Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Evenimente Auto

Evenimente Auto Saloane tuning, Expozitii, Intalniri, Saloane Auto, Diverse evenimente legate de viteza si extrem.

Reply
 
Thread Tools
Old 04-01-11, 21:51   #1381
dany12epz

Stage 5
 
dany12epz's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 452
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Rog acest nucleu de romani cu simt civic care au fost prezenti pana acum in benzinarii sa incercam sa promovam datele de 17-18-19 ianuarie 2011 ca un BOICOT TOTAL la adresa monopolului creat de marile companii petroliere.
Cine a urmarit stirile in ultima vreme a vazut ca UNTRR a dat un comunicat
http://www.untrr.ro/index.php?page=s...mia_din_romnia
Preluat de mai toate canalele de stiri,astazi la emisunea de la antena 3 secretarul general al UNTRR, DL Radu Dinescu ne-a sustinut cauza,la fel ca si Sociologul Marius Pieleanu precum si Doamna Sandra Stoicescu,cu totii fac apel La simtul civic al romanilor,haideti sa trezim cat mai multi adormiti sa ni se alature si cei care din diverse motive nu pot fi la pompe alaturi de noi sa participe la actiunea de Boicot Total,orice site ar trebuii spammuit cu mesajele noastre,cat mai multa lume ar trebuii sa auda ce avem de gand sa facem.pe forumuri,pe site-uri de stiri,pe youtube oriunde exista public sa citeasca.
Cum a spus si Dl Tache reprezentantul micilor benzinari(cei 400 care inca mai sunt in Romania marea majoritate fiind deja inghititi de marile grupuri petroliere numai exista nici macar o benzinarie particulara in Bucuresti)a precizat ca totul se datoreaza noua celor ce am stat pana acum, cu mainile in san si ne-am uitat ca la televizor la aceste scumpiri....Romania a fost o piata slaba,cumparatori slabi care accepta orice galusca li se arunca.
Sper ca ziua de maine sa ne aduca o veste buna,dupa emisiune am discutat cu reprezentantul UNTRR si mi-a confirmat ca maine se vor intalnii sa discute acest subiect si ca vor lua o decizie in acest sens
dany12epz is offline   Reply With Quote
Old 04-01-11, 22:20   #1382
roby wws

Stage 5
 
roby wws's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,170
Member of:
[Opel]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

nu stiu de ce spuneti ca e asa de greu ca macar 50% din bucuresteni sa nu alimenteze timp de o zi.eu unul am experimentat zilele trecute cand a fost zapada aceea mersul cu metroul,si va spun ca a fost mult mai bine decat cu masina(tinand cont de conditiile din acea zi):am parcat masina frumos la petromul de la aurel vlaicu(ca alt loc de parcare nema)am luat metroul pana la universitate,de acolo mers maxim 5 minute pe jos(si am ajuns si mai repede si mai linistit,nu sa stau cu gandu' ca imi taie vre'unu calea sau sa stau in aglomeratie,sa dau in ditamai groapa,etc)
nimeni nu cere sa iesim acum toti,e de ajuns 1000 din buc sa nu alimeteze si cred ca o sa se simta,daca in alte localitati macar 500 nu alimenteaza iar o sa se simta...daca am gasi o zi pe luna sa facem aceasta actiune asta da semnal de alarma...
si zic asta ptr ca stiu oameni care nu ies nicipana la magazin fara sa scoata masina,sa stiti ca in europa masina este doar de uz in conditii exceptionale,in rest mijloace de transport in comun,biciclete,scutere si mersul pe jos care face minuni,dar noi sumtem mai fudulii decat altii,avem pretentia sa fim tratati ca europeni dar noi fata de ei nu stim sa ne autodisciplinam...

si am dat ex buc ptr fata de alti voi aveti conditii,si sa stiti ca sistemul de transport in comun este destul de dezvoltat,dar noi nu stim sa il valorificam...pacat...
eu unu in buc sigur o sa folosesc metroul in detrimentul masini personale ca nu prea mai renteaza la preturile de azi sa vin la scara cu masina(sa nu mai pun faptul ca trebuie sa dau roata de vreo 3-4 ori locului pana gasesc loc de parcare)...deci faceti si voi un calcul si apoi sa imi spuneti ca sunt nebun...sau va e teama ca va vede veciunu' cu cartela de metrou si o sa rada de voi???
__________________
Acvarii si acesorii din stoc sau pe comanda
Next step:coming sone
roby wws is offline   Reply With Quote
Old 04-01-11, 22:53   #1383
mircione

Stage 2
 
mircione's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 48
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

ROMANI FITI UNITI !!! SCUMPIREA CARBURANTILOR INSEAMNA SI ALIMENTE SI PRODUSE MAI SCUMPE, NU NUMAI CEI CARE MERG CU MASINA VOR PLATI MAI SCUMP CI TOTI, ACESTE SCUMPIRI SUNT NEJUSTIFICATE DE MARI,NU PUTEM SA NE COMPARAM CU TARILE DEZVOLTATE DIN UNIUNEA EUROPEANA. FITI UNITI ALATURATIVA "PROTESTELOR" SI LA TOATE ACTIUNILE DE GEN CU MIC CU MARE.
mircione is offline   Reply With Quote
Old 04-01-11, 23:04   #1384
MihaiCsl

Stage 5
 
MihaiCsl's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,113
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by Provenzano View Post
Ai mare dreptate, nu trebuie mers la statia peco si facut plinul..indiferent in ce monezi il faci..nu asta e ideea.Sincer stau si citesc si raman uimit..dc asa lume putina cu Noi...unde sunt restul?? Daca era vreo cursa legala de 402 m erau toti prezenti...
Pacat de oamenii aia care au murit pt noi in 89...
Cum a zis amicul meu criminales de pe sectiunea Iasi, la astfel de intalniri se aduna toti buluc, ca vin cu masina imprumutata, ca se imprumuta sa isi puna benzina sau ca vin cu autobuzu, vin, iar de la altcineva am auzit altceva mai frumos, la placinte inainte, la razboi inapoi. Romanul e invatat sa se duca la mici si la bere.
Cat despre 89, ceea ce ma doare mai tare, ca nici aia batrani ce au prins vremurile acelea pline de durere, nu incearca sa faca asta iar, se resemneaza, lasa ca o sa fie mai bine in viitor sau am facut o data si nu s-a schimbat nimic, normal ca nu s-a schimbat nimic, pentru ca am tacut si am inghitit toti.
In Romania e posibil orice, dar e imposibil sa schimbi ceva.
__________________
If gas gets any higher, i'm cutting a hole through the floor of my car and Flintstoning this bitch.
MihaiCsl is offline   Reply With Quote
Old 04-01-11, 23:14   #1385
dany12epz

Stage 5
 
dany12epz's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 452
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by MihaiCsl View Post
Cum a zis amicul meu criminales de pe sectiunea Iasi, la astfel de intalniri se aduna toti buluc, ca vin cu masina imprumutata, ca se imprumuta sa isi puna benzina sau ca vin cu autobuzu, vin, iar de la altcineva am auzit altceva mai frumos, la placinte inainte, la razboi inapoi. Romanul e invatat sa se duca la mici si la bere.
Cat despre 89, ceea ce ma doare mai tare, ca nici aia batrani ce au prins vremurile acelea pline de durere, nu incearca sa faca asta iar, se resemneaza, lasa ca o sa fie mai bine in viitor sau am facut o data si nu s-a schimbat nimic, normal ca nu s-a schimbat nimic, pentru ca am tacut si am inghitit toti.
In Romania e posibil orice, dar e imposibil sa schimbi ceva.
"Limita de suportabilitate" in Romania este cea mai mare de pe aceasta planeta avem un obraz asa de gros zici ca e soric,daca unu ne scuipa un obraz il intoarcem si pe celalat...nu o spun eu....
O FACE ISTORIA SI PANA LA REVOLUTIA AIA FURATA DE I.I BOLSEVICUL LA CARE TOATA LUMEA FACE REFERIRE NE-AU TREBUIT 50 DE ANI DE FLEGME CONTINUE,SPRIJINUL MASIV AL AGENTIILOR STRAINE,UN OM MARE László Tőkés SI NISTE TIMISORENI CU SIMT CIVIC
dany12epz is offline   Reply With Quote
Old 04-01-11, 23:49   #1386
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Pei daca mergem cu RATB oare autobuzele alea nu merg cu benzina?
Oricum acest eveniment are nevoie de o mediatizare mult mai mare.
Nu doar noi cei cu masini suntem afectati ci toata lumea.
De exemplu la mine la servici din 20 oameni cu care interactionez zilnic nimeni nu stia de acest eveniment pana sa le spun eu.
Oare ce am putea face pentru a mediatiza mult mai mult acest eveniment?
__________________
R.I.P. Opel Vectra B2 2.5 V6 CDX



Audi A2 1.4tdi 75BHP (sold)



Hyundai Tucson 2.0 CRDI 140BHP

cangri is offline   Reply With Quote
Old 04-01-11, 23:57   #1387
GJ 64 GAB

Stage 5
 
GJ 64 GAB's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 6,033
Member of:
[Moderators]
[Hyundai]
[Opel]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by cangri View Post
Pei daca mergem cu RATB oare autobuzele alea nu merg cu benzina?
merg cu motorină .
GJ 64 GAB is offline   Reply With Quote
Old 05-01-11, 00:06   #1388
bau88g3
VW Driver

Stage 4
 
bau88g3's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 205
Member of:
[VW]
Thumbs up Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Ideea ca in data de 17,18 si 19 sa nu alimentam nu e o idee proasta doar ca nu vom alimenta decat noi,cei care participam la protestele din Bucuresti si din tara!Restul romanilor o sa faca la fel ca si pana acum!Este pacat ca noi,in Bucuresti,nu avem sustinerea firmelor de TAXI!Legat tot de firmele de TAXI,acestia nu pot sta 3 zile "pe bara",sa nu alimenteze pentru ca ei depind de banii aia pe care ii castiga zi de zi!Dar cica in Bucuresti s-a cam sarit de 10.000 de autorizatii pentru TAXI.Romanul este obisnuit sa stea,cum zicea cineva mai sus,cu berea in mana in fata plasmei si sa injure.Daca altul face in asa fel incat sa fie bine si pentru "burtosul revoltat" atunci e perfect!

Acum 30-45 de minute am trecut prin parcarea "Real Berceni" si lumea era la "patinaj accelerat"!Imi venea sa ma dau jos la ei si sa ii iau la intrebari dar deja stiam raspunsul lor!O alta mare curiozitate este de ce cluburile auto din Bucuresti nu se aduna de fiecare data cand organizam!?!Ei (ca sa nu dau nume) nu alimenteza de la aceleasi pompe pe care le folosim si noi???Si ala care imi zice mie ca nu au auzit de ceea ce facem noi ori nu stie sa minta ori e prost!

Sper ca stiti ca pe 14 ianuarie 2011,ora 17:00 in Parcarea Fantana Miorita din Baneasa se organizeaza o noua intalnire cu scopul de a boicota benzinariile din Capitala!Mai multe detalii se vor oferi la fata locului!Daca nu aveti masina,sau nu aveti benzina in masina nu este nici o suparare!Se poate veni si cu mijloacele de transport in comun!

Pentru pagina deschisa pe Facebook,destinata protestului folositi urmatorul link:

https://www.facebook.com/event.php?eid=132931593433733

Pentru detalii legate de protest si orice intrebari,sugestii si nelamuriri astept mesaje pe pagina de Facebook!

Sa speram ca intr-un final o sa realizam ceva cu aceste proteste!!!

Bafta tuturor!!!
bau88g3 is offline   Reply With Quote
Old 05-01-11, 00:13   #1389
badea_laurentiu88
Renault Driver

Stage 5
 
badea_laurentiu88's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 536
Member of:
[RENAULT]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

bai fratilor, s-a gandit cineva cum am putea sa-i facem si pe taximetristi sa ni se alature?ca am face mare treaba cu ei
badea_laurentiu88 is offline   Reply With Quote
Old 05-01-11, 00:14   #1390
Fantomel4u
BMW Driver

Stage 4
 
Join Date: May 2009
Posts: 253
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

eu sustin in resita acest miting o sa umplu masina cu astfel de afise...si o sa defilez prin oras...
Fantomel4u is offline   Reply With Quote
Old 05-01-11, 01:29   #1391
lupul1952

Stock
 
lupul1952's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 7
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

in sfarsit v-am gasit, am luat la rand toate forumurile auto generale din Ro, sa vad cine organizeaza miscarea!

Trebuie adresate invitatii tuturor forumurilor monomarca si sa vina cat mai multi cu putinta!
NU se mai poate asa, avem carburanti de rahat, mai ales motorina si platim ca in vest!

Miscarea trebuie sa mearga mai departe si sa atraga cat mai multi soferi!

am primit si eu pe mail de la un prieten de pe clubford mesajul cu boicotarea alimentarii in cele trei zile, dar nu este o masura prea eficienta, pentru ca daca am fi foarte multi ar avea efect, deocamdata suntem putini asa ca mai bine blocam trei zile la rand aceeasi benzinarie si se va simti destul de mult in bugetul acelei benzinarii! de preferat sa evitam petrom-ul ca foarte multe - majoritatea peste 60 la suta din ele sunt in regim franciza si va dati seama ca nu afectam mai deloc producatorul, sa ne indreptam spre raul suprem omv, rompetrol, mol, luk oil
lupul1952 is offline   Reply With Quote
Old 05-01-11, 01:41   #1392
dany12epz

Stage 5
 
dany12epz's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 452
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by lupul1952 View Post
in sfarsit v-am gasit, am luat la rand toate forumurile auto generale din Ro, sa vad cine organizeaza miscarea!

Trebuie adresate invitatii tuturor forumurilor monomarca si sa vina cat mai multi cu putinta!
NU se mai poate asa, avem carburanti de rahat, mai ales motorina si platim ca in vest!

Miscarea trebuie sa mearga mai departe si sa atraga cat mai multi soferi!

am primit si eu pe mail de la un prieten de pe clubford mesajul cu boicotarea alimentarii in cele trei zile, dar nu este o masura prea eficienta, pentru ca daca am fi foarte multi ar avea efect, deocamdata suntem putini asa ca mai bine blocam trei zile la rand aceeasi benzinarie si se va simti destul de mult in bugetul acelei benzinarii! de preferat sa evitam petrom-ul ca foarte multe - majoritatea peste 60 la suta din ele sunt in regim franciza si va dati seama ca nu afectam mai deloc producatorul, sa ne indreptam spre raul suprem omv, rompetrol, mol, luk oil
Si ce daca sunt in franciza,furnizorul de carburant este cel cu monopolul,cel impotriva caruia ne-am indreptat boicotul...necumparand din franciza,francizatul nu va mai cumpara de la producator...acum cate statii din romania nu sunt in franciza...sunt si omv-uri si rompetrol,mol,luk pai daca e cum zici tu nu ar mai trebuii sa iesim deloc
In alta ordine de idei...cei care sunteti aproape de granita,ma refer aici la cei carora le este usor,convenabil sau au drum prin Ungaria,Bulgaria,Ukraina,Moldova alimentati de acolo
Sau cine are benzinarii particulare prin zona sa o faca de acolo...daca am fi mai multi sa alimentam de la acestia cu timpul ar putea fi stimulati sa importe benzina mai ieftina din alte state caci ar avea cerere,va dati seama ca daca cineva ar vinde benzina cu cateva mii de lei vechi mai jos decat concurenta ar avea coada non-stop
dany12epz is offline   Reply With Quote
Old 05-01-11, 10:19   #1393
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by zoso
Se pare că o parte a maimuţoilor care protestau cu monede s-au prins că faceau o tâmpenie şi s-au orientat spre noi metode. Mesajul ăsta circulă pe ym:

PROTESTUL DE LA BENZINARII – in zilele 17, 18 , 19 IANUARIE – dragi Romani haideti sa nu ne mai lasam calcati in picioare de benzinarii MILIARDARI si sa-i facem sa vada ce inseamna sa piarda bani. Sa incercam sa tragem un semnal de alarma si poate pretul benzinei/ motorinei va SCADEA. Haideti sa ne propunem SA NU INTRE NIMENI IN NICIO BENZINARIE – pe 17-18-19. ianuarie. Sa mergem cu RATB, cu bicicletele sau pe jos , sau alimentati inainte . Amintiti-va de 21-22 DECEMBRIE 1989 SI INCERCATI SA FACETI LA FEL. DATI MAI DEPARTE ACEST MESAJ SA AJUNGA LA TOATA LUMEA

Revoluţie ca în decembrie ‘89, frate! Să murim pentru dreptul nostru de a ne pierde ore întregi în trafic!
http://www.********/protestul-benzinei-faza-a-doua/

~Nautilus

PS cine vrea o banană, fraţi cimpanzei?

Last edited by Nautilus; 05-01-11 at 10:30.
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 05-01-11, 10:44   #1394
buddy_lexx

Stage 5
 
buddy_lexx's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,477
Member of:
[KATANA TEAM]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

vorba unui coleg de forum care a postat mai sus... de ce cluburile auto de pe forum(ca sunt destule...chiar prea multe) nu se imobilizeaza sa participe intr`un grup cat mai mare la protest?
Daca un grup de 10 - 20 masini a captat atentia mass media si autoritatilor va dati seama ce impact va avea o grupare de 100 masini sa zicem in bucuresti si 50 masini in fiecare oras?

trebuie sa ne gandim ca nu numai noi posesorii auto suntem afectati...ci toti locuitorii tarii pentru ca o data cu marirea carburantilor cresc valorile la produse datorita transportului costisitor.
__________________
ex car : OPEL Astra 1.4i
now : ff2 1.6 tdci 2007 :X
buddy_lexx is offline   Reply With Quote
Old 05-01-11, 11:32   #1395
bodysh

Stage 4
 
Join Date: May 2010
Posts: 239
Member of:
[VW]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

salut baieti!!! am urmarit miscarea pana acum si vad ca pe zi ce trece se dezvolta si sunt din ce in ce mai multi adepti!Ar fi foarte bine sa facem publice aceste proteste si sa ne gasim aliati sin in televiziune caci fara televiziune si sustinerea unora gen Mircea Badea(doar un exemplu) sau mai stiu eu cine nu puten sa facem mare lucru la scara nationala!Grasii astia de la conducere gandesc in felul urmator:"si ce daca nu alimenteaza 2 3 zile ,alimenteaza ei inainte sau dupa deci tot noi luam banii ca trebuie sa alimenteze de undeva,cat despre cu ce monede ne platesc nu ne intereseaza ca noi luam banii stansi deja din banca prin transfer bancar sau card deci nu umblam noi cu monedele de 1 ban in buzunar".Sper sa nu fiu inteles gresit!!!dar din pacate asta e realitatea, si putem sa scriem noi hai sa facem si hai sa dregem ca nu suntem mai buni decat aia de la televizor care zic ca ne dau si ne fac si NIMIC nu se rezolva!!!STIMA
__________________
ce tie nu-ti place altuia nu-i face
bodysh is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -