Go Back   Forum 4Tuning > Curse > Curse de Accelerare - Liniute > Forumul Participantilor la Curse

View Poll Results: cum vii se pare normal ?
74 kw in talon la A si 96 Kw la B 24 52.17%
74 kw la B si 96 kw la C 22 47.83%
Voters: 46. You may not vote on this poll

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 24-07-06, 03:11   #46
Hooya1985
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Hooya1985's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 584
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Pole Position Racers]
Default Re: Incadrare grupe - 74 kw si 96 Kw

Quote:
Originally Posted by Lucian
Eu chiar vb serios. Almeu kit tot de la ZEX e . :P
DAu ,ma documnetez acum. Ca sa sar direct in C
Hooya1985 is offline  
Old 24-07-06, 09:32   #47
zGb

Stage 5
 
zGb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,999
Member of:
[Insomnia]
[Honda]
[SUBARU]
Default Re: Incadrare grupe - 74 kw si 96 Kw

exista nos pt diesel si pe afara are lumea...

deci nu te inteleg...inainte ce intelegeau aia de la grupa A cand erau toti pana-n 100cp si tu o ardeai cu 130cp....acum tot in A vrei sa ramai? iti plac victoriile lejere?

eu in locu tau nici nu faceam acest topic...o sa faci fata la B fara probleme mai ales daca-ti vin injectoarele...
__________________
Best Impreza Exhaust Sound
We don't call FWD's as cars. They are "moving equipments"
zGb is offline  
Old 24-07-06, 09:36   #48
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re: Incadrare grupe - 74 kw si 96 Kw

Aici are si Zgaiba dreptate .... si tu iar veio spune ca am ceva personal cu tine. Geo ... in momentul in care deschizi un topic pe un forum vei avea pareri pro dar si contra. Si de data asta Zgaiba are dreptate. Ai un contracandidat la A ? Stii faptul ca lumea spune ca ai la baza motorul de 130 cai ?
__________________

RENAULT Clio RS 197

SMART ROADSTER

AUDI A3 SPORTBACK
Lucian is offline  
Old 24-07-06, 17:18   #49
Hooya1985
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Hooya1985's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 584
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Pole Position Racers]
Default

Quote:
Originally Posted by zGb
exista nos pt diesel si pe afara are lumea...

deci nu te inteleg...inainte ce intelegeau aia de la grupa A cand erau toti pana-n 100cp si tu o ardeai cu 130cp....acum tot in A vrei sa ramai? iti plac victoriile lejere?

eu in locu tau nici nu faceam acest topic...o sa faci fata la B fara probleme mai ales daca-ti vin injectoarele...
Pe mine nu ma intereseaza asa mult aceste victorii lejere ci simplu fapt ca am fost pus la A din prima iar acum ma obliga sa sar grupa.
Saream oricum grupa dar si nu mi se pare ok.
Intelegi?
Mai am un pic si pun si injectoarele si atunci vad ce iese

Quote:
Originally Posted by Lucian
Aici are si Zgaiba dreptate .... si tu iar veio spune ca am ceva personal cu tine. Geo ... in momentul in care deschizi un topic pe un forum vei avea pareri pro dar si contra. Si de data asta Zgaiba are dreptate. Ai un contracandidat la A ? Stii faptul ca lumea spune ca ai la baza motorul de 130 cai ?
da am mai multe Golfuri de 100 cp plus Audi a3 mai e si Golful cameleon de la IAsi sunt masini tari.
putin imi pasa ce crede lumea,eu ma ofer voluntar la un test.
Mergem unde vreti voi si verificam seriile de pe motor si talon si daca iese 130 cp stock eu ii dau singur foc.
Daca in schimb am o suta cei ce arunca vorbe devin mincinosi de cea mai joasa speta
Merge?
Eu unu risc mai mult.
Am sa va dau detalii in maxim 3 sapt despre masina mea si atunci veti intelege de ce masina trage asa.
Am sa va scriu detaliu cu detaliu e bine asa?
Si nu inteleg de ce nu imi dati ocazia sa ma dau de la egal la egal cu masinile mentionate mai sus?

Last edited by lascarica; 24-07-06 at 20:41. Reason: mai usor de urmarit ideile in cadrul topicului;)
Hooya1985 is offline  
Old 24-07-06, 17:33   #50
zGb

Stage 5
 
zGb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,999
Member of:
[Insomnia]
[Honda]
[SUBARU]
Default Re: Incadrare grupe - 74 kw si 96 Kw

sigur n-are motorul de 130 de cai...e f usor de verificat...cu tot cu injectoare masina ar trebui sa aiba cam max 200cp in realitate la turbina care o are in acest moment pe masina!
zGb is offline  
Old 24-07-06, 18:36   #51
D O G

Stage 4
 
D O G's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 206
Member of:
[Midnight Racers]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

Quote:
Originally Posted by Lucian
Eu nu stiu ce sa zic ... cert e urmatorul lucru - organizatorul este suveran. El face legile. Daca nu-ti plac legile nu esti obligat sa te inscrii . Cunosc persoane care plang ca Pepy ar trebui mutat la E si asta in situatia in care el are 199,6 cai .
Mi se pare o absurditate.....

Quote:
Originally Posted by RoSonic
Dar pana acum cum s-a procedat la asemenea motoare (cele de 74kw)? Erau inscrise direct la A, sau erau inscrise la A dandu-se derogare (precizata in regulament din ce tin eu minte)?

Oricum, ca raspuns la intrebarea topicului eu as zice ca masinile de la limita inferioara a grupei dar care nu au modificari majore (deci cresteri mari de putere) sa fie inscrise in grupa inferioara. Nu de alta... dar o masina cu motorul de 74kw fara modificari nu ar avea nici o sansa in grupa B, iar prin inscrierea la A nu ar da peste cap aceasta grupa (fiindca sunt masini de grupa A care doar din remapare o bat fara probleme). Insa pentru o masina cu modificari majore... nu cred ca ar fi fair-play sa se mai dea derogare....
Subscriu....

Last edited by lascarica; 24-07-06 at 20:40. Reason: mai usor de urmarit ideile in cadrul topicului;)
D O G is offline  
Old 24-07-06, 18:40   #52
Hooya1985
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Hooya1985's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 584
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Pole Position Racers]
Default

Quote:
Originally Posted by zGb
sigur n-are motorul de 130 de cai...e f usor de verificat...cu tot cu injectoare masina ar trebui sa aiba cam max 200cp in realitate la turbina care o are in acest moment pe masina!
Multumesc ma bucur ca cineva e de partea mea.
Da ai dreptate in tot ce zici

Chestia cu modificari e aiurea de tot de unde ne dam seama ce are fiecare?
Unde mai e suspansu daca noi zicem tot ce avem?

Last edited by lascarica; 24-07-06 at 20:39. Reason: mai usor de urmarit ideile in cadrul threadului;)
Hooya1985 is offline  
Old 24-07-06, 18:47   #53
D O G

Stage 4
 
D O G's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 206
Member of:
[Midnight Racers]
[PARTICIPANT CURSE]
Wink Re: Incadrare grupe - 74 kw si 96 Kw

Quote:
Originally Posted by Achim
....plus inca o chestie... nu mi-a rasp nimeni de ce la cursa organizata de Xtreme Constanta in colaborare cu MR si NSL de 1 Mai YDT-ul a fost in aceiasi grupa cu AlecsM cu Megane 1.9 DCi (115 cp... park)
Simplu Achim... la cursa pe care o amintesti tu grupa B avea incadrarea de la 90cp la 115 cp....
<<< LAMURIT!!!! >>>
D O G is offline  
Old 24-07-06, 20:04   #54
BASU

Stage 5
 
BASU's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,503
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Lightbulb Re: Incadrare grupe - 74 kw si 96 Kw

Quote:
Originally Posted by Achim
i
plus inca o chestie... nu mi-a rasp nimeni de ce la cursa organizata de Xtreme Constanta in colaborare cu MR si NSL de 1 Mai YDT-ul a fost in aceiasi grupa cu AlecsM cu Megane 1.9 DCi (115 cp... park)
AlexM are in talon 88KW pe magane adica 119.68 fabricantul zice 120cp
eu in talon am 79kw, adica 107,44 fabricantul zice 107cp
eu am fost primul care m-am dat cu AlexM, desi el trebuia sa fie cu o grupa mai sus... deh cred k a fost o greseala de calcul din partea organizatorilor.
oricum m-am dat din placere, si nu am stat sa comentez chestia asta, pentru ca oricum ereau alte masini mai "tari", si daca nu ma elimina meganu, sigur ma elimina altcineva
__________________
'06 Skoda Octavia 2 vRS 2.0TFSI 250CP++ >ex '04 Renault Megane Sedan 1.9DCI Privilege >ex '04 Smart Fortwo 0.7 Turbo
'02 Renault Laguna 2 GrandTour 1.9dCi >ex '79 Dacia 1300 Old School
'99 Daewoo Nubira 1 1.6 16v Automata + GPL >ex '12 First Bike Curier >ex '10 Moto Bike 48cc
BASU is offline  
Old 24-07-06, 23:38   #55
Hooya1985
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Hooya1985's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 584
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Pole Position Racers]
Default Re: Incadrare grupe - 74 kw si 96 Kw

Quote:
Originally Posted by BASU
AlexM are in talon 88KW pe magane adica 119.68 fabricantul zice 120cp
eu in talon am 79kw, adica 107,44 fabricantul zice 107cp
eu am fost primul care m-am dat cu AlexM, desi el trebuia sa fie cu o grupa mai sus... deh cred k a fost o greseala de calcul din partea organizatorilor.
oricum m-am dat din placere, si nu am stat sa comentez chestia asta, pentru ca oricum ereau alte masini mai "tari", si daca nu ma elimina meganu, sigur ma elimina altcineva
Da cred ca au calculat ei gresit .
Oricum a fost reusita grupa la Constanta.
Hooya1985 is offline  
Old 25-07-06, 10:46   #56
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Incadrare grupe - 74 kw si 96 Kw

eu spun ca e de grupa a
un diesel sh, fara modificari, nu mai are acei virgula shaispatru de multisor, deci nu e cazul sa fim mai catolci decat papa
aleks is offline  
Old 25-07-06, 11:26   #57
yknot

Stage 5
 
yknot's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 1,424
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Incadrare grupe - 74 kw si 96 Kw

Quote:
Originally Posted by aleks
eu spun ca e de grupa a
un diesel sh, fara modificari, nu mai are acei virgula shaispatru de multisor, deci nu e cazul sa fim mai catolci decat papa
dupa tine daca masina mea e din '87 cam cati cai ar trebui sa scadem?.... vre-o 20-25???.. nu de alta dar poate ajung si eu in gr. A .......
ma tot minunez cum vor unii sa traga derogari asupra lor de parca am fi in parlament.... haideti fratilor ca se apropie alegerile parlamentare si poate aveti vre-o sansa...
__________________
samurai 4x4
yknot is offline  
Old 25-07-06, 13:16   #58
Achim
Dream Squad Member

Stage 5
 
Achim's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 4,338
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Dream Squad]
[Honda]
Default Re: Incadrare grupe - 74 kw si 96 Kw

Quote:
Originally Posted by D O G
Simplu Achim... la cursa pe care o amintesti tu grupa B avea incadrarea de la 90cp la 115 cp....
<<< LAMURIT!!!! >>>
ma lamurisem inca de acum cateva post-uri... insa cum a zis si Basu' mai jos pt Alecs a fost o "derogare" tocmai pt show... se stia ca in grupa mai mare ar fi fost masini care sa "ii vina de hac" si atunci mi se pare si mie normal sa il bage mai jos...
Achim is offline  
Old 25-07-06, 14:04   #59
basy

Stage 5
 
Join Date: May 2006
Posts: 336
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
Default Re: Incadrare grupe - 74 kw si 96 Kw

Eu am votat sa ramana la A. Am eu o chestie cu masinile modificate ca ar trebui sa ramana unde sunt. Si daca sebastian tot cauta sa duca masinile mai sus cum s-a dat Octavia II 1.9 TDI la grupa A in aprilie?
Din punctul meu de vedere ar trebui sa se revizuiasca grupele in kw ca sa nu mai apara astfel de discutii.
P.S. Voi de unde stiti ca e 1,36 coeficientul? Eu il stiam 1,341.
basy is offline  
Old 25-07-06, 15:20   #60
zGb

Stage 5
 
zGb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,999
Member of:
[Insomnia]
[Honda]
[SUBARU]
Default Re: Incadrare grupe - 74 kw si 96 Kw

chiar daca ramane tot la A...geo...de ce sa te dai acolo? eu nu te inteleg...eu de cand am golfu nu m-am dat niciodata cu vreo masina mai slaba decat daca a insistat proprietarul si doar daca consideram eu ca e catusi de putin echilibrata cursa; tot timpul am aspirat la masini mai puternice pentru ca si satisfactia e mult mai mare asa daca te dai la A si tot A-ul la rand unde ti-e satisfactia? ...exclud cand zic mai slabe masini gen r5 gtt si altele de genul asta...si cand zic mai slabe ma refer doar ca si cai putere adica gen mai putin dar cu greutatea mult mai mica decat a masinii mele...intelegeti voi ce vreau sa zic
zGb is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -