Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 25-04-05, 14:06   #76
SFW
Audi Driver

Stage 5
 
SFW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,901
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default

Autorizata de Rar, ala care se ocupa cu ce are voie sa circule pe strazile din Romania. Ca nu politia decide cine are voie sa circule .... rar-ul decide.
Ar trebui sa-ti ia atunci carnetul daca urmam logica asta in caz ca ai folie ... nu certificatu .... ca certificatul pana la urma e facut de rar ... nu de nea politistu.
SFW is offline   Reply With Quote
Old 25-04-05, 21:10   #77
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Toto - BOD\"
Vin eu din urma si va intreb ce e aia folie autorizata! Autorizata de catre cine? Legea din Romania spune clar ca nu ai voie sa lipesti nimic pe geamuri!! Gresesc? ? ? (daca da... lamuriti-ma)

daca nu exista folie autorizata .. atunci de ce exista firme care sustzin ca e autorizata .. atunci daca nu ai voie sa lipeshti nimik p geamuri inseamna k aceste firme fac o illegalitate ...


SFW .. vezi tuh .. d`aia e romania aici
__________________
Nu sunati , ies eu din cand in cand

Psycho is offline   Reply With Quote
Old 25-04-05, 21:39   #78
SFW
Audi Driver

Stage 5
 
SFW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,901
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default

Mie mi-a aratat tipul al care mi-am pus folia un articol dintr-o revista ... un interviu cu un politist din bucuresti .... care spunea ca : poti aplica folie auto daca este autorizata cu conditia sa aiba o transparenta de 70% pe laterale spate si luneta si 30% pe laterale fata. Ah ... si era sa uit ... 25% pe parbriz.
Deci?
Aici domnu politist spunea ca e legala ... si se ocupa special de probleme de acest fel.
SFW is offline   Reply With Quote
Old 26-04-05, 15:26   #79
AlecsRo

Stage 4
 
AlecsRo's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 209
Member of:
[AfterDark Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

faza tare.. mi-am luat masina din bucuresti, si cum sunt din bacau, identificarea rar si inmatricularea le fac in bacau.
cand m-am dus la rar, il intreb pe ala daca ramane valabil autorizatia pt folii daca se schimba numarul..
el: pai nu aveti voie cu folii
eu: cum sa nu am daca am autorizatie de la rar si politie?
el: nu exista autorizatie de la rar pt folii
Scot autorizatia si i-o arat.. se uita el asa si il cheama pe altul si il intreaba daca stie ce-i aia.. se uita si ala.. se scarpinau in cap.. era clar ca n-au mai vazut in viata lor asa ceva..
AlecsRo is offline   Reply With Quote
Old 26-04-05, 16:35   #80
SFW
Audi Driver

Stage 5
 
SFW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,901
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default

AlecsRo ... iti dai seama ca nu mecanicii de acolo se ocupa cu asta. Atata timp cat este omologata nu are cum sa nu poti circula cu ea. Aici vorbim despre firme mari, nu cred ca 3M s-a risca sa afiseze ceva pe produsele sale daca nu ar fi asa. Daca unii nu stiu nu inseamna ca nu este asa.
SFW is offline   Reply With Quote
Old 03-05-05, 12:13   #81
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"SFW\"
Mie mi-a aratat tipul al care mi-am pus folia un articol dintr-o revista ... un interviu cu un politist din bucuresti .... care spunea ca : poti aplica folie auto daca este autorizata cu conditia sa aiba o transparenta de 70% pe laterale spate si luneta si 30% pe laterale fata. Ah ... si era sa uit ... 25% pe parbriz.
Deci?
Aici domnu politist spunea ca e legala ... si se ocupa special de probleme de acest fel.

da vezi tuh ... el shtie .. da ashtia de prin tzara .. care vor sa faca bani d un suc sau un vin nu shtiu sau nu ii intereseaza si stai si te certzi k prostu cu ei ... pewla mea ... si tot nu`i faci sa intzeleaga ... si pana nu sari la cap cu ceva nu`i convingi k e autorizata
Psycho is offline   Reply With Quote
Old 03-05-05, 12:28   #82
dogarel

Stage 5
 
dogarel's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 563
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Psycho\"
Quote:
Originally Posted by \"SFW\"
Mie mi-a aratat tipul al care mi-am pus folia un articol dintr-o revista ... un interviu cu un politist din bucuresti .... care spunea ca : poti aplica folie auto daca este autorizata cu conditia sa aiba o transparenta de 70% pe laterale spate si luneta si 30% pe laterale fata. Ah ... si era sa uit ... 25% pe parbriz.
Deci?
Aici domnu politist spunea ca e legala ... si se ocupa special de probleme de acest fel.

da vezi tuh ... el shtie .. da ashtia de prin tzara .. care vor sa faca bani d un suc sau un vin nu shtiu sau nu ii intereseaza si stai si te certzi k prostu cu ei ... pewla mea ... si tot nu`i faci sa intzeleaga ... si pana nu sari la cap cu ceva nu`i convingi k e autorizata
....iar folia autorizata pentru laterale fata e aproape ca si geamul de transparenta, avand doar protectie UV. In concluzie nu merita pusa.
__________________
Gratziela te ubim k k tine nu gasim.
dogarel is offline   Reply With Quote
Old 03-05-05, 12:32   #83
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default

pai si ionizatele sunt la fel .. ziua se fac oglinda si nu lasa lumina sa intre ... nush despre folie ... dar... e sooper cool ... ce sa` zic .. p efatza e deschisa .. si nu e stralucita ... noapte se fac fumurii
Psycho is offline   Reply With Quote
Old 05-05-05, 13:40   #84
robertt_rct

Stage 2
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 43
Member of:
[RACING TEAM BUCURESTI]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default

am intrebat un inspector de ITP si nu exista folie autorizata. poate stiti voi altceva.
geamuri ionizate in Bucuresti, pe bd. Preciziei, in spatele Connex-ului de pe Valea Cascadelor este firma G.I.P. care face asa ceva si primesti si o licenta RAR pt ele.
in anul 2000 mi le-am facut eu la berlina. 70% spatele si 30% fata. parbrizul nu se face cum spunea cineva anterior!!! pana acum am avut o singura data probleme cu Garcea.(ala chiar era un Garcia)
trebuie doar sa ai grija de ele sa nu se zgarie, in rest sunt super iar daca vrei sa reduci costurile mergi cu geamurile in brate.
robertt_rct is offline   Reply With Quote
Old 06-05-05, 15:34   #85
MSU 81

Stock
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 8
Default

Eu spun ca sunt legal atat timp cat sunt autorizate RAR ce conteaza ce spune nenea garcea acum depinde si de cat il duce capu si ce vrea de fapt cand te opreste ........ am avut geamurile ionizate 5 ani nu am avut probleme cu politia nici cu aia la ITP care doar au intrebat sec folie sau ionizare si nimic altceva .....
acum de aproape o luna cred nu stiu cat a trecut am folie si e super ....... . nu am avut probleme cu tovarashi .......

asa cum GIP are autorizare rar asa si CarAProtect are pt folii eu nu vad nici o diferenta .... intre ele ...........
MSU 81 is offline   Reply With Quote
Old 06-05-05, 16:21   #86
matrixu

Stage 3
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 137
Default

@GURU

Folia o puteti monta si fara sa dati geamurile laterale jos?
matrixu is offline   Reply With Quote
Old 07-05-05, 09:49   #87
GURU

Stage 1
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 21
Default

Se dau jos geamurile care se misca. Cele lipite raman la locurile lor.
GURU is offline   Reply With Quote
Old 08-05-05, 19:34   #88
matrixu

Stage 3
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 137
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"GURU\"
Se dau jos geamurile care se misca. Cele lipite raman la locurile lor.
dar exista si posibilitatea ca folia sa fie montata(fara sa ii afecteze din calitatea montajului) fara a se da geamurile \"mobile\" jos?
matrixu is offline   Reply With Quote
Old 09-05-05, 08:09   #89
robertt_rct

Stage 2
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 43
Member of:
[RACING TEAM BUCURESTI]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default

da, folia poate fi montata pe geamurile mobile fara ca acestea sa fie date jos. trebuie un pic de atentie si de migaleala si de 2 oameni. am montat eu pe un Opel Vectra A si au iesit super.
cu folie e mult mai frumos pt. ca se vad geamurile negre, dar, repet, nu stiu cat de legal este.

P.S. poate are cineva timp sa citeasca si sa ne spuna si noua ce spune codul rutier...
robertt_rct is offline   Reply With Quote
Old 09-05-05, 09:32   #90
GURU

Stage 1
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 21
Default

Oricat de atenti si migalosi ar fi cei care aplica folia pe un geam mobil care nu este demontat de pe masina vor ramane zone neacoperite de folie. Daca aceste zone nu se observa foarte usor cand geamurile sunt ridicate, cu siguranta se vor observa atunci cand le misti.
Nu intru in detalii, dar demontarea geamurilor mobile asigura cea mai buna calitate a aplicarii foliei. Martori imi sunt cei peste o mie (1000) de clienti, dintre care cativa scriu si pe acest forum.
GURU is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -