Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 24-06-08, 22:30   #1
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Reduceri suplimentare la taxa de poluare auto

Persoanele care vor cumpara un autovehicul incepand cu 1 iulie, data de la care va fi perceputa taxa de poluare auto, vor beneficia de reduceri suplimentare celor decise deja prin ordonanta de introducere a acestei taxe, calculate in functie de starea tehnica generală a masinii, dotare si vechime.

Elementele de depreciere in functie de care este calculata taxa de poluare auto vor fi evaluate contra cost de catre Registrul Auto Roman, iar cumparatorii nemultumiti de valoarea taxei de poluare vor avea posibilitatea sa conteste suma, apeland la un expert autorizat din cadrul Corpului Expertilor Tehnici.

"Pot fi acordate, prin norme, reduceri suplimentare fata de grila din anexa patru de la ordonanta (care stabileste grila privind cotele de reducere a taxei in functie de vechimea autovehiculului - n.r.) in functie de numarul de kilometri parcursi, daca este o alta vechime decat cea înscrisa in documente si contribuabilul demonstreaza acest lucru, daca aspectul interior/exterior este mai prost fata de nivelul standard - asta inseamna revopsiri, zgarieturi -, si in functie de gradul de dotare cu aer conditionat si air bag", a spus Mihai Hura, director in Ministerul Economiei si Finantelor.

El a apreciat ca aceste prevederi corespund solicitarilor primite din partea Comisiei Europene, conform carora taxa auto trebuie sa scada in functie de valoarea de piata a masinii.

Diferenta dintre taxa auto platita si taxa de poluare auto va fi restituita proprietarilor de autovehicule în maximum 45 de zile de la solicitare, pe baza unei documentatii, incluzand copia sau originalul chitantei, ordinului de plata sau extrasului de cont care atesta plata taxei, copia cartii de identitate si certificatul de inmatriculare al masinii in original, conform normelor metodologice privind aplicarea OU 50/2008 privind instituirea taxei de poluare pentru autovehicule.

"Am încercat pe cat posibil sa nu purtam oamenii pe drumuri ca sa-si recupereze acesti bani si avem posibilitatea sa fie virati fie într-un cont indicat de catre contribuabil, fie direct la trezoreria statului din zona unde are domiciliul. Documentantia nu este stufoasa si omul poate sa intre in posesia sumei in 45 de zile de la depunerea documentatiei complete", a afirmat Hura.

Conform normelor metodologice aprobate de Guvern, atunci cand un autovehicul pentru care s-a platit taxa in Romania este scos ulterior din parcul auto national, valoarea reziduala a taxei este restituita la cererea contribuabililor.

Scoaterea din parcul national reprezinta exportul autovehiculelor in afara teritoriului comunitar, transferul si inmatricularea pe teritoriul altui stat membru, precum si distrugerea accidentala si predarea acestora in vederea dezmembrarii. Valoarea reziduala a taxei reprezinta taxa care ar fi platita pentru respectivul autovehicul daca acesta ar fi înmatriculat la momentul scoaterii din parcul auto national.

Intrebat ce se intampla daca proprietarul si-a vandut intre timp masina, directorul din Ministerul Finantelor a aratat ca, in acest caz, persoana in cauza "si-a recuperat practic, prin pretul de vanzare, si contravaloarea sau bucata de taxa care ramane pana la exploatarea autoturismului respectiv".

"Deci nu poate sa faca dovada cel care a cumparat-o, sa mearga sa ceara de la Fisc (diferenta dintre taxa auto si taxa de poluare auto - n.r.). Poate sa solicite cel care a facut inmatricularea", a adaugat Hura. Executivul a decis, in luna aprilie, introducerea taxei de poluare auto, calculata in functie de datele tehnice ale fiecarei masini in parte, pe baza emisiilor de dioxid de carbon si de noxe, aceasta urmand sa înlocuiasca, la 1 iulie 2008, taxa de prima inmatriculare aflata in vigoare.

Dupa noua grila, taxa creste pentru masinile noi vandute in Romania, in timp ce valorile scad la jumatate pentru autovehiculele Euro 1 si Euro 2 cu motoare de pana in 2.000 de centimentri cubi, taxa ramanand totusi mai mare pentru automobilele vechi de import.

Sursa: Mediafax
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	teava-esapament.jpg
Views:	701
Size:	108.1 KB
ID:	574128  
__________________
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 24-06-08, 23:21   #2
Cataaa_

Stage 5
 
Cataaa_'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,772
Member of:
[VW]
[Nissan]
Default Re: Reduceri suplimentare la taxa de poluare auto

frate deci pentru un urs din 90 1.8is cam cat o sa fie ..?
aproximativ..?
Cataaa_ is offline   Reply With Quote
Old 24-06-08, 23:36   #3
ESPinoza

Stage 5
 
ESPinoza's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 3,232
Member of:
[Moderators]
[Crazy Drivers]
Default Re: Reduceri suplimentare la taxa de poluare auto

atata o mai invart si o sucesc nu stiu cum sa faca sa fie legala.
chiar mi se face greata de acuma. suntem o tara cu aproximativ 100 de taxe. insa din punct de vedere economic si de infrastructura traim ca in evu mediu. unde naiba intra totzi banii astia?
__________________
00 Alfa Romeo 166 (Sold)
03 Renault Laguna (For sale)
04 Mercedes CLK (Sold)
07 Yamaha Gryzzli 700
09 BMW X6
10 Mercedes E coupe
ESPinoza is offline   Reply With Quote
Old 24-06-08, 23:36   #4
sorin7907

Stage 3
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 141
Default Re: Reduceri suplimentare la taxa de poluare auto

sint niste nenorociti care acum cauta nod in papura sa nu de-a banii inapoi la lume!!!!!! eu am adus masina anul trecut ,am inscris-o,dupa care am vandu-to! normal ca nu mai am si talonul in original!! acum inseamna ca nu pot sa imi iau banii inapoi dupa legea lor!!!!!!!! poate se va putea face ceva in privinta asta.....daca nu.....cum am zis mai sus: NISTE NENOROCITI!!!!!!!!!
sorin7907 is offline   Reply With Quote
Old 24-06-08, 23:55   #5
66NFS

Stage 5
 
66NFS's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,977
Default Re: Reduceri suplimentare la taxa de poluare auto

'' ce bine-mi pare ca eu nu platesc taxa de poluare si prima inmatriculare''
66NFS is offline   Reply With Quote
Old 25-06-08, 00:04   #6
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Reduceri suplimentare la taxa de poluare auto

va dati seama ce spaga se va da pt reducerea taxei?! doar k sa faci ITP trebuie sa le dai ceva, dar asa k cika ai "reducere" crezi k iti acorda cineva dovada asta moca?! deci eu cred k tot acolo ajungi, adik spaga data face exact cat ai reducere...
steffan is offline   Reply With Quote
Old 25-06-08, 00:21   #7
Styg

Stage 2
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 29
Default Re: Reduceri suplimentare la taxa de poluare auto

au scos o taxa au bagat alta ) era prea frumos cred ca era mai bine cu taxa de prima inmatriculare cine stie cat naiba e asta...
Styg is offline   Reply With Quote
Old 25-06-08, 00:30   #8
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Reduceri suplimentare la taxa de poluare auto

au scos astia pe mfinainte calculatorul cu taxa ? e cam dubioasa si noua taxa, creca ca tot pe bulgaria ramanem
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 25-06-08, 09:57   #9
alexcump

Stage 5
 
alexcump's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 605
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Reduceri suplimentare la taxa de poluare auto

Quote:
Originally Posted by ESPinoza View Post
atata o mai invart si o sucesc nu stiu cum sa faca sa fie legala.
chiar mi se face greata de acuma. suntem o tara cu aproximativ 100 de taxe. insa din punct de vedere economic si de infrastructura traim ca in evu mediu. unde naiba intra totzi banii astia?
Toti bani astia se duc in niste buzunare de pantaloni armani care se urca in masini de lux ce consuma si ii doare undeva. Voi nu vedeti ca au cheluit banii pentru ei si cand nu mai au bani. Mai pune-m o taxa ca nu mai avem bani sa mergem in tenerife. Nise jigodii. Si cu taxa asta, imi vine sa vomit, astia nu stiu cum sa ne i-a banii din buzunare........eu raman la moto-ul meu....


''Salarii ca-n romania, preturi ca-n europa''
__________________


Te rog voteaza-ma aici in concursul Opel Adam.
Multumesc
E-mail: cumpanici.alexandru@yahoo.ro
alexcump is offline   Reply With Quote
Old 25-06-08, 10:28   #10
stecherro

Stage 4
 
stecherro's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 252
Default Re: Reduceri suplimentare la taxa de poluare auto

taxa de prima inmatriculare cosmetizata..tot una e..in opinia mea tre facuta o revolutie ceva...nu se mai poate.. nu poti inmatricula o calibra in mintile ei ..da de aia sunt pline drumurile de mizerii de trabanturi dacii wartburguri si asa mai departe...alea nu polueaza??????????ce euro sunt alea??trebuie dat in judecat statu roman..sa vedeti ce case si masini isi trag angajatii r.a.r. nu k nu ar avea..presimteam k atitudinea asta o vor avea fata de contribuabili..toti din conducere sunt in opinia mea niste mizerii!
__________________
.....vectra cu care ti-a zis ma-ta sa NU te pui....
stecherro is offline   Reply With Quote
Old 25-06-08, 10:48   #11
marcelcrisan

Stage 5
 
marcelcrisan's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 301
Member of:
[Fiat]
Default Re: Reduceri suplimentare la taxa de poluare auto

asta e daca dai spaga si acum poti face o masina care ii euro 3 sa fie euro 4...deci si dupa 1iulie tot vei da ca sa ai parte de reducere(la noi totul se poate cu spaga doctori,masini,aprobari etc.)
morala:traim aici unde ne place adica in romania
__________________
fiat for life
marcelcrisan is offline   Reply With Quote
Old 25-06-08, 10:51   #12
Dracushor

Stage 5
 
Dracushor's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 410
Member of:
[Opel]
Default Re: Reduceri suplimentare la taxa de poluare auto

Da, ma asteptam la asa ceva din partea lor ca doar traim in romania...
Parlamentarii au zis ca baga o taxa ca nu vrea ca romania sa ajunga groapa de gunoi a europei.
In prima concluzie am tras ca daca ei ar face ceva in privinta asta, adika sa nu mai bage atatea taxe si sa mareasca salariile si sa scada preturile atunci fiecare om de rand siar permite sa ieie ceva nou doar ca la noi nu e asa ei dau salarii mici si preturi mari atunci un om de rand de unde sa isi cumpere o masina noua??
Politicienii isi niste escroci, de aia nu imi place politica si nici nu mi-a placut... Poate cand intra in politica ca sa ajute tara si pe urma se schimba ca doar a simtit gustul banilor!
__________________
Dracushor is offline   Reply With Quote
Old 25-06-08, 11:34   #13
alexcump

Stage 5
 
alexcump's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 605
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Reduceri suplimentare la taxa de poluare auto

Sustin treaba cu revolutia... Ar trebui ca sa ne organizam si fiecare oras in parte sa declanseze in acelasi timp. Poate facem ceva.
alexcump is offline   Reply With Quote
Old 25-06-08, 11:37   #14
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: Reduceri suplimentare la taxa de poluare auto

Deci prin aceasta reducere ei dovedesc cat de incostienti si incompententi sunt si cat aceasta taxa de prima inmatriculare s-a transformat intr-una de poluare. Pai reducerea in functie de dotari IMPLICA taxa de prima inmatriculare pentru ca nu vad cum scad emisiile masinii daca nu ai airbag de ex. BA MAI MULT, o sa scada nivelul de siguranta in trafic! In fine.. ROMANIA ESTE STAT DEMOCRATIV SI TAXA ESTE DE POLUARE..
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 25-06-08, 12:03   #15
alex_maniacu_91

Stage 5
 
alex_maniacu_91's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,467
Member of:
[BMW]
Default Re: Reduceri suplimentare la taxa de poluare auto

un calculator pentru noua metoda de calcul stie cineva?
alex_maniacu_91 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -