Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 20-02-09, 17:52   #2011
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

uite si ordinanta, pt cei interesati.. cam asa suna.. cititi art III de 10 ori, si apoi duceti-va si muriti de gat cu aia la trezorerie! io nu mai pot, inebunesc!
Attached Files
File Type: pdf 0103.pdf (924.8 KB, 46 views)
__________________
From WTF to DIY to OMG

Last edited by mistreku; 20-02-09 at 22:21.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 20-02-09, 18:10   #2012
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

mda.. stai incordat.. crezi ca snt multi rau care au adus masina inainte de 15 si nu au inscris-o? nu cred.. plus, s-a rezolvat ceva data trecuta? nu! deci nu mi se pare nici o sparla cu iesitu asta in strada.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 20-02-09, 18:19   #2013
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Nu se rezolva nimic cu iesitul in strada, plus ca multi tare nu o sa se adune.. Oricum ma gandesc ca nu cere peste tot ca sa fie pe briefuri proprietarul, odata ce ai contract de vanzare-cumparare ce conteaza cine a aduso..
Cam 80% din totalitatea celor care au masini pana in 15 sept le au luate din tara de la noi, ori de la samsari ori aduse de altcineva, iar restul de 20% daca si-au adus ei personal masina din alta tara..
Daca e sa fie asa peste tot inseamna ca nu s-a rezolvat nimic nici cu taxa asta..
johhny is offline   Reply With Quote
Old 20-02-09, 18:21   #2014
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Q.E.D.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 20-02-09, 18:28   #2015
Antilles
Opel Driver

Stage 5
 
Antilles's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,450
Member of:
[Opel]
[VW]
[Nissan]
[Honda]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by bogdansv02lah View Post
deci trebuie sa afle mai multa lume , deci cu ajutorul mess-ului sa dam mass la toti din lista fiecaruia sa se bage pe aceasta adresa cei ce sunt impotriva taxei

bravo patratel.....eu unu m-am saturat de mass-uri pe messenger...
Antilles is offline   Reply With Quote
Old 20-02-09, 18:34   #2016
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

O zis pe protv, trebuie sa depui o cerere pe propria raspundere dar care sa fie autentificata de notar, acuma nu prea inteleg, completez cererea apoi te duci cu ea la notar, sau te duci la notar si i-ti face acolo direct cererea... stie cineva ?
johhny is offline   Reply With Quote
Old 20-02-09, 18:36   #2017
GABORW

Stage 5
 
GABORW's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 354
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Eu am citi si am vazut ca trebuie BRIEF si factura...asa am inteles inainte de 15..
GABORW is offline   Reply With Quote
Old 20-02-09, 18:48   #2018
Marson
4Tuning International Member


Stage 5
 
Marson's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 849
Member of:
[Observator 4tuning]
[4Tuning International]
[KATANA TEAM]
[Opel]
[RENAULT]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

CALCULATOR TAXA AUTO PENTRU MASINI ADUSE DUPA 15 DECEMBRIE 2008
...pentru cei cu masini aduse inainte de 15 decembrie 2008 se foloseste calculatorul vechi din iulie 2008... AICI

Servus.
Marson is offline   Reply With Quote
Old 20-02-09, 19:00   #2019
Marson
4Tuning International Member


Stage 5
 
Marson's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 849
Member of:
[Observator 4tuning]
[4Tuning International]
[KATANA TEAM]
[Opel]
[RENAULT]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

CALCULATOR TAXA AUTO PENTRU MASINI ADUSE DUPA 15 DECEMBRIE 2008

...pentru cei cu masini aduse inainte de 15 decembrie 2008 se foloseste calculatorul vechi din iulie 2008... AICI

Servus.
Marson is offline   Reply With Quote
Old 20-02-09, 19:10   #2020
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
mda.. stai incordat.. crezi ca snt multi rau care au adus masina inainte de 15 si nu au inscris-o? nu cred.. plus, s-a rezolvat ceva data trecuta? nu! deci nu mi se pare nici o sparla cu iesitu asta in strada.
Bine ca o sa se rezolve stand in casa si jucandu-ne solitaire.
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 20-02-09, 19:25   #2021
turboctro

Stock
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 6
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Cand oare o sa ajungem si noi fara taxe?!? Niciodata in viata asta
turboctro is offline   Reply With Quote
Old 20-02-09, 22:22   #2022
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by RA_2fast4u View Post
Bine ca o sa se rezolve stand in casa si jucandu-ne solitaire.
la fel de mult ca si cu iesitu in strada! s-a rezolvat ceva vreodata cu iesitu in strada? retoric intreb..
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 20-02-09, 22:34   #2023
VaLeX
KATANA TEAM Member

Stage 5
 
VaLeX's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 8,256
Member of:
[Opel]
[KATANA TEAM]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
Q.E.D.
nu scrie in nici un articol chestia asta , care o sustii tu , + ca esti singurul care a auzit (patit'o) , deci eu nu cred chestia asta pana nu mi se aplica si mie ...poti sa te superi sau nu , mi-e indiferent , insa cu toti cu care am discutat astazi si au fost la fisc sa faca cererea aia , niciunu nu mi-a zis ceea ce sustii tu ...

imi pare rau , dar eu nu cred asta ...
VaLeX is offline   Reply With Quote
Old 20-02-09, 23:15   #2024
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by VaLeX View Post
nu scrie in nici un articol chestia asta , care o sustii tu , + ca esti singurul care a auzit (patit'o) , deci eu nu cred chestia asta pana nu mi se aplica si mie ...poti sa te superi sau nu , mi-e indiferent , insa cu toti cu care am discutat astazi si au fost la fisc sa faca cererea aia , niciunu nu mi-a zis ceea ce sustii tu ...

imi pare rau , dar eu nu cred asta ...
te felicit pt abnegatia de care dai dovada in a-ti pastra atitudinea pozitiva! du-te la financiar si mai vorbim. poate, nu o fi decat in craiova. ) desi nu cred.

ca sa vezi ca nu snt sigur: "..Ai dreptate, acum vin de la terzorerie, si acelasi raspuns SEC lam primit si eu... Daca nu imi convine, am fost sfatuit politicos, sa fac o cerere de ''mana''(ca in Romania) la ''Dnu Director", cu nemultumirea pe care o am. Ideea e urmatoarea , Ordonantza U nu ai puso pe toata in Threadul de aici, e un articol, usor interpretabil, pe care Dna de la ghiseu mi la interpretat in postura Dansei proprii. Citez: Beneficiaza de vechea taxa, numai persoanele, care au cumparat masina din strainatate, cu scopul, de a o inmatricula in RO, nu de a o comercializa(bisnitzari..), practic, .. daca esti al 2lea proprietar(om de buna credintza ca mine, care sia cumparat masina, k so inmatriculeze), nu am nici o sanssa, datorita acestor 2 randuri din aceasta ordonanzat". (citat dintr-un post de pe alt forum)

p.s. alex, think happy thoughts! poate karma pozitiva va rezolva aceasta problema!

Last edited by mistreku; 20-02-09 at 23:17.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 20-02-09, 23:19   #2025
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

alt citat: "MIA aratat subliniat pe neste foi xerox, Oronantza asta de urgentza data JOi, erau 3 randuri subliniate: Citez: MAsinile, intrate in tzara cu scopul de a fi inmatriculate, pana la 15 dec, beneficiaza de vechea taxa, cele care nu au intrat cu scopul de a fi inmatriculate adica spre comercializare.. nu beneficiaza... PS: am citat din memorie.. citatul oficial nu lam gasit pe net, dar femeia asa mia aratatt pe foi...pe care scria mare SUS Ordonanzat de urgentza, OUG... eliberata Joi... Si de aici , imi deducea ea mie , ca fiiin al 2lea prop in tzara, 1 prop cel care mia aduso din Germ, a adusoo ptru comercializare, NU pentru inmtriculare, cum scrie chipurile in lege..." (faceti abstractie de gramatica, omu' era nervos probabil si scria mai repede).
mistreku is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -