Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > 4Tuning International

Reply
 
Thread Tools
Old 15-10-06, 18:14   #31
mihai88


Stage 5
 
mihai88's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,590
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Romania Membra U. E.

din 2007 romania o sa o cam ****,o sa fie mai bine...pfffff pe d r a q tot ca inainte...tot acelasi k k t



in fine.....asteptam si o vedem ce iese

salut
mihai88 is offline   Reply With Quote
Old 17-10-06, 15:52   #32
dan_m3

Stage 5
 
dan_m3's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 744
Cool Re: Romania Membra U. E.

Quote:
Originally Posted by CJ-01-WOB View Post
la voi intrarea in uniunea europeana se rezuma la ''tuning'' , probleme RAR si probleme asigurare ! .??????

in 1995 uniunea europeana a pompat ''8 billion euros'' in Irlanda pt infrastructura + reconstructie completa ( autostrazi, orase, locuintze) ceea ce a rezultat ca 10 ani mai tarziu irl sa fie paradisul europei
e drept ca poundul irlandez era singura moneda mai mare ca euro din toate tzarile din uniune!

din cei din ro cati dintre voi au iesit peste granitze macar 1 data?
Luati in considerare ca dupa ce termini o facultate buna cu rezultate calumea ai aceleasi drepturi si posibilitati ca unul din germania sau italia, ai posibilitatea sa circuli liber si fara probleme( care cred ca e una din cele mai mari realizari) ...
cati dintre voi stiu de cei care si pe vremea ceausista au FUGIT din ro ..
sau cati stiu cati bani se dau sa se ajunga intr-o tzara straina unde exista ''sperantza de mai bine''?
normal ca din 1 ianuarie 2007 salariul in Ro nu v-a fi de 1000 de eur pe luna
dar avand in vedere ca preturile deja sunt 80% aliniate la preturile comunitatii , eu zic ca Romania v-a cunoaste o dezvoltare fara precedent!
Singura problema v-a fi conceptia si mentalitatea romanului ! cade DEABEA de acum v-a avea sanse reale sa se modifice!!!
ani de zile romanii au fost exploatati peste tot in europa tocmai pt faptul ca erau vazutzi ca si o tzara din lumea a 3-a unde se circula cu carutze pe strada si unde iti faci nevoile la coltzul casei!
insa odata ce scriptic Romania v-a fi recunoscuta ca fiind parte din cea mai mare comunitate , atunci poti sa ridici capul sus sa zic DA SUNT DIN ROMANIA SI ITI DAU CLASA LA ORICE ORA !!!
Din 1992 de cand am iesit pt prima tara din tzara am vazut majoritatea auropei, majoritatea conceptiilor si am cunoscut mult straini!
unii cred ca suntem niste tzigani mai bine imbracati , altii cred ca suntem salbaticii lui dracula , altii ca suntem noul model de sclavi care face orice pt bani ..... dar va spun ca am intalnit si oameni cu cultura generala care cunosteau istoria romaniei , cunosteau periopada comunista , post comunista si stiau de potentialul ridicat al romanilor!!!
De multe ori am afirmat ca romanii daca ar avea banii europenilor le-ar da clasa la orice ora ! ei acum este sansa lor ! exista sansa reala de a demonstra ca nu suntem codasii europei !

spre exemplu irlandezii habar nu au unde este romania pe harta , cum arata harta lumii sau unde este situata insula asta a lor!
am intalnit pe unu care mi-a zis ca a fost in ROMA si am zis si eu am un amic in italia si a zis ca el n-a fost acolo! numai in roma ! deci nu stia ca ala e un oras in italia! astia se suie in avion cu o destinatzie , fara sa stie macar unde este punctul acela pe harta!

punand punct aici unei discutii care se poate intinde pe zeci de pagini , eu va propun domnilor sa vedeti in afara cercului si sa priviti la oportunitatile care v-i le ofera viitorul!
va plangetzi de Ro , de RAR ? cati v-ati gandit sa datzi o fuga pe un post in suedia , finlada, scotia , si unde dupa o bucata de munca poti sa iti permiti un integra sau un eclipse?!
nu v-a mai rezumatzi domnilor la ursuletizii si daciile si golfurile trantite din romania si privitzi orizonturile deschise!

cat despre cei care traiesc in america nu cred ca i v-a afecta aceasta ''uniune'' deci comentriile sunt de prisos!
ganditzi-va cati romani ilegal plecati prin europa si lume v-o r incepe sa aiba drepturi, v-or putea sa isi impuna punctul de vedere pe unde sunt si v-or fi recunoscuti (obligat fortzat) la valoare lor adevarata!

astept si parerile voastre in legatura cu subiectul .. complexe evident ..

din fericire, mai gindeste si romanul cu capul si nu cu burta
cine sa descurcat pina acuma, se va descurca de la 01.01.2007 si mai bine;
iar cine a murit de foame, nich eu nu il mai poate salva...frate, frate, dar brinza este pe bani!!!
iesirea libera si tuning westeuropean sint atuurile principale pentru fanii tuning...rar-ul nu se poate indeparta prea mult de regurile eu, exemplu banal folii negre...nu mai trebuie sa cumperi LUMA cu 2-3 millioane, ci poti sa o iei de la aldi cu 10 euro si ai aprobare pentru toata europa

to be continued...
__________________
......... go hard or go home .........
!!! m3e30.com the one & only real M !!!
--- M3E30 CLUB MUNICH 4 REAL ---
............www.m3e30.com............

dan_m3 is offline   Reply With Quote
Old 24-10-06, 00:36   #33
Seat_TDI

Stage 5
 
Seat_TDI's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 368
Member of:
[Midnight Racers]
Default Re: Romania Membra U. E.

eu cred ca mai rau ca acum nu are cum sa mai fie.si preturile sunt la acelas nivel ca in toata europa.cu o majorare a salariilor se va indrepta multe treburi.Doamne ajuta!
Seat_TDI is offline   Reply With Quote
Old 24-10-06, 12:40   #34
Fixius


Stage 5
 
Fixius's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 3,976
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Tuning International]
[MERCEDES]
[VW]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: Romania Membra U. E.

Romania Membra U. E. VECI
Fixius is offline   Reply With Quote
Old 24-10-06, 14:07   #35
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Romania Membra U. E.

Quote:
Originally Posted by Fixius View Post
Romania Membra U. E. VECI


Deja e stabilit si nu te poti opune.
Din pacate cei ce vor profita din plin de asta vor fi doar potentii zilei.
Pt. omul de rind va fi si mai rau,cel putin un timp.
Englezii deja se chinuie sa faca legi pt. a stopa potentiala si presupusa invazie a imigrantilor din Romania si Bulgaria.
Dupa cum se vede la Budapesta,ungurilor a inceput sa le iasa UE pe nas.
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 24-10-06, 21:18   #36
dan_m3

Stage 5
 
dan_m3's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 744
Question Re: Romania Membra U. E.

englezii se opun la multe, prevazute , presupuse sau potentiale...
intrebarea este, atita timp cit nu sau schimbat legile de calatorie ca "turist", adica au ramas 90 de zile in 6 luni, ce "pedeapsa" vor primii cei care vor trai ca "turist" in UE???
sau vom avea un stat in stat, adica schengen in UE??

cum se spunea la armata, nu da nici o comanda, daca nu ai controlul efectuarii..

sau cum sa-i interzici bucatarului sa manince, cind el este in bucatarie si gateste?

dan_m3 is offline   Reply With Quote
Old 30-10-06, 16:56   #37
anne
4Tuning International Member

 
anne's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 83
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Romania Membra U. E.

totul se v-a sti in 2-3 luni
Libera circulatie v-a fi ! Sa vedem cu permisele de munca cum ne v-a ajuta EUROPA ! Desi cred ca si in romania se v-or putea face bani mai multi ca si acum!
__________________

The Girls Of StreetRacing
anne is offline   Reply With Quote
Old 30-10-06, 23:48   #38
BogdanNZ
Toyota Driver


Stage 5
 
BogdanNZ's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 928
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
[Toyota]
Default Re: Romania Membra U. E.

In caz ca nu stiati,s-au scos vizele pt cetatenii NZ si Australieni care vor sa intre pe teritoriul Romaniei cu scopuri turistice...momentan sunt curios daca se va reciproca aceasta decizie a Ro, si cetatenii romani vor putea calatori in NZ si Australia viza-free pt scopuri turistice pe o perioada max de 3 luni asa cum si cetatenii celorlalte state member UE au dreptul.
__________________
"I drift not because it is a quicker way around a corner, but it is the most exciting way"
Keiichi Tsuchiya (土屋圭市, Tsuchiya Kei'ichi) Dori-Kin (DRIFT KING)
BogdanNZ is offline   Reply With Quote
Old 31-10-06, 04:53   #39
draculas


Stage 5
 
draculas's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,079
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Romania Membra U. E.

da de cand NZ si australia sunt in ue ma ? oricum atatea prostii vor impune responsabilu UE incat o sa fie mai rau decat inainte eu unu personal as fi preferat ca romania sa adere la liga araba zau asa , ceausescu cu iei o facut banu gros nu cu europa sau america .Cu astia numa o cheltuit in schimb de la Mohamed ,Ali... etc o scos dolari la greu
draculas is offline   Reply With Quote
Old 31-10-06, 05:43   #40
BogdanNZ
Toyota Driver


Stage 5
 
BogdanNZ's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 928
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
[Toyota]
Default Re: Romania Membra U. E.

Ziceam ca cetatenii din UE au drept de a intra in Australia/NZ viza-free...iar dupa aderarea Ro la UE si romanii vor putea face la fel...
Poate ce te-a derutat pe tine e ca am zis ca si cetatenii Aus/NZ vor putea intra pe teritoriul RO fara viza...pt ca pana acuma aveau nevoie...
BogdanNZ is offline   Reply With Quote
Old 31-10-06, 22:51   #41
Fixius


Stage 5
 
Fixius's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 3,976
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Tuning International]
[MERCEDES]
[VW]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: Romania Membra U. E.

cu ce mama masi intram in u e ??? cu noroaie pana la genunchi si gropi in plin centru ca mi-am indoit janta ???
Fixius is offline   Reply With Quote
Old 01-11-06, 06:39   #42
draculas


Stage 5
 
draculas's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,079
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Romania Membra U. E.

da cine te-o pus sa umbli cu jante in romania? nu stiai ca dupa ce treci de granita iti trebe senile ?
draculas is offline   Reply With Quote
Old 04-11-06, 18:48   #43
Fixius


Stage 5
 
Fixius's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 3,976
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Tuning International]
[MERCEDES]
[VW]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: Romania Membra U. E.

si sa zicem ca o sa imi iau table.. ptr romania.. cu ce intram un U.E. ca romanu nu stie e ii ala servetel, sau batista de hartie.. si isi sufla.. treburile.. pe unde apuca.. si halalalt roman care nu are ce pune in farfrurie il doare fix in pooooola unde arunca o hartie... nu ??? sa nu mai spunem de taranimea care or ajuns in orase.. sau respectare legilor..
__________________
Fixius is offline   Reply With Quote
Old 04-11-06, 20:55   #44
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: Romania Membra U. E.

Fixius, tu te gandesti cu ce intram noi in Europa, da' cu ce intra Europa in noi nu conteaza? Stau si ma intreb... de la 1 ianuarie, cat vor creste preturile la garsoniere / apartamente / case / terenuri ?! De fapt... nici nu vreau sa-mi imaginez, pentru ca va fi dureros rau de tot. Cert e ca VOR CRESTE, in nici un caz nu se vor ieftini asa cum credeau unii.
__________________
DelSol D13Z6
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 04-11-06, 21:10   #45
alex_g
Guest
 
Posts: n/a
Default Re: Romania Membra U. E.

Curios sunt daca in timp preturile la masinile sh din RO vor fii ca in celelalte membre UE.Sunt o gramada de cazaturi la preturi aproape duble
  Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -