Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Evenimente Auto

Evenimente Auto Saloane tuning, Expozitii, Intalniri, Saloane Auto, Diverse evenimente legate de viteza si extrem.

Reply
 
Thread Tools
Old 25-12-10, 17:16   #466
RCarlos

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,237
Member of:
[Crazy Drivers]
[Fiat]
Default Re: PROTEST - 24.12.2010 ora 14:00 - Pta Victoriei -

nu se stie sigur cu cat va creste.... dar 100% va creste
RCarlos is offline   Reply With Quote
Old 25-12-10, 17:18   #467
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Cool Re: PROTEST - 24.12.2010 ora 14:00 - Pta Victoriei -

o sa colectionez BONURI de benzina de 10 lei in LUNETA ))
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 25-12-10, 17:19   #468
cosmin_cosmin_1

Stage 5
 
cosmin_cosmin_1's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 4,001
Default Re: PROTEST - 24.12.2010 ora 14:00 - Pta Victoriei -

creste, dar nu cu 10% dintr-o data. in vara, totusi, nu m-as mira sa ajunga chiar la pretul spus de tine
cosmin_cosmin_1 is offline   Reply With Quote
Old 25-12-10, 17:19   #469
cRbL


Stage 5
 
cRbL's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,818
Member of:
[Moderators]
[FOTO]
[4Tuning International]
Default Re: PROTEST - 24.12.2010 ora 14:00 - Pta Victoriei -

Inteleg ca s-au incins spiritele dar v-as ruga sa va exprimati parerile in limitele bunui simt. Multumesc.
cRbL is offline   Reply With Quote
Old 25-12-10, 17:25   #470
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: PROTEST - 24.12.2010 ora 14:00 - Pta Victoriei -

Nope. Cu mai puţin, 10-15 bani. Creşte acciza la tona de carburant cu 3%.

Dacă în iarna 2009, când a muşcat prima dată criza şi nu mai punea nimeni carburant fiindcă nu mai avea nimeni bani, a picat benzina de la 4,3-4,4 lei la 2,75-2,88 lei la Petrom, cu tot cu accize, înseamnă că presiunea pieţei îi convinge uneori pe băieţii ăia simpatici din conducerea OMV şi Petrom că e în joc profitul lor şi că ar trebui să mai strângă şi ei cureaua, nu numai noi.

De asta boicotul îi cam zgândăre într-un punct sensibil. Şi ar trebui ca imediat după 3 ianuarie (după câteva astfel de "incidente la benzinării" prin care să-i trezim) să întocmim o petiţie către Consiliul Concurenţei, prin care să motivăm că profită de poziţia lor de monopol. Semnată de cât mai mulţi, câteva sute dintre noi. Amenzile aplicate de Consiliu le pot face o pagubă mult mai mare (până la 10% din cifra de afaceri).

(E de remarcat că la un moment dat bunul nostru prieten Mugur Isărescu "şi-a exprimat nedumerirea faţă de oscilaţiile preţului carburanţilor", fără să numească pe nimeni. A doua zi, producătorii au scăzut preţul carburanţilor cu 7 bani/litru. Deci calitatea de corporaţie cu cifră de afaceri de miliarde de euro nu-i face prea curajoşi.)

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 25-12-10, 17:26   #471
denver
Fiat Driver

Stage 5
 
denver's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,143
Member of:
[Fiat]
[Old School Cars]
[LANCIA]
Default Re: PROTEST - 24.12.2010 ora 14:00 - Pta Victoriei -

Cosmin , cat castigi tu pe luna ?
denver is offline   Reply With Quote
Old 25-12-10, 17:32   #472
cosmin_cosmin_1

Stage 5
 
cosmin_cosmin_1's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 4,001
Default Re: PROTEST - 24.12.2010 ora 14:00 - Pta Victoriei -

ce relevanta are castigul meu pentru topicul pe care suntem?fiecare e liber sa-si spuna parerea indiferent de venituri, nu crezi?
cosmin_cosmin_1 is offline   Reply With Quote
Old 25-12-10, 17:34   #473
denver
Fiat Driver

Stage 5
 
denver's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,143
Member of:
[Fiat]
[Old School Cars]
[LANCIA]
Default Re: PROTEST - 24.12.2010 ora 14:00 - Pta Victoriei -

Pai tu nu esti de acord cu protestul asta , si vroiam sa vad care din noi castiga mai mult , eu care fac parte din cei nemultumiti sau tu , simpla informatie , daca ti-e rusine nu-i bai , iti cumpar si eu o husa de piele naturala ca sa mai faci un ban...
__________________
1962 Fiat 600D
1981 Fiat 131 (1991-2000/2009-prezent)
1987 Lancia Delta HF 1.6
Fiat Coupe 20VT Plus
2005 Iveco Daily

Carpe noctem
denver is offline   Reply With Quote
Old 25-12-10, 17:39   #474
cosmin_cosmin_1

Stage 5
 
cosmin_cosmin_1's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 4,001
Default Re: PROTEST - 24.12.2010 ora 14:00 - Pta Victoriei -

eu n-am zis ca nu sunt de-acord cu protestul. chiar l-as sustine, daca as putea. vineri n-as fi avut cum. am spus ca inteleg cresterea pretului de carburanti pentru o rationalizare a consumului, fiind resursa epuizabila. dar eu zic ceva si fiecare intelege cat il duce capul.
pentru husa: te servesc, dar dupa sarbatori.
cosmin_cosmin_1 is offline   Reply With Quote
Old 25-12-10, 17:41   #475
Eugen_TL
Renault Driver

Stage 5
 
Eugen_TL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,658
Member of:
[RENAULT]
Default Re: PROTEST - 24.12.2010 ora 14:00 - Pta Victoriei -

Din cate am citit, pretul cu care pleaca carburantul ar fi undeva la 2ron, iar accizele ar reprezenta jumatate din pretul final(cel de la pompa). In conditiile in care 5ron = litru inseamna ca --- 2ron(pret rafinarie)+2.5ron(accize) + 0.5 profit statie? WTF Nu prea cred asta, dar daca intradevar asa e, STATUL e vinovat pt accize nicidecum cei care vand carburantul. Daca statul ar pune accizele la jumatate, probabil la pompa ar fi 3.5ron/litru.

Inca o chestie: Voi ca patroni ce urmariti? MAximizarea profitului cu costuri minime nu? Deci nu cred ca voi ati scadea pretul la pompa ca sa ajutati poporul roman sa fim seriosi. Eu unul l-as face si 6ron/l daca s-ar vinde.

Deci parerea mea e ca pretul e asa din cauza statului, deci impotriva statului ar trebui organizate proteste, nu impotriva firmelor, daca problema sta cum am inteles eu din ce-am citit pe net.

PS: Corectati daca gresesc, dar frumos ca-s capabil sa inteleg, n-am nevoie de carne in frigider si reni in fund.
__________________
Megane 2 my edition
https://forum.4tuning.ro/110-masina-m...ml#post5673253
Eugen_TL is offline   Reply With Quote
Old 25-12-10, 17:45   #476
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: PROTEST - 24.12.2010 ora 14:00 - Pta Victoriei -

Eu zic ca putem sensibiliza si soferii care nu intra pe aici... si anume sa facem fluturasi cu protestele si sa le punem la cat mai multe masini din orase fiecaruia dintre noi.
Eu incep sa scoct la printer si maine le pun la stergatoarele masinilor.
Locuri ideale la Mall sau chiar in parcari si chiar benzinarii.

https://www.youtube.com/watch?v=8F9JU...layer_embedded
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 25-12-10, 17:46   #477
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: PROTEST - 24.12.2010 ora 14:00 - Pta Victoriei -

Imi pare rau pentru voi ca nu puteti sustine protestul ... Dar nici sa organizati unul in orasul vostru nu puteti, nu? Strangeti cativa prieteni, faceti aceeasi lucru ce s-a intamplat ieri, usor usor mai adunati lume si ajungeti sa faceti la toate benzinariile din oras in acelasi timp, dar pana atunci le luati in aceeasi zi una dupa alta , cate una pe ora e perfect.
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 25-12-10, 17:47   #478
denver
Fiat Driver

Stage 5
 
denver's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,143
Member of:
[Fiat]
[Old School Cars]
[LANCIA]
Default Re: PROTEST - 24.12.2010 ora 14:00 - Pta Victoriei -

Aparent chiar vorba ta "fiecare cum il duce capul" te pune in evidenta intr-un mod negativ , de ce ? Pentru ca de la bun inceput am vorbit aici un lucru si nu a inteles nimeni ...
1 la mana preturile sunt mult peste nivelul de trai oricat ar fi aceasta sursa de epuizabila , si apoi daca e epuizabila ce ? Hai sa ne luam cu totii o incercare de masina electrica si salvam planeta lol , precum si asa zisa taxa de poluare a rezolvat tare mult cand padurile ne sunt defrisate si traditionala Raba inca mai circula
2 la mana nu e vorba doar de pretul combustibilului , ci de tot ce se intampla in tara noastra draga , si cum deocamdata razboiul nu s-a terminat vitejii nu s-au aratat , asta insemnand ca ne-ar fi peste mana in numar atat de mic sa ne ocupam de toate , dar macar prin asta sa avem parte de o schimbare , si mai departe sa se declanseze altele ....
Intelegi ? Cinste cui se straduieste , probabil unii de sus vor avea morcovelul intrat adanc daca vor fi blocate autostrazile si arterele principale , insa asta se poate numai cu ajutorul transportatorilor....
denver is offline   Reply With Quote
Old 25-12-10, 17:57   #479
dany12epz

Stage 5
 
dany12epz's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 452
Default Re: PROTEST - 24.12.2010 ora 14:00 - Pta Victoriei -

Quote:
Originally Posted by Eugen_TL View Post
Din cate am citit, pretul cu care pleaca carburantul ar fi undeva la 2ron, iar accizele ar reprezenta jumatate din pretul final(cel de la pompa). In conditiile in care 5ron = litru inseamna ca --- 2ron(pret rafinarie)+2.5ron(accize) + 0.5 profit statie? WTF Nu prea cred asta, dar daca intradevar asa e, STATUL e vinovat pt accize nicidecum cei care vand carburantul. Daca statul ar pune accizele la jumatate, probabil la pompa ar fi 3.5ron/litru.

Inca o chestie: Voi ca patroni ce urmariti? MAximizarea profitului cu costuri minime nu? Deci nu cred ca voi ati scadea pretul la pompa ca sa ajutati poporul roman sa fim seriosi. Eu unul l-as face si 6ron/l daca s-ar vinde.

Deci parerea mea e ca pretul e asa din cauza statului, deci impotriva statului ar trebui organizate proteste, nu impotriva firmelor, daca problema sta cum am inteles eu din ce-am citit pe net.

PS: Corectati daca gresesc, dar frumos ca-s capabil sa inteleg, n-am nevoie de carne in frigider si reni in fund.
40% din pretul carburantului este reprezentat de taxe si accize printre care si o taxa de drum care adaugat cu costul rafinarii+profitul benzinariei da o suma x la care aplica TVA de 24%
Nu stiu daca stii ca petrom a facut promotii vara asta timp de 8 zile la cate o benzinarie din bucuresti 1 singura ora s-au vandut carburanti la 60% din pret adica 2.85 lei pe litru...din moment ce isi permit astfel de preturi cam asta ar fi si pretul cu tot cu accize.
Protestul este corect indreptat catre grupul omv caci nu stiu cati dintre voi au habar ca la achizitia mult mediatizata(cea mai mare privatizare din romania)au preluat si extragerile de titei din romania pe care platesc o suma modica (gen scandalul cu electricitatea cumparata sub pretul pietei) si cum noi importam titei doar 40-50% pretul titeiului pe piata externa nu influenteza pretul in asa mare masura cum suntem mintiti.
Cun se face oare ca omv romania a raportat un profit pe 2009 mai mare decat toate celelalte subsidiare la un loc aici includem si tara mama Austria.
Si guvernanti au partea lor de vina nu ai uitam insa in momentul de fata Omv isi bate joc de noi ca si clienti si prin ei restul benzinariilor care se aprovizioneaza din rafinariile lor adica 80% din piata

CHIAR VA ROG SA CITI ACEST ARTICOL

http://www.hotnews.ro/stiri-arhiva-1...l-benzinei.htm

Last edited by dany12epz; 25-12-10 at 18:10.
dany12epz is offline   Reply With Quote
Old 25-12-10, 18:01   #480
denver
Fiat Driver

Stage 5
 
denver's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,143
Member of:
[Fiat]
[Old School Cars]
[LANCIA]
Default Re: PROTEST - 24.12.2010 ora 14:00 - Pta Victoriei -

Ai perfecta dreptate Dany , asta e problema , se regasesc taxele si accize in pretul carburantului , chiar si taxa de drum pe care noi o platim si separat... Dupa ce ca o platim si separat , mai sunt si preturi exorbitante pe combustibil .
denver is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -