Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 24-03-05, 09:11   #61
GURU

Stage 1
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 21
Default Ptr MSU 81

LLumar-ul e cam ca pe mana de gros.
Si eu am auzit ca Van Damme il bate pe Jackie Chan. Are brandul mai gros…
Acum serios. 3M sunt folii foarte bune. Nu vreau sa aplic metoda reclamelor la detergenti in care se spune ca pana acum gospodina Cutare folosea un “detergent de vase bun” (iata ca s-a renuntat la sintagma “detergent obisnuit”), dar iata, a aparut un detergent cu care acum spala de doua ori mai multe vase! Iti voi explica altfel, poate intelegi (m-as bucura, sincer). Cele doua branduri (marci) provin de pe aceleasi meleaguri si anume SUA. Acolo concurenta este cel putin acerba. Si nu ma refer la pret, dupa cum probabil ca ai fi tentat sa crezi. Ma refer la calitate.
Pe de alta parte poate ar fi bine de stiut ca LLumar face parte din grupul CPFilms. CPFilms este singurul producator de folie din lume care detine intregul process de fabricatie!!! Mai mult decat atat, este furnizor de “ingrediente” pentru alti mari producatori de folii. Daca vrei iti voi explica mai pe larg, dar cu alta ocazie, ce inseamna ingrediente in contextul de fata. Ba unde mai pui ca alti MARI producatori de folii doar isi pun stampila (cumpara produsul finit pe care il personalizeaza conform brandului) pe foliile produse de CPFilms.
Si ca sa-ti raspund la intrebarea nepusa, LLumar are in oferta folii chiar si mai groase decat filmul foto!!! Ce zici de asta? E mai beton?
In ce priveste ionizarea da-mi voie sa am mari rezerve vis-ŕ-vis (“vizavi” sau “fata de”) de acest procedeu. Mi se pare cel mai barbar tratament aplicabil geamurilor auto. De ce? Pentru ca, cel putin la noi, la romani, lasa fffoarte mult de dorit. Nu e cazul sa dai vina pe cei de la spalatorie ca ti-au stricat “ionizarea de pe luneta”. Luneta este prima care are de suferit din punctul acesta de vedere. Din cauza dezaburirii. Think about it!
Te cred ca e mai beton cu ionizarea decat cu folia din doua motive:
1. Ionizarea deja s-a dus.
2. Daca te referi la folia aplicata la coltul blocului sau in cel mai bun caz in targ e normal sa nu vezi mare lucru prin ea (folia, ca sa zic asa…).
Foliile LLumar au GARANTIE 5 ANI!!!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	tatoo_megane_339.jpg
Views:	769
Size:	356.1 KB
ID:	21766  
GURU is offline   Reply With Quote
Old 24-03-05, 17:44   #62
LEXUS

Stage 5
 
LEXUS's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 631
Default

Dar de ce s-a introdus termenul de FOLIE AUTORIZATA???....dk poate sa-mi explice cineva..k eu am o explicatie si vreau sa vad dk e buna sau nu)
__________________
Is it \'cause they like my gangsta walk..Is it \'cause they like my gangsta talk...Is it cause they like my handsome face...Is it cause they like my gangsta way...PICTURE ME ROLLIN\'
LEXUS is offline   Reply With Quote
Old 25-03-05, 13:20   #63
GURU

Stage 1
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 21
Default autorizata

Da-mi explicatia ta si ti-o dau pe a mea.
GURU is offline   Reply With Quote
Old 24-04-05, 19:18   #64
moartea

Stage 1
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 12
Default

Mereu m-am intrebat daca e nevoie sa iti dai geamurile jos pentru a-ti aplica folie pe ele... pana acum nu am avut sansa sa intreb pe cineva
moartea is offline   Reply With Quote
Old 24-04-05, 21:27   #65
polifem

Vicepresedinte Insomnia Racing

Stage 5
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 543
Member of:
[Moderators]
[Insomnia]
Default

nu .. nu e neaparat nevoie. daca vrei sa munceshti mai mult la geamuri, o poti face!!!

se poate aplica folia shi direct pe geam!
polifem is offline   Reply With Quote
Old 24-04-05, 22:40   #66
SFW
Audi Driver

Stage 5
 
SFW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,901
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: geamuri folii ....

Quote:
Originally Posted by \"MSU 81\"
... altfel e beton cu ionizarea se vede mult mai bine noaptea decat cu folia ........
Se vede f bine si prin folia autorizata ...,, daca e autorizata si pe fatza ... cu transparentza 70% nici nu prea-ti dai seama ca ai folie.
SFW is offline   Reply With Quote
Old 24-04-05, 23:28   #67
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default

am revenit .. am facut`o .. mi`am pus peste geamurile ionizate folie ... am mers in targ .. am luat black ... si le`am pus pe mashina .. problema e urmatoarea ...

1 folia era darkblack
2. imagina este distorsionata

explicatziile

folia care am luat`o .. am vrut sa pun mai putzin pe fatza ... si pe spate sa zicem k nu ma interesa .. nu puneam p luneta ... asa dar am nimerit darkblack care e insuportabila nu vezi nimik prin ea ... nici de afara inauntru da nici invers

avand geamurile ionizate LEGAL ... cu cerintzele de transparentza date de rar .. asa am aplicat folia peste .. ok sa va explic cum sta treaba ... datorita racletei cu care s`a intins folia .. pe folie .. au aparut nishte dungi ... care iti distorsioneaza imaginea .. de aceea .. voi renuntza in curand la folia dark black > care desii e beton .. si nu vezi nimik prin ea ... si voi pune un medium black sau black ...


nu vezi nimik prin ea ... oricum e prea frumos k nu vede nimeni ce faci in mashina .. este o bezna totala .. si cum zicea un politzai mai de mult .. zici k e mashina de mafiotzi
__________________
Nu sunati , ies eu din cand in cand

Psycho is offline   Reply With Quote
Old 24-04-05, 23:43   #68
SFW
Audi Driver

Stage 5
 
SFW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,901
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default

Nu cred ca e din cauza foliei .... adica a transparentei ... poate avea folia un defect.
Am avut si eu dark black si vedeam ... bine .... prin orash
Prin folia 3m cea mai inchisa vedeam deasemenea bine ... si pe afara.
Si daca-ti pui sa-ti pui si pe luneta
conteaza foarte mult pt ca inchide tare....
Fara folie pe luneta tot se vede din fatza si din spate.

E buna folia autoriza din mai multe motive .... inafara de legalitate ... e vorba de calitate .... de faptul ca nu se zgarie ... de faptul ca nu se decoloreaza ..... ca se vede mult mai bine ... nu se vede incetzosat ca prin cele obisnuite .... si daca se exfoliaza pt ca nu a fost montata cum trebuie e tot problema celor ce ti-au montat folia .... stiu ca la 3M am garantie de 7 ani.
SFW is offline   Reply With Quote
Old 24-04-05, 23:53   #69
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default

iti zic k e si de la folie si am intrebat p mai multa lume si a zis da`o jos .. si pune ceva mai deschis pe fatza ... k pe spate chiar nu ma intereseaza .. si pe luneta nu pun .. ptr k ar fii prea inchisa .. e perfect cum e acum .. pe mine ma interesa laterale`le .. adik sa nu vada ce fac in mashina
Psycho is offline   Reply With Quote
Old 25-04-05, 00:00   #70
SFW
Audi Driver

Stage 5
 
SFW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,901
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default

Eu zic ca o sa te razgandesti cu folia pe luneta .... eu n-am vazut ce zici tu pe nici o masina. Am un priten care a avut super dark black .... oricum ceva mult prea inchis si tot nu avea. Ma rog ... oricum nu e prea bine sa ai f inchis pe fatza .... mai ales daca mergi tare .... trebuie sa ai vizibilitate.
SFW is offline   Reply With Quote
Old 25-04-05, 00:11   #71
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"SFW\"
Eu zic ca o sa te razgandesti cu folia pe luneta .... eu n-am vazut ce zici tu pe nici o masina. Am un priten care a avut super dark black .... oricum ceva mult prea inchis si tot nu avea. Ma rog ... oricum nu e prea bine sa ai f inchis pe fatza .... mai ales daca mergi tare .... trebuie sa ai vizibilitate.
SFW oricum asta e ideeea .. pe luneta nu pun ptr k e ionizata .. iar pe fatza sunt si ele ionizate dar 30 % ... adik putzin ... asa ... dar ... tzinand cont k vine vara si tre sa cashti ochii la totzi pierde vara care se uita dupa avioane voi monta una mai slaba dupa 1 mai
Psycho is offline   Reply With Quote
Old 25-04-05, 00:14   #72
SFW
Audi Driver

Stage 5
 
SFW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,901
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default

Am uitat cu ionizarea ... ca nu ar fi venit bine ca toate geamurile sa fie negre si prin luneta sa vezi tot.
SFW is offline   Reply With Quote
Old 25-04-05, 00:19   #73
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"SFW\"
Am uitat cu ionizarea ... ca nu ar fi venit bine ca toate geamurile sa fie negre si prin luneta sa vezi tot.
e iti dai seama k nu faceam asa ceva .. intra la KITCH ... zicea cineva p aici sau nu mai shtiu p unde k shofatul este 90 % atentzie la ceilaltzi ( sa zicem distributiva daca se poate numii asa ) si abea 10 % condus .. si atentzie la tine ( la faptele tale si etc ... ) shtii cum se zice .. cand mergi in coloana .. fiecare are grija de fundul .. ( daca se poate spune asa ) mashini din fatza ... dar daca eu nu vad nimik .. prin ele prin geamuri .. nu pot avea grija la ceilaltzi mai ales k eu folosesk f f f mult oglinzile laterale si si nu p aia d mijloc retroviziarea
Psycho is offline   Reply With Quote
Old 25-04-05, 00:29   #74
SFW
Audi Driver

Stage 5
 
SFW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,901
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default

Mergi doar ziua cu masina ca vezi bine
Nu, ai dreptate ... Arata bine si te simti bine cu folia inchisa dar trebuia sa fii si mult mai atent .... si doamne fereste nu vezi odata ....
Folia inchisa deranjeaza f mult la pietoni .... portiunea exact de langa stalp.
SFW is offline   Reply With Quote
Old 25-04-05, 11:01   #75
Toto - BOD

Presedinte Insane Racers

Stage 5
 
Toto - BOD's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 843
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

Vin eu din urma si va intreb ce e aia folie autorizata! Autorizata de catre cine? Legea din Romania spune clar ca nu ai voie sa lipesti nimic pe geamuri!! Gresesc? ? ? (daca da... lamuriti-ma)
__________________
Proud driver of Renault Clio and Mazda Mx5

www.rensit.ro
www.clubclio.ro
Toto - BOD is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -