Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 05-07-08, 23:20   #46
13tsp

Stage 5
 
13tsp's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 1,496
Default Re: Reduceri suplimentare la taxa de poluare auto

Quote:
Originally Posted by MertzCobra View Post
frate , bmw e30 ... chiar daca e euro 2 , nesimtitii astia o trec la non`euro?? eu sunt sigur cam 70% pentru ca n`am intrebat direct ... a intrebat cineva pe cineva... ssmd

oricum , vorba aia , traim in romania si asta ne ocupa tot timpul
sunt sigur ca ar fi mult mai putine rable in romania daca distinsii domni din guvern ar renunta la mancatoria asta pe fata ....


Late edit : Daca stam in fata monitorului si postam aici pe forum n`o sa rezolvam nimik , haideti in strada ... eu sunt oricand dispus
Cred ca putem schimba ceva daca suntem multi
Exact aceeasi chestia am auzit-o si eu despre E30,cu nesatuii astia nu se poate face nimic,sunt flamanzi de bani,chiar ar trebui iesit pe strazi...
13tsp is offline   Reply With Quote
Old 06-07-08, 22:04   #47
avolocaru

Stage 4
 
avolocaru's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 252
Default Re: Reduceri suplimentare la taxa de poluare auto

Prezent in Vaslui, oricand pe baricade! Adika nemtii dau certificat de E2 la noi is mai tari in ... si nu tine.
avolocaru is offline   Reply With Quote
Old 06-07-08, 23:13   #48
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Reduceri suplimentare la taxa de poluare auto

mah dar voi nici macar nu va documentati inainte....era cineva pe forum care a patit aceasi chestie si s-a dus la p reprezentanta si a cerut o hartie la mana cum ca masina respectiva este euro ns cat apoi cei de la rar nu au mai facut figuri
__________________
https://i9.photobucket.com/albums/a79/wonderwes/vtec_yo.jpg
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 07-07-08, 13:05   #49
Cataaa_

Stage 5
 
Cataaa_'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,772
Member of:
[VW]
[Nissan]
Default Re: Reduceri suplimentare la taxa de poluare auto

lasa frate ca nu e vorba numai de asta , taxa este ilegala si imorala...
de ce sa platesti pentru un lucru de mai multe ori??
Cataaa_ is offline   Reply With Quote
Old 08-07-08, 22:11   #50
avolocaru

Stage 4
 
avolocaru's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 252
Default Re: Reduceri suplimentare la taxa de poluare auto

Quote:
Originally Posted by sKyNeT View Post
mah dar voi nici macar nu va documentati inainte....era cineva pe forum care a patit aceasi chestie si s-a dus la p reprezentanta si a cerut o hartie la mana cum ca masina respectiva este euro ns cat apoi cei de la rar nu au mai facut figuri
Nu cred ca ai dreptate. Acum cativa ani am vrut sa aduc o masina E2 din "afara". M-am dus cu copia CI a masini, in care era trecuta norma de poluare E2, la RAR si mi-au spus foarte clar ca nu se poate inmatricula ca fiind E2 si nici nu pot face nimic in sensul asta. Poate s-au mai schimbat lucrurile dar nu cred.
avolocaru is offline   Reply With Quote
Old 10-07-08, 12:15   #51
cosmin_cosmin_1

Stage 5
 
cosmin_cosmin_1's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 4,001
Default Re: Reduceri suplimentare la taxa de poluare auto

aoleo, nu scapa nimeni ocazia sa vorbeasca in plus despre taxa asta. nu se sesizeaza niciun moderator sa faca curatenie pe-aici?Despre cat de legala/ilegala/nedreapta este taxa, propun sa vorbim in fata blocului. Deocamdata aici subiectul este "REDUCERI SUPLIMENTARE" si in 4 pagini nu s-a scris nimic despre asta. Doar aceleasi discutii, interminabile.

Asadar, cat costa acea evaluare facuta de rar? Cu cat se poate reduce maxim taxa? Cu 5%?Sau n-am citit eu bine?
http://www.mfinante.ro/calculator_ta...OUG50iunCL.pdf
cosmin_cosmin_1 is offline   Reply With Quote
Old 10-07-08, 22:53   #52
avolocaru

Stage 4
 
avolocaru's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 252
Default Re: Reduceri suplimentare la taxa de poluare auto

Quote:
Originally Posted by cosmin_cosmin_1 View Post
aoleo, nu scapa nimeni ocazia sa vorbeasca in plus despre taxa asta. nu se sesizeaza niciun moderator sa faca curatenie pe-aici?Despre cat de legala/ilegala/nedreapta este taxa, propun sa vorbim in fata blocului. Deocamdata aici subiectul este "REDUCERI SUPLIMENTARE" si in 4 pagini nu s-a scris nimic despre asta. Doar aceleasi discutii, interminabile.

Asadar, cat costa acea evaluare facuta de rar? Cu cat se poate reduce maxim taxa? Cu 5%?Sau n-am citit eu bine?
http://www.mfinante.ro/calculator_ta...OUG50iunCL.pdf
Pai da bre e simlu, distrugeti interiorul=> scade taxa, scoate ABS-ul =>scade taxa, scoate airbagul=> scade taxa, scoate clima=>scade taxa etc, per total=> un jeg de masina mai are importanta daca taxa scade la 0. Eu zic sa punem ABS-ul, clima si toate celelalte la loc si sa scoatem noi taxa.

Last edited by avolocaru; 10-07-08 at 22:55.
avolocaru is offline   Reply With Quote
Old 11-07-08, 12:05   #53
cosmin_cosmin_1

Stage 5
 
cosmin_cosmin_1's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 4,001
Default Re: Reduceri suplimentare la taxa de poluare auto

dar cu cat poate sa scada maxim?eu asta n-am inteles din documentul ala. ca se da o formula
cosmin_cosmin_1 is offline   Reply With Quote
Old 13-07-08, 23:54   #54
avolocaru

Stage 4
 
avolocaru's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 252
Default Re: Reduceri suplimentare la taxa de poluare auto

Prietene! eu am aruncat o privire scurta peste formula si nu am inteles nimic, nu-s mare geniu dar zic io ca nici retardat. Nici eu nu am inteles nimic. Faza e ca poti obtine o reducere de cateva procente pt anumite elemente deteriorate ale masinii. este evident ca este preaf in ochii fraierilor, pentru ca o reducere consistenta inseamna deteriorari consistente ceea ceea ce este greu de imaginat. In primul rand anumite dotari, de care TARANII au auzit doar de la LIGHEAN incoa', in afara sunt dotari standard de acum 10-15 ani. Adica este de neconceput sa-ti aduci o masina starina de 12-13 ani fara macar sa aibe un airbag, sau servodirectie.
avolocaru is offline   Reply With Quote
Old 14-07-08, 10:35   #55
Dracushor

Stage 5
 
Dracushor's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 410
Member of:
[Opel]
Default Re: Reduceri suplimentare la taxa de poluare auto

Eu cred ca ei ne iau taxa asta pentru a restitui banii "ilegal" celor care au platit inainte de 1iulie. In germania si italia masina mea a fost socotit euro3 iar aici la noi e euro2 parca romania ar fi mai presus de ei (poate doar isi imagineaza parlamentarii) dar nu is fiindca platim 100 de taxe si drumurile is kakao iar restu tarilor in UE platesc 10 taxe dar au drumuri mult mai bune ca ale noastre...
__________________
Dracushor is offline   Reply With Quote
Old 14-07-08, 23:56   #56
avolocaru

Stage 4
 
avolocaru's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 252
Default Re: Reduceri suplimentare la taxa de poluare auto

Eu zic sa iesim in strada!!!
avolocaru is offline   Reply With Quote
Old 14-07-08, 23:58   #57
13tsp

Stage 5
 
13tsp's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 1,496
Default Re: Reduceri suplimentare la taxa de poluare auto

Quote:
Originally Posted by avolocaru View Post
Eu zic sa iesim in strada!!!
Pai si ce facem?
Iesim in strada 2 in Satu Mare,2 in Vaslui si 4 in Bucuresti...
Sa fim seriosi,nu este punctul nostru forte...Sa ne impunem ca natie...
Oricum daca se anunta ceva,eu ies in strada,si daca sunt singurul din Satu Mare...
__________________
"Understeer" is when you hit the fence with the front of the car.
"Oversteer" is when you hit the fence with the rear of the car.
"Horsepower" is how fast you hit the fence.
"Torque" is how far you take the fence with you.
13tsp is offline   Reply With Quote
Old 15-07-08, 18:53   #58
avolocaru

Stage 4
 
avolocaru's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 252
Default Re: Reduceri suplimentare la taxa de poluare auto

Domnilor, ne-am invatat sa plecam capul, eu zic ca trebuie sa "reinviem" vremurile lui Stefan cel Mare si sa nu ne clintim in fata adversarului nesimtit si corupt. Incepem asa cu cate unul pe ici pe colo. Pana la urma ne adunam. Eu sunt dispus sa merg pt asa ceva la Iasi sau la Bacau daca se se mai araata doritori.
avolocaru is offline   Reply With Quote
Old 15-07-08, 19:37   #59
Dracushor

Stage 5
 
Dracushor's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 410
Member of:
[Opel]
Default Re: Reduceri suplimentare la taxa de poluare auto

Ziceti O DATA ECXACTA SI O ORA ca sa iesim toti pe strada ca daca tot vb nu se va intampla nimik... faceti reclama si va afla multa lume si vom vedea ce va iesi
Dracushor is offline   Reply With Quote
Old 19-07-08, 10:15   #60
Xel'Naga

Presedinte STREET ZONE

Stage 5
 
Xel'Naga's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 3,650
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SEAT]
[Street Zone]
[Toyota]
[4Rally]
Arrow Re: Reduceri suplimentare la taxa de poluare auto

Taxa asta nu avantajeaza decat masinile vechi , la cele noi este la fel daca nu chiar mai mult
Cum sa scazi POLUAREA ( taxa de poluare ) daca nu sunt avantajate masinile noi cu emisii mici de CO si se incurajeaza aducerea de masini vechi in tara ( alti le arunca si noi le luam ) .
__________________

VW BORA NUVOLARI by Xel'Naga
SEAT LEON CUPRA by Xel'Naga

contact: 0722 805 963 or 0752 805 963
contact mail: cosmingabrielphotography@yahoo.ro
contact web: www.facebook.com/CosminGabrielPhotography
Xel'Naga is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -