Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 21-10-09, 16:31   #61
EvLSant0S
BMW Driver

Stage 5
 
EvLSant0S's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 12,416
Member of:
[BMW]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: cum se face burnout??

Quote:
Originally Posted by phaeton View Post
mda..si o seara mai tarziu trebuia sa o comit...

aveti grija cu cerculetzele...
mi a sarit aseara cauciucu de pe janta...si le am cam nenorocit pe amandoua.
am mai stat si 2 ore in drumu...noapte...pana am gasit antifurtu.
de ce ai vrea sa dai cerculete cu fwd?

nu ca ar fi posibil ...
EvLSant0S is offline   Reply With Quote
Old 22-10-09, 20:47   #62
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: cum se face burnout??

ce de profesori in ale burn-ului pe threadul asta.. e chiar interesant! 1.9tdi fwd burn, baietii cu ligheanele sub rotile de spate vor drift.. v-a mancat nfs-ul ala, fi-r-ar mama lui!
__________________
From WTF to DIY to OMG
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 13-05-10, 21:01   #63
Alex_KwD
Dacia Driver

Stage 3
 
Alex_KwD's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 126
Member of:
[DACIA]
Default Re: cum se face burnout??

vreti burn .... dati cu ulei sup roti sau pe roti si in blana tata ....
Alex_KwD is offline   Reply With Quote
Old 15-05-10, 15:43   #64
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: cum se face burnout??

Quote:
Originally Posted by EvLSant0S View Post
de ce ai vrea sa dai cerculete cu fwd?

nu ca ar fi posibil ...
am postat acum 2 ani cred, abia imi luasem carnet.
era adrenalina de la inceput, terorizam masina cu frana de mana.
intre timp mi a mai venit mintea la cap si astept trecerea la rwd
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 15-05-10, 17:56   #65
ANM

Stage 5
 
ANM's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,076
Default Re: cum se face burnout??

va rog eu, postati numere la masina, culoarea si modelul ...mai ales cele diesel FWD... sa stim sa nu le mai cumparam)
ANM is offline   Reply With Quote
Old 24-05-10, 02:00   #66
SB 01 U L I

Stage 4
 
SB 01 U L I's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 208
Default Re: cum se face burnout??

ff bun topicul asta, mai ales pentru incepatori X
SB 01 U L I is offline   Reply With Quote
Old 24-05-10, 12:23   #67
JunKer_hP
Old School Cars

Stage 5
 
JunKer_hP's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,343
Member of:
[VW]
[2 Roti]
[Old School Cars]
Default Re: cum se face burnout??

Quote:
Originally Posted by phaeton View Post
am postat acum 2 ani cred, abia imi luasem carnet.
era adrenalina de la inceput, terorizam masina cu frana de mana.
intre timp mi a mai venit mintea la cap si astept trecerea la rwd
Cam asa eram si eu acum 2 ani unde vedem ca pot trage frana de mana ...dai: dupa cateva accidente m-am calmat si mi-o mai venit mintea in cap....periculoasa adrenalina de la inceput

PS:Eu am putut face burnout cu 80cp fwd , da numai cu masina in rampa
__________________
PLM Games

Last edited by JunKer_hP; 24-05-10 at 12:25.
JunKer_hP is offline   Reply With Quote
Old 31-08-11, 22:36   #68
smnclio

Stock
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 3
Talking Re: cum se face burnout??

Vreau sa vad si eu care din voi reuseste burn cu masina tractiune fata cum spuneti voi ( tragi frana de mana , o calci blana , dai drumu la ambreiaj si hopa burn-u ) nu de alta dar acum 2 zile am incercat cu un clio 1.4 ( 75 de ponei ) , un golf 1.6 (75 de ponei daca nu ma insel ) si un opel 1.7 cdti ( 90 de ponei ) si a inceput spectacolul primul golful nimic , clio nimic , opel nimic , singura care a putut sa faca ceva a fost opel-ul care sa miscat putin in rest cele doua praf si pulbere , sunt curios daca ati putea pune chiar si un video + detaliile legate de masina sa vad si eu cum sta treaba ..
smnclio is offline   Reply With Quote
Old 31-08-11, 22:53   #69
myk-e

Stage 5
 
myk-e's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 408
Default Re: cum se face burnout??

Vezi ca exista riscul ca masina sa-ti dea impresia ca face burn si sa scoata fum de la ambreiaj, nu de la roti.

Pentru burnout se tureaza pana la turatia de putere maxima (5500-6000 la benzinare, 4000 la diesel) si se da drumul la ambreiaj repede.
myk-e is offline   Reply With Quote
Old 31-08-11, 23:37   #70
smnclio

Stock
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 3
Default Re: cum se face burnout??

Eu sunt curios daca a reusit cineva asa ceva si sa imi dea toate detaliile chiar un video daca se poate ma intereseaza masina in special cu care sa facut aceasta chestie . Ms oricum . pentru ca eu unu nu am reusit cu aste 3 masini si dasta .. si chiar au fost turate .
smnclio is offline   Reply With Quote
Old 01-09-11, 01:35   #71
myk-e

Stage 5
 
myk-e's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 408
Default Re: cum se face burnout??

Se poate si cu motor de 1.4, dar urcat in ture pana aproape de limitare si dat drumul brusc la ambreiaj. Testat pe Logan.
myk-e is offline   Reply With Quote
Old 04-09-11, 21:48   #72
grg_92

Stage 5
 
grg_92's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 701
Member of:
[VW]
Default Re: cum se face burnout??

Quote:
Originally Posted by smnclio View Post
Vreau sa vad si eu care din voi reuseste burn cu masina tractiune fata cum spuneti voi ( tragi frana de mana , o calci blana , dai drumu la ambreiaj si hopa burn-u ) nu de alta dar acum 2 zile am incercat cu un clio 1.4 ( 75 de ponei ) , un golf 1.6 (75 de ponei daca nu ma insel ) si un opel 1.7 cdti ( 90 de ponei ) si a inceput spectacolul primul golful nimic , clio nimic , opel nimic , singura care a putut sa faca ceva a fost opel-ul care sa miscat putin in rest cele doua praf si pulbere , sunt curios daca ati putea pune chiar si un video + detaliile legate de masina sa vad si eu cum sta treaba ..
merge sigur cu toate masinile mentionate de tine...dar totusi dc vrei sa le chinui ? alege ceva modificat care sa reziste la ture multe, temperaturi ridicate si care sa aiba un ambreiaj capabil
__________________
grg_92 is offline   Reply With Quote
Old 16-09-11, 16:55   #73
smnclio

Stock
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 3
Talking Re: cum se face burnout??

Nu sunt eu inebunit cu asa ceva , burn , curbe in viteza , scart la plecare , 1 pentru ca nu imi permite masina ( prea slaba pentru asa ceva ) dar pe discutia asta m-am contrazis cateva ore cu tovarasi au ajuns sa spuna ca imi face un plin de benzina daca eu reusesc , chiar am crezut ca nu se poate ca nu dadeau ei asa usor un plin si chiar m-am nervat . Si 2 clio 1.4 (75 cai ) nu rezista prea mult la asa ceva . Dar din ce vad se poate

acum am o alta intrebare : Daca te duci cu treapta intai pana in limitare 6000 pe 50 m maxim exista riscul sa se amestece antigelul cu uleiul ? asa a patit un prieten el sustine ca de la asta ar fi , se poate sa aiba dreptate ?
smnclio is offline   Reply With Quote
Old 16-09-11, 17:07   #74
grg_92

Stage 5
 
grg_92's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 701
Member of:
[VW]
Default Re: cum se face burnout??

Quote:
Originally Posted by smnclio View Post
Nu sunt eu inebunit cu asa ceva , burn , curbe in viteza , scart la plecare , 1 pentru ca nu imi permite masina ( prea slaba pentru asa ceva ) dar pe discutia asta m-am contrazis cateva ore cu tovarasi au ajuns sa spuna ca imi face un plin de benzina daca eu reusesc , chiar am crezut ca nu se poate ca nu dadeau ei asa usor un plin si chiar m-am nervat . Si 2 clio 1.4 (75 cai ) nu rezista prea mult la asa ceva . Dar din ce vad se poate

acum am o alta intrebare : Daca te duci cu treapta intai pana in limitare 6000 pe 50 m maxim exista riscul sa se amestece antigelul cu uleiul ? asa a patit un prieten el sustine ca de la asta ar fi , se poate sa aiba dreptate ?
nici gand !
grg_92 is offline   Reply With Quote
Old 16-09-11, 18:19   #75
DJBOSS

Stage 5
 
DJBOSS's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 2,173
Member of:
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: cum se face burnout??

Va invat eu unde sa puteti face bine burnout
Ducetiva unde stiti ca sunt limiatatoarele de viteza (cocoasele) urcati rotile pe mijlocu lor trageti tare frana de mana incat sa nu se mai miste masina , aceleratie pe la 5000 de ture asa dati drumu brusc la abreaj si asteptati sa iese fum din roti evident si din disc eu asa faceam cu dacia mea , dar acum doar din cand in cand , cauciucurile sunt scumpe discu la fel , deci daca vrei burnout trebe sa te gandesti si la consecintele de dupa.. bafta tuturor
__________________
https://forum.4tuning.ro/imagehosting/3380454a90745181e.gif
Nu goni mai tare decat poate ingerul tau pazitor sa zboare
https://forum.4tuning.ro/109-masina-m...ml#post3738973

Dacia Rally Team
VITEZA NU UCIDE,DOAR IGNORANTA SI PROSTIA!!!
Detali despre DACIA HUY se pot gasi pe Facebook
DJBOSS is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -