Go Back   Forum 4Tuning > www.4tuning.ro > ARHIVA > Arhiva evenimente > Legal-Racing > LEGAL RACING BUCURESTI 16 Septembrie orele 20 - NOCTURNA

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 16-09-06, 22:00   #166
blowwind
Observator 4tuning

Stage 5
 
blowwind's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,034
Member of:
[Observator 4tuning]
[VW]
[Honda]
[Street Zone]
Default Re: Legal Racing - SAMBATA 16 SEPTEMBRIE 2006 - NOCTURNA

Quote:
Originally Posted by Sasha_z View Post
pana la urma esti de acord cu mine k organizatorii au fost de vina
NU , nu sunt de acord...a fost doar o parere ..
singura vina pe care o au organizatorii este ca n`au marcat bine finishul ... ei au incercat ceva frumos ... o legala cu tenta de ilegata ....
__________________
pround member of Street Zone
Honda Civic TypeS - VW Polo 1.2 - Subaru Forester 2.5XT - Infiniti FX37S

VAND PEUGEOT 307 CC

VAND SAAB 9-3 1.8t
blowwind is offline  
Old 16-09-06, 22:00   #167
pitysoft

Stock
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 2
Default Re: Legal Racing - SAMBATA 16 SEPTEMBRIE 2006 - NOCTURNA

BMW-ul era invers sensului cursei... cum pana mea sa nu vada finishul cand era cu fundu spre finish... eu cred ca bmw-ul a intrat pe contrasens cumva...
pitysoft is offline  
Old 16-09-06, 22:02   #168
Sasha_z

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,448
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Legal Racing - SAMBATA 16 SEPTEMBRIE 2006 - NOCTURNA

da` totusi nu e dat la nici un canal de tv????k tot butonez telecomanda...poate ...poate.....
Sasha_z is offline  
Old 16-09-06, 22:04   #169
RACING MAN

Stage 3
 
RACING MAN's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 140
Member of:
[A.C.S. Speedline Motorsport]
Default Re: Legal Racing - SAMBATA 16 SEPTEMBRIE 2006 - NOCTURNA

Organizatorul are cea mai mare vina ..in primul rand nu trebuie sa inscrie pe oricine....si eu am organizat curse si stiu cum este organizatorul cade primul in caz de accident .Tu ca organizator trebuie sa iti iei toate masirile de siguranta atat la spectatori cat si la concurenti si chiar sa le refuzi inscrierea...dar ceeea ce nu pre sa intampla la astfel de curse.Securitatea este principala. Masinile trebuie sa fie la o distanta destul de mare atat de spectatori cat si de parcare si ceilanti concurenti nu sa treaca pe langa iei. Trebuie sa existe un spatiu de franare destul de mare chiar sa se poreasca masina si in caz ca ramai fara frane....si multe altele...vedeti si voi prin alte tari cum se organizeaza nu ca la noi pe orice strada gata se fac liniute. Ar trebui sa esiste licente pentru cei care se dau ...si sa nu lase sa se inscrie pe oricine ....sa existe un regulament foarte strict si sa se respecte de toata lumea...sa existe elemente de securitate la masini ...sa exite verificari tehnice care conteaza foarte mult la curse..."NU AI MASINA OK NU TE DAI" si ca spuneai ca ce vina are oganizatorul ca cel care s-a dat continua...pai are ca inainte de cursa tre sa faca o sedinta sa le spuna ce si cum sa faca nu sa se dea in spectacol ca de aceea se intampla accidente...si de aceea ziceam si de o licenta si de o scoala ca sa nu mai se intample asa ceva
__________________
Cand Pasiunea Nu Cunoate Limite.......
Fly Without Wings.......
www.speedline-motorsport.ro
www.sonicmotorsport.ro
RACING MAN is offline  
Old 16-09-06, 22:08   #170
59AFA

Stage 5
 
59AFA's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 978
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[RENAULT]
Default Re: Legal Racing - SAMBATA 16 SEPTEMBRIE 2006 - NOCTURNA

dupa parerea mea singura vina a organizatorului e k nu face teste psihiatrice concurentilor....finishul se vedea clar , lumina era destula iar masinile lovite erau cu luminile aprinse...
59AFA is offline  
Old 16-09-06, 22:14   #171
blowwind
Observator 4tuning

Stage 5
 
blowwind's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,034
Member of:
[Observator 4tuning]
[VW]
[Honda]
[Street Zone]
Default Re: Legal Racing - SAMBATA 16 SEPTEMBRIE 2006 - NOCTURNA

Quote:
14.6 Sedinta cu participantii 19:55
in regulament vad ca e trecuta ...
blowwind is offline  
Old 16-09-06, 22:14   #172
m5fan

Stage 1
 
m5fan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 18
Default Re: Legal Racing - SAMBATA 16 SEPTEMBRIE 2006 - NOCTURNA

Quote:
Originally Posted by 59AFA View Post
dupa parerea mea singura vina a organizatorului e k nu face teste psihiatrice concurentilor....finishul se vedea clar , lumina era destula iar masinile lovite erau cu luminile aprinse...
Mai omule, ai concurat ca sa zici asta? Doar faptul ca poate erai chiar langa finish si il vedeai nu inseamna ca era luminat corespunzator. Asta e cuvantul cheie. Pe de alta parte, BMW-ul cred ca era cam suparat ca nu i-a iesit cursa, si de aia vrut sa incerce mai mult. Vreau sa zic ca la capat nu se vedea nici un fel de lumina de unde eram eu. Doar imediat dupa accident, au inceput sa arda niste avarii in mijlocul strazii.

Si inca o remarca, era un tip de la legal racing care se plimba linistit pe marginea pistei cu walkie-ul in mana in timpul ultimelor curse, si nici macar nu era tot timpul cu ochii in spate la masinile care veneau si treceau de el. Ce nauc, sa fiu daca nu.

Am stat cu ochii pe TV, se pare ca nu s-a dat nimic deocamdata.
m5fan is offline  
Old 16-09-06, 22:14   #173
RACING MAN

Stage 3
 
RACING MAN's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 140
Member of:
[A.C.S. Speedline Motorsport]
Default Re: Legal Racing - SAMBATA 16 SEPTEMBRIE 2006 - NOCTURNA

Nu e vorba de teste psihiatrice....e vorba de securitate care cam lipseste la noi la astfel de curse.....si daca nu se face ceva tot o sa se intample astfel de evenimente.....
RACING MAN is offline  
Old 16-09-06, 22:16   #174
ReMiX

Stock
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7
Default Re: Legal Racing - SAMBATA 16 SEPTEMBRIE 2006 - NOCTURNA

Se anunta un eveniment f interesenat.. niste curse pe cinste.. eram chiar la finish .. cei 2 care au concurat.. dupa ce au trecut linia de sosire.. nici macar nu au franat.. au continuat sa accelereze.. pana cand bmw`u a franat.. dar din pacate a fost prea tarziu...cum a spus si cineva in urma mea.. calea de acces.. era foarte proasta.. prin balarii.. ca sa te duci langa gard.. sa vezi ceva..trebuia sa treci peste cateva "capcane" eu unu eram plin de ciulini cand am ajuns la gard
ReMiX is offline  
Old 16-09-06, 22:22   #175
m5fan

Stage 1
 
m5fan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 18
Default Re: Legal Racing - SAMBATA 16 SEPTEMBRIE 2006 - NOCTURNA

Mi-am mai adus aminte de ceva, care cred ca e esential: dupa accident, habar n-aveam ce s-a intamplat exact, desi plutea in aer ca e cu probleme. La Start erau doi ursi cranceni (CRY si inca unu albastru), gata de start, aveau lumini aprinse, turau motoarele... dupa 1 minut nimic. Dupa inca 1-2 minute, dinspre locul accidentului spre Start apare o masina (Dacie, parca), cu farurile modificate (gen SPP, flash-uri) si care mai dadea si cu faza lunga ocazional, claxonand (aiurea, de abia se auzea) si parca transmitand mesajul implicit "Stati fratilor, nu cumva sa dati startul, hooo". Dupa incaaa 2-3 minute, apare dinspre Start o Salvare, care de-abia a trecut de oamenii aflati pe pista in zona Start. Evident, au gonit-o spre locul accidentului. Instantaneu, 90% dintre cei de langa gard, au sarit peste, pe sub sau prin el si s-a umplut pista de oameni care mergeau spre locul accidentului.

Intrebare intrebatoare: de ce Salvarea nu era in zona de Finish in timpul cursei? De ce nu erau doua, una la Start si una la Finish, pentru operativitate?

Priviti poza 1 atasata de colegul de forum... ce se citeste pe fata jandarmului? Incapacitate de a face ceva. Maini in san.

Chiar inchei seara dezamagit.
m5fan is offline  
Old 16-09-06, 22:23   #176
59AFA

Stage 5
 
59AFA's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 978
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[RENAULT]
Default Re: Legal Racing - SAMBATA 16 SEPTEMBRIE 2006 - NOCTURNA

Quote:
Originally Posted by m5fan View Post
Am stat cu ochii pe TV, se pare ca nu s-a dat nimic deocamdata.
probabil ai dreptate cu iluminatul...dar oricum nu cred k asta a fost cauza accidentului...
ps. cred k ar fi mai bine sa nu fie mediatizat evenimentul , dak mai vrem legal racing
__________________
--------------------------------
Renault Clio 1.5 dci
Renault Megane II 1.9 dci
Renault Clio Sport 2.0 16v

--------------------------------
59AFA is offline  
Old 16-09-06, 22:24   #177
59AFA

Stage 5
 
59AFA's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 978
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[RENAULT]
Default Re: Legal Racing - SAMBATA 16 SEPTEMBRIE 2006 - NOCTURNA

Quote:
Originally Posted by m5fan View Post
Mi-am mai adus aminte de ceva, care cred ca e esential: dupa accident, habar n-aveam ce s-a intamplat exact, desi plutea in aer ca e cu probleme. La Start erau doi ursi cranceni (CRY si inca unu albastru), gata de start, aveau lumini aprinse, turau motoarele... dupa 1 minut nimic. Dupa inca 1-2 minute, dinspre locul accidentului spre Start apare o masina (Dacie, parca), cu farurile modificate (gen SPP, flash-uri) si care mai dadea si cu faza lunga ocazional, claxonand (aiurea, de abia se auzea) si parca transmitand mesajul implicit "Stati fratilor, nu cumva sa dati startul, hooo". Dupa incaaa 2-3 minute, apare dinspre Start o Salvare, care de-abia a trecut de oamenii aflati pe pista in zona Start. Evident, au gonit-o spre locul accidentului. Instantaneu, 90% dintre cei de langa gard, au sarit peste, pe sub sau prin el si s-a umplut pista de oameni care mergeau spre locul accidentului.

Intrebare intrebatoare: de ce Salvarea nu era in zona de Finish in timpul cursei? De ce nu erau doua, una la Start si una la Finish, pentru operativitate?

Priviti poza 1 atasata de colegul de forum... ce se citeste pe fata jandarmului? Incapacitate de a face ceva. Maini in san.

Chiar inchei seara dezamagit.
era pyg ul , dacia din prima cursa , care a venit cu 2 raniti....si bine k nu au plecat cry ul si hai ul (astea 2 erau la start ) k iesea si mai nasol...s a anuntat tarziu prin statie accidentul

Last edited by 59AFA; 16-09-06 at 22:28.
59AFA is offline  
Old 16-09-06, 22:28   #178
b16yzx

Stage 4
 
b16yzx's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 197
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Legal Racing - SAMBATA 16 SEPTEMBRIE 2006 - NOCTURNA

asta e fratilor... nici nu pot sa spun in cuv cat am asteptat ziua asta... si sa dovedit a fi ce-a mai proasta zi posibila.. mai bine organizez eu ilegale .. intr-un anumit loc
__________________
inca sunt mic, da ma fac io mare )
b16yzx is offline  
Old 16-09-06, 22:29   #179
RACING MAN

Stage 3
 
RACING MAN's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 140
Member of:
[A.C.S. Speedline Motorsport]
Default Re: Legal Racing - SAMBATA 16 SEPTEMBRIE 2006 - NOCTURNA

Din contra ar trebui mediatizat foarte mult poate asa o sa se organizeze ceva profesional nu balciul care se face acum. Sincer cred ca e mai multa siguranta la o cursa ilegala si se respecta mai mult acolo acele reguli ale strazii decat la aceste curse legale.
RACING MAN is offline  
Old 16-09-06, 22:30   #180
mihaimicron

Stage 4
 
mihaimicron's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 254
Default Re: Legal Racing - SAMBATA 16 SEPTEMBRIE 2006 - NOCTURNA

am ajuns si eu bine acolo nu vad nici 2 curse ........si din nefericire la 80 de m de mine vad cum cel din bmw franeaza si loveste din plin o skoda alba....pacat iesise prea frumos........drumul era super..........astept detalii si filme despre acest eveniment
mihaimicron is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -