Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 05-05-10, 14:24   #2626
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Da. Poti sa l faci in alt oras.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 05-05-10, 14:42   #2627
roby wws

Stage 5
 
roby wws's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,170
Member of:
[Opel]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

care imi poate spune sigur ceva despre imatricularea in bulgaria:am o masina din '88(masina este tipla,tocmai ce a fost reconditionata de vreo 3-4 ani si nu a fost scoasa la plimbare decat vara cu nr sezoniere)cu motor de 3.5,puterea cam 200kw,se mai tine seama akum de puterea motorului?si credeti ca ma costa mai mult de 1000 de euro s-o inscriu?a mai inscris cine masini cu motoare mai mari de 3000?
astept un rasp sigur.va multumesc
__________________
Acvarii si acesorii din stoc sau pe comanda
Next step:coming sone
roby wws is offline   Reply With Quote
Old 05-05-10, 14:59   #2628
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Da omule, sunt firme care fac asta, te costa 700 de euro inmatricularea indiferent de capacitate cilindrica si cai putere.

E greu sa dai un search? https://forum.4tuning.ro/102-bursa-se...ta/page-6.html
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 05-05-10, 18:55   #2629
roby wws

Stage 5
 
roby wws's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,170
Member of:
[Opel]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

in primul rand daca ai vazut am scris ca vreau sa stiu sigur(tu ai face ceva doar din auzite);
in al doilea rand treaba cu bulgaria e cu dus si intors ptr ca trebuie sa gasesc omul potrivit ca sunt multi care te duc cu zaharelu'(stiu cum sunt cu actele astea de bulgaria);
in al treailea rand multumesc ptr link ptr ca nu il gasisem pana akum si omu vada ca are review destul de bun akum sa vb fata in fata cu omul(ptr ca am mai fost la inca 2 pana akum si nici unu nu mi-a dat incredere 100%,asa ca...)
in al patrulea rand mai astept putin si varianta cu bulgaria va fi ultima solutie la care voi apela in caz ca nu rez altfel lucrurile(ca doar nu o sa tin masina bibelou)

p.s:mai bea un ceai sa te calmezi ca am intrebat nu am dat in cap cuiva;daca erai asa suparat puteai sa nu mai rasp(era mai simplu decat sa fi sarcastic)...oricum bafta si ms inca o data ptr link
roby wws is offline   Reply With Quote
Old 05-05-10, 20:53   #2630
nemmy

Stock
 
Join Date: May 2010
Posts: 2
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

am si eu un mercedes a 160 din 1998 adus din italia 75 kw benzina serie motor 166960 motor 1598 cm. mi ati putea spune si mie ce euro este?am gasit in lista aia de euro 3 2 modele ca ale mele.se respecta lista?
nemmy is offline   Reply With Quote
Old 07-05-10, 10:33   #2631
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

seria motor nu ajuta cu nimicci doar codul motor pentru stabilirea normei de poluare !! dar din 98 sunt 99% sanse sa fie euro 2
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 15-05-10, 12:16   #2632
nemmy

Stock
 
Join Date: May 2010
Posts: 2
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

intre timp am facut rar ul si mercedesul meu din 1998 a iesit euro 3.va multumesc!
nemmy is offline   Reply With Quote
Old 23-05-10, 10:54   #2633
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by nemmy View Post
intre timp am facut rar ul si mercedesul meu din 1998 a iesit euro 3.va multumesc!
Ai fost un norocos, să ştii
aleks is offline   Reply With Quote
Old 23-05-10, 18:44   #2634
CoCaine
Audi Driver


Stage 5
 
CoCaine's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,291
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
[4Tuning International]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Am si eu o nelamurire,daca ma puteti ajuta.

Locuiesc in Spania de ~6 luni,am venit aici cu masina (inmatriculata RO,toate taxele la zi,ITP valabil,etc.)

Astazi am fost tras pe dreapta de catre Politie si mi-a fost luata masina pe platforma pe motiv ca in Spania nu e voie sa circuli cu masina inmatriculata in alta tara mai mult de 1 luna de zile

Acum am 2 solutii:
1. inmatriculare provizorie -> dus masina in tara
2. inmatriculare definitiva Spania

Intrebarea mea este legata de inmatricularea definitiva in Spania si anume daca o inmatriculez aici voi fi nevoit sa achit taxa de prima inmatriculare/taxa de mediu/cum s-o mai chema cand o sa vreau sa o reinmatriculez in RO?
Sau voi fi scutit deoarece masina a mai fost inmatriculata in RO? (cum mi se pare logic,de altfel)
Sau,generalizand,o masina care a fost inmatriculata RO -> inmatriculata UE -> reinmatriculata RO trebuie sa plateasca taxa auto?

Am trimis un mail celor de la R.A.R.,astept raspuns,dar am zis sa intreb si aici,poate s-a mai lovit cineva de vreun caz asemanator.

Multumesc.
__________________
Audi S2
CoCaine is offline   Reply With Quote
Old 23-05-10, 22:38   #2635
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by CoCaine View Post
Am si eu o nelamurire,daca ma puteti ajuta.

Locuiesc in Spania de ~6 luni,am venit aici cu masina (inmatriculata RO,toate taxele la zi,ITP valabil,etc.)

Astazi am fost tras pe dreapta de catre Politie si mi-a fost luata masina pe platforma pe motiv ca in Spania nu e voie sa circuli cu masina inmatriculata in alta tara mai mult de 1 luna de zile

Acum am 2 solutii:
1. inmatriculare provizorie -> dus masina in tara
2. inmatriculare definitiva Spania

Intrebarea mea este legata de inmatricularea definitiva in Spania si anume daca o inmatriculez aici voi fi nevoit sa achit taxa de prima inmatriculare/taxa de mediu/cum s-o mai chema cand o sa vreau sa o reinmatriculez in RO?
Sau voi fi scutit deoarece masina a mai fost inmatriculata in RO? (cum mi se pare logic,de altfel)
Sau,generalizand,o masina care a fost inmatriculata RO -> inmatriculata UE -> reinmatriculata RO trebuie sa plateasca taxa auto?

Am trimis un mail celor de la R.A.R.,astept raspuns,dar am zis sa intreb si aici,poate s-a mai lovit cineva de vreun caz asemanator.

Multumesc.
Încalcă orice regulă a bunului simţ.
Cum să fie posibil aşa ceva?
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 23-05-10, 23:13   #2636
dany12epz

Stage 5
 
dany12epz's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 452
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Nu s-a facut nici un abuz din partea politiei...acolo unde-i lege nu-i tocmeala,cum ar fi daca politia ar aplica si la noi Art. 31.DIN CODUL RUTIER - (1) Persoana care detine autovehicule sau remorci înmatriculate în alte state si are sau îsi stabileste domiciliul ori resedinta în România este obligata sa le înmatriculeze în termen de 90 de zile de la data intrarii în tara a acestora sau de la data stabilirii domiciliului ori resedintei proprietarului în România.

(2) Orice vehicul înmatriculat în strainatate care nu este în proprietatea unei persoane cu domiciliul, resedinta sau sediul în România, dar se afla în folosinta cu orice titlu a unei astfel de persoane, poate circula în România o singura perioada de maximum 120 de zile de la intrarea în tara.
Cate masini cu nr straine umbla pe strazile noastre???din acestea cate au rar-ul facut si sunt intr-o stare tehnica jalnica???oare cate m-ai au asigurare???cate sunt radiate in tarile de origine???nu va doresc sa va loveasca vreunul (capsunari,macaronari sau gradinari in figuri) masina ca nu a-ti mai striga despre bunul simt....cati nu plateau amenzile la stat pe motivul ca lasa ca se prescrie uite anul asta incepe sa miste fiscul si daca nu platesti risti sa mergi la facultate obligat fortat...va venii si ziua cand se va aplica si art 31
dany12epz is offline   Reply With Quote
Old 23-05-10, 23:19   #2637
CoCaine
Audi Driver


Stage 5
 
CoCaine's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,291
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
[4Tuning International]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Am fost la Politie sa ma informez ce e cu aceasta lege.

Ea se aplica doar celor care sunt rezidenti in Spania (cum sunt eu,cu domiciliu,acte in regula,asigurare sociala,etc.)
Daca nu esti rezident,ai voie sa circuli cu masina 6 luni fara sa trebuiasca sa o inmatriculezi.

Singura explicatie logica care mi-a venit in cap este ca ei nu au contract cu RO pentru a trimite amenzile (radare,parcari,etc) astfel statul pierde niste bani.De asta te obliga sa faci inmatriculare in Spania,sa nu piarda ei eventualele amenzi pe care le poti lua (si le iei,mai devreme sau mai tarziu)

Asadar,cei care mergeti la munca in Spania cu masina personala din RO,dupa ce va faceti N.I.E. (numar de identitate pentru straini) luati-va numere provizorii de Spania (costa 20E/60 zile din cate am citit pe net).

Datorita lipsei informatiei am gaura de ~500E..
Totusi intrebarea mea ramane valabila:
O masina inmatriculata RO -> inmatriculata U.E. -> reinmatriculata RO trebuie platita afurisita asta de taxa auto?
CoCaine is offline   Reply With Quote
Old 24-05-10, 00:23   #2638
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by CoCaine View Post
O masina inmatriculata RO -> inmatriculata U.E. -> reinmatriculata RO trebuie platita afurisita asta de taxa auto?
NU! dar orice este posibil!

Zic nu, pentru că doar d-aia am aderat la afurisita de U.E.

P.S. Pare logică treaba cu numerele provizorii, dar totuşi, 500 de euro mi se pare o amendă prea mare (probabil şi taxa de depozitare a maşinii).
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 24-05-10, 00:59   #2639
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Chiar nu se plăteşte, nu s-a plătit niciodată dacă maşina nu mai este la prima înmatriculare, ci deja la a doua.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 24-05-10, 01:08   #2640
SB 01 U L I

Stage 4
 
SB 01 U L I's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 208
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

poate posta cineva un calculator de la ministerul de finante pentru taxa auto recent ?(2010) multumesc !!
SB 01 U L I is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -