Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 18-03-10, 16:11   #31
KiLLaH

Stage 3
 
KiLLaH's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 78
Default Re: Intrebare legata de folie geamuri

Quote:
Originally Posted by Dementor View Post
Singura solutie prin care nu are treaba RAR cu foliile pe fata(in afara de cea cu pilele) este sa aiba masina din fabrica folie pe fata, habar nu am ce transparenta(70%) parca.La multe Mercedesuri am vazut treaba asta, toti proprietarii au spus ca RAR nu a avut nici o treaba cu ele daca erau de fabrica.Ce sa faci..tara nimanui...
neoanele sub masina nu`s legale ca se vede masina prea bine noaptea, azi-maine dau lege ca n`avem voie sa vopsim etrierele si butucul ca poate nu mai prind franele, foliile cu opacitate mica nu`s bune ca nu vedem in oglinzi, rotile mai late, la fel nu`s bune ca ne rasturnam, adica nu ma rastorn cu un cauciuc de 195 dar poate am sa ma rastorn cu unul pe 255, traim in RO!
__________________
Invingator nu este acela care are masina cea mai rapida, ci acela care refuza sa piarda.

My BMW E46 - https://forum.4tuning.ro/123-masina-m...46-2000-a.html
KiLLaH is offline   Reply With Quote
Old 20-03-10, 13:04   #32
Driv3r2003

Stage 4
 
Driv3r2003's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 208
Default Re: Intrebare legata de folie geamuri

as vreau sa-mi foliez si eu geamurile , dar nu prea ma pricep la chestia asta cu nivelu de opacitate. am inteles din topicul asta ca 72% e limita legala. daca pun folie dinasta 72%, e vreo diferenta de geamurile normale? adica, se observa ceva? si, din masina, noaptea, vad ceva in stanga, dreapta? astept un raspuns merci anticipat
Driv3r2003 is offline   Reply With Quote
Old 20-03-10, 18:17   #33
KiLLaH

Stage 3
 
KiLLaH's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 78
Default Re: Intrebare legata de folie geamuri

Quote:
Originally Posted by Driv3r2003 View Post
as vreau sa-mi foliez si eu geamurile , dar nu prea ma pricep la chestia asta cu nivelu de opacitate. am inteles din topicul asta ca 72% e limita legala. daca pun folie dinasta 72%, e vreo diferenta de geamurile normale? adica, se observa ceva? si, din masina, noaptea, vad ceva in stanga, dreapta? astept un raspuns merci anticipat
deci, tot ce a rezultat din topic`ul asta :

vorbesc de LEGALITATE! ai voie sa`ti pui opacitate 95% pe spate, adica transparenta de 5% - spate geamuri laterale si luneta! pe geamurile din fata ai voie sa`ti pui cica un tip de folie care are o opacitate foarte foarte mica, cica singurul avantaj e acela ca nu ti se face geamul cioburi daca`l sparge cineva, dar ca si efect vizual aproape ca nu se observa ca ai folie pe fata! deci e alegerea ta! daca vrei folie pe spate vei fi 100% in legalitate, daca vrei si pe fata si sa se observe totusi o diferenta si vizual, o pui pe riscul tau!
KiLLaH is offline   Reply With Quote
Old 22-03-10, 23:11   #34
tudor_tancu

Stock
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 5
Default Re: Intrebare legata de folie geamuri

eu am patit-o si mi-am luat adio de la ele
tudor_tancu is offline   Reply With Quote
Old 17-04-10, 22:26   #35
star_d200

Stage 2
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 34
Default Re: Intrebare legata de folie geamuri

Pe spate ai voie pana la 95 % si pe fata 30 %,
Eu montez folii omologate si vand si uni vor timbrele de 30 % fata si pun folie de 50 % pentru ca 30 e deschisa.
Daca va intereseaza foli fata 55 ron spate 99 ron cu omologari si certificate,.
star_d200 is offline   Reply With Quote
Old 18-04-10, 00:12   #36
dRR-XWX

Stage 5
 
dRR-XWX's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DAEWOO]
[FORD]
[2 Roti]
[Opel]
Default Re: Intrebare legata de folie geamuri

Quote:
Originally Posted by star_d200 View Post
Pe spate ai voie pana la 95 % si pe fata 30 %,
Eu montez folii omologate si vand si uni vor timbrele de 30 % fata si pun folie de 50 % pentru ca 30 e deschisa.
Daca va intereseaza foli fata 55 ron spate 99 ron cu omologari si certificate,.
le dai degeaba, ca tot iti ia certificatul
dRR-XWX is offline   Reply With Quote
Old 18-04-10, 00:18   #37
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: Intrebare legata de folie geamuri

Si cel care mi-a montat mie a zis ca nu da pt. fata, ca nu exista asa ceva. Am intrebat si cand am fost la rar cu alte treburi si la fel mi-a
zis...

XWX: cum ti-a luat talonul desi aveai certificat pt spate?

Si daca mai imi permiti o intrebare... ce fulgi sunt aia din vopseaua de pe Cielo-ul tau? Macar o marca, un magazin sau un nr de telefon de unde pot sa imi iau niste fulgi deastia argintii sau albastri ca nu reusesc sa dau peste asa ceva in C-ta...
banzay is offline   Reply With Quote
Old 18-04-10, 00:21   #38
dRR-XWX

Stage 5
 
dRR-XWX's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DAEWOO]
[FORD]
[2 Roti]
[Opel]
Default Re: Intrebare legata de folie geamuri

mi l-a luat ca asa a vrut : " Nu se mai omologheaza nimic "

perla se numeste, Galben Mika si am luat-o de la Policolor si mi-a dat ~800 grame pe toata masina..
__________________

dRR-XWX is offline   Reply With Quote
Old 18-04-10, 01:17   #39
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: Intrebare legata de folie geamuri

Prin perla astia ai nostri inteleg altceva, pigment pt vopsea gen cameleon din aia. Iar de mica nici nu au auzit O sa incerc chiar la reprezentanta Policolor, mersi frumos de hint

Iar legat de geamuri, eu am solar zone, 95% puse doar pe spate, iar cel care mi le-a pus are cunostinte prin politie si mi-a recomandat sa nu pun pe fata.

Si totusi, stiu pe cineva cu certificat pt fata cumparat de pe ********** parca. Si are o folie inchisa pe fata si a scapat de cateva ori. Depinde si de ce zi a avut politaiul in ziua respectiva, daca are chef sa te frece sau nu, daca are bani de berica dupa ziua de munca...
banzay is offline   Reply With Quote
Old 18-04-10, 09:23   #40
star_d200

Stage 2
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 34
Default Re: Intrebare legata de folie geamuri

eu pot sa dau cu folie de 50 %,si omologarile ca multi isi pun asa,politaia nu isi da seama oricum,doar rar poate,
55 ron folie pa fata de 30 % cu timbre si certifica,99 ron pentru spate de 50 % 75 % 95 % 3 timbre si certificat.instructiuni de montare si garantie 2 ani.
star_d200 is offline   Reply With Quote
Old 18-04-10, 09:44   #41
KiLLaH

Stage 3
 
KiLLaH's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 78
Default Re: Intrebare legata de folie geamuri

daca esti din Sebes, ar trebui sa stii ca politia din Alba Iulia si din zona a inceput sa "purice" pe toti care au folii, daca l`au luat pe`un amic care are pile bune in politie...si i`au zis....frate nu se mai poate, de pe fata trebuie sa le dai jos! ....si....trebuie sa ai si certificat de omologare pt folii, nu doar timbrul ala de pe geamuri, ca pe politisti nici nu`i intereseaza timbrul ala, ei vor sa vada acte!
KiLLaH is offline   Reply With Quote
Old 18-04-10, 09:47   #42
star_d200

Stage 2
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 34
Default Re: Intrebare legata de folie geamuri

pai eu dau folii cu timbre si certificat de omologare pentru fata,care e doar pentru fata si cel pentru geamuri spate e separa.normal ca sa luat de el daca nai certificat poti sa ai si timbre ca la politai ii prezinti certificatu
star_d200 is offline   Reply With Quote
Old 18-04-10, 09:51   #43
star_d200

Stage 2
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 34
Default Re: Intrebare legata de folie geamuri

Quote:
Originally Posted by KiLLaH View Post
ca pe politisti nici nu`i intereseaza timbrul ala, ei vor sa vada acte!
Daca nai citit atent am precizate ca am certificat pentru fata care e doar pentru fata si pentru spate ca e doar pentru spate,la politie se prezinta certificatul ca timbrele fara certificat sun ca si fara omologare,certificatul are stampila si timbru rar.
star_d200 is offline   Reply With Quote
Old 15-05-10, 18:25   #44
TunerInProgres

Stage 5
 
TunerInProgres's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 914
Member of:
[Opel]
[VW]
Default Re: Intrebare legata de folie geamuri

am si eu o intrebare despre folii:se monteaza oriunde daca ai certificat si timbru,banutz etc sau numai in salon/garaj autentificat RAR?ms
TunerInProgres is offline   Reply With Quote
Old 16-05-10, 09:07   #45
star_d200

Stage 2
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 34
Default Re: Intrebare legata de folie geamuri

Quote:
Originally Posted by TunerInProgres View Post
sau numai in salon/garaj autentificat RAR?ms
Oriunde,si de oricine,la montator scrie persoana fizica sau juridica deci poti sa le monezi si tu ca nu are nimi atata timp cat ai certificat rar, daca te intereseaza folii am la 99 ron cu omologare si banuti si tot ce tre.
star_d200 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -