Go Back   Forum 4Tuning > www.4tuning.ro > ARHIVA > Arhiva evenimente > Legal-Racing > LEGAL RACING BUCURESTI 16 Septembrie orele 20 - NOCTURNA

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 17-09-06, 11:30   #361
Cristy

Stage 3
 
Cristy's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 102
Member of:
[Speed Daemons]
[DACIA]
Default Re: Legal Racing - SAMBATA 16 SEPTEMBRIE 2006 - NOCTURNA

Dap. a venit primul cu ranitii, respect! Chiar si-a asumat un risc,ca putea sa le dea drumul celorlalti la start.
Cristy is offline  
Old 17-09-06, 11:31   #362
BaBaOs

Stage 2
 
BaBaOs's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 29
Default Re: Legal Racing - SAMBATA 16 SEPTEMBRIE 2006 - NOCTURNA

Nu inteleg de ce nu se incearca stragerea unor fonduri pentru construirea unei piste si a unei tribune .O campanie, un fel de cheta...Eu as da si 1 milion, ma rezum din calitatea de spectator. totul se face pentru un scop nobil, astfel s-ar evita toti tzaranii care vin la curse si tipa ca pe stadion iar daca unul incepe sa huiduiasca, apoi toate oile fac la fel. iar cand s-a produs accidentul, multa lume radea, de parca wow ce s-a intamplat moama accident super tare fugeau toti ca prostii si radeau, dar nu stiau ca de fapt intrarea lor pe pista a determinat Lr-ul sa opreasca cursa.

deci... kiar nu exista nici o solutie? o tribuna si o pista amenajata doar pentru asa ceva cum mai toate tarile civilizate aud . ar fi frumos, sa-mi iau bilet la "la o noua etapa de duminica" sa ma pun frumos pe scaun si sa vad spectacol.
BaBaOs is offline  
Old 17-09-06, 11:38   #363
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: Legal Racing - SAMBATA 16 SEPTEMBRIE 2006 - NOCTURNA

Quote:
Originally Posted by BaBaOs View Post
deci... kiar nu exista nici o solutie? o tribuna si o pista amenajata doar pentru asa ceva cum mai toate tarile civilizate aud . ar fi frumos, sa-mi iau bilet la "la o noua etapa de duminica" sa ma pun frumos pe scaun si sa vad spectacol.
d-astea nu vezi nici in europa: tribune. pista costa de te doare mintea, iar eu unul as da bani ptr asa ceva, dar cui? vreun proiect national? cineva interesat? vreun investitor care sa puna banu si sa dea actiuni? nu e chiar asa de simplu. nu e chiar deloc simplu. unul cu bani nu ar investi in asa ceva ptr un parc auto cum avem noi, astia fiindu-i clientii. pai te-ar costa intrarea 100 de euro / h. cine s-ar da?
DragosT is offline  
Old 17-09-06, 11:48   #364
blowwind
Observator 4tuning

Stage 5
 
blowwind's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,034
Member of:
[Observator 4tuning]
[VW]
[Honda]
[Street Zone]
Default Re: Legal Racing - SAMBATA 16 SEPTEMBRIE 2006 - NOCTURNA

Quote:
Originally Posted by AzzKikR View Post
1.Nu comentez organizarea.
2.De ce se incearca protejarea celui cu BMW nu stiu???
3.Am avut 3 prieteni printre cei trasi pe dreapta citez "am vazutBMW in aer"
4.De ce nu spuneti din ce cluburi fac parte cei 2 "meseriasi" ca sa va ia lumea in primire pe strada,sau sa fie suspendati si cei 2 si cluburile din care fac parte de la astfel de evenimente pe o perioada de 3 ani de zile???
5.Tot respectul pentru baiatul cu dacia verde care i-a adus pe baietii loviti la salvare(nu a luato pa contrasens ca tampitu margand la suferinta cu claxoane asumandusi un risc teribil de nebun)e un baiat de nota 14 cu toata ca ne stim doar din priviri.
Pana mea nu am dormit toata noaptea cand ma gandeam ca puteam fii si eu acolo,si sunt altii care spun gata a trecut sau nu a fost nici o victima sau ala cu BMW nu a avut nici o vina...ce sa mai inteleg???
nu inteleg dc sa fie suspendate cluburile din care fac parte cei doi ? care e ideea ? ce vina are clubul ? si dc sa`i luatzi in primire pe strada ? ce au facut ? nu mai vb aiurea ...
__________________
pround member of Street Zone
Honda Civic TypeS - VW Polo 1.2 - Subaru Forester 2.5XT - Infiniti FX37S

VAND PEUGEOT 307 CC

VAND SAAB 9-3 1.8t
blowwind is offline  
Old 17-09-06, 11:53   #365
intel23

Stage 5
 
intel23's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 699
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Legal Racing - SAMBATA 16 SEPTEMBRIE 2006 - NOCTURNA

Vina apartine in totalitate soferului de la BMW , daca n-ai habar unde vine cu aproximatie 400metrii , si daca dupa 400 metrii inca mai accelerezi pe 370 metrii , nu ai ce cauta la curse parerea mea... Explicatii de genu : "Nu a vazut finish-ul" NU ISI AU ROSTUL .

P.S. - Cluburile din care fac parte nu au nici o vina , masina e condusa de un sofer , nu de tot clubu...
__________________
intel23 is offline  
Old 17-09-06, 11:58   #366
bogdan_kwx

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,389
Default Re: Legal Racing - SAMBATA 16 SEPTEMBRIE 2006 - NOCTURNA

de ceva timp , dupa apartia "CLUBURILOR" calitatea curselor in Bucuresti a fost din ce in ce mai slaba.stiti voi cum se spune "unde-s multi puterea creste".Nu zic ca aceste organizari in cluburi nu au si anumite parti bune , dar pe ansamblu nu fac decit sa apara rautati, rivalitati exagerate, intrigi si alte asemenea timpenii .Organizatorii nu au anticipat amploarea fenomenului sau nu au avut suficiente forte pentru a putea organiza in conditii mai bune evenimentul.Jandarmii sa nu uitam ca sunt angajati publici si la acest fel de evenimente fac "figuratie".Toti participantii trebuie sa inteleaga si sa participe impreuna cu publicul la reusita unui astfel de eveniment.In loc ca "conducatorii"unor cluburi sa se bucure de insuccesul altora mai bine faceau ca pe vremuri... cine nu isi aduce aminte de Vitan sau de Baneasa sau Timisoara etc ..eee ce vremuri.....Lumea se schimba si constat ca acest lucru nu face decit sa strice Imaginea Pilotilor AMATORI.Bucurestiul se vrea o capitala europeana. Exceptind Bulgaria si Albania(nu stiu 100%) toate au in preajma un circuit auto-moto unde impatimitii vitezei se duc si isi descarca energia.Atita timp ca nu va exista un CIRCUIT special riscurile producerii de evenimente pe strada si la evenimente de acest gen vor fi foarte mari.Pista trebuie protejata cu parapet sau cu spatii libere suficient de mari.Sa zicem spre exemplu la Buzau sau galati sau chiar pe aeroportul din Craiova ce se poate intimpla daca o masina pierde controlul sau sa zicem sufera o problema tehnica( cedeaza o bieleta de directie)ce se intimpla? O TRAGEDIE!!!!
Nu zic ca oamenii nu trebuie sa aiba coloana verticala si mindrie ,(ma refer la cei din conducerea cluburilor)dar parerea mea ca ar trebui sa puna toti umarul daca vor cu adevarat sa se intimple ceva bun sa nu se mai acuze ca regulamentul ala nu e bun ca aia e asa si nu pe dos .....La noi in tara daca vrei ceva tre sa ceri. Ma intreb cum ar fi reactionat Guvernul daca puhoiul de oameni si de masini ar fi trecut prin fata lui?
Iar pentru anumiti participanti ...chiar ar trebui pedepsiti. Daca sau sfaturi , ideii , supozitii toate sunt de prisos.
Bila ALBA data organizatorilor a fost ce privind restituirea contravalorii inscrierii.
Bafta pe viitor,
bogdan_kwx is offline  
Old 17-09-06, 12:07   #367
Toto - BOD

Presedinte Insane Racers

Stage 5
 
Toto - BOD's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 843
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Legal Racing - SAMBATA 16 SEPTEMBRIE 2006 - NOCTURNA

Quote:
Vina apartine in totalitate soferului de la BMW , daca n-ai habar unde vine cu aproximatie 400metrii , si daca dupa 400 metrii inca mai accelerezi pe 370 metrii , nu ai ce cauta la curse parerea mea... Explicatii de genu : "Nu a vazut finish-ul" NU ISI AU ROSTUL .

dar tu crezi ca ala cu BMW`u nu a vazut finish`u? Let`s be serious!!! Era si un individ acolo dupa finish care facea semn sa incetineasca si se vedea oricat de mic ar fi fost el, pentru ca era exact langa pista!

Singura "vina" a organizatorilor, privind acest accident e ca l-au inscris pe ala cu experienta nula (zic eu) care vrea sa-si dovedeasca "talentul" de sofer unde nu trebuie. Daca avea chef sa se dea pe o distanta mai mare putea sa se duca pe autostrada si se dadea si pe 100 de km! Omu` ala nu are ce cauta la cursele auto daca nu e in stare sa respecte o regula si o conditie simpla: 'cursa pe 400 de m'. Sa-i dea D-zeu sanatate si lui, dar mai ales nevinovatilor!
__________________
Proud driver of Renault Clio and Mazda Mx5

www.rensit.ro
www.clubclio.ro

Last edited by Toto - BOD; 17-09-06 at 12:10.
Toto - BOD is offline  
Old 17-09-06, 12:09   #368
BaBaOs

Stage 2
 
BaBaOs's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 29
Default Re: Legal Racing - SAMBATA 16 SEPTEMBRIE 2006 - NOCTURNA

sau pe baneasa dar diferenta dintre pista si drumul de la dragon este ca pista e de vreo 4 ori mai lata decat drumul de aseara pe baneasa erau garduri puse de jandarmi ,stiti si voi dar parq era mai civilizat , sau mi se pare mie. oricum cred ca si taxa de 50 de mii ,kiar si aiai 50 de mii fac diferenta:P
BaBaOs is offline  
Old 17-09-06, 12:11   #369
polifem

Vicepresedinte Insomnia Racing

Stage 5
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 543
Member of:
[Moderators]
[Insomnia]
Default Re: Legal Racing - SAMBATA 16 SEPTEMBRIE 2006 - NOCTURNA

Quote:
Originally Posted by bogdan_kwx View Post
de ceva timp , dupa apartia "CLUBURILOR" calitatea curselor in Bucuresti a fost din ce in ce mai slaba.stiti voi cum se spune "unde-s multi puterea creste".Nu zic ca aceste organizari in cluburi nu au si anumite parti bune , dar pe ansamblu nu fac decit sa apara rautati, rivalitati exagerate, intrigi si alte asemenea timpenii .Organizatorii nu au anticipat amploarea fenomenului sau nu au avut suficiente forte pentru a putea organiza in conditii mai bune evenimentul.Jandarmii sa nu uitam ca sunt angajati publici si la acest fel de evenimente fac "figuratie".Toti participantii trebuie sa inteleaga si sa participe impreuna cu publicul la reusita unui astfel de eveniment.In loc ca "conducatorii"unor cluburi sa se bucure de insuccesul altora mai bine faceau ca pe vremuri... cine nu isi aduce aminte de Vitan sau de Baneasa sau Timisoara etc ..eee ce vremuri.....Lumea se schimba si constat ca acest lucru nu face decit sa strice Imaginea Pilotilor AMATORI.Bucurestiul se vrea o capitala europeana. Exceptind Bulgaria si Albania(nu stiu 100%) toate au in preajma un circuit auto-moto unde impatimitii vitezei se duc si isi descarca energia.Atita timp ca nu va exista un CIRCUIT special riscurile producerii de evenimente pe strada si la evenimente de acest gen vor fi foarte mari.Pista trebuie protejata cu parapet sau cu spatii libere suficient de mari.Sa zicem spre exemplu la Buzau sau galati sau chiar pe aeroportul din Craiova ce se poate intimpla daca o masina pierde controlul sau sa zicem sufera o problema tehnica( cedeaza o bieleta de directie)ce se intimpla? O TRAGEDIE!!!!
Nu zic ca oamenii nu trebuie sa aiba coloana verticala si mindrie ,(ma refer la cei din conducerea cluburilor)dar parerea mea ca ar trebui sa puna toti umarul daca vor cu adevarat sa se intimple ceva bun sa nu se mai acuze ca regulamentul ala nu e bun ca aia e asa si nu pe dos .....La noi in tara daca vrei ceva tre sa ceri. Ma intreb cum ar fi reactionat Guvernul daca puhoiul de oameni si de masini ar fi trecut prin fata lui?
Iar pentru anumiti participanti ...chiar ar trebui pedepsiti. Daca sau sfaturi , ideii , supozitii toate sunt de prisos.
Bila ALBA data organizatorilor a fost ce privind restituirea contravalorii inscrierii.
Bafta pe viitor,

http://www.etracksonline.co.uk/Europe/europe.html

si albania mi se pare ca are ... si chiar shi iugoslavia vre-o 2 ... dar nu sunt omologate!!!
polifem is offline  
Old 17-09-06, 12:37   #370
AzzKikR

Stage 3
 
AzzKikR's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 132
Member of:
[Speed Daemons]
Default Re: Legal Racing - SAMBATA 16 SEPTEMBRIE 2006 - NOCTURNA

Quote:
Originally Posted by blowwind View Post
nu inteleg dc sa fie suspendate cluburile din care fac parte cei doi ? care e ideea ? ce vina are clubul ? si dc sa`i luatzi in primire pe strada ? ce au facut ? nu mai vb aiurea ...
Daca erai acum pe masa de operatie...
AzzKikR is offline  
Old 17-09-06, 12:40   #371
blowwind
Observator 4tuning

Stage 5
 
blowwind's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,034
Member of:
[Observator 4tuning]
[VW]
[Honda]
[Street Zone]
Default Re: Legal Racing - SAMBATA 16 SEPTEMBRIE 2006 - NOCTURNA

Quote:
Originally Posted by AzzKikR View Post
Daca erai acum pe masa de operatie...
exagerezi ... pana una alta nici tu nu esti pe masa de operatie..asa ca nu vb in plus ...
blowwind is offline  
Old 17-09-06, 12:41   #372
naka66vio

Stage 5
 
naka66vio's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,571
Member of:
[SKODA]
Default Re: Legal Racing - SAMBATA 16 SEPTEMBRIE 2006 - NOCTURNA

Quote:
Originally Posted by AzzKikR View Post
Daca erai acum pe masa de operatie...
da cel cu bmwul nu ar mai trebui sa participe niciodata la vreo cursa.eu venisem de la 150 de km special sa vad cursa intre txa si wrc si din cauza prostului astuia ca ca asa este cu bmwul nu am vazut nimik eu si inca cati oameni care asteptau de mult aceste curse.
naka66vio is offline  
Old 17-09-06, 12:52   #373
Manniax_YVY

Stage 4
 
Manniax_YVY's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 201
Default Re: Legal Racing - SAMBATA 16 SEPTEMBRIE 2006 - NOCTURNA

of of of of cate aberatii se spun aici.....
1.@Racing man...nu e cazul sa vb aiurea daca nu cunosti,nu era nici la prima participare si nici nu e vreun teribilist care i-a luat "mami si tati"masina si sa arate "muschii lui" ce poate...cred-ma il cunosc de 10 ani si stiu ce vorbesc
2.@intel..daca taceai filozof ramaneai...nu-si au rostul jignirile aici
3.@notorious ...crezi tu ca e bine sa o dam in "smecherii" si batai de strada....gandeste-te inainte sa postezi aberatiile alea....
4.@AzzKikR ..nimeni nu incearca sa-l protejeze...si daca nu ma insel ai mai avut tu niste comentarii tot aiurea...stai in banca ta ca e mai bine
5. cum a precizat si Sebi,va spun in cunostiinta de cauza(am stat pina la 5 dimineatza cu Politia la masuratori si declaratii) :Kimi a fost transferat la Urgenta pt a i se face operatie estetica la taieturi(a vrut sa sara gardul sa se fereasca si s-a taiat la maini) ca sa nu ramana urme urate pe mana(declaratia a fost facuta de mama lui in fata politistului dupe ce aceasta a vorbit cu prietena lui Kimi la telefon,deci nu e vorba de o operatie ca si-a rupt mana sau altceva)....Tony:"contuzie la glezna"(citat din foaia de diagnostic care se afla la politie)(a vrut sa sara peste masina lui dar nu a mai apucat,am vb personal cu el)..picior in ghips.....Alex(BMW)arcada sparta..18 copci,dimineatza era un pic mai bine,asta e s-a intimplat .Nu-si au rostul comentariile legate de organizare,ca a fost vina nustiu-cui sau alte aberatii.As putea sa vin si eu cu o gramada de argumente pro si contra LR,pro si contra BMW,dra nu o fac pt ca nu-si mai au rostul astfel de comentarii.Nu spun ca nu e grav ceea ce s-a intimplat dar haide-ti sa nu mai aruncam "pisica moarta" in curtea vecinului macar pt 1 data
p.s. cred ca ar trebui inchis thread-ul...pozitia oficila din partea LR a venit
p.s. 2...insanatosire grabnica tuturor si celui din Ploiesti
__________________

Last edited by Manniax_YVY; 17-09-06 at 12:57.
Manniax_YVY is offline  
Old 17-09-06, 12:54   #374
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Legal Racing - SAMBATA 16 SEPTEMBRIE 2006 - NOCTURNA

Acum e tardiv sa dam cuiva in cap.
Omul a gresit, clar e exclus sa mai participe, se pare ca nici cel cu Hyunaiul nu a fost fairplay dar ce mai conteaza acum, vorbele nu fac doi bani.
Aseara am facut pana dupa ora doua intr-un loc retras sedinta si am conturat cateva concluzii.
Voi spune cateva idei extrase urmand sa se ia o hotarare.
Retineti nu s-a inchis cursa din cauza accidentului ci din cauza faptului ca publicul prin actiunile si vehementa sa a periclitat buna desfasurare.
Masurile de ordine au fost depasite si riscurile cresteau.
Noi ca organizatori dupa legea romana nu avem voie sa asiguram ordinea publica. Ordinea publica intra in atributile jandarmeriei exclusiv. pot suplimenta putin peste dar cu plan de masuri comun aprobat de ei cu comanda lor si atunci au motiv sa dea vina pe proasta comunicare.
Din pacate Jandarmeria nu a inteles amploarea acestor evenimente, dorinta oamenilor de a le avea. Ei au crezut ca se face usor primavara uite ca i-a prins furtuna. Nu vor sa inteleaga ca doar peste 100 jandarmi pot face ceva.
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline  
Old 17-09-06, 13:10   #375
MKE

Stage 5
 
MKE's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,418
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[Street Zone]
Default Re: Legal Racing - SAMBATA 16 SEPTEMBRIE 2006 - NOCTURNA

....hai sa privim si partea pozitiva a lucrurilor...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_0002.JPG
Views:	93
Size:	921.7 KB
ID:	151666   Click image for larger version

Name:	IMG_0003.JPG
Views:	90
Size:	680.5 KB
ID:	151667   Click image for larger version

Name:	IMG_0004.JPG
Views:	96
Size:	744.5 KB
ID:	151668  

Click image for larger version

Name:	IMG_0008.JPG
Views:	101
Size:	810.0 KB
ID:	151669   Click image for larger version

Name:	IMG_0010.JPG
Views:	152
Size:	903.2 KB
ID:	151670   Click image for larger version

Name:	IMG_0014.JPG
Views:	101
Size:	826.3 KB
ID:	151671  

Click image for larger version

Name:	IMG_0024.JPG
Views:	143
Size:	780.1 KB
ID:	151672  
MKE is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -