Go Back   Forum 4Tuning > Curse > Curse de Accelerare - Liniute > Forumul Participantilor la Curse

View Poll Results: cum vii se pare normal ?
74 kw in talon la A si 96 Kw la B 24 52.17%
74 kw la B si 96 kw la C 22 47.83%
Voters: 46. You may not vote on this poll

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 23-07-06, 13:51   #31
BASU

Stage 5
 
BASU's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,503
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Incadrare grupe - 74 kw si 96 Kw

in mod normal trebuia sa fie 74 kw la B si 96 kw la C
eu asa am votat
dar nu inteleg de ce pana acum nu sa vorbit de chestia asta???
daca pana acum au fost 74 kw in talon la A si 96 Kw la B de ce sa se schimbe tocmai acum?
stiti unde o sa se ajunga? inainte sa te inscri cu masina la cursa, o sa fie acolo pe aeroport prezentie baietii cu DYno mobil
si se va masura fiecare masina inainte de cursa, iar dupa rezultatul pe dyno se va face incadrarea in grupe
pai e corect asa? eventual sa aducem si un cantar sa o cantarim, ca nu putem pune un R5 de 140cai pe dyno si 800kg langa un golf de 160cai si 1300kg, pt ca e clar cine bate
de ce se fac grupe doar dupa putere? si nu se fac grupe in functie de raportul putere/greutate trecute in talon? nu ar fii asa cel mai corect pentru toti?
a fost doar parerea mea, sper ca nu am deranjat pe nimeni.
__________________
'06 Skoda Octavia 2 vRS 2.0TFSI 250CP++ >ex '04 Renault Megane Sedan 1.9DCI Privilege >ex '04 Smart Fortwo 0.7 Turbo
'02 Renault Laguna 2 GrandTour 1.9dCi >ex '79 Dacia 1300 Old School
'99 Daewoo Nubira 1 1.6 16v Automata + GPL >ex '12 First Bike Curier >ex '10 Moto Bike 48cc
BASU is offline  
Old 23-07-06, 15:03   #32
UniculSGM
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
UniculSGM's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 2,551
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default Re: Incadrare grupe - 74 kw si 96 Kw

Fiecare trebuie sa se inscrie unde trebuie,conform regulamentului. Unii sunt vanatori de premii, unii vin din placere. Eu unul am venit la cursele legale mereu din placere, pt spectacol, nu sa castig.

Mereu m-am dat la grupa B cu DACIA BERLINA, unde nu am sanse niciodata sa ajung pe un "podium"

Satisfactia de a invinge masini mult mai puternice,cu DACIA care valoreaza pana in 2000E, este mai mare decat orice premiu material.
__________________

www.rustans.ro
UniculSGM is offline  
Old 23-07-06, 18:55   #33
yknot

Stage 5
 
yknot's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 1,424
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

adevar ai grait coane fanica (B-34-SGM)
--------------------------

Quote:
Originally Posted by BASU
in mod normal trebuia sa fie 74 kw la B si 96 kw la C
eu asa am votat
dar nu inteleg de ce pana acum nu sa vorbit de chestia asta???
daca pana acum au fost 74 kw in talon la A si 96 Kw la B de ce sa se schimbe tocmai acum?
stiti unde o sa se ajunga? inainte sa te inscri cu masina la cursa, o sa fie acolo pe aeroport prezentie baietii cu DYno mobil
si se va masura fiecare masina inainte de cursa, iar dupa rezultatul pe dyno se va face incadrarea in grupe
pai e corect asa? eventual sa aducem si un cantar sa o cantarim, ca nu putem pune un R5 de 140cai pe dyno si 800kg langa un golf de 160cai si 1300kg, pt ca e clar cine bate
de ce se fac grupe doar dupa putere? si nu se fac grupe in functie de raportul putere/greutate trecute in talon? nu ar fii asa cel mai corect pentru toti?
a fost doar parerea mea, sper ca nu am deranjat pe nimeni.
ok, hai sa facem grupe si pe nr de supape, si pe maparile calculatoarelor, pe ambreiaje, pe pistoane etc....
si daca tot este sa vorbim de alte incadrari, acum la modul serios, cea mai corecta este cea cu sesiune de calificari, insa presupune suport tehnic si material mult mai mare pt puterile noastre
__________________
samurai 4x4

Last edited by lascarica; 24-07-06 at 20:34. Reason: mai usor de urmarit ideile in cadrul threadului;)
yknot is offline  
Old 23-07-06, 19:36   #34
Bubu_021
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Bubu_021's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 618
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Incadrare grupe - 74 kw si 96 Kw

sau pe capacitatea cilindrica, asa se vede care scoate mai mult din motor.
Bubu_021 is offline  
Old 23-07-06, 21:30   #35
yknot

Stage 5
 
yknot's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 1,424
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Incadrare grupe - 74 kw si 96 Kw

Quote:
Originally Posted by Bubu_021
sau pe capacitatea cilindrica, asa se vede care scoate mai mult din motor.
o iau ca pe o gluma
yknot is offline  
Old 24-07-06, 02:02   #36
Hooya1985
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Hooya1985's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 584
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Pole Position Racers]
Default

Quote:
Originally Posted by zGb
pai nici inainte nici o masina nu avea sanse la A impotriva lui ca erau pana-n 100 de cai el are de fabrica 101 + flash deci vreo 130...

geo gresesti...nu conteaza calculele ci conteaza cum declara producatorul masina...din pacate pt tine este declarata peste tot 1.9 tdi 101cp...cel de 130cp nu e declarat nicaieri 131cp, ci 130cp...nu stiu daca asta e un argument pentru LR dar oricum pe mine personal nu ma intereseaza in ce grupa ma baga ca oricum o sa ma dau la B,C si D probabil in cazul in care este posibil sa merg la mai multe grupe
Scuza-ma ca iti zic dar producatorul,adica VW zice 74kw=100cp.Daca incepem sa calculam reiese 100.64.
La fel este si in cazul tau 96 kw =130 cp asa zice producatorul dar de fapt sunt 130.56.
Iar 101 si 131 gasm doar pe mobile atat.
Daca vreti ne intalnim cu toii si vin cu argumente si dovezi sa vezi ca producatorul vede 74 kw =100 cp
Pana acum am intrat in A .Inca de la prima cursa la asta ma refer cum si tu ai intrat la B .Deodata se schimba situatia si nu e deloc corect.
Asta e parerea mea.
Astept decizia finala si asa va ramane si pentru mine.
ZGB,tie ti se pare normal eu sunt sa intru in B cu 0.64 in plus si la tine sa fie normal adica 96kw=130cp?Zii parerea ta sincera.
------
Sebastian ,o singura intrebare am ,pe cine deranjez?
Deodata ati sarit pe mine asa fara sa fac nimic.
Daca nu deschideam subiectu de legala nimeni nu zicea nimic.
Pana la urma daca eram stock fara resoftare era bine ,totul frumos.
Daca am facut o resoftare gata nu e bine,mai sunt TDI-uri de 74 kw in tara de ce nu ma bat?
Nu e acelasi motor?A fost si Fabia Combi tot de 74 kw tdi si am castigat de ce nu incercati sa ma scoateti cu ajutorul unei masini?
De ce trebuie sa aruncati cu pietre in mine ca fac ca dreg.
Trebuia sa ma puneti de la inceput in B ,nu acum .Am fost la 8 legale si am fost la A .
Acum ce s-a schimbat??

Last edited by lascarica; 24-07-06 at 20:35. Reason: mai usor de urmarit ideile in cadrul threadului;)
Hooya1985 is offline  
Old 24-07-06, 02:18   #37
Achim
Dream Squad Member

Stage 5
 
Achim's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 4,338
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Dream Squad]
[Honda]
Default

Quote:
Originally Posted by Bubu_021
sau pe capacitatea cilindrica, asa se vede care scoate mai mult din motor.
da da da... asa zic si eu

Quote:
Originally Posted by basu
si se va masura fiecare masina inainte de cursa, iar dupa rezultatul pe dyno se va face incadrarea in grupe
pai e corect asa? eventual sa aducem si un cantar sa o cantarim, ca nu putem pune un R5 de 140cai pe dyno si 800kg langa un golf de 160cai si 1300kg, pt ca e clar cine bate
de ce se fac grupe doar dupa putere? si nu se fac grupe in functie de raportul putere/greutate trecute in talon? nu ar fii asa cel mai corect pentru toti?
nu mi se pare combinatie asa ca pana la urma fiecare munceste sa isi faca masina mai usoara... asa ca nu mi se pare normal sa se ia si dupa greutate ca deja nu mai e nici o cursa aia... in schimb ideea cu fisele de dyno e mai ok... da' totusi si asta e usor utopica

iar acum sa o luam pe aia buna...

d c se discuta pe topicul asta?! pey parerea mea e ca din cauza faptului ca Geo (YDT) cu ai lui 74 kw (care dupa mine sunt clar mai mult de 100 de cp) castiga de cele mai multe ori grupa... si asta nu ar fi o kestie atat de prapastioasa... da' toti stiu ca Geo tot munceste sa isi faca masina si mai competitiva si asa ca deja incepe sa dispara "dramatismul" grupei A... lumea se bate pt locurile 2, 3... acum sincer, nu ar fi asa o tragedie sa concurezi la grupa B, poate aici vei avea noi adversari de la care dak iei bataie te vei ambitiona sa urci si mai sus si tot asa...
e adevarat ca e putin bizar ca pana acum a fost incadrat la A... si aici cre' ca Sebastian a gresit, fiindk de cand a venit la prima legala ar fi trebuit sa ii spuna "tu intrii la B fiindk ai 100,xx cp" si aia era... acum nu se mai ajungea la polemica asta...
inca o "problema" a topicului... acum dak Geo cu al lui VW TDi se vede mutat o grupa mai sus... se gandeste ca si FMM (ZgB) cu ai lui 130,xx cp tot de pe VW TDi sa fie cu o grupa mai sus... si dak dupa acelasi calcul care se aplica in cazul lui YDT indica faptul ca si FMM depaseste pragul de cp, atunci mi se pare normal... dar totusi Geo, a remarcat cineva pe aici faza cu "capra vecinului" si are putina dreptate... trebuia putina diplomatie...

oricum... raman la parerea mea si anume ca amandoua masinile ar trebui urcate o grupa mai sus. in asa fel nu o sa existe discriminari si in plus nu as spune asta dak nu as stii ca ambele masini sunt competitive la grupele C si respectiv D...

alta treaba, Sebastian a spus ca la LR nu e voie ca o masina sa participe la doua grupe... da' din cate imi amintesc R5 GT (KWX) a facut asta o data... (s-ar putea sa ma insel si in cazul asta imi cer scuze anticipat, da' s-ar putea sa am si dreptate)...

plus inca o chestie... nu mi-a rasp nimeni de ce la cursa organizata de Xtreme Constanta in colaborare cu MR si NSL de 1 Mai YDT-ul a fost in aceiasi grupa cu AlecsM cu Megane 1.9 DCi (115 cp... park)

Last edited by lascarica; 24-07-06 at 20:36. Reason: mai usor de umarit ;),pentru cei care urmeaza a posta.
Achim is offline  
Old 24-07-06, 02:41   #38
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Wink Re: Incadrare grupe - 74 kw si 96 Kw

Quote:
Originally Posted by yknot
asa foarte bine imi pot pune si eu nitro si dupa parerea ta sa raman la grupa b..... dupa cum bine stii motorul meu a fost la baza aspirat!
dar eu nu prea sunt adeptul azotului... deocamdata
Pai si ce te opreste ? Sau care e ideea postului ca nu am prins-o ... eu sunt adeptul nitroului pt ca am vazut si simtit efectul .
Lucian is offline  
Old 24-07-06, 02:52   #39
Hooya1985
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Hooya1985's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 584
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Pole Position Racers]
Default

Quote:
Originally Posted by Achim
iar acum sa o luam pe aia buna...

d c se discuta pe topicul asta?! pey parerea mea e ca din cauza faptului ca Geo (YDT) cu ai lui 74 kw (care dupa mine sunt clar mai mult de 100 de cp) castiga de cele mai multe ori grupa... si asta nu ar fi o kestie atat de prapastioasa... da' toti stiu ca Geo tot munceste sa isi faca masina si mai competitiva si asa ca deja incepe sa dispara "dramatismul" grupei A... lumea se bate pt locurile 2, 3... acum sincer, nu ar fi asa o tragedie sa concurezi la grupa B, poate aici vei avea noi adversari de la care dak iei bataie te vei ambitiona sa urci si mai sus si tot asa...
e adevarat ca e putin bizar ca pana acum a fost incadrat la A... si aici cre' ca Sebastian a gresit, fiindk de cand a venit la prima legala ar fi trebuit sa ii spuna "tu intrii la B fiindk ai 100,xx cp" si aia era... acum nu se mai ajungea la polemica asta...
inca o "problema" a topicului... acum dak Geo cu al lui VW TDi se vede mutat o grupa mai sus... se gandeste ca si FMM (ZgB) cu ai lui 130,xx cp tot de pe VW TDi sa fie cu o grupa mai sus... si dak dupa acelasi calcul care se aplica in cazul lui YDT indica faptul ca si FMM depaseste pragul de cp, atunci mi se pare normal... dar totusi Geo, a remarcat cineva pe aici faza cu "capra vecinului" si are putina dreptate... trebuia putina diplomatie...

oricum... raman la parerea mea si anume ca amandoua masinile ar trebui urcate o grupa mai sus. in asa fel nu o sa existe discriminari si in plus nu as spune asta dak nu as stii ca ambele masini sunt competitive la grupele C si respectiv D...

alta treaba, Sebastian a spus ca la LR nu e voie ca o masina sa participe la doua grupe... da' din cate imi amintesc R5 GT (KWX) a facut asta o data... (s-ar putea sa ma insel si in cazul asta imi cer scuze anticipat, da' s-ar putea sa am si dreptate)...

plus inca o chestie... nu mi-a rasp nimeni de ce la cursa organizata de Xtreme Constanta in colaborare cu MR si NSL de 1 Mai YDT-ul a fost in aceiasi grupa cu AlecsM cu Megane 1.9 DCi (115 cp... park)
Pentru ca grupa B era 90 cp -115 cp de asta a fost cu mine in grupa.

Quote:
Originally Posted by Lucian
Pai si ce te opreste ? Sau care e ideea postului ca nu am prins-o ... eu sunt adeptul nitroului pt ca am vazut si simtit efectul .
Si eu sunt incantat de nitro dar pe diesel nu merge

Last edited by lascarica; 24-07-06 at 20:37. Reason: mai usor de urmarit ideile in cadrul threadului;)
Hooya1985 is offline  
Old 24-07-06, 02:54   #40
Achim
Dream Squad Member

Stage 5
 
Achim's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 4,338
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Dream Squad]
[Honda]
Default

Quote:
Originally Posted by Hooya1985
Pentru ca grupa B era 90 cp -115 cp de asta a fost cu mine in grupa.
ok... got it... my bad...

da' stim ca si Alecs pe bune ar fi trebuit sa fie o grupa mai sus da' tocmai ca sa fie "competitiv" a ramas in asta

Quote:
Originally Posted by Hooya1985
Si eu sunt incantat de nitro dar pe diesel nu merge
recomand injectie de carbuni sau pacura )

Last edited by lascarica; 24-07-06 at 20:38. Reason: mai usor de urmarit ideile in cadrul topicului;)
Achim is offline  
Old 24-07-06, 02:55   #41
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re: Incadrare grupe - 74 kw si 96 Kw

Quote:
Originally Posted by Hooya1985
Si eu sunt incantat de nitro dar pe diesel nu merge
Dai un bax de bere daca merge ?
Lucian is offline  
Old 24-07-06, 03:03   #42
Hooya1985
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Hooya1985's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 584
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Pole Position Racers]
Default Re: Incadrare grupe - 74 kw si 96 Kw

Quote:
Originally Posted by Lucian
Dai un bax de bere daca merge ?
Dar poate merge pe un motor peste 2000 cmc.Pe al meu merge?Am 1896cmc
Hooya1985 is offline  
Old 24-07-06, 03:04   #43
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re: Incadrare grupe - 74 kw si 96 Kw

Merge linistit ! http://www.zex.com/Products/NitrousOxide/ForDiesel.asp Dai berea !
Lucian is offline  
Old 24-07-06, 03:06   #44
Achim
Dream Squad Member

Stage 5
 
Achim's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 4,338
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Dream Squad]
[Honda]
Default Re: Incadrare grupe - 74 kw si 96 Kw

gata... l-ai bagat in boala... asta nu mai doarme la noapte
Achim is offline  
Old 24-07-06, 03:07   #45
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re: Incadrare grupe - 74 kw si 96 Kw

Eu chiar vb serios. Almeu kit tot de la ZEX e . :P
Lucian is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -