Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 25-06-08, 15:09   #16
fulgerash

Stage 3
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 82
Default Re: Reduceri suplimentare la taxa de poluare auto

sal.Ce sa reduca astia taxa ca ramin fara bani saraci bulangii din guvern.
fulgerash is offline   Reply With Quote
Old 25-06-08, 15:59   #17
Profy

Stage 2
 
Profy's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 36
Default Re: Reduceri suplimentare la taxa de poluare auto

Salutare !
Hai ca m-am enervat shi eu.
Sunt mai multe aspecte care divulga ca toata "afacerea " cu taxa asta e pt. cei cu interese... ca Tariceanu' care se ocupa cu mashinile lui si care astfel vrea sa se asigure ca-si va continua mafiotenia shi dupa ce zboara din parlament... Deoarece e absolut aberant sa zici ca mashina aia polueaza mai mult ca cealalta chiar daca e cu 45 de ani mai batrana, pt. ca exista niste norme de poluare care sunt strict controlate la ITP, shi se numeshte testul noxelor emise... Deci daca am o dacia 1300 de40 de ani shi ma incadrez in testele RAR-ului tot asha ca shi cu un BMW X5 nu inteleg diferenta ... Sau daca cu dacia ma incadrez sub limita permisa shi are 40 de ani nu trec testul la ITP, si cu BMW-ul ca are doar 1 an trec , sau nu mai intzeleg... SUNT NISHTE MAFIOTI SPECULANTI SHI GUNOAIE CARE NE TRAG TEAPA... Parerea mea...
Profy is offline   Reply With Quote
Old 25-06-08, 16:29   #18
frectzie

Stage 2
 
frectzie's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 43
Default Re: Reduceri suplimentare la taxa de poluare auto

gigea poc !!!!!!!!! imi iau masina
frectzie is offline   Reply With Quote
Old 25-06-08, 16:46   #19
13tsp

Stage 5
 
13tsp's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 1,496
Default Re: Reduceri suplimentare la taxa de poluare auto

Adevarul e ca oricum ar invarti astia taxa asta imputita,tot ilegala ramane,UE spune clar libera circulatie a marfurilor.Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul
13tsp is offline   Reply With Quote
Old 25-06-08, 17:23   #20
bufucaca

Stage 1
 
Join Date: May 2008
Posts: 22
Default Re: Reduceri suplimentare la taxa de poluare auto

ce sa zic aceias marie dar cu alta palarie , tot o taxa aberanta ramane , nu inteleg daca ii taxa de mediu dc nu o face in asa fel sa o platesti in fiecare an asa o suma modica in gen RCA daca tot le pasa de mediu ,cum e in gemania , austria si restu tarilor civilizitate in care taxa de poluare ii cuprinsa in asigurare si sa plateasca TOATE masinile inmatriculate in RO nu doar cele pt prima data , ca toate polueaza nu doar cele care se inmatriculeaza pt prima data
bufucaca is offline   Reply With Quote
Old 25-06-08, 18:01   #21
Flo Cata

Stage 3
 
Flo Cata's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 115
Member of:
[SEAT]
Default Re: Reduceri suplimentare la taxa de poluare auto

Quote:
Originally Posted by alexcump View Post
Sustin treaba cu revolutia... Ar trebui ca sa ne organizam si fiecare oras in parte sa declanseze in acelasi timp. Poate facem ceva.

si eu ... sunt atatea taxte platim atatea impozite .... se oprec atatia banii din salarii ... ptr ce ? eu tot nu vad nimic bun in tara asta .... singurul avantaj este ca bogati traiesc din ce in ce mai bine si saraci din ce in ce mai rau/prost..... deci poate nu apuc sa mor pana se va intampla asta ... Numai bine!
__________________
Seat Leon, 1M, 92kw, 1.8
Flo Cata is offline   Reply With Quote
Old 25-06-08, 18:41   #22
sir_sanjei

Stage 5
 
sir_sanjei's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 718
Member of:
[DACIA]
Default Re: Reduceri suplimentare la taxa de poluare auto

tre sa ma abtin sa nu injur.
este aberanta orice taxa introdusa, plm uneori imi pare rau ca mam nascut roman, platim o gramada de taxe si bunici nostri traiesc dintr-o pensie mizera.
si chestiile astea cu "reducerea" nu prea le vad in roz.
astia in loc sa ne scape de coruptie o infloresc si mai tare.
niste GUNOAIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!
__________________
Sir Sanjei
sir_sanjei is offline   Reply With Quote
Old 25-06-08, 20:26   #23
83 kys

Stage 5
 
Join Date: May 2008
Posts: 332
Default Re: Reduceri suplimentare la taxa de poluare auto

intr-un cuvant tot o sa ne jupoaie
83 kys is offline   Reply With Quote
Old 25-06-08, 22:48   #24
ArG3nT0

Stage 5
 
ArG3nT0's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 385
Member of:
[DAEWOO]
Talking Re: Reduceri suplimentare la taxa de poluare auto

doar nu vretzi sa traim mai bine...castiga si ei un ban cinstit )...
ArG3nT0 is offline   Reply With Quote
Old 25-06-08, 22:56   #25
fulgerash

Stage 3
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 82
Default Re: Reduceri suplimentare la taxa de poluare auto

Platim taxa la o masina la care sa mai platit taxa in comunitate . Asta inseamna ca nu suntem in comunitate . Parerea mea suntem o piata de desfacere .
fulgerash is offline   Reply With Quote
Old 26-06-08, 12:48   #26
Luchiano

Stage 2
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 34
Default Re: Reduceri suplimentare la taxa de poluare auto

Quote:
Originally Posted by alex_maniacu_91 View Post
un calculator pentru noua metoda de calcul stie cineva?
Poate voi primi avertisment sau chiar ban pentru linkul ce-l voi atasa dar risc fiindca vad ca sunt mai multi care nu stiu un calculator al acestei taxe. Uite aici un link :

http://www.automobiletv.ro/specialTaxes.php

Rog moderatorii sa nu-l cenzureze/stearga deoarece sunt de parere ca e o informatie utila.
P.S. sa nu va speriati de valorile taxei la masini non-euro/euro1/euro2 ...si eu am fost dezamagit.
In alta ordine de idei nu am inteles o chestie : Daca eu vin cu un golf3 care are airbag si aer conditionat , mi se miceste taxa pentru dotari ? Adica , cu cat are mai multe dotari am dreptul sa cer o reducere sau am dreptul la reducerea aia doar daca masina e "cheala" ?

Last edited by Luchiano; 26-06-08 at 12:51.
Luchiano is offline   Reply With Quote
Old 26-06-08, 20:00   #27
vizu

Stage 4
 
vizu's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 222
Default Re: Reduceri suplimentare la taxa de poluare auto

nu mai inteleg nimic...am calculat taxa la o masina euro 2 cu motor 3500 benzina veche de 23 de ani si mi-a iesit taxa de inmatriculare 525 de euro...mai ieftin cu 4000 euro k vechea taxa....dupa am calculat la o masina euro 3 cu motor 2000 benzina veche de 13 ani cu consumul mediu de 10% si a iesit 734 euro..nu stiu ce sa mai zic...
__________________
you're life's on the line.....so you better reach the finish...
vizu is offline   Reply With Quote
Old 26-06-08, 20:07   #28
vizu

Stage 4
 
vizu's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 222
Default Re: Reduceri suplimentare la taxa de poluare auto

pana la urma nu cred calculatorul acela fiindca...am bagat aceleasi date la motorul de 3500 la euro 3 si euro 2....prima oara la euro 3..dupa am schimbat la euro 2...taxa mi-a aparut la euro 2 ..734 euro....dupa care cand am bagat din prrima euro 2 si dupa euro 3(shimband doar normele de poluare fara toti parametrii) mi-a aparul la euro 2 1400 euro... e un mister la fel ca minciunile care ni le baga astia pe gat
vizu is offline   Reply With Quote
Old 26-06-08, 20:26   #29
Cataaa_

Stage 5
 
Cataaa_'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,772
Member of:
[VW]
[Nissan]
Default Re: Reduceri suplimentare la taxa de poluare auto

creca ne baga din top ) dau astia taxa la rand , daca tie iti cade mare norocul tau


imi mai venii inima la loc , calculasem eu gresit , pt 1.8is e de 297e
__________________
The best part of falling still is getting back up again - by David Belle
Cataaa_ is offline   Reply With Quote
Old 27-06-08, 11:43   #30
Dracushor

Stage 5
 
Dracushor's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 410
Member of:
[Opel]
Default Re: Reduceri suplimentare la taxa de poluare auto

Eu nu mai inteleg tara asta ce vrea sa faca cu el politicienii astia??
Salariile is ca ****, platim 100 de taxe si acuma o sa mai avem probleme si cu taxele astea si mai ales ca e o taxa de prima inmatriculare, este o ocazie ca sa ai o masina cat de cat buna odata in viata si ei mar cer taxe.
As intelege daca fiecare om ar aduce in tara zeci de masini, dar in cazul nostru, a romanilor, se aduce doar o masina, dupa parerea mea taxa ar fi trebuit sa se anuleze complet si sa platesti taxa doar daca mai vrei sa iti aduci o alta masina.
Deci coruptia e mare, salariile mici, taxele mari!
__________________

Last edited by boy_wonder; 27-06-08 at 15:15.
Dracushor is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -