Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 23-05-10, 18:20   #616
yonutz85

Stage 4
 
yonutz85's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 186
Member of:
[DACIA]
Default Re: Top cele mai proaste masini

Quote:
Originally Posted by dj74cam View Post
Despre Dacia Nova 1.6 GT ce parere aveti din 1998?
Da! Isi merita din plin locul aici! Incepand de la jegul ala de carburator preluat dupa Oltcit,care se deregleaza si daca te uiti urat la el,si incheind cu hayon-ul care scartaie de cand ai cumparato pana o duci la remat. Plus: ploaia e ca la ea acasa,plasticele din interior sunt concepute special pentru a scartai si a se crapa,iar de rugina nici nu mai zic
__________________
performante >functionalitate >aspect
yonutz85 is offline   Reply With Quote
Old 11-07-10, 13:48   #617
Adynis

Stage 2
 
Adynis's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 45
Talking Re: Top cele mai proaste masini

Salut. Thread-u vostru m-a convins sa imi fac si eu cont am apucat sa citesc si eu cateva pagini bune cu reply-uri. Eram curios de acest subiect, insa concluzia la care am ajuns e ca sunt multi romani care inca le place sa critice tot.

In primul rand , referitor la top-ul celor mai proaste masini, pai ..ar fi cam greut de facut ...pt ca ar trebui sa fie facut pt fiecare categorie (design/consum/fiabilitate ..etc), la urma urmei eu personal nu mi-as cumpara o masina cu motor de 3.0 in schimbul uneia cu motor de 1.6 ca sunt smecher si am cai multi si design frumos. Asta este o mentalitate proasta a romanului, pleaca in germania aduce un bemveu cu motor mare ..da o caruta de bani pe inmatriculare, si apoi il tine in fata blocului sau iese odata in weekend pana in centru si inapoi ca sa arate ca are bemveu. Ca sa nu mai vorbim de cei care isi iau bmw cu motoare pe diesel ca sa mearga la consum ..si pun motorina de 200 sute de mii ..ca na ii ajunge pana in centru si inapoi. Eu personal nu prea ii suport pe acesti oameni , care se dau mari si smecheri..lucreaza un an la cules capsuni in spania si vin cu bani si na ..uite ce smecher sunt ..am bmw dar n-am bani de paine . Sunt si oameni de nota 10 cu bmw-uri, tot respectul pt ei, insa pacat ca sunt unii romanasi care "strica firma".

Revenind la acel top, ca design mie cea mai urata masina mi se pare audi a2 modelu vechi..(gen matiz). Ca si consum , ma abtin pentru ca anu am condus zeci de masini ca sa pot face o comparatie exacta, dar cred ca internetul poate ajuta in privinta asta. Ca fiabilitate, cred ca cele de la renault is printre cele mai proaste( piese scumpe ce se duc rapid), dar din nou nu pot zice cu exacitate, asta doar din ce am auzit de la cei din jurul meu(posesori de reno,vw,audi,merces,chevrolet si lista poate continua.

Daca tot s-a vb f mult de masina romanului, o sa zic si eu cateva chestii marunte. Am condus , Am mers si am vorbit cu multi soferi ce au in posesie cate un logan.

O prima impresie despre logan dupa calatoria mea cu el. Se vede ca s-a imbunatatit fata de vechiile dacii. Am condus doar motoarele pe diesel. La prima impresie e ok pentru banii care ii dai pe el mai ales ca ii nou. Acuma depinde si de model , cat de nou ii.
Am citit pe forum , ca zicea cineva ca in logan curge apa atunci cand ploua. Ei bine, cu cate am mers eu ..nu a curs. Insa problemele loganului difera de la an la an si de la varianta la varianta ca si la batrana dacie. Un prieten de a meu avea o problema la izolarea interiorului fata de motor, cu alte cuvinte se auzea motorul destul de tare in interiorul masinii, insa la modelele noi aparute acum recent , nu mai este problema asta. (testat, am mers cu cineva cu un logan luat recent si era chiar silentios) O alta problema care am vazut-o eu cu ochii mei la loganuri ( cand am mers cu un taxi ) , era dezaburirea geamurilor, pe centru era ok ..insa in lateral si la oglinzi pauza. Probabil la modelele noi s-a reparat problema. Ca motorizare mi se pare ok ...ii masina de familie la urma urmei nu de curse, are garda la sol ridicata, deci e ok pt drumurile noastre insa la viteze mari creste riscu de a pierde controlul, mai ales cand intrii in curba. De asemenea consumul mi se pare un pic ridicat pentru motorizarile mici pe care le are. ca design , imi place interiorul la modelele noi chiar daca ii din plastic cum se plang unii, insa exteriorul cam lasa de dorit. Legat de tablarie, am auzit si eu pe multi ca se plang ca ar fi slaba in zona aripei. In ceea ce priveste fiabilitatea, ca orice masina , daca o intretii te tine. Problema e ca intretinerea e cam scumpa, dar pt omul de rand care se duce odata pana in oras si inapoi e ok. O alta chestie ce mi s-a parut deranjanta e faptul ca cei de la dacia la motorizarile diesel ( cel putin cel cu care am mers eu ) nu s-au sinchisit macar sa schimbe ceasurile, au ramas vechile ceasuri din bord de la modelele pe benzina ..cele cu 7-8 mii de turatii max . Si mai ales cum sunt oamenii de rand obisnuiti cu vechea dacie care o ducea pana in 4-5 mii de ture...s-ar putea sa crape pe loc motoru.

Ca pret, fiind o masina noua , e ok , desi daca vrei aer conditionat , geamurile electrice, abs,esp bla bla cam platesti in plus, si ii cam multicel.
Deci , in concluzie, logan-ul e o masina de familie, pentru pretul care il are si pt strazile din ro e chiar ok.

Offtopic : Ma dispera oamenii cu logan care omoara saraca masina mergand cu viteze excesiv de mari doar pentru a arata ca loganul lor ii tare si bun si la urmatoarea curba se rastoarna sau intra intr-un copac.

Offtopic 2: am incercat sa fiu obiectiv si realist, sper sa nu fi suparat pe nimeni, si sper sa am o primire calduroasa printre membrii 4tunning.
Am incercat sa zic si de bine si de rau de logan pentru ca am vazut ca s-a vorbit f mult despre acest model. Sunt posesorul unui vw Passat B2 '84 break (motor diesel 1.6D 54 CP [Cine zicea ca nu sunt masini bune cu caluti putini?]) si un audi a4 '2001 Full option (1.9 TDI 115 Cp)
Adynis is offline   Reply With Quote
Old 18-07-10, 11:39   #618
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Top cele mai proaste masini

1. A2 e urāt şi pătrăţos, dar e foarte reuşit din punct de vedere tehnic. Structură de aluminiu, aerodinamică excepţională, greutate sub 1000 kg, alternator deconectabil...

2. Passat B2 1.6D e īncet, puturos, greoi, nici pe departe frumos, dar e o capodoperă a rezistenţei. Cunosc un exemplar (hatchback, 5 uşi) care fusese călărit prin toate hārtoapele, folosit la pescuit şi la transportul de cărămizi şi saci de ciment, arăta pe dinafară de parcă fusese jucăria de zgāriat a unei māţe uriaşe (unui tigru?... ) şi totuşi partea mecanică īşi făcea mai departe datoria. Consuma la drum īntins vreo 5 litri / 100 km.

3. Acelaşi gen de "performanţă" a ridicat reputaţia greoiului Mercedes-Benz 240D (W123), care ajunsese subiect de bancuri pentru faptul că era atāt de īncet īncāt avea insecte strivite pe spate, dar atāt de rezistent īncāt putea sări de 1 000 000 km fără probleme. Unele firme de tractare de la noi īl folosesc pentru remorcarea unor automobile puse pe platformă... deşi are numai 65, 67 sau 72 CP, īn funcţie de versiune. Īn Africa e folosit ca taxi. Datorită lui Mercedes-Benz a introdus insignele pentru 250 000 km, şi apoi pentru 500 000 km, cānd au constatat că 250 000 era o joacă...

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 19-07-10, 00:18   #619
Adynis

Stage 2
 
Adynis's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 45
Default Re: Top cele mai proaste masini

oky ..reply to nautilus

1. legat de a2 ...am zis doar cu privire la design ....stiu ca in rest este ok.
2. legat de vw b2. Intradevar...este incet, puturos, greoi , dar totusi mult mai rezistent decat un logan. si totusi motorul de 1.6D isi face datoria, nu ii facut pt curse, ii facut ca fiind masina de familie, unde poti incarca tot ce ai la indemana ). A meu are 284k km si duce pe putin inca 100k.Am vazut unu care avea 440k, deci se poate. Si sa nu uitam, ca asa cum e el, spatiul ce permite depozitarea ( porbagaj plus scaune rabatabile) plus garda ridicata la sol plus consumul relativ ok il face sa fie cu mult peste unele masini facute in zilele de azi. Ca sa nu mai zic ca partea mecanica face mult mai bine treaba decat cele electronice de pe passaturile mai noi. (b3 de ex)
3. legat de acel mercedes. Intradevar .... o masina buna....si incapatoare. insa ..consumul ...cam lasa de dorit (din cate stiu eu cel mai mic motor era de 2.0 si cel mai mare de 3.0 . nu vreau sa stiu ce consum avea ala de 3.0 in oras)
Adynis is offline   Reply With Quote
Old 19-07-10, 10:12   #620
Cozmescu-Alin
REDACTOR 4TUNING

Stage 5
 
Cozmescu-Alin's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,467
Member of:
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4Rally]
Default Re: Top cele mai proaste masini

Quote:
Originally Posted by Adynis View Post
oky ..reply to nautilus

1. legat de a2 ...am zis doar cu privire la design ....stiu ca in rest este ok.
2. legat de vw b2. Intradevar...este incet, puturos, greoi , dar totusi mult mai rezistent decat un logan. si totusi motorul de 1.6D isi face datoria, nu ii facut pt curse, ii facut ca fiind masina de familie, unde poti incarca tot ce ai la indemana ). A meu are 284k km si duce pe putin inca 100k.Am vazut unu care avea 440k, deci se poate. Si sa nu uitam, ca asa cum e el, spatiul ce permite depozitarea ( porbagaj plus scaune rabatabile) plus garda ridicata la sol plus consumul relativ ok il face sa fie cu mult peste unele masini facute in zilele de azi. Ca sa nu mai zic ca partea mecanica face mult mai bine treaba decat cele electronice de pe passaturile mai noi. (b3 de ex)
3. legat de acel mercedes. Intradevar .... o masina buna....si incapatoare. insa ..consumul ...cam lasa de dorit (din cate stiu eu cel mai mic motor era de 2.0 si cel mai mare de 3.0 . nu vreau sa stiu ce consum avea ala de 3.0 in oras)
Ai sa fi surprins ce consumuri mici aveau cei de la mercedes. Nu degeaba au fost si sunt atatea taxiuri,consumul e rezonabil.

Last edited by aleks; 19-07-10 at 10:35.
Cozmescu-Alin is offline   Reply With Quote
Old 20-07-10, 03:50   #621
D_mircea

Stock
 
D_mircea's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 2
Default Re: Top cele mai proaste masini

Eu cred ca cea mai proasta masina e tot a vecinului.
Si dragilor doar in ROMANIA cumperi masina sa te lauzi.
IN ALTE TARI CUMPERI MASINA CEA MAI UTILA PENTRU NEVOILE TALE
cu pretul cel mai comvenabil calculat pe ani de utilizare si km parcursi
si apoi nu te mai doare capul ca s-a zgiriat o bara sau o aripa. Dupa 3-5 ani tot o sa scapi de gramada de fiare pt o oferta mai atractiva.
D_mircea is offline   Reply With Quote
Old 28-07-10, 16:27   #622
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Top cele mai proaste masini

Quote:
Originally Posted by Adynis View Post
oky ..reply to nautilus

2. legat de vw b2. Intradevar...este incet, puturos, greoi , dar totusi mult mai rezistent decat un logan. si totusi motorul de 1.6D isi face datoria, nu ii facut pt curse, ii facut ca fiind masina de familie, unde poti incarca tot ce ai la indemana ). A meu are 284k km si duce pe putin inca 100k.Am vazut unu care avea 440k, deci se poate. Si sa nu uitam, ca asa cum e el, spatiul ce permite depozitarea ( porbagaj plus scaune rabatabile) plus garda ridicata la sol plus consumul relativ ok il face sa fie cu mult peste unele masini facute in zilele de azi. Ca sa nu mai zic ca partea mecanica face mult mai bine treaba decat cele electronice de pe passaturile mai noi. (b3 de ex)
totusi cel mai mare incovenient ramane faptul ca este o masina veche,peste 20 de ani in care nu ai nici macar dotarile dintr-o supernova. E buna daca chiar ai nevoie de ea, altfel vecinu' cu vw TDi o va clasifica drept "harb", iar ala cu logan se intreaba zilnic de ce nu o duci la remat sa iti iei logan nou
Sunt bune dieselurile clasice dar au trecut peste ele o groaza de ani si cum suntem in Romania fii sigur ca politia se va lua de tine pt. ca stie sigur ca te poate amenda. Controlul de la RAR tot pe tine te va opri pt. ca stie ca esti victima sigura. Apoi cu ITP-ul iar poti avea probleme, cred ca de fapt se doreste disparitia masinilor mai vechi care inca merg si consuma putin pentru ca oamenii sa se inrobeze la rate pe ani intregi. Pana la urma si astia cu daciile or sa mearga de nevoie la remat. Deja am auzit ca pe la oltcit nu se mai gasesc piese importante decat sh.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 28-07-10, 21:14   #623
william_bonney

Stock
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 4
Default Re: Top cele mai proaste masini

Si Oltcitul meu este o masina exceptionala.
william_bonney is offline   Reply With Quote
Old 29-07-10, 15:44   #624
Adynis

Stage 2
 
Adynis's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 45
Default Re: Top cele mai proaste masini

lord_wader +1

intradevar...cea mai mare problema e cea cu piesele. eu cel putin pt b2-u meu ..ma chinui de pe o zi pe alta sa gasesc....ca nici la sh nu mai gasesti unele precum o toba.
Insa ...vorba unui prieten...Doamne fereste o busesti...cu 500 de euro ai facut-o toata inapoi ... ) in schimb la cele noi ...cam naspa

Legat de garda....sincer inafara de fum (care se mai poate face cate ceva pt imbunatatiri) nu prea vad de ce s-ar putea lega atata timp cat is cu actele la zi. Si ITP-ul ..atata timp cat masina duce ...why not ?
Fa diferenta dintre o masina de acu 20 de ani ...cu care merg unii la camp si cara cartofi si da prin toate gropile cu ea ..si toate drumurile de tara si nu schimba nimic la ea ..."ca merge asa" si una e o masina de acu 20 de ani ..care a fost ingrijita si schimbate toate la timp.

si cam cum ii cand cel cu harbu trece pe langa tine de te zgarii pe fata? ) . si legat de dotari... sunt si unele loganuri care inca raman la dotarile celor de acu 20 de ani ). am auzit ca acu ...daca vrei aer conditionat ..bagi mana in buzunar si mai scoti o mie de euro....ca sa nu mai zic de servo directie.
Decat sa dau 6-7 mii pe un logan care are aproape aceleasi dotari ca passatu meu ...prefer sa merg cu "rabla".
Si acum sa o luam si pe partea cealalta...ce tabla se facea acu 20 de ani si ce tabla se face acum in zilele noastre ? ...ca sa nu mai zic de bara fata/spate care ii din plastic mai nou.

Eu nu zic ca tin cu masinile vechi... insa daca nu ai alta varianta ii mai bine asa ..decat sa fac leasing si sa ma bag in datorii pana peste cap ..si sa iau o masina ieftina care dupa 2-3 ani incep sa am probleme cu ea, poate chiar aceleasi probleme ...prefer sa merg cu rabla ..eventual sa mai bag cativa banuti in ea.
Adynis is offline   Reply With Quote
Old 07-05-11, 13:02   #625
tica_146

Stage 3
 
tica_146's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 153
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default Re: Top cele mai proaste masini

cea mai prosta masina e alfa mea pt ca nu imi atrge atentia cand circul cu toata viteza prin toate gropile si nu imi spune: fraiere am 265.000km, am avut implant GPL,am carat remorci, de 100.000km tragi pe mine ca pe hotii de cai, dar nu crezi ca mi-a crapa o data si in mine motoru, sau macar o sa vezi pistoanele iesite prin capota???
__________________
Be good, be different/Siate buoni, essere diversi
Alfa Romeo, cuore sportivo ...
tica_146 is offline   Reply With Quote
Old 11-05-11, 11:25   #626
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Top cele mai proaste masini

si ce legatura are tabla de acum 20 de ani cu cat de buna e masina? O fi fost passatul ala la vremea lui bun dar acum e istorie. Nu se compara la absolut nimic cu cea mai umila versiune de logan . Degeaba ai tabla groasa asta nu inseamna ca e mai sigura masina
Si ce legatura au discutiile astea cu topicul in sine?
cavaliere is offline   Reply With Quote
Old 12-05-11, 21:55   #627
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Top cele mai proaste masini

atunci dc dau unii constructori garantie la tabla acum de 40-50 de ani? de proasta ce o faC?
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 13-05-11, 08:02   #628
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Top cele mai proaste masini

La ce turism dau garantie 50 de ani la tabla ? Eu stiam ca 12 ani e anticoroziune la mai toate brandurile. E irelevant pt ca oricum masinile se ruleaza 3-8 ani dupa care trebuie schimbate . Aveam cunostinta cu care jucam sah in parc cand eram in liceu si omul avea o dacia 1100 era genul care isi luase masina cand lucra la cooperativa si s-a ingropat cu ea , Dumnezeu sa-l ierte Dar in ziua de azi nu cred sa mai fie multe cazuri de oameni care isi iau masini si le tin toata viata.
cavaliere is offline   Reply With Quote
Old 05-07-11, 15:26   #629
SapphireBv

Stock
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 1
Default Re: Top cele mai proaste masini

Opel Corsa C 1.2 benzina

Are un prieten de al meu masina asta de cativa ani buni asa ca nu vorbesc din auzite. Mai ales ca a ajuns cu ea in service de N ori.

- motorizarea de 1.2 de rahat
- consum enorm pt astfel de cilindree, 8 la suta de km
- de la un tip cand tureaza motorul se aude un suierat destul de tare
- motorul consuma mult ulei
- bucsaraia slaba
- suspensia zgomotoasa, mai ales pe spate si de asemenea foarte rigida
- foarte zgomotoasa si in interior
- tabla foarte slaba pe ea
- de la o vreme ii scartaie foarte tare una din portiere, mai ceva ca la Dacie
- scaunele foarte rigide, plasticul de la interior de rahat (mie cel putin nu imi place deloc la interior)
- ornamentele de plastic de la exterior de toata jena, pe unele le-a pierdut de mai multe ori chiar
- intr-o dimineata s-a trezit cu parbrizul crapat fara sa il fi lovit sau ceva, mai multa lume s-a plans de treaba asta
dovada: http://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=22938
- de asemenea intr-o vreme nu mai putea sa isi incuie usa de la portbagaj pt ca se defectase incuietoarea
- de cum a luat-o stergatorul din spate nu ii functiona
- stergatoarele din fata s-au dus si alea din cauza unor articulatii facute dintr-un material de rahat care s-au rupt, culmea acele piese nu se gaseau de schimb
- piesle de schimb la ea sunt foarte scumpe
- a schimbat timoneria de vreo 2 ori cel putin pt ca nu ii mai intra in unele viteze
- caseta de directie schimbata, avea o bataie la directie de te durea mintea
- a schimbat rulmetul de presiune pt ca la fel nu ii mai intra in viteza
- discurile de frana foarte slabe

Si toate astea oameni buni dupa doar 80.000 de km. Iar la cat a dat pe ea cand a luat-o putea sa isi cumpere linistit un Logan.
Fratele meu are Logan 1.5 DCI prima varianta pe care a cumparat-o in2008.
Are vreo 230.000 de km si a schimbat la ea doar placutele de frana, ceva pe la bucsaraie si a reparat o singura data 2 dintre injectoare pt ca se defectasera. ATAT!
SapphireBv is offline   Reply With Quote
Old 14-08-11, 01:02   #630
sLi4bmw

Stage 4
 
sLi4bmw's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 290
Default Re: Top cele mai proaste masini

Quote:
Originally Posted by GRIM_RIPER View Post
hai ca ne intelegem :P nu e masina rea'nici 1310'le nu a fost maina rea(din cate stiu a fost chiar f avansata cand a aparut) pacat ca dacia a fost preluata de franceji nu de nemtzi
franceJi =)))))))))))))))
sLi4bmw is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -