage 5
 
fuzzy's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 786
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: PREMIERA - Noua Campanie MOTO - Stop Accidentelor - Viata are prioritate - doar p

marius, consider ca daca e si interesul meu este bine sa stiu... deci Juana Man cam face bine sa stie astfel de statistici... de unde cazul 28 este cel mai grav... de unde ar trebui luate invatamintele... am vazut si eu destui "eroi" care se urca pe motor fara protectii... acestia NU sunt motociclisti, sunt idioti, a.k.a. "Gigi" care vrea sa fie jmeker si isi ia motor ca sa vada lumea cat de smeker e el... dar bineinteles ca neajungandu-i doar faptul ca se urca pe motor, trebuie sa si "fuga" cu motorul, eventual agatand pe locul din spate vreo panarama care si-a semnat singura testamentul in momentul in care s-a suit pe motor... ideea este ca asa cum sunt soferi de autoturisme inconstienti, asa se gasesc si "specimene" la motociclete...
Juana man, te rog sa postezi si statisticile pe 2007 sa vedem comparativ daca au crescut sau au scazut accidentele...

ptr moderatori: chestia cu "Gigi" am citit-o pe un forum moto... daca se poate as vrea postez un link catre acel forum, se poate?
__________________
fuzzy is offline   Reply With Quote
Old 29-09-07, 12:20   #62
TR_00_ANN

Stage 5
 
TR_00_ANN's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 410
Default Re: PREMIERA - Noua Campanie MOTO - Stop Accidentelor - Viata are prioritate - doar p

sunt de acord cu aceasta initiativa ,, Stop accidentelor,,; si sa nu mai facem diferentza pe aici pt k ,,ciumegi,, dastea sunt si pe 2 roti si pe 4, acum sa privim altfel o ipostaza in care nu esti atent si il nenorocesti pe unul cu motorul si logik k te termini si pe tine, sau un tip cu motorul rade un pieton, lafel te distrugi si pe tine si le ala, yo zic k varianta finala sta in bunul simtz al fiecaruia, ( nu te da macio k o patzesti) si nu in ultimul rand ,,UITATE IN OGLINDA AIA SI DE 2-3 ORI INAINTE SA FACI O MISCARE,,
TR_00_ANN is offline   Reply With Quote
Old 30-09-07, 14:47   #63
skoda boy

Stage 5
 
skoda boy's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 411
Member of:
[SKODA]
Default Re: PREMIERA - Noua Campanie MOTO - Stop Accidentelor - Viata are prioritate - doar p

Totusi mai bine iti iei masina...k poate mai ai a2a sansa ..dar cu motorul...rar ai a 2a sansa...Fiti cu capul pe umeri si nu mai goniti ca nebunii ...
skoda boy is offline   Reply With Quote
Old 30-09-07, 23:33   #64
bXeg

Stage 3
 
bXeg's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 78
Default Re: PREMIERA - Noua Campanie MOTO - Stop Accidentelor - Viata are prioritate - doar p

JuanaMan daca tu stai "la o viteza mai..." sa rupi oglinzi la masini cu pumnul, asta e problema ta, desi iti asumi un risc f mare te inteleg k la acel incident ai reactionat la nervi dar a2a oara s`ar putea sa te km dezechilibrezi efectuand aceeasi manevra si pretul platit sa fie km mare, oricum vei intalni multi comunisti gen marian79 in trafic care iti vor crea probleme fie din neatentie sau rau intentionati. personal ma uit de 2x cand skimb banda 1x in oglinda si daca nu e aglomerat in spate, ca paranteza sa stii cama ia groaza cand trece unu pe motor pe langa mine cu 200 la ora (am fost pasager si sofer de motor si stiu km cum sta treaba). Cea mai buna razbunare e sa traiesti bine salutari
bXeg is offline   Reply With Quote
Old 30-09-07, 23:44   #65
fuzzy
Dacia Driver

Stage 5
 
fuzzy's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 786
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: PREMIERA - Noua Campanie MOTO - Stop Accidentelor - Viata are prioritate - doar p

azi vorbeam cu un prieten despre subiectul asta... a reusit sa ma socheze cu un lucru simplu, dar adevarat... a facut o comparatie simpla intre motociclete si autoturisme... citez: "omu', daca io intru cu masina intr-un motociclist, moare... daca ala intra in mine... tot moare..."
fuzzy is offline   Reply With Quote
Old 30-09-07, 23:49   #66
fuzzy
Dacia Driver

Stage 5
 
fuzzy's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 786
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: PREMIERA - Noua Campanie MOTO - Stop Accidentelor - Viata are prioritate - doar p

scuze, nu am mai putut sa editez mesajul anterior...

faza cu "gigi" de pe un forum moto... a mai fost si pe alte forumuri cred (nu sunt sigur), insa este ceva ce isi poate gasi comparatie foarte usor cu un sofer de categoria B incepator... sfatul meu este sa cititi bine si sa luati aminte chiar daca nu sunteti motociclisti... sfaturile de aici sunt extraordinar de bune pentru orice posesor de permis de conducere (fara sa tinem cont de categorie)...

numa' bine!
fuzzy is offline   Reply With Quote
Old 01-10-07, 19:02   #67
ceoby

Stage 3
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 162
Default Re: PREMIERA - Noua Campanie MOTO - Stop Accidentelor - Viata are prioritate - doar p

suna marfa dar nu cred ca va avea rezultate ....
ceoby is offline   Reply With Quote
Old 05-10-07, 21:57   #68
WILD_CAT

Stage 5
 
WILD_CAT's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 369
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Hyundai]
Smile Re: PREMIERA - Noua Campanie MOTO - Stop Accidentelor - Viata are prioritate - doar p

DA....,era cazul pentru clip de genul asta....intradevar nu exista RESPEKT in soferi si conducatori moto.... dar sa nu uitat totushi ca nici eii nu sunt mai prejos...adika daca ai motor nu inseamna ca toti participantii in trafik ar trebui sa ne dam la oparte ka sa treceti voi.
ideea este ca RESPEKTUL trebuie sa fie la fel din ambele parti.........
WILD_CAT is offline   Reply With Quote
Old 09-10-07, 17:25   #69
exit0905

Stage 5
 
exit0905's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 483
Default Re: PREMIERA - Noua Campanie MOTO - Stop Accidentelor - Viata are prioritate - doar p

am vazut despre ce este vorbe pe topicul asta. va rog sa ma scuzati ca ma bag si eu in seama dar am si eu o nelamurire...
toata lumea zice "campanie de protejare a motociclistilor" sau "politia impreuna cu conducatorii auto sa previna producerea accidentelor" etc....
dar parerea mea este ca motociclistii ar trebui sa aibe mai multa grija de ei insisi, pt k stau la semafor, ziua in amiaza-mare, aglomeratie de mori...si dintr-o data auzi undeva in spate galagia produsa de un motor, apoi il vezi undeva langa tine cum incearca si el sa se strecoare ca sa ajunga mai in fata.
dk din intamplare se face verde si da vre-un sofer peste el voi cine ziceti ca e VINOVAT?
sau
esti in mers, drum cu 2 benzi si pe linia din mijloc trece cate unu cu motoru, daca il acrosezi cu oglinda sau ceva CINE E DE VINA?

ma scuzati de deranj, numai bine!
exit0905 is offline   Reply With Quote
Old 10-10-07, 10:11   #70
fuzzy
Dacia Driver

Stage 5
 
fuzzy's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 786
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: PREMIERA - Noua Campanie MOTO - Stop Accidentelor - Viata are prioritate - doar p

se pare ca tu nu ai inteles un lucru: aceasta campanie este intr-adevar menita sa deschida putin mai mult ochii soferilor asupra pericolelor la care sunt expusi motociclistii... ce ai spus tu este foarte corect... NU este vina soferului ca s-a bagat motociclistul... caz real: cu un prieten in masina (eu eram in dreapta) la o intalnire de drumuri (ca un T), noi veneam de pe drumul secundar... el nu a fost atent in dreapta, nici eu nu m-am uitat foarte bine... intr-adevar, ne-am incadrat insa la nici 2 secunde dupa ce ne-am incadrat a trecut un motociclist pe langa noi cu pasager... nici unul dintre noi NU il vazuse si nu era vorba de viteza (era chopper), pur si simplu trebuia sa fim mai atenti... vreo 5-10 minute nu am mai vorbit unul cu altul... sincer sa fiu eu ma gandeam ca as fi putut fi in locul celui cu motocicleta...
fuzzy is offline   Reply With Quote
Old 10-10-07, 10:58   #71
juana_man
No Limits racing team Member

Stage 5
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,698
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[No Limits racing team]
[VW]
Default Re: PREMIERA - Noua Campanie MOTO - Stop Accidentelor - Viata are prioritate - doar p

Quote:
Originally Posted by exit0905 View Post
am vazut despre ce este vorbe pe topicul asta. va rog sa ma scuzati ca ma bag si eu in seama dar am si eu o nelamurire...
toata lumea zice "campanie de protejare a motociclistilor" sau "politia impreuna cu conducatorii auto sa previna producerea accidentelor" etc....
dar parerea mea este ca motociclistii ar trebui sa aibe mai multa grija de ei insisi, pt k stau la semafor, ziua in amiaza-mare, aglomeratie de mori...si dintr-o data auzi undeva in spate galagia produsa de un motor, apoi il vezi undeva langa tine cum incearca si el sa se strecoare ca sa ajunga mai in fata.
dk din intamplare se face verde si da vre-un sofer peste el voi cine ziceti ca e VINOVAT?
sau
esti in mers, drum cu 2 benzi si pe linia din mijloc trece cate unu cu motoru, daca il acrosezi cu oglinda sau ceva CINE E DE VINA?

ma scuzati de deranj, numai bine!
exemplele date de tine is de ***, nu vorbi k nu spui oricum nimik
juana_man is offline   Reply With Quote
Old 13-10-07, 13:04   #72
BH 07 MDF

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,812
Member of:
[VW]
[SKODA]
[Toyota]
[2 Roti]
Default Re: PREMIERA - Noua Campanie MOTO - Stop Accidentelor - Viata are prioritate - doar p

E buna venita aceasta campanie , dar clipul este de cacao.
BH 07 MDF is offline   Reply With Quote
Old 13-10-07, 15:38   #73
srn_86
Banned

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 692
Default Re: PREMIERA - Noua Campanie MOTO - Stop Accidentelor - Viata are prioritate - doar p

pacat ca aceste discutii nu vor ajuta la nimic, si asta o stiti si voi, eu sunt de parere ca o buna solutie ar fi aceea de arespecta regulile de circulatie in special limita de viteza, ''eroi'' sunt si pe 2 si pe 4 roti, nu cred ca unii sunt mai vinovati ca ceilalti
srn_86 is offline   Reply With Quote
Old 17-10-07, 08:13   #74
ice_demon

Stage 1
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 24
Default Re: PREMIERA - Noua Campanie MOTO - Stop Accidentelor - Viata are prioritate - doar p

Nu vreau sa supar pe nimeni,vreau doar sa va povestesc o faza patita de mine.
Veneam din spre brasov spre Sighisoara, mergeam linistit cu 100km/h din cand in cand ma uitam in oglinda retrovizoare pt ca asta este obiceiul meu, si dintr-o data trece un motor cu viteza fff mare pe langa mine, ma-m speriat si eu si prietena mea iar motociclistul a pus frana brusc in fata mea si sa uitat in spate, prietena mea din nu stiu ce motiv ia aratat "degetul", atat ia trebuit ca "eroul" nostru a oprit in fata mea, eu lam depasit,iar ma depasit si a pus frana in fata mea,(mentionez ca nu era singur, erau 2 motociclisti,eu eram singur si cu prietena langa mine), iar lam depasit si dintrodata au aparut circa 8 motociclisti in jurul masinii,vreau sa spun ca am simtit ca sunt intr-un film de groaza,iar sa oprit in fata mea iar iam depasit , tot asa pana am intrat intr-o localitate si am oprit in dreptul postului de politie, motociclistii sau oprit dupa 100m,bineinteles ca nu era nici un politist prin preajma desi eram chiar in fata postului de politie,motociclistul care a trecut in viteza pe langa mine sa dat jos a luat o piatra in mana si a venit spre mine, eu am deschis geamul si lam intrebat ce vrea de la mine ,tot el nervos ma amenintat ca imi sparge geamul ca ma omoara..etc...ca de ce iam taiat eu calea,(eu megeam linistit pe banda mea,si habar nu am unde "i-am taiat" eu calea) bineinteles ca au mai venit 4 cu motocicletele langa masina ca sa fie siguri ca nu plec, si ca sa ma poata lua la bataie,eu am inceput sa ii explic ca nu lam vazut..ca nu am schimbata banda de mers..etc..pana la urma s-a calmat si au plecat..
De atci nu mai suport motociclistii!!!!
ice_demon is offline   Reply With Quote
Old 17-10-07, 08:24   #75
juana_man
No Limits racing team Member

Stage 5
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,698
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[No Limits racing team]
[VW]
Default Re: PREMIERA - Noua Campanie MOTO - Stop Accidentelor - Viata are prioritate - doar p

Quote:
Originally Posted by ice_demon View Post
..........prietena mea din nu stiu ce motiv ia aratat "degetul",
..................ca de ce iam taiat eu calea,(eu megeam linistit pe banda mea,si habar nu am unde "i-am taiat" eu calea) bineinteles ca au mai venit 4 cu motocicletele langa masina ca sa fie siguri ca nu plec, si ca sa ma poata lua la bataie,eu am inceput sa ii explic ca nu lam vazut..ca nu am schimbata banda de mers..etc..pana la urma s-a calmat si au plecat..
De atci nu mai suport motociclistii!!!!
ma nene....invata un lucru,sa nu-i areti la un biker degetelu daka vrei sa ramai sanatos si cum adik nu lai vazut???dak zici k dupa c teo depasit o franat in fata ta....nu avea el chiar asa mare viteza....si credema nu so legat el de tine numai asa aiurea....probabil ai facut u vreo manevra c tie nu ti se pare gresit dar si nici nu ai observat
juana_man is offline   Reply With Quote
Reply


- Copyright 2024 4Tuning -