Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 18-10-10, 14:18   #496
B23FLA

Stage 1
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 11
Default Re: IONIZARE sau FOLIE-autorizata (pe geamuri)

Folie clar ! Dc toti cei care sunt pro ionizare sunt din afara bucurestiului ??
B23FLA is offline   Reply With Quote
Old 22-10-10, 00:25   #497
AR.10.NBV

Stage 2
 
AR.10.NBV's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 50
Default Re: IONIZARE sau FOLIE-autorizata (pe geamuri)

sall imi raspundeti si mie la o intrebare
trebuie omologate folile pt geamuri
AR.10.NBV is offline   Reply With Quote
Old 22-10-10, 08:41   #498
PSD-ul

Stage 5
 
PSD-ul's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 782
Member of:
[Opel]
Default Re: IONIZARE sau FOLIE-autorizata (pe geamuri)

Quote:
Originally Posted by AR.10.NBV View Post
sall imi raspundeti si mie la o intrebare
trebuie omologate folile pt geamuri
Da,trebuiesc omologate si ti-as sugera sa le treci si in talon. In momentul in care le montezi ti se elibereaza si un certificat,cu acela mergi la RAR si soliciti sa ti se treaca in talon,asa elimini orice discutie pe aceasta tema cu BPR.
PSD-ul is offline   Reply With Quote
Old 14-04-11, 17:04   #499
frido_42

Stage 1
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 11
Default Re: IONIZARE sau FOLIE-autorizata (pe geamuri)

sal, stie careva de unde pot sa iau un certificat de conformitate ptr geamuri ionizate? in cta?
frido_42 is offline   Reply With Quote
Old 14-04-11, 18:16   #500
medicueu

Stock
 
medicueu's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 7
Default Re: IONIZARE sau FOLIE-autorizata (pe geamuri)

Quote:
Originally Posted by frido_42 View Post
sal, stie careva de unde pot sa iau un certificat de conformitate ptr geamuri ionizate? in cta?
certificatul de conformitate este dat de producator conform standardelor in vigoare, aplicabile pe teritoriul tarii noastre.

daca unu iti ionizeaza geamurile, ala ti-l da, restu sunt false !!!

decat sa iti faca expertiza altu si sa certifice ce a facut ala, iar ala sa fie agreat de rar ca expert ...

daca nu du-te la unii care sunt agreati rar sa ionizeze, si iti dau aia unu fals, ca n-are nimeni de unde sa stie ... , dute la rar si intreaba ca stiu aia la cine sa te trimita, cauta si tu un inspector si ia-l de o parte ...

daca nu racaiele si fa-i itp-u ... si mai da-o in colo si de negreala ca ... ce frumoasa e si lumina
medicueu is offline   Reply With Quote
Old 05-08-11, 13:24   #501
slysoft

Stage 1
 
slysoft's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 18
Default Re: IONIZARE sau FOLIE-autorizata (pe geamuri)

Maine dimineata la 7.30 ionizare la Send 92 Pitesti. Mai merge cineva?
Am avut si la Dacie ionizat tot la ei. A rezistat frumos fara nicio problema.
slysoft is offline   Reply With Quote
Old 13-08-11, 10:47   #502
emiliand

Stock
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 10
Default Re: IONIZARE sau FOLIE-autorizata (pe geamuri)

Poti sa postezi cateva poze cu geamurile ionizate la ei? Ce pret au pentru ionizare geamuri? Ce procent de transparenta are?
emiliand is offline   Reply With Quote
Old 13-08-11, 20:57   #503
slysoft

Stage 1
 
slysoft's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 18
Default Re: IONIZARE sau FOLIE-autorizata (pe geamuri)

Ionizare 60% pe geamurile spate , portbagaj si hayon. 330 lei. (se poate face 80% dar sunt destul de intunecate. nu mi-au placut cum arata.). Pe fata nu am facut ca au deja din fabrica 20%.
Am plecat acasa in 5 ore. Dureaza mai mult sa stai sa se usuce adezivul la geamurile care sunt lipite. Cei care le au pe cheder, pleaca pe loc dupa ce sunt montate.
Ionizarea propriu-zisa dureaza vreo ora.
Ti se lipesc omologarile pe geamurile facute si ti se da hartia pe care o prezinti organului.

Baietii lucreaza frumos, nu stau cu mana intinsa la spaga. Plata se face la casierie. Factura, garantie.

*Pozele au fost facute in conditii de soare foarte puternic.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC_8716-edit.jpg
Views:	403
Size:	196.7 KB
ID:	2118408   Click image for larger version

Name:	DSC_8720-edit.jpg
Views:	353
Size:	206.3 KB
ID:	2118409   Click image for larger version

Name:	DSC_8723-edit.jpg
Views:	364
Size:	213.9 KB
ID:	2118410  

slysoft is offline   Reply With Quote
Old 14-08-11, 11:07   #504
emiliand

Stock
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 10
Default Re: IONIZARE sau FOLIE-autorizata (pe geamuri)

Quote:
Originally Posted by slysoft View Post
Ionizare 60% pe geamurile spate , portbagaj si hayon. 330 lei. (se poate face 80% dar sunt destul de intunecate. nu mi-au placut cum arata.). Pe fata nu am facut ca au deja din fabrica 20%.
Am plecat acasa in 5 ore. Dureaza mai mult sa stai sa se usuce adezivul la geamurile care sunt lipite. Cei care le au pe cheder, pleaca pe loc dupa ce sunt montate.
Ionizarea propriu-zisa dureaza vreo ora.
Ti se lipesc omologarile pe geamurile facute si ti se da hartia pe care o prezinti organului.

Baietii lucreaza frumos, nu stau cu mana intinsa la spaga. Plata se face la casierie. Factura, garantie.

*Pozele au fost facute in conditii de soare foarte puternic.

Multumesc mult pentru poze si explicatiile foarte detaliate. Eu cred ca o sa optez pentru un 80% spate si 60% fata.
emiliand is offline   Reply With Quote
Old 25-02-13, 21:20   #505
Daddy18

Stock
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 1
Default Re: IONIZARE sau FOLIE-autorizata (pe geamuri)

Quote:
Originally Posted by Corse View Post
eu stiam ca daca is ionizate nu are nimeni treaba ta. i can be wrong dough..
si masinile care pot fii comandate din fabrica cu geamuri fumurii? ce face te opreste si iti spune sa schimbi geamul?

Daca vine din fabrica cu geamuri fumurii si te trag baietii pe dreapta, te pot pune ori sa le schimbi, ori sa pui folie pe ele. Daca obtezi pentru folie trebuie si omolagate si trecut in talon.

Last edited by Daddy18; 25-02-13 at 21:24.
Daddy18 is offline   Reply With Quote
Old 13-04-13, 23:07   #506
SergiuSSV

Stock
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 7
Default Re: IONIZARE sau FOLIE-autorizata (pe geamuri)

Buna, as avea nevoie de niste sfaturi....
....am un Passat b5 din'98 ...albastru inchis si interior de piele crem si as dori sa ii pun folii...omologate desigur......si nu stiu ce nuanta s-ar potrivi.......am auzit diferite pareri cum , ca noaptea si seara la cele inchise, ai grad de vizibilitate ft mic.....mai ales daca pun si in fata nu vezi in oglinzi.....
....deci daca poate cineva sa imi dea ceva sfaturi ,...as fi ft recunoscator
SergiuSSV is offline   Reply With Quote
Old 16-04-13, 09:37   #507
Catalin1987

Stage 2
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 55
Default Re: IONIZARE sau FOLIE-autorizata (pe geamuri)

Depinde de opacitatea pe care o doresti (desigur, aici trebuie sa se incadreze in parametrii legali -transparenta min 75% parbriz si min 70% luneta).
Catalin1987 is offline   Reply With Quote
Old 22-06-13, 13:53   #508
yu_lee24

Stock
 
Join Date: Jun 2013
Posts: 1
Default Re: IONIZARE sau FOLIE-autorizata (pe geamuri)

Salutam!
Am cumparat de curand un Logan 1,4 din 2008 cu geamuri spate + luneta ionizate (pe undeva prin Pitesti) cu certificat de conformitate in regula. Problema este ca masina o sa o fac taxi si am fost la RAR pt Autentificare si mi-au atras atentia ca in momentul cand revin pt Agreere Taxi, sa nu mai am acele geamuri pe masina.
Deci am oferat pentru un Propietar de Logan, care locuieste in Bucuresti si vrea geamuri IONIZATE si i-si permite sa Plateasca manopera de demontare-montare luneta pe spate pentru 2 masini (400 lei) la servis specializat in montare de lunete (pt ca trebuiesc dezlipite si lipite la loc), iar de geamurile de la usile de pe spate ma ocup eu personal (am lucrat ca tinichigiu auto). Aceasta oferta este URGENTA si trebuie sa o rezolv pana cel tarziu marti 25 iunie 13. Cei interesati ma pot contacta la tel 0723.55.38.25 Iulian.
PS. pentru organele de control, ofer certificatul de conformitate original si vom obtine un certificat pt montaj, de la firma autorizata in care se confirma schimbul facut de lunete si geamuri, intre cele 2 auto (ca si la schimbarea unui motor cu seria x care sa montat pe caroseria z) si ar trebuii sa fie suficient.
yu_lee24 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -