Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 19-05-10, 10:22   #46
_Cox_
Shine Club Member

Stage 5
 
_Cox_'s Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,349
Member of:
[Virtual Tuning]
[4Rally]
[2 Roti]
[Street 4 Cars]
[Shine Club]
[Street Vision]
Default Re: Intrebare legata de folie geamuri

Quote:
Originally Posted by star_d200 View Post
Oriunde,si de oricine,la montator scrie persoana fizica sau juridica deci poti sa le monezi si tu ca nu are nimi atata timp cat ai certificat rar, daca te intereseaza folii am la 99 ron cu omologare si banuti si tot ce tre.
Eu unul am folie SolarZone pe luneta si geamuri spate 5% trasparenta si as fi vrut si pe gemurile din fata(fiind vorba intre noi ma tenta si pe parbriz) am fost la o firma care pune folii Llumar mi-au zis ca nu imi dau omologare pt fata nici atat pentru parbirz (logic) , au zis daca doresc ei i`mi pun in 30 min dar pe raspunderea mea .. am zis ca "da" vreau pe raspunderea mea si au zis sa mai astept vreo 2 sapt. ca cik este o brigada mare din bucuresti pusa pe folii (de criza n`au gaborii bani de cafea si donuts).
Dar stau si ma gandesc in celelalte tari este omologata folia pe fata la masini?
_Cox_ is offline   Reply With Quote
Old 19-05-10, 13:13   #47
crysty.bobok

Stage 5
 
crysty.bobok's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 3,948
Default Re: Intrebare legata de folie geamuri

Quote:
Originally Posted by star_d200 View Post
pai eu dau folii cu timbre si certificat de omologare pentru fata,care e doar pentru fata si cel pentru geamuri spate e separa.normal ca sa luat de el daca nai certificat poti sa ai si timbre ca la politai ii prezinti certificatu
chiar acum 2 seri ma oprit politia in brasov .. si a vrut sa imi ia talonul din cauza foliilor pe fata ( si nu este prima oara ).. nu va ma dati cocosi ca aveti certificat si timpre este egal cu 0 .. nu se ma da voie la nici un fel de folie pe geamurile fata .. nici un fel de opacitate . Ai voie sa pui pe geamurile fata doar folie antiefractie care este incolora si are rolul de a opri bucatelele de sticla sa se imprastie prin masina in cazul in care spargeti geamul .
Si eu am certificat si timbre pentru geamurile fata dar politia nu tine cont .. se dadeau odata certificatele astea ! atunci cand era legal ! acum nu se mai dau sau se dau doar pe naspa ! si nu ajuta la nimic ..in cazul in care va opreste politia si aveti folie fata este foarte probabil sa va ia talonul .. asta daca nu va iarta pentru ca legea este in vigoare de putin timp si nu stie toata lumea ca nu mai ai voie cu folie pe fata !

Acum 2 ani am avut talonul ridicat din cauza foliilor fata (atunci era legal cu opacitate de 28%) evident eu aveam opacitate mai mare de 45% dar ei nu aveau cum sa dovedeasca lucrul asta .. din certificat reiese ca am 28% opacitate si deci sunt legale! ne-am judecat si am avut castig de cauza deoarece POLITIA ROMANA nu au aparatele necesare pentru verificareea opacitatii foliilor ! Proababil si asta este un motiv pentru care s-au interzis definitiv foliile pe geamurile fata !
crysty.bobok is offline   Reply With Quote
Old 21-06-10, 08:17   #48
pustiu_FUG
Opel Driver

Stage 5
 
pustiu_FUG's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,934
Member of:
[Opel]
[DAEWOO]
Default Re: Intrebare legata de folie geamuri

vad aici numai discutii interminabile si inutile

cautati in lege sa vedeti, defapt uitati

Dau copy dupa lege,pag 70

3. Condiţii privind transparenţa geamurilor
Geamurile vehiculelor trebuie să fie omologate şi să poarte marca de omologare �n conformitate
cu Directiva 92/22/CEE2) cu modificările ulterioare sau cu Regulamentul 43 CEE-ONU3).
Condiţia se consideră �ndeplinită şi de către geamurile care sunt omologate conform normelor
SAE sau DOT.
Geamurile aflate �n c�mpul de vizibilitate principal al conducătorului auto trebuie să asigure o
transparenţă de cel puţin 75% pentru parbriz, respectiv 70 % pentru restul geamurilor. C�mpul de
vizibilitate principal al vehiculului este format din parbriz, geamurile laterale faţă şi luneta.
�n cazul �n care vehiculul este dotat şi cu oglindă laterală dreapta, luneta nu mai face parte din
c�mpul principal de vizibilitate.

asa ca discuti privin talon luat pentru folie fata daca aveati intradevar cat spune legea si nu cat spune legea + fabrica NU PATITI NIMIC. Cand va mai opreste le sputeti sa vina rarul cu aparatul de masurat
__________________
De vanzare
Fibra de sticla cu rasina pentru proiecte tuning
Kit-uri xenon
Alarme
Leduri
Faruri, stopuri, lupe faruri
Neoane
Anvelope noi dimensiuni rare
Vopsea Cameleon, Perlate, Flip-Flop, Orice vopsea
pustiu_FUG is offline   Reply With Quote
Old 21-06-10, 09:24   #49
dRR-XWX

Stage 5
 
dRR-XWX's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DAEWOO]
[FORD]
[2 Roti]
[Opel]
Default Re: Intrebare legata de folie geamuri

Quote:
Originally Posted by pustiu_FUG View Post
vad aici numai discutii interminabile si inutile

cautati in lege sa vedeti, defapt uitati

Dau copy dupa lege,pag 70

3. Condiţii privind transparenţa geamurilor
Geamurile vehiculelor trebuie să fie omologate şi să poarte marca de omologare �n conformitate
cu Directiva 92/22/CEE2) cu modificările ulterioare sau cu Regulamentul 43 CEE-ONU3).
Condiţia se consideră �ndeplinită şi de către geamurile care sunt omologate conform normelor
SAE sau DOT.
Geamurile aflate �n c�mpul de vizibilitate principal al conducătorului auto trebuie să asigure o
transparenţă de cel puţin 75% pentru parbriz, respectiv 70 % pentru restul geamurilor. C�mpul de
vizibilitate principal al vehiculului este format din parbriz, geamurile laterale faţă şi luneta.
�n cazul �n care vehiculul este dotat şi cu oglindă laterală dreapta, luneta nu mai face parte din
c�mpul principal de vizibilitate.

asa ca discuti privin talon luat pentru folie fata daca aveati intradevar cat spune legea si nu cat spune legea + fabrica NU PATITI NIMIC. Cand va mai opreste le sputeti sa vina rarul cu aparatul de masurat
ia sa iti pui tu folie pe fata... si sa faci asa cum ai zis tu... si sa ne zici daca PATESTI CEVA SAU NU...
dRR-XWX is offline   Reply With Quote
Old 21-06-10, 09:34   #50
KiLLaH

Stage 3
 
KiLLaH's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 78
Default Re: Intrebare legata de folie geamuri

Quote:
Originally Posted by dRR-XWX View Post
ia sa iti pui tu folie pe fata... si sa faci asa cum ai zis tu... si sa ne zici daca PATESTI CEVA SAU NU...
Politia romana nu are aparat de masurat opacitatea? poate nu avea, dar documenteaza`te acum despre noile loganuri, sa vezi ca au eu mi`am dat jos foliile de pe fata, m`am saturat de amenzi si probleme.
__________________
Invingator nu este acela care are masina cea mai rapida, ci acela care refuza sa piarda.

My BMW E46 - https://forum.4tuning.ro/123-masina-m...46-2000-a.html
KiLLaH is offline   Reply With Quote
Old 21-06-10, 09:38   #51
pustiu_FUG
Opel Driver

Stage 5
 
pustiu_FUG's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,934
Member of:
[Opel]
[DAEWOO]
Default Re: Intrebare legata de folie geamuri

Quote:
Originally Posted by dRR-XWX View Post
ia sa iti pui tu folie pe fata... si sa faci asa cum ai zis tu... si sa ne zici daca PATESTI CEVA SAU NU...
vezi ca am...pe matiz am neagra neagra ca am din fabrica 25% deci am degeaba, dar am pe un fiat vechii folie 27% cat spune la carte si nu am patit nimic, m-a oprit si r.a.r-ul s-a uitat a zis ok si gata, doar nu vorbeam din auzite si vazute crede-ma..nu am folie de ieri..
pustiu_FUG is offline   Reply With Quote
Old 21-06-10, 12:06   #52
_Cox_
Shine Club Member

Stage 5
 
_Cox_'s Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,349
Member of:
[Virtual Tuning]
[4Rally]
[2 Roti]
[Street 4 Cars]
[Shine Club]
[Street Vision]
Default Re: Intrebare legata de folie geamuri

25%-30% zici ca este invizibila serios... la acea opacitate este mai mult in caz de accident ceva sa nu se sparga geamul facandu-se "graunte"
_Cox_ is offline   Reply With Quote
Old 22-06-10, 13:45   #53
Tazmaniak

Stage 5
 
Tazmaniak's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 870
Member of:
[PEUGEOT]
Default Ordinul ministrului transporturilor, constructiilor si turismului nr. 2132/2005

- autovehicule trebuie echipate cu geamuri ce sunt omologate conform Regulamentului nr.43 CEE-ONU sau in conformitate cu Directiva 92/22 CEE cu modificarile ulterioare, avand transparenta de min.75% pentru parbriz si min.70% pentru luneta si geamurile laterale;

- marca de omologare conform acestor reglementari, marca care trebuie sa existe pe geamuri, atesta faptul ca initial acestea au avut transparenta de min. 75% pentru parbriz si min. 70% pentru luneta si geamurile laterale.

- foliile de protectie aplicate pe geamuri trebuie sa fie certificate si marcate corespunzator, iar aplicarea acestora este permisa numai in atelierele autorizate;

- geamurile laterale din spate si luneta nu sunt esentiale pentru vizibilitatea din interior, cand autoturismul este echipat cu oglinzi retrovizoare exterioare pe ambele parti, insa in cazul in care acestea au o transparenta modificata fata de cea stabilita prin marcajul de omologare se urmareste ca stratul aplicat ulterior sa fie uniform si sa nu creeze distorsiuni;

- modificarea transparentei geamurilor nu se inregistreaza in cartea de identitate a autovehiculului, insa atelierele autorizate sa efectueze operatiunea de aplicare a foliei colorate, trebuie sa elibereze un document privind certificatul de conformitate si licenta emisa de Organismul de Certificare Produse al Registrului Auto Roman, iar la inspectia tehnica periodica se verifica eticheta ce contine marca de omologare a geamului precum si gradul de transparenta.


Lista de ateliere autorizate o gasiti la sediile R.A.R. sau pe internet la adresa http://www.rarom.ro - -> aici intervine o problema,eu de unde stiu ce atelier e autorizat de rar sau nu in oras?
__________________

Last edited by Tazmaniak; 22-06-10 at 14:05.
Tazmaniak is offline   Reply With Quote
Old 03-04-13, 14:02   #54
dann_166

Stock
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 1
Default Re: Intrebare legata de folie geamuri

Politia romana isi face legea. Au dreptate in toate privintele. Ete (p u l a) sunt cei mai jegoi oameni, da ce oameni, animale, ei au voie sa aiba si pe parbriz folii si pe tine daca te opreste te ia cu vrajeli ca ce este asta nu e omologata nu se poate amenda, certificatu luat, niste animale, am pus folie pe masina acum 2 ani pe spatel neagra neagra si pe fata o tenta foarte deschisa legala, precizez LEGALA, acum 2 luni asa cred ma oprit un jeg de politai din asta tanar plm cred ca era in politie de 1 an maxim imediat mi-a sarit in fata mai sa dau peste el "dobitoc" venea cu un zambet pe buze la mine, am deschis geamu nici macar nu s-a prezentat jegosu m.a luat direct "foliile pe fata nu se omologheaza, ai vazut ca nici noi nu avem asa ceva" apoi s-a prezentat, imi venea sa plec imediat, legea se pare ca este doar pentru prosti, romania, nu ai ce face. mi-a luat bine inteles certificatu ma mir cum am scapat de amenda, oricum cat de omologat ar fi foliile cu jegosi de politai nu o duci nicaieri.
dann_166 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -