Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > 4Tuning International

Reply
 
Thread Tools
Old 29-09-06, 20:52   #16
CJ-01-WOB
Observator 4tuning


Stage 5
 
CJ-01-WOB's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 5,269
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[4Tuning International]
[VW]
[Nissan]
[Mitsubishi]
[Toyota]
[MERCEDES]
Default Re: Romania Membra U. E.

am mai zis .. o sa se vada da nu acum .. eu zic ca in 5 ani se v-a vedea o diferentza favorabila pt romanul de rand
CJ-01-WOB is offline   Reply With Quote
Old 07-10-06, 07:42   #17
draculas


Stage 5
 
draculas's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,079
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Romania Membra U. E.

nici in 15 ani no sa se vada diferenta ) punem pariu ? oricum parerea mea ramane acceasi intrarea asta in ue a fost una dintre cele mai mari greseli are romaniei
draculas is offline   Reply With Quote
Old 07-10-06, 07:56   #18
frozzen
BMW Driver

Stage 5
 
frozzen's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 409
Default Re: Romania Membra U. E.

se alege prafu de noi!! cu UE ....majoritatea tarilor au avut probleme cu intrarea in UE!! si vb de germania grecia italia...etc.. nu vad cum Romania va supravietui!! eu ma mut in Congo!!
__________________
frozzen is offline   Reply With Quote
Old 07-10-06, 08:46   #19
draculas


Stage 5
 
draculas's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,079
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Romania Membra U. E.

sau namibia ca tot dracu ala e ) ADIO ROMANIA ce-o emigrat romanii pana acu da de acu inainte raman in romania numa babele , mosii si gravidele
draculas is offline   Reply With Quote
Old 07-10-06, 10:55   #20
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Romania Membra U. E.

Quote:
Originally Posted by draculas View Post
...de acu inainte raman in romania numa babele , mosii si gravidele


Gresesti.
Locul celor plecati va fi luat de chinezi.Deja sint citeva mii ce au venit sa lucreze in RO.Si vor mai veni,ca sint de unde.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 07-10-06, 15:55   #21
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Romania Membra U. E.

vom locui curand in RoChina
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 07-10-06, 16:11   #22
GABBY_

Stage 5
 
GABBY_'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,430
Member of:
[Opel]
Default Re: Romania Membra U. E.

o meritam ptr ca romanul e omul cu cele mai multe fete de pe lumea asta. sa se friga romanii cu uniunea lor sa li se acreasca
GABBY_ is offline   Reply With Quote
Old 07-10-06, 16:29   #23
CJ-01-WOB
Observator 4tuning


Stage 5
 
CJ-01-WOB's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 5,269
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[4Tuning International]
[VW]
[Nissan]
[Mitsubishi]
[Toyota]
[MERCEDES]
Default Re: Romania Membra U. E.

hmm!
numai pareri ''de cartier'' pe aici!

o sa revin sa va sun ce beneficii o sa aiba Romania dupa aceasta aliantza!
si o sa fac niste comparatzii cu tzarile ce au intrat in uniune acum cativa ani!
respecte
__________________

Fresh Touring Origination
CJ-01-WOB is offline   Reply With Quote
Old 07-10-06, 22:29   #24
draculas


Stage 5
 
draculas's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,079
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Romania Membra U. E.

benefici ? tu vorbesti prostii omule nici o tara nu a avut beneficii de la ue e cea mai de cacat alianta posibila de ce oare marea britanie care se vrea membra ue nu si-o schimbat lira in euro ? doar nu`s prosti de ce alte tari i-au urmat exeplu ? pur si simplu aceasta aderare de cacat le va oferi tarilor deja membre dreptul de a exporta marfuri in romania fara taxe adica romania bulgaria si cine dracu mai e intrat acu vor devenii consumatorii europei nici decum producatori !
De ce crezi tu ca in preaderarea asta tot ce era economie in romania a fost pus la pamanat ? pentru ca sa nu mai avem posibilitatea de a alege ! ori de la ue ori de la ue sa nu mai existe ori de la iei ori de la noi !
draculas is offline   Reply With Quote
Old 08-10-06, 03:18   #25
frozzen
BMW Driver

Stage 5
 
frozzen's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 409
Default Re: Romania Membra U. E.

romania era unele din tarile care producea .....insa datorita UE am devenit din producatori consumatori!!acu asta e ...am intrat nu mai avem cale de intors...o sa facem ceea ce romanu stie cel mai bine "adaptare". UE aduce taxe peste taxe
asigurare obligatorie(care se va mari) casco va deveni obligatoriu,tre sa asiguri cam tot ce se poate ....sa nu mai spunem de viata grea care o sa o duca cei care au o pasiune pt tuning datorita RAR-ului.

WOB: ziceai mai sus ca o sa ne spui cateva din benefiicile UE...asteptam sa vedem care sunt alea!!
frozzen is offline   Reply With Quote
Old 08-10-06, 09:04   #26
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Romania Membra U. E.

WOB se referea la "beneficii" dk ma/il intelegi
pai RAR va trebui putin..cam mult sa se conformeze si el...asa cum taxele si inmatricularile AUTO se conformeaza si "ele"
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 08-10-06, 14:31   #27
draculas


Stage 5
 
draculas's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,079
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Romania Membra U. E.

ba alea cresc alea cresc dar salariile tot de mizerie vor ramane multa vreme copii mosului eu unu nu ma mai intorc in romania decat la pensie sa ma duc si sa ma pis pe poarta palatului victoria si sa le zic ca n-au ce sa-mi faca ca-s cetatzean america si cel mult ma pot pupa in cur incepand de la presedinte pana la ultimu parlamentar
draculas is offline   Reply With Quote
Old 08-10-06, 15:28   #28
CJ-01-WOB
Observator 4tuning


Stage 5
 
CJ-01-WOB's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 5,269
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[4Tuning International]
[VW]
[Nissan]
[Mitsubishi]
[Toyota]
[MERCEDES]
Default Re: Romania Membra U. E.

la voi intrarea in uniunea europeana se rezuma la ''tuning'' , probleme RAR si probleme asigurare ! .??????

in 1995 uniunea europeana a pompat ''8 billion euros'' in Irlanda pt infrastructura + reconstructie completa ( autostrazi, orase, locuintze) ceea ce a rezultat ca 10 ani mai tarziu irl sa fie paradisul europei
e drept ca poundul irlandez era singura moneda mai mare ca euro din toate tzarile din uniune!

din cei din ro cati dintre voi au iesit peste granitze macar 1 data?
Luati in considerare ca dupa ce termini o facultate buna cu rezultate calumea ai aceleasi drepturi si posibilitati ca unul din germania sau italia, ai posibilitatea sa circuli liber si fara probleme( care cred ca e una din cele mai mari realizari) ...
cati dintre voi stiu de cei care si pe vremea ceausista au FUGIT din ro ..
sau cati stiu cati bani se dau sa se ajunga intr-o tzara straina unde exista ''sperantza de mai bine''?
normal ca din 1 ianuarie 2007 salariul in Ro nu v-a fi de 1000 de eur pe luna
dar avand in vedere ca preturile deja sunt 80% aliniate la preturile comunitatii , eu zic ca Romania v-a cunoaste o dezvoltare fara precedent!
Singura problema v-a fi conceptia si mentalitatea romanului ! cade DEABEA de acum v-a avea sanse reale sa se modifice!!!
ani de zile romanii au fost exploatati peste tot in europa tocmai pt faptul ca erau vazutzi ca si o tzara din lumea a 3-a unde se circula cu carutze pe strada si unde iti faci nevoile la coltzul casei!
insa odata ce scriptic Romania v-a fi recunoscuta ca fiind parte din cea mai mare comunitate , atunci poti sa ridici capul sus sa zic DA SUNT DIN ROMANIA SI ITI DAU CLASA LA ORICE ORA !!!
Din 1992 de cand am iesit pt prima tara din tzara am vazut majoritatea auropei, majoritatea conceptiilor si am cunoscut mult straini!
unii cred ca suntem niste tzigani mai bine imbracati , altii cred ca suntem salbaticii lui dracula , altii ca suntem noul model de sclavi care face orice pt bani ..... dar va spun ca am intalnit si oameni cu cultura generala care cunosteau istoria romaniei , cunosteau periopada comunista , post comunista si stiau de potentialul ridicat al romanilor!!!
De multe ori am afirmat ca romanii daca ar avea banii europenilor le-ar da clasa la orice ora ! ei acum este sansa lor ! exista sansa reala de a demonstra ca nu suntem codasii europei !

spre exemplu irlandezii habar nu au unde este romania pe harta , cum arata harta lumii sau unde este situata insula asta a lor!
am intalnit pe unu care mi-a zis ca a fost in ROMA si am zis si eu am un amic in italia si a zis ca el n-a fost acolo! numai in roma ! deci nu stia ca ala e un oras in italia! astia se suie in avion cu o destinatzie , fara sa stie macar unde este punctul acela pe harta!

punand punct aici unei discutii care se poate intinde pe zeci de pagini , eu va propun domnilor sa vedeti in afara cercului si sa priviti la oportunitatile care v-i le ofera viitorul!
va plangetzi de Ro , de RAR ? cati v-ati gandit sa datzi o fuga pe un post in suedia , finlada, scotia , si unde dupa o bucata de munca poti sa iti permiti un integra sau un eclipse?!
nu v-a mai rezumatzi domnilor la ursuletizii si daciile si golfurile trantite din romania si privitzi orizonturile deschise!

cat despre cei care traiesc in america nu cred ca i v-a afecta aceasta ''uniune'' deci comentriile sunt de prisos!
ganditzi-va cati romani ilegal plecati prin europa si lume v-o r incepe sa aiba drepturi, v-or putea sa isi impuna punctul de vedere pe unde sunt si v-or fi recunoscuti (obligat fortzat) la valoare lor adevarata!

astept si parerile voastre in legatura cu subiectul .. complexe evident ..
CJ-01-WOB is offline   Reply With Quote
Old 08-10-06, 17:18   #29
frozzen
BMW Driver

Stage 5
 
frozzen's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 409
Default Re: Romania Membra U. E.

Personal am fost de cateva ori in afara RO si inca de mic!!acu problema e altfel de fiecare data cand ma duceam la intoarcerea acas aveam un dezgust inca de la vama unde sunt tone de gunoaie si alte chestii. ma priveste perspectiva tuningului tocmai datorita ca am o pasiune pt asta si suntem pe un forum de tuning. tu esti in irlanda si nu ai treaba cu ce se va intampla cu romania preturile o sa sufere un boom...taxele la fel...pe cand salariile ca sa capete normele Europene va dura 10 ani poate....celalate tari aveau un salariu min de economie circa 1000euro...noi avem 100euro....si poate sa ne dea UE toti banii lor pur si simplu cei care ne conduc nu ii vor folosii cum trebuie!! romania trebuie sa isi schimbe mentalitatea atat avem nevoie la inceput si dupa aceea UE!!


PS: Wob stai linistit ca si eu am prieteni care vruiau sa intre in discoteci in strainatate si cand vedeau pasaport cu Romania ziceau ca sunt "indieni"si ca nu ii lasa sa treaca cu toate ca ei erau albi ca branza!! si exista si persoane care stiu de romania cel putin eu unde am fost si am fost intrebat de unde sunt macar aveau o oarecare notiune...hagi,nadia comaneci etc. si am fost tratat frumos!
frozzen is offline   Reply With Quote
Old 08-10-06, 17:32   #30
CJ-01-WOB
Observator 4tuning


Stage 5
 
CJ-01-WOB's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 5,269
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[4Tuning International]
[VW]
[Nissan]
[Mitsubishi]
[Toyota]
[MERCEDES]
Default Re: Romania Membra U. E.

frozzen .. n-am fost in ro din vara 2004
sunt convins ca o sa se schimbe sistemul ''strict'' al vamilor
si de linistit is linistit ! vroiam doar sa se vada si perspectiva '' outside the box''
CJ-01-WOB is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -