Go Back   Forum 4Tuning > Curse > Curse de Accelerare - Liniute > Forumul Participantilor la Curse

View Poll Results: Alegeti tipul de grupe preferat in competitiile de drag racing din Romania
Grupe LEGAL RACING 69 61.06%
Grupe DELTA RACING 44 38.94%
Voters: 113. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 06-07-10, 13:13   #16
Rebel_Boy

Stage 5
 
Rebel_Boy's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,007
Default Re: (Sondaj de opinie) - Ce tip de grupe preferati, LEGAL RACING sau DELTA RACING?

Quote:
Originally Posted by vladpvs View Post
Cred ca va fi foarte greu sa mai prinda cineva locul 1 la grupa 130-165 cp.
E meritul tau ca ai dus o masina de la 150 cp la 400 cp .. si e alegerea ta unde concurezi la grupele LR .. Poti foarte frumos sa participi la 130-165 cp unde e grupa ta sau poti face ca multi care am vrut mai mult de la masina lor si anume sa urci o grupa sau doua .. Vazandu-te pe tine la grupa lor ar trebui a motiveze ceilalti concurenti .. e acelasi caz ca si la grupele Delta Racing ..
__________________

- piese auto import - www.volksparts.ro
E-mail: volksparts@zappmobile.ro - www.koni.com.ro
Tel: 021-434.85.15 ... Fax: 021-769.21.99
Rebel_Boy is offline   Reply With Quote
Old 06-07-10, 13:35   #17
CoCaine
Audi Driver


Stage 5
 
CoCaine's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,291
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
[4Tuning International]
Default Re: (Sondaj de opinie) - Ce tip de grupe preferati, LEGAL RACING sau DELTA RACING?

In primul rand cred ca sondajul asta trebuia pus la sectiunea vizibila doar celor din grupul "Participant Curse".
In al doilea rand mi se pare ca acest pool e formulat complet aiurea,asta deoarece nu se pot compara cele 2 sisteme de grupe (LR si DD).
Spun asta deoarece sistemul LR cu cronometrare buna este foarte nasol,la fel si sistemul DD fara cronometrare buna.

Asadar sistemul de grupe LR mi se pare bun pentru cei care vor liniute iar sistemul DD pentru cei care vor drag racing.

Baietii se chinuie sa faca ceva frumos si sunt huiduiti pentru ca nu a iesit bine din prima.
Nu va obliga nimeni sa mergeti sa participati la astfel de competitii,daca nu va convine regulamentul/comportamentul organizatorilor. Este suficient sa stati acasa. Sau sa incercati sa organizati voi dupa capul vostru.
__________________
Audi S2
CoCaine is offline   Reply With Quote
Old 06-07-10, 14:46   #18
xfactor

Stage 5
 
xfactor's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 340
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: (Sondaj de opinie) - Ce tip de grupe preferati, LEGAL RACING sau DELTA RACING?

Quote:
Originally Posted by CoCaine View Post
In primul rand cred ca sondajul asta trebuia pus la sectiunea vizibila doar celor din grupul "Participant Curse".
In al doilea rand mi se pare ca acest pool e formulat complet aiurea,asta deoarece nu se pot compara cele 2 sisteme de grupe (LR si DD).
Spun asta deoarece sistemul LR cu cronometrare buna este foarte nasol,la fel si sistemul DD fara cronometrare buna.

Asadar sistemul de grupe LR mi se pare bun pentru cei care vor liniute iar sistemul DD pentru cei care vor drag racing.

Baietii se chinuie sa faca ceva frumos si sunt huiduiti pentru ca nu a iesit bine din prima.
Nu va obliga nimeni sa mergeti sa participati la astfel de competitii,daca nu va convine regulamentul/comportamentul organizatorilor. Este suficient sa stati acasa. Sau sa incercati sa organizati voi dupa capul vostru.
O sa vina si cronometrarea repede, atunci sa vad ce o sa se mai zica.Sunt sigur ca multi de aici deca mergeau sa concureze la SM aveau 125647654 de chestii de comentat.Nimeni nu apreciaza efortul depus,toata lumea vrea cupe nu conteaza cum.Bagati bine la cap nu toata lumea poate sa fie pe podium.Mersi de incurajari Cocaine.
xfactor is offline   Reply With Quote
Old 06-07-10, 14:48   #19
kimi
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
kimi's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,222
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: (Sondaj de opinie) - Ce tip de grupe preferati, LEGAL RACING sau DELTA RACING?

Quote:
Originally Posted by CoCaine View Post
In primul rand cred ca sondajul asta trebuia pus la sectiunea vizibila doar celor din grupul "Participant Curse".
Aici ai dreptate deoarece orice descult poate vota si el nici macar nu are permis..


Tu nu trebuie sa fi asa categoric...Sa stea acasa cei care nu sunt de acord ?

Pai de cand se fac curse la Tulcea si la Alexeni eu nu ti-am vazut S2-ul niciodata la start.. Cum e pana la urma ??
kimi is offline   Reply With Quote
Old 06-07-10, 15:24   #20
ZerO_CooL

Stage 5
 
ZerO_CooL's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 2,801
Member of:
[BMW]
Default Re: (Sondaj de opinie) - Ce tip de grupe preferati, LEGAL RACING sau DELTA RACING?

Quote:
Originally Posted by CoCaine View Post
Spun asta deoarece sistemul LR cu cronometrare buna este foarte nasol,la fel si sistemul DD fara cronometrare buna.

Asadar sistemul de grupe LR mi se pare bun pentru cei care vor liniute iar sistemul DD pentru cei care vor drag racing.

B
Ce treaba are cronometrarea, nu tot aceleasi masini se dau intr-o grupa, si cu, si fara cronometrare ? Daca erau grupe in functie de timp, da, conta cronometrarea, dar asa... In 2003, LR facea curse cu cronometrare foarte buna, pe 400 si 1000 de metri si nu-mi aduc aminte sa se fi plans cineva de sistem.
Am mai vazut ca multi zic de evolutie si asociaza evolutia cu grupele din Ungaria, de ce e mai evoluat sistemul unguresc ?
ZerO_CooL is offline   Reply With Quote
Old 06-07-10, 15:35   #21
CoCaine
Audi Driver


Stage 5
 
CoCaine's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,291
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
[4Tuning International]
Default Re: (Sondaj de opinie) - Ce tip de grupe preferati, LEGAL RACING sau DELTA RACING?

Quote:
Originally Posted by kimi View Post
Aici ai dreptate deoarece orice descult poate vota si el nici macar nu are permis..


Tu nu trebuie sa fi asa categoric...Sa stea acasa cei care nu sunt de acord ?

Pai de cand se fac curse la Tulcea si la Alexeni eu nu ti-am vazut S2-ul niciodata la start.. Cum e pana la urma ??
Nu mi-ai vazut masina la start din diverse motive,printre care unul este ca nu am masina "pregatita" pentru acest sport si pentru ca de ceva timp nici nu sunt in tara. Am preferat sa merg spectator decat sa ma plang pe forumuri ca nu imi convin grupele.Astept sa am si eu bani pentru a investi in masina (macar 5000E) si apoi ma voi prezenta la start.

Quote:
Originally Posted by ZerO_CooL View Post
Ce treaba are cronometrarea, nu tot aceleasi masini se dau intr-o grupa, si cu, si fara cronometrare ? Daca erau grupe in functie de timp, da, conta cronometrarea, dar asa... In 2003, LR facea curse cu cronometrare foarte buna, pe 400 si 1000 de metri si nu-mi aduc aminte sa se fi plans cineva de sistem.
Am mai vazut ca multi zic de evolutie si asociaza evolutia cu grupele din Ungaria, de ce e mai evoluat sistemul unguresc ?
Parerile vor fi tot timpul impartite,fara doar si poate.
Dar din punctul meu de vedere,cand spui drag racing nu spui liniute,sunt 2 chestii diferite.Eu cand ma gandesc la drag racing primul lucru care imi vine in minte este o cronometrare profi,cu semafor,cu celule de afisaj al timpilor,etc.
Pe cand la liniute si la grupele LR ma gandesc la start dat la mana si sistem piramidal. Nu zic ca acolo nu e fun,cu siguranta e,dar trebuie sa ne hotaram ce vrem,liniute sau drag racing?

Asta este strict parerea mea,nu am pretentia sa o accepte lumea,doar mi-am facut-o publica.
CoCaine is offline   Reply With Quote
Old 06-07-10, 16:11   #22
ZerO_CooL

Stage 5
 
ZerO_CooL's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 2,801
Member of:
[BMW]
Default Re: (Sondaj de opinie) - Ce tip de grupe preferati, LEGAL RACING sau DELTA RACING?

Drag racing e intr-o limba, liniute, in alta, dar ambele reprezinta acelasi lucru.
La inceput, nu era nici start dat la mana, nici sistem piramidal. Erau doua manse pentru fiecare grupa si la sfarsit, libere, iar startul era dat de ceas.
Nu am zis ca un sistem e mai bun ca altul, doar ca n-am inteles de ce ai spus ca grupele LR nu sunt bune cu cronometrare, si ca grupele DD nu sunt bune fara cronometrare. Daca nu ar exista cronometrare deloc, cred ca ambele grupe ar fi tot la fel de bune cum ar fi si cu cea mai buna cronometrare.
ZerO_CooL is offline   Reply With Quote
Old 06-07-10, 16:58   #23
CoCaine
Audi Driver


Stage 5
 
CoCaine's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,291
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
[4Tuning International]
Default Re: (Sondaj de opinie) - Ce tip de grupe preferati, LEGAL RACING sau DELTA RACING?

Mai ai putin si spui ca , cursele de strada (ilegalele) sunt si ele drag racing.
Daca tu nu poti face diferenta intre termenul de liniuta si drag racing nu trebuie sa induci lumea in eroare cu afirmatii de genul ca liniute sau drag racing e tot una,dar in limbi diferite.

Liniutele sunt derivate din cursele de strada,unde se da startul la mana.Nu?

Am inceput sa scoatem si noi capul in lume si sa vedem ca altii le fac contracronometru,nu cine ajunge primul la finish. (stiu ca au fost si curse organizate de LR cu cronometrare,dar nu cred ca acea cronometrare era de calitate). Se incearca adoptarea grupelor din afara si la noi si apar discutii interminabile.

De ce?

Pentru ca asa e romanul,el e apt de a reinventa roata.

In alte tari aceste sisteme functioneaza cu succes de ani de zile.

Nu am de gand sa mai postez pe acest topic,mi-am spus punctul de vedere destul de clar dupa parerea mea.

Oricum ar fi,sistemele LR/DD au "fanii" deja formati.
Dupa parerea mea,singura solutie echitabila ar fi sa organizeze cineva etape cu sistemul de grupe LR,astfel lumea ar avea de ales intre competitii si s-ar mai diminua subiectele astea de discutii..
CoCaine is offline   Reply With Quote
Old 06-07-10, 17:16   #24
dragusu

Stage 5
 
dragusu's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 467
Default Re: (Sondaj de opinie) - Ce tip de grupe preferati, LEGAL RACING sau DELTA RACING?

Quote:
Originally Posted by Rebel_Boy View Post
tu ai impresia ca o sa bati vreodata chiar si cu 400 cp un BMW 325 Turbo ?
eu zic ca se poate...
prefer grupela Delta ..daca ai masina preparata si esti in primi 8 bine daca nu te dai pana in finale..aia este foarte simplu
dragusu is offline   Reply With Quote
Old 06-07-10, 17:39   #25
CoCaine
Audi Driver


Stage 5
 
CoCaine's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,291
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
[4Tuning International]
Default Re: (Sondaj de opinie) - Ce tip de grupe preferati, LEGAL RACING sau DELTA RACING?

As mai avea o completare de facut:

Ati uitat de minunatul sistem LR de care se plangea lumea ca la grupele mici e plictiseala mare,ca nu e ce vedea,etc?
Prin grupele adoptate de DD s-a eliminat aceasta problema.
Nu mai vine chiar orice masina la "liniute" cum era inainte..se vrea performanta si la grupele mici,nu doar la masinile de +150cp
CoCaine is offline   Reply With Quote
Old 06-07-10, 18:28   #26
ZerO_CooL

Stage 5
 
ZerO_CooL's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 2,801
Member of:
[BMW]
Default Re: (Sondaj de opinie) - Ce tip de grupe preferati, LEGAL RACING sau DELTA RACING?

E doar o diferenta de perceptie din partea ta... a doi termeni care inseamna acelasi lucru, de fapt, "drag racing", in limba romana nu exista. La noi se foloseste cuvantul "liniute". Doar pentru ca in alte tari, aceste curse de accelerare pe sfertul de mila se desfasoara la alt nivel, nu inseamna ca cei doi termeni reprezinta lucruri diferite.
Primele grupe Legal Racing incepeau cu A - masini sub 90cp, si nu era deloc plictiseala, ca era KWX-ul care facea un mare spectacol mereu.

Quote:
Originally Posted by CoCaine View Post
stiu ca au fost si curse organizate de LR cu cronometrare,dar nu cred ca acea cronometrare era de calitate
Cred ca dimpotriva, era de cea mai buna calitate.
ZerO_CooL is offline   Reply With Quote
Old 06-07-10, 19:37   #27
MadCow

Stage 5
 
MadCow's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 700
Member of:
[Opel]
Default Re: (Sondaj de opinie) - Ce tip de grupe preferati, LEGAL RACING sau DELTA RACING?

eu cred ca inca nu avem masini da "drag" in Romania, sau daca sunt sunt extrem de putine.
mai toti care venim la curse avem aceeasi masina si de "liniute" si de mers in concediu
__________________
Opel Astra GTC OPC
MadCow is offline   Reply With Quote
Old 06-07-10, 22:24   #28
gaju

Stage 5
 
gaju's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,482
Member of:
[Nissan]
Default Re: (Sondaj de opinie) - Ce tip de grupe preferati, LEGAL RACING sau DELTA RACING?

sunt cateva,dar nu suficiente pt grupe de profi !!!!

dar pina la urma care e rostu?

chiar asa de importante sunt cupele alea?

pe cum o sa apara o masina clara la o grupa se schimba totu?

daca esti cu masina de concediu,nu poti incerca sa schimbi grupe pt asta

momentan puteti profita de golirea masinii,de folosirea slickurilor

hai munciti la imbunatatirea setarilor adiacente in afara de doparea cailor.

cati v-ati batut capu cu reglaju suspensiilor,cu alegerea gumelor,cu eficientizarea schimbului de viteze?

888 la gramada,chit ca nu sunt stralucite pt drag,am suspensie sport reglata la ochi,etc

o sa fie timpi,o sa va puteti vedea imbunatirile sau setarile proaste facute.....

daca nu mai e audienta la OTV,hai sa scriem aici sa fie scris.
__________________

The power is HERE
gaju is offline   Reply With Quote
Old 06-07-10, 22:27   #29
ianyST

Stage 3
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 152
Default Re: (Sondaj de opinie) - Ce tip de grupe preferati, LEGAL RACING sau DELTA RACING?

Quote:
Originally Posted by MadCow View Post
eu cred ca inca nu avem masini da "drag" in Romania, sau daca sunt sunt extrem de putine.
mai toti care venim la curse avem aceeasi masina si de "liniute" si de mers in concediu
Dupa cum vad tot nemultumitii stau pe net!

Nu pe forum se modifica masinile,in garaj baieti!

Daca nu stiti deja exista si O echipa de drag a Romaniei care a participat la 2 etape de drag in CEDC, si care a si castigat puncte.

Dupa cum este si numele "DELTA DRAG RACING" - curse de drag
" Legal Racing " -liniute legale

Noi incurajam Drag Racing si de aceea cautam locatii (piste aeroport) sa facem evenimente, si nu pe strada cum s-au mai facut.

Cred ca m-am facut inteles. Multumesc
ianyST is offline   Reply With Quote
Old 06-07-10, 23:34   #30
B|shOp-VR6

Stage 5
 
B|shOp-VR6's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 3,142
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: (Sondaj de opinie) - Ce tip de grupe preferati, LEGAL RACING sau DELTA RACING?

Sistemul LR mi s-a parut foarte ok la inceputuri cand erau masini cu modificari putine, relativ usor de identificat si cand toti urmareau sa-si bata doar adversarul direct. De multe ori au fost discutii cu sistemul LR care, in general era fara cronometrare si care elimina prin sistemul piramidal potentiali castigatori ai locurilor 2 si 3 din grupe in defavoarea unora cu masini mai slabe. Acum, in sistemul LR, ca sa faci grupele dupa caii reali ai masinii, cred ca ai sta 3 zile cu mari meseriasi pentru a identifica modificarile unor masini participante la concursurile din afara.

Prin sistemul Delta.. totul e clar.. Ai incadrari dupa cilindree, tractiune, tipul motorului si aia e. Daca va intrebati de ce nu-si fac ei probleme de inechitatea cailor de fabrica la masinile cu motoare mai mici bagate in grupe cu masini ce au motorizari mai mari raspunsul ar fi urmatorul: ei nu se dau cu masini stock + chip drept urmare, modificarile aduse masinilor lasa in urma inechitatea fabricii

E adevarat.. mai avem pana la nivelul ala dar tind sa cred ca suntem pe drumul cel bun.
__________________


VW Vento VR6 2800cc - First Love
BMW E46 - Almost ready
B|shOp-VR6 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -