Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Generalitati tuning (https://forum.4tuning.ro/23-generalitati-tuning.html)
-   -   Intrebare legata de folie geamuri (https://forum.4tuning.ro/23-generalitati-tuning/165128-intrebare-legata-folie-geamuri.html)

Bogday 21-01-10 22:53

Intrebare legata de folie geamuri
 
Salut.
Vreau si eu niste sfaturi in legatura cu folia de geamuri.Zilele astea vreau sa pun folie omologata pe geamuri si vreau sa stiu daca sunt sanse sa se dezlipeasca sau sa se deterioreze de la frig sau vreo problema de genu asta.
Ms!

AqAries 24-01-10 15:49

Re: Intrebare legata de folie geamuri
 
in primul rand depinde ce folie iti pui ... daca ti-o pune cineva calumea nu ai probleme . vrei toata masina? eu am mai pus

cris.cristi 31-01-10 15:49

Re: Intrebare legata de folie geamuri
 
nu-ti da garantie?

AqAries 01-02-10 11:44

Re: Intrebare legata de folie geamuri
 
dap :D

JimGod 03-02-10 03:08

Re: Intrebare legata de folie geamuri
 
Pune o folie groasa si de calitate, si asigurate ca operatiunea se desfasoara intrun garaj cat de cat calduros 10+ si vezi sa iti de-a si autorizatie pe spate ca pe fata nu exista(RAR-ul si politia romana o spune!)

zalmoxiss 03-02-10 09:31

Re: Intrebare legata de folie geamuri
 
Te contrazic, se dau si pe fata cu autorizatie...

AqAries 03-02-10 12:30

Re: Intrebare legata de folie geamuri
 
da-mi un pm cu nr tau de tel daca ai timp sa vi in bucuresti. avem garaj

KiLLaH 21-02-10 22:22

Re: Intrebare legata de folie geamuri
 
Quote:

Originally Posted by zalmoxiss (Post 3044916)
Te contrazic, se dau si pe fata cu autorizatie...

firma care-ti pune foliile poate-ti da autorizatie, dar daca te ia garda, sau daca te duci la R.A.R. 100% iti spun, ca n-ai nici o sansa!

P.S. am folie pe masina de 2 ani, omologare pe spate. Folie pusa de o firma specializata.

dRR-XWX 22-02-10 11:17

Re: Intrebare legata de folie geamuri
 
depinde, iti poti pune folie pe fata, omologata si sa fi in regula cu ea, numai daca opacitatea geamului este mai mica de 28%, altfel poti pune folie, ajungand la opacitatea de 28%. Majoritatea geamurilor vin din fabrica cu o tenta de culoare, adica au transparenta de numai 72%, atat cat este legal.

KiLLaH 22-02-10 11:22

Re: Intrebare legata de folie geamuri
 
Quote:

Originally Posted by dRR-XWX (Post 3111744)
depinde, iti poti pune folie pe fata, omologata si sa fi in regula cu ea, numai daca opacitatea geamului este mai mica de 28%, altfel poti pune folie, ajungand la opacitatea de 28%. Majoritatea geamurilor vin din fabrica cu o tenta de culoare, adica au transparenta de numai 72%, atat cat este legal.

aici ai zis un lucru important "majoritatea geamurilor vin din fabrica". Uite cum stau lucrurile, eu acum 2 ani cand am hotarat sa`mi pun si eu folie pe masina, m`am interesat, la R.A.R., la Politie, si la firma care mi`a pus folia, raspunsul a fost: "Daca nu vine asa din fabricatie, o sa ai probleme cu folia pe fata".

Un alt lucru concret, pe varul meu l`a oprit politia, pt folii, i`au luat talonul, si l`au pus sa le dea jos, si opacitatea geamului nu era mai mica de 28%.
Prin urmare, cine vrea sa`si puna folie pe fata, isi pune pe spatele lui, cum am facut si eu, un lucru e cert, politia nu prea iarta.

zalmoxiss 22-02-10 12:44

Re: Intrebare legata de folie geamuri
 
Quote:

si l`au pus sa le dea jos, si opacitatea geamului nu era mai mica de 28%.
...pai e si normal dupa spusele tale rezulta ca opacitatea era mai mare de 28%...asta vara am fost la randul meu sa ma interesez de folii pe fata(pe spate am deja) cu toate ca stiam ca nu aveau autorizatie pentru fata, raspunsul a fost ca se poate pune in limita celor spuse mai sus (ei capatand in prealabil autorizatie) si totul este legal.

KiLLaH 22-02-10 14:41

Re: Intrebare legata de folie geamuri
 
Quote:

Originally Posted by zalmoxiss (Post 3111983)
...pai e si normal dupa spusele tale rezulta ca opacitatea era mai mare de 28%...asta vara am fost la randul meu sa ma interesez de folii pe fata(pe spate am deja) cu toate ca stiam ca nu aveau autorizatie pentru fata, raspunsul a fost ca se poate pune in limita celor spuse mai sus (ei capatand in prealabil autorizatie) si totul este legal.

greseala mea .....opacitatea nu era mai mare de 28%.... scuze

deci, nu vreau sa te contrazic, partea asta am inteles`o si eu, ca s`ar putea da...cica o autorizatie, dar problema cea mai mare e intelegerea cu politistul, de cele mai multe ori de aici se ivesc problemele.

zalmoxiss 23-02-10 10:35

Re: Intrebare legata de folie geamuri
 
Corect, aici intervine inteligenta si autoritatea politistului dar legal nu are ce sa-ti faca daca esti in limitele legale. Cei care dau autorizatia nu sunt ei atat de cretini ca sa riste o afacere pentru un banal client.

KiLLaH 23-02-10 14:51

Re: Intrebare legata de folie geamuri
 
Quote:

Originally Posted by zalmoxiss (Post 3115191)
Corect, aici intervine inteligenta si autoritatea politistului dar legal nu are ce sa-ti faca daca esti in limitele legale. Cei care dau autorizatia nu sunt ei atat de cretini ca sa riste o afacere pentru un banal client.

nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar stim cu totii cum stau politistii la partea de inteligenta :lol: sau cel putin asa vor sa para :rolleyes2

KiLLaH 18-03-10 15:45

Re: Intrebare legata de folie geamuri
 
Speram ca nu voi ajunge in situatia asta, dar azi dimineata m`a oprit un domn politist "smecher" de altfel, care s`a luat de foliile mele de pe fata! era sa`mi ia talonul, sa iau amenda, a zis sa le dau jos ca daca ma mai vede cu ele data viitoare imi ia talonul! Am fost la RAR sa ma interesez daca pe fata chiar am voie cu folie, de 1% opacitate, 25%, 50%, 100%, orice opacitate! RASPUNS: RAR nu imi da nici un fel de omologare pt fata indiferent de opacitate! deci? ori cu folie si pe risc, ori fara! sau a 3`a varianta, neamuri sau cunostiinte in politie! si asa nu`ti are nimeni treaba daca ai sau nu omologare!


All times are GMT +2. The time now is 02:39.

- Copyright 2024 4Tuning