Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 07-11-10, 19:18   #2701
F_L_R

No Speed Limit

Stage 5
 
F_L_R's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 2,245
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by JunKer_hP View Post
un ford focus mk1 1.6 2001 , urmeaza a fi inmatriculat , sa ma astept sa-mi dea Euro 2 sau am sanse sa-mi dea euro 3?Masina are 160k km
Eu zic ca iese Euro 3 fara probleme.
F_L_R is offline   Reply With Quote
Old 09-11-10, 17:04   #2702
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

la vag, din care face parte si seat, nu exista euro 3 la motoarele pe benzina !!!
cel mai sigur ca sa stii ca nu iei un euro 2, ia una an fabricatie dupa 2001 ca sa fie euro 4
__________________
www.autowebb.ro|Piese Auto Iasi
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 12-11-10, 19:18   #2703
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Am si eu o intrebare dragilor colegi : Daca merg cu masina la RAR pentru inmatriculat si dupa merg la finante sa fac hartia aia pentru depreciere ca declar pe propria raspundere ca fac mai multi km anual ca sa imi scada din taxa cat timp am necesar ca sa platesc taxa?
In sensul ca daca merg pe la jumatatea lui decembrie la RAR sa platesc abia la anu taxa ca momentan nu dispun de bani. Abia la finante aflu cat platesc taxa nu? trebuie sa mentionez acolo ca vreau depreciere pentri kilometrii si dupa imi calculeaza taxa? Dar totusi cat timp am dupa RAR sa platesc taxa? sau dupa finante?
Sincer nu ma pricep... poate imi dati un sfat ca vi-as fi recunoscator
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 17-11-10, 11:41   #2704
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by Maniak22 View Post
Am si eu o intrebare dragilor colegi : Daca merg cu masina la RAR pentru inmatriculat si dupa merg la finante sa fac hartia aia pentru depreciere ca declar pe propria raspundere ca fac mai multi km anual ca sa imi scada din taxa cat timp am necesar ca sa platesc taxa?
In sensul ca daca merg pe la jumatatea lui decembrie la RAR sa platesc abia la anu taxa ca momentan nu dispun de bani. Abia la finante aflu cat platesc taxa nu? trebuie sa mentionez acolo ca vreau depreciere pentri kilometrii si dupa imi calculeaza taxa? Dar totusi cat timp am dupa RAR sa platesc taxa? sau dupa finante?
Sincer nu ma pricep... poate imi dati un sfat ca vi-as fi recunoscator
Pentru că Romānia nu e o ţară normală şi pentru că finanţele sunt stat īn stat, trebuie să mergi la tine la finanţe şi să īntrebi, pentru că data trecută cānd a crescut taxa fiecare judeţ interpreta aplicarea OUG după cum pricepea cineva pe la un ghişeu pe acolo, şi au fost diferenţe mari de la o administraţie financiară la alta...
Mergi la finanţe şi īntreabă-i, si dacă se poate, spune-ne şi nouă ce ţi-au zis..

Last edited by aleks; 17-11-10 at 11:44.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 17-11-10, 15:24   #2705
romeo_

Stock
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 3
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Buna ziua ma puteti ajuta si pe mine cu cateva informatii despre inmatricularea unei maisini?Este vorba de un ford mondeo break din 2003,diesel,2000 cmc,71800 km.Are numere rosi si as dori sa stiu care sunt exact actele necesare inmatriculari si cat m-ar costa in total inmatricularea tiinand cont ca vreau sa il inmatriculez cat mai repede posibil.Multumesc anticipat
romeo_ is offline   Reply With Quote
Old 17-11-10, 17:45   #2706
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

decizia de calcul a taxei de poluare este deobicei valabila 30 de zile !!!
pentru reducerea taxei trebuie sa completezi un tipizat declaratie pe propria raspundere precum ca amsina a avut un rulaj anual de pste xx.xxx km !!!
@romeo foloseste functia search ca s-a mai discutat despre asa ceva drumurile care le ai de parcurs sunt rar+finante+circa financiara + drpciv !!
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 17-11-10, 19:04   #2707
romeo_

Stock
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 3
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

si de unde pot afla exact taxa de poluare?Ma poti ajuta cu un link ca nu ma prea pricep la search.Multumesc mult
romeo_ is offline   Reply With Quote
Old 17-11-10, 19:10   #2708
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

taxa e aproximativ 1800 euro la mondeo diesel euro 3 din 2003 !!
cauta pe auto vit ca au calculator pentru taxa de poluare
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 17-11-10, 19:39   #2709
romeo_

Stock
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 3
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Am calculat taxa este de aprox 1300 euro si pe langa taxa cam cat mai cheltui pentru toata inmatricularea?
romeo_ is offline   Reply With Quote
Old 17-11-10, 22:31   #2710
akileon

Stage 5
 
akileon's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 569
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

taxa este cam 1750 euro sau spre 2000 euro daca este luna 11/12 , nu stiu cum ai calculat de ti-a iesit 1300 , sa ne lamuresti si pe noi dar poate iti scot astia la rar euro4 si ai taxa 600 euro

alte taxe :

rar : era cam 500 lei
asigurare : 350 lei /6 luni
taxe cec : 100 lei
numere : 40/85 lei
acte traduse : 100 lei
akileon is offline   Reply With Quote
Old 18-11-10, 10:05   #2711
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by akileon View Post
taxa este cam 1750 euro sau spre 2000 euro daca este luna 11/12 , nu stiu cum ai calculat de ti-a iesit 1300 , sa ne lamuresti si pe noi dar poate iti scot astia la rar euro4 si ai taxa 600 euro

alte taxe :

rar : era cam 500 lei
asigurare : 350 lei /6 luni
taxe cec : 100 lei
numere : 40/85 lei
acte traduse : 100 lei

la care se mai adauga taxa ca traiesti in Romania...daca vrei euro4
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 18-11-10, 14:26   #2712
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Daca tot sunteti fraieri si dati bani la stat, macar, dupa ce-i dati, mai cheltuiti 100 de euro pe un proces ca sa vi-i luati inapoi.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 18-11-10, 15:23   #2713
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by D o n n View Post
la care se mai adauga taxa ca traiesti in Romania...daca vrei euro4
nu mai vorbiti prostii degeaba ca nu iti trece nimeni o masina cu euro 1-2-3-4 alt euro decat e ea pe nici o suma de bani !!! is basme astea !!!!
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 18-11-10, 15:48   #2714
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Daca tot sunteti fraieri si dati bani la stat, macar, dupa ce-i dati, mai cheltuiti 100 de euro pe un proces ca sa vi-i luati inapoi.
Am auzit pe cineva ca acum nu mai merge asta cu datul in judecata, iti respinge dosarul sau cam asa ceva. Apropo, daca am merge toti pe principiul ca aia care dau bani la stat sunt fraieri niciodata nu o sa evoluam ca tara, daca toti fentam statul si nu platim taxe e imposibil ca lucrurile sa evolueze in bine, tipul asta de economie & shit e de vina .
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 18-11-10, 20:43   #2715
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Pai nu are sens ce spui anaconda. Tie ti se pare ca evolueaza romania cu taxele astea puse ampulea? Cu taxe de drum platite de 3 4 ori si fara drumuri? Cu benzina ca in Germania? Cu taxe pe masini ca nicaieri? E prostie, nu patriotism, sa lasi statu' sa faca ce vrea. De asta e o tara de cacat cu cetateni-sclavi care nu si cunosc drepturile.

Nu stiu ce ai auzit tu sau pe cine, ai o mentalitate complet aiurea pentru varsta pe care o ai.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -