Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 18-03-10, 14:56   #16
sandor406
Dacia Driver

Stage 5
 
sandor406's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,493
Member of:
[DACIA]
Default Re: Intrebare legata de folie geamuri

frate eu nu stiu cum si ce, si ce folie ai avut pus tu pe fata de sa legat de tine politia! in primul rand: DA!!! exista o singura nuanta(fffoarte deschisa)de folie, care este omologata care poti pune pe geamurile din fata!!! iti da certificat de omologare, actibilde de RAR si si de alea pe care scrie cu cat la % este inchisa folia si la ce firma ti l-ai pus! in al doilea rand, daca ai aceea hartie/certificat de omologare de la firma respectiva unde ti-ai pus folia pe fata, atunci nu are de ce sa se ia de tine si de folia pusa pe geamurile din fata!!! in al treilea rand, dak chiar iti ia talonul, si iti da amenda pt ca ai folie pusa pe geamurile din fata, CHIAR daca este autorizata, atunci ii dai talonul, platesti amenda, si dupa aceea poti face contestatie, si mergi la RAR unde au un aparat cu care se masoara cat de inchisa este nuanta la folie!!! si dak acolo iti da ca este omologat si tio luat talonul fara nici un drept, atunci castigi contestatia si si primesti banii de amenda inapoi, si esti ok!!! asta ce am scris eu mai sus, este 100% sigur si aevarat, am un prieten foarte bun, are firma autorizata, care pune folii omologate RAR, si chiar el a patit asta!!! deci: stati linistiti: da aveti certificat de omologare pe fata+ spate, si folii pe geamuri care chiar corespund, nu aveti griji!!!
__________________
sandor406 is offline   Reply With Quote
Old 18-03-10, 15:01   #17
KiLLaH

Stage 3
 
KiLLaH's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 78
Default Re: Intrebare legata de folie geamuri

eu ce tot explicam! PE FATA NU ITI DA NIMENI! PE FATA NU SE OMOLOGHEAZA! mergi la RAR, nici nu discuta cu tine pt folia pe fata! NU SE DA OMOLOGARE! pe spate am acte, totul in regula pe fata : 1. Firma serioasa nu iti da omologare, sunt constienti ca e ilegal!; 2. RAR`u nu te baga in seama, nu ai voie si gata! eu n`as vrea sa fie adevarat ce zici? ba da.. dar RAR`u nu`ti da! apropo, folia mea e pusa de firma autorizata, au facut sute de masini, nu e pusa la coltul blocului.

Deci eu nu vorbesc de firme! vorbesc de o institutie, de RAR! degeaba x si y zic ca e ok, daca RAR`u zice ca nu ai voie nimic, ca e mai transparenta ca nu e! nu ai voie nici un fel de folie sa pui pe fata! intereseaza`te la RAR!
__________________
Invingator nu este acela care are masina cea mai rapida, ci acela care refuza sa piarda.

My BMW E46 - https://forum.4tuning.ro/123-masina-m...46-2000-a.html

Last edited by KiLLaH; 18-03-10 at 15:05.
KiLLaH is offline   Reply With Quote
Old 18-03-10, 15:06   #18
sandor406
Dacia Driver

Stage 5
 
sandor406's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,493
Member of:
[DACIA]
Default Re: Intrebare legata de folie geamuri

eu cred ca nu ai citit tot ce am scris eu!!!eu am scris ca ba DA: este folie omologata pe fata!!! si firmele ce le pun pe fata iti dau omologare pe alea frate! dak nu ma crezi, uita-te prin topicurile mele, si ai sa vezi ca fac reclama la firma prietenului meu, care pune folii Llumar, si suna la numarul de vodafoneeste scris mai sus)si intreaba daca eset folie omolgata pe fata! sau daca ai drum prin deva, fa o plimbare pe la atelier la el, si vezi ce zice! nu am de ce sa mint!!!
sandor406 is offline   Reply With Quote
Old 18-03-10, 15:08   #19
KiLLaH

Stage 3
 
KiLLaH's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 78
Default Re: Intrebare legata de folie geamuri

Quote:
Originally Posted by sandor406 View Post
eu cred ca nu ai citit tot ce am scris eu!!!eu am scris ca ba DA: este folie omologata pe fata!!! si firmele ce le pun pe fata iti dau omologare pe alea frate! dak nu ma crezi, uita-te prin topicurile mele, si ai sa vezi ca fac reclama la firma prietenului meu, care pune folii Llumar, si suna la numarul de vodafoneeste scris mai sus)si intreaba daca eset folie omolgata pe fata! sau daca ai drum prin deva, fa o plimbare pe la atelier la el, si vezi ce zice! nu am de ce sa mint!!!
daca tu vi cu mine de mana la RAR si ii convingi pe domnii ingineri de acolo ca sa`mi omologheze masina si cu folie pe fata, iti platesc cat vrei! apropo, LLUMAR am si eu pe masina!
KiLLaH is offline   Reply With Quote
Old 18-03-10, 15:16   #20
sandor406
Dacia Driver

Stage 5
 
sandor406's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,493
Member of:
[DACIA]
Default Re: Intrebare legata de folie geamuri

) in primul rand eu stau in valea jiului, prietenul meu care are firma autorizata si pune folii Llumar, este in deva, si acolo este si atelierul lui! si nu la RAR trebuie sa iti omologheze folia pe fata, ci la firma autorizata unde ai pus tu folia,si ti-am zis daca tio pus folia cea mai deschisa de la Llumar pe fata, atunci trebuia sa iti deie si omologare, deci scria pe certificat ca ai omolgat si pe fata! si eu nu am de ce sa vin in alba sa iti rezolv eu problema dar te rog eu frumos, iti dau si topicul, sa vezi ca nu te mint, suna la una dintre numerele de tel.si intreaba daca au folie omologata pe fata si dak iti pui accepta si politia si RAR-ul!) si vezi ce zice! niciuna nu este numarul meu de tel, deci poti sa ma crezi! https://forum.4tuning.ro/238-zona-com...auto-deva.html
sandor406 is offline   Reply With Quote
Old 18-03-10, 15:19   #21
KiLLaH

Stage 3
 
KiLLaH's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 78
Default Re: Intrebare legata de folie geamuri

Quote:
Originally Posted by sandor406 View Post
) in primul rand eu stau in valea jiului, prietenul meu care are firma autorizata si pune folii Llumar, este in deva, si acolo este si atelierul lui! si nu la RAR trebuie sa iti omologheze folia pe fata, ci la firma autorizata unde ai pus tu folia,si ti-am zis daca tio pus folia cea mai deschisa de la Llumar pe fata, atunci trebuia sa iti deie si omologare, deci scria pe certificat ca ai omolgat si pe fata! si eu nu am de ce sa vin in alba sa iti rezolv eu problema dar te rog eu frumos, iti dau si topicul, sa vezi ca nu te mint, suna la una dintre numerele de tel.si intreaba daca au folie omologata pe fata si dak iti pui accepta si politia si RAR-ul!) si vezi ce zice! niciuna nu este numarul meu de tel, deci poti sa ma crezi! https://forum.4tuning.ro/238-zona-com...auto-deva.html
am sa sun si pe numarul de telefon pe care mi l`ai dat! eu ti`am zis, probleme au fost si cu politia, chiar azi am fost la RAR! aia au zis clar, GEAMUL SA FIE CLAR! GOL! FARA FOLII PE EL! ca e LLUMAR, ca e de aur ca e alba ca e neagra, NIMIC! si apropo, pe drum cand te opreste politia pt o verificare, RAR`ul te trage de urechi, daca sunt si ei prin zona! deci tot cu ei ai de`a face! oricum eu am sa sun, sa vad. eu iti ziceam ce zice RAR`ul si ce zice legea, degeaba x si y spun ca am voie din moment ce politia ma opreste si ma amendeaza si RAR`ul nu ma accepta!, cu ce ma incalzeste?
KiLLaH is offline   Reply With Quote
Old 18-03-10, 15:24   #22
sandor406
Dacia Driver

Stage 5
 
sandor406's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,493
Member of:
[DACIA]
Default Re: Intrebare legata de folie geamuri

ok! eu ti-am dat topicul sa vezi, acolo sunt nr de tel si suna pe nr de vodafone (ala este a baiatului care pune folii, el este si patronul)si ala de orange este a cumnatului lui! si cel mai corect este, si asa ar trebui si sa fie, cand te opreste politia, sa aiba la ei un aparat, care masoara folia de pe geam sa vada cat de inchisa este! chiar daca vad ca ai omologare! si da, exista asemenea aparate, dar nu prea folosesc cei de la rar si politie!;( numa te opreste si te pune sa dai jos!bafta!
sandor406 is offline   Reply With Quote
Old 18-03-10, 15:27   #23
KiLLaH

Stage 3
 
KiLLaH's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 78
Default Re: Intrebare legata de folie geamuri

Quote:
Originally Posted by sandor406 View Post
ok! eu ti-am dat topicul sa vezi, acolo sunt nr de tel si suna pe nr de vodafone (ala este a baiatului care pune folii, el este si patronul)si ala de orange este a cumnatului lui! si cel mai corect este, si asa ar trebui si sa fie, cand te opreste politia, sa aiba la ei un aparat, care masoara folia de pe geam sa vada cat de inchisa este! chiar daca vad ca ai omologare! si da, exista asemenea aparate, dar nu prea folosesc cei de la rar si politie!;( numa te opreste si te pune sa dai jos!bafta!

am sunat, am vb cu baietii de la DEVA! mi`au zis ca este o folie care se pune pe fata dar aproape nu se vede ca ai folie sau nu, singurul avantaj e ca nu`ti cade geamul daca ti`l sparge cineva, deci....in consecinta nu am rezolvat nimic! nu se face fumuriu geamul, dar a mai zis baiatul din DEVA ca (unii zic ca e voie unii ca nu), dar sincer, pt ce sa pui o folie daca nu se vede nici o diferenta? nu are rost! ms oricum! o zi buna!
KiLLaH is offline   Reply With Quote
Old 18-03-10, 15:30   #24
sandor406
Dacia Driver

Stage 5
 
sandor406's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,493
Member of:
[DACIA]
Default Re: Intrebare legata de folie geamuri

) ai vazut!? deci cum am zis: exista folie omologata pe fata!!! iti spun sincer, ca iti scrie pe certificatul de omologare ca ai folie si pe spate omologata si si pe fata! da, am scris si mai sus ca este o singura folie omologata, dar foarte deschisa, si da, apropae ca nici nu se observa! dar totusi ofera protectie!!! eu ti-am zis ce am stiut cu siguranta!bafta!
sandor406 is offline   Reply With Quote
Old 18-03-10, 15:36   #25
KiLLaH

Stage 3
 
KiLLaH's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 78
Default Re: Intrebare legata de folie geamuri

Quote:
Originally Posted by sandor406 View Post
) ai vazut!? deci cum am zis: exista folie omologata pe fata!!! iti spun sincer, ca iti scrie pe certificatul de omologare ca ai folie si pe spate omologata si si pe fata! da, am scris si mai sus ca este o singura folie omologata, dar foarte deschisa, si da, apropae ca nici nu se observa! dar totusi ofera protectie!!! eu ti-am zis ce am stiut cu siguranta!bafta!
ma interesa si aspectul! ca sa nu se termine masina asa brusc! pe spate neagra si pe fata nimic! ...dar cine stie, poate ma mai risc! sau poate o dau jos daca nu!
KiLLaH is offline   Reply With Quote
Old 18-03-10, 15:49   #26
dRR-XWX

Stage 5
 
dRR-XWX's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DAEWOO]
[FORD]
[2 Roti]
[Opel]
Default Re: Intrebare legata de folie geamuri

e clara treaba. omologarea pentru folie se da decat pentru geamurile spate si luneta. omologarea care ti-o dau "firmele" care pun folie, pentru geamurile din fata, ti-o dau degeaba ( ca sa-ti mai ia niste bani, sa zicem asa ), ca gaboru tot la fel te arde, chiar daca ai asa zisa omologare sau nu. daca ai pile la rar , dai ceva , si iti treci toate geamurile IN CERTIFICATUL DE INMATRICULARE AL MASINII ( inclusiv geamurile fata , CAT VREI DE NEGRE ). intelegeti? daca nu ai pile, nu faci nimic in tara asta de ***** !
__________________

dRR-XWX is offline   Reply With Quote
Old 18-03-10, 15:51   #27
KiLLaH

Stage 3
 
KiLLaH's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 78
Default Re: Intrebare legata de folie geamuri

Quote:
Originally Posted by dRR-XWX View Post
e clara treaba. folia se omologheaza decat pe geamurile spate si luneta. omologarea care ti-o dau "firmele" care pun folie, pentru geamurile din fata, ti-o dau degeaba, ca gaboru tot la fel te arde, chiar daca ai asa zisa omologare sau nu. daca ai pile la rar , dai ceva , si iti treci toate geamurile IN CERTIFICATUL DE INMATRICULARE AL MASINII ( inclusiv geamurile fata , CAT VREI DE NEGRE ). intelegeti? daca nu ai pile, nu faci nimic in tara asta de ***** !
in sfarsit cineva care pricepe ce tot scriu aici ! ai pile, ai tata si mama, n`ai pile, te risti sau stai fara folie pe fata, la mine e risc ca acum deja gaborul a pus ochii pe masina mea, si cum e orasul mic, sanse sa ne mai intalnim sunt mari! deci ........ pf.!
KiLLaH is offline   Reply With Quote
Old 18-03-10, 15:53   #28
dRR-XWX

Stage 5
 
dRR-XWX's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DAEWOO]
[FORD]
[2 Roti]
[Opel]
Default Re: Intrebare legata de folie geamuri

Quote:
Originally Posted by KiLLaH View Post
in sfarsit cineva care pricepe ce tot scriu aici ! ai pile, ai tata si mama, n`ai pile, te risti sau stai fara folie pe fata, la mine e risc ca acum deja gaborul a pus ochii pe masina mea, si cum e orasul mic, sanse sa ne mai intalnim sunt mari! deci ........ pf.!
aceeasi problema am avut-o si eu si pana la urma am dat folia jos de pe toate geamurile. oamenii stiu decat ca trebuie sa te arda si atat. pe mine m-au ars pentru geamurile spate decat, culmea, avand si un certificat de omologare.
intr-un an , am strans amenzi de ~7000 lei din cauza foliei, deci mai bine fara
dRR-XWX is offline   Reply With Quote
Old 18-03-10, 16:07   #29
Dementor

Stage 4
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 291
Default Re: Intrebare legata de folie geamuri

Singura solutie prin care nu are treaba RAR cu foliile pe fata(in afara de cea cu pilele) este sa aiba masina din fabrica folie pe fata, habar nu am ce transparenta(70%) parca.La multe Mercedesuri am vazut treaba asta, toti proprietarii au spus ca RAR nu a avut nici o treaba cu ele daca erau de fabrica.Ce sa faci..tara nimanui...
Dementor is offline   Reply With Quote
Old 18-03-10, 16:11   #30
dRR-XWX

Stage 5
 
dRR-XWX's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DAEWOO]
[FORD]
[2 Roti]
[Opel]
Default Re: Intrebare legata de folie geamuri

Quote:
Originally Posted by Dementor View Post
Singura solutie prin care nu are treaba RAR cu foliile pe fata(in afara de cea cu pilele) este sa aiba masina din fabrica folie pe fata, habar nu am ce transparenta(70%) parca.La multe Mercedesuri am vazut treaba asta, toti proprietarii au spus ca RAR nu a avut nici o treaba cu ele daca erau de fabrica.Ce sa faci..tara nimanui...
nu este nicio folie , ci este o tenta de culoare a geamului. nu o sa vezi niciodata pe nicio masina, de fabrica geamuri negre pe fata, cum sunt cele de pe spate si luneta. si in plus... sa-ti cumperi o masina de 50 de mii , pentru folie... mi se pare ciudat. mai bine ma duc si impusc pe unu de la rar si sunt mai fericit
dRR-XWX is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -