Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 27-06-08, 13:16   #31
doggz
Honda Driver

Stage 5
 
doggz's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 396
Member of:
[Honda]
[4 Speed Squad]
Default Re: Reduceri suplimentare la taxa de poluare auto

Frate, eu la o Honda euro 2, cu motor de 1.6, de la 3000 E, acum platesc 207 E, deci cred ca sunt sigurul care ma bucur...
oricum deja, parerea mea, ca nu mai au limite baietii, ne cred prosti chiar asa ?, se fura pe fata, si toata lumea o stie...trebuie sa facem ceva, nu se mai poate...pana cand ?
O sa vina o zii...
__________________
Honda Type-R FN2, 2.0 DOHC VTEC
EX. Honda Civic Crx Del Sol, 1.6 VTEC Esi, Milano Red
EX. Honda Civic Hatchback 1.5 Lsi, Milano Red
doggz is offline   Reply With Quote
Old 27-06-08, 16:09   #32
zapp_ecko

Stage 3
 
zapp_ecko's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 125
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Opel]
Angry Re: Reduceri suplimentare la taxa de poluare auto

AM tot citit posturile voastre, ne plangem, injuram pe forum ne dam cu parerea cat de jegosi sunt cei care ne iau banii dar nu ia nimeni nici o initiativa. eu mi-am adus o masina veche de 10 ani e vorba de un opel vectra editie limitata cu motor de 2500 masina cu 4 airbaguri piele si climatronic, componente care nici loganul si nici sandel nu vor spera nici peste 10 ani de zile.
E chiar atat de greu sa ne organizam suntem atatia pasionati ne place doar sa vedem cauciucuri rupte cutare il bate pe cutare sa ne holbam la masinile baietilor de bani gata si noi plecam acasa cu tramvaiu sau cu masina personala dupa ce am pus 10 lei banzina ca sa pot sa ajung acasa. Asa cum la show-urile de tuning ne putem strange cu miile sa adimiram pe altii asa putem sa ne strangem cu miile sa ne admire si pe noi autoritatile. Cum ar fi sa blochezi piata victoriei vineri dupamasa? MI-e mila de mila noastra! Daca taximetristii isi pot spune parerea iesind in strada noi stam si plangem pe net. Sa ne fie rusine fiindca nu ne afirmam problemele.
zapp_ecko is offline   Reply With Quote
Old 27-06-08, 17:21   #33
doggz
Honda Driver

Stage 5
 
doggz's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 396
Member of:
[Honda]
[4 Speed Squad]
Default Re: Reduceri suplimentare la taxa de poluare auto

subscriu la ce-a zis zapp_ecko, ne trebuie un sindicat, trebuie sa fim uniti, ia ganditi-va ce s-ar intampla daca s-ar unii toate cluburile numai pentru o zi...???
doggz is offline   Reply With Quote
Old 29-06-08, 23:47   #34
avolocaru

Stage 4
 
avolocaru's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 252
Default

Bajeti!!! daca iesiti in strada impotriva taxei auto/poluare, vin si io, de la Vaslui cu un harb de papuc de 6 ani, care este rusinea tarii, la 110 mii km sa curga tablele de pe el. Trebuie sa luptam impotriva taxei din 3 motive 1 - este discriminatorie, o masina romaneasca de 10 ani vechime este incomparabil inferioara d.p.d.v. al poluarii, dotarilor si sigurantei in trafic decat majoritatea masinilor staraine; 2 - este imensa, taxa nu este corelata cu valoarea de piata a masinii, salariul minim pe economie si nici macar cat negrul sub unghie cu grija statului fata de starea mediului sau a drumurilor; 3 - nu este europeana, adica daca tot suntem in UE atunci sa simtim si noi ceva, nu ar trebui sa avem o piata comuna? Daca este cineva pe forum din Vaslui sau Iasi si care doreste sa se impotirvesca acestei taxe, poate gasim o formula sa ne intalnim.

Inca ceva, PROMIT ca in semn de protest, sa-mi platesc toate taxele numai cu bani marunti. Am de platit aprotimativ 1400 RON pt doua volgi, si inca 9oo pt un Patrol neinmatriculat care asteapta inmatricularea in curte.

Last edited by boy_wonder; 30-06-08 at 11:37.
avolocaru is offline   Reply With Quote
Old 30-06-08, 21:15   #35
Cataaa_

Stage 5
 
Cataaa_'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,772
Member of:
[VW]
[Nissan]
Default Re: Reduceri suplimentare la taxa de poluare auto

daca o sa se stranga un sindicat promit ca trag cobra cu ursu neinmatriculat si sunt prezent.....
Cataaa_ is offline   Reply With Quote
Old 01-07-08, 16:43   #36
avolocaru

Stage 4
 
avolocaru's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 252
Default Re: Reduceri suplimentare la taxa de poluare auto

Prezent in Vaslui!!! cine vrea sa se ridice impotriva taxei???
avolocaru is offline   Reply With Quote
Old 01-07-08, 16:56   #37
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Reduceri suplimentare la taxa de poluare auto

eu nu ma ridic pt ca imi convine noua taxa la ce vreau sa imi aduc
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 01-07-08, 23:34   #38
avolocaru

Stage 4
 
avolocaru's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 252
Default Re: Reduceri suplimentare la taxa de poluare auto

Stii ce? tie iti convine, si mie imi convine! pe masina am dat 7000 se pare ca pana la urma ar trebui sa platesc aprox 4000 de eur. deci cu tot cu transport suma totala pe care ar trebui sa o cheltuiesc ar fi de mai putin de 12000 de eur. pret care dupa cat m-am interesat eu este sub nivelul pietei din Romania. DAR problema este de principiu, taxa este exagerata si raportata la salariul minim pe economie este enorma. Alt aspect pe care il treci cu vederea este acela ca acesti bani se duc... cine stie unde!!! platim taxe si impozite la masini dar drumurile lasa ffff mult de dorit (ai iesit macar pana in Ungaria pe autostrada? ne chinuim de atata vreme sa facem cativa chilometri de autostrada, rusine...), nu se face nimic impotriva celor care ne taie ilegal padurile (si vorbim de poluare), pretul benzinei este fff ridicat in contextul in care Romania detine rezerve de petrol. Eu zic sa ne mai gandim, putem face ceva, trebuie doar sa vrem.
avolocaru is offline   Reply With Quote
Old 02-07-08, 11:50   #39
Cataaa_

Stage 5
 
Cataaa_'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,772
Member of:
[VW]
[Nissan]
Default Re: Reduceri suplimentare la taxa de poluare auto

frate , si mie imi convine noua taxa , dar presimt ca n`o sa intre in vigoare ...
chestia e ca sunt multe rable in romania , iar daca n`ar exista taxa asta aiurea s`ar mai innoi parcul auto ....
si in plus , una e sa iei o masina noua din romania ... cu piese slabe , ca pentru orient .. si alta e sa iei o masina care a fost facuta sa circule in germania ...
__________________
The best part of falling still is getting back up again - by David Belle
Cataaa_ is offline   Reply With Quote
Old 02-07-08, 11:56   #40
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Reduceri suplimentare la taxa de poluare auto

Voi v-ati calculat acum cand a aparut noul calculator de pe mfinante.ro pentru taxa de la 1 iulie ? +deja a intrat in vigoare
Da am fost pe autostrada la unguri dar am fost si pe la periferia Budapesta si acolo erau drumuri cu gropi, acum nu zic ca nu se vede diferenta dintre drumuri.
Benzina e aprox la fel la noi ca pret cu ungaria, austria, germania, toate sunt peste 1 euro si asta nu tine numai de salariul minim pe economie. Banii se vor duce cum se duc pe toate taxele din tara asta.
__________________
https://i9.photobucket.com/albums/a79/wonderwes/vtec_yo.jpg
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 02-07-08, 22:51   #41
avolocaru

Stage 4
 
avolocaru's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 252
Default Re: Reduceri suplimentare la taxa de poluare auto

1 NU SUNT IMPOTRIVA UNEI TAXE DE POLUARE! personal consider ca pentru masina mea o taxa de poluare de 1500 de eur este suficienta. 2 daca este taxa de poluare, atunci sa plateasca toti poluatorii, nu e normal sa platesc numai eu care imi aduc o masina din alta tara, si asta nu pt ca vreau "sa moara si capra vecinului" dar pentru ca o lege trebuie sa fie pt toata lumea. 3 nu spun ca drumurile altora sunt perfecte, dar la ei se vede si se simte ca se face ceva. Si inca ceva, eu platesc aprox 15 mil impozit la stat pentru 2 masini Volga M21, una doresc sa o restaurez si cu cealalta sa fac un tuning. Aceste masini nu stau pe teren public, nu au asigurare si nu sunt inscrise in circulatie. Platesc aceaste taxe... pentru ce? ce se face cu acesti bani? cum ajuta statul acest sport, caruia noi ii spunem tuning? Ai vazut cum se calculeaza taxa de posesie auto? stii ce inseamna o masina de lux d.p.d.v. al statului Roman? Eu zic sa ne unim, sa vedem cat este normal sa platim, sa mai adaugam inca 10 % si aceea sa fie taxa.

FOARTE IMPORTANT Asa cum RAR-ul iti pune bete in roate pt tot felul de modificari de doi lei, pentru abtibildurile de pe masina etc etc, tot in acest fel RAR-ul poate refuza eliberarea CI a unui autovehicul daca acesta nu se ridica la un anumit nivel de conservare si functionare. Iti poti aduce din alta tara o masina de 10-15 ani intr-o stare fff buna si care este net superioara masinilor autohtone produse pana la Logan. Nu toti ne permitem o masina noua. Dar toti avem dreptul sa ne putem cumpara o masina buna fara sa ne inglodam in rate pana peste cap.

Last edited by avolocaru; 02-07-08 at 23:03.
avolocaru is offline   Reply With Quote
Old 03-07-08, 13:51   #42
avolocaru

Stage 4
 
avolocaru's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 252
Default Re: Reduceri suplimentare la taxa de poluare auto

Pentru cei care nu sunt convinsi ca taxa e ilegala: http://www.gardianul.ro/2008/07/02/e...o-s116549.html

http://www.gorjeanul.ro/civica/acr-a...poluare-7.html

Last edited by avolocaru; 03-07-08 at 15:59.
avolocaru is offline   Reply With Quote
Old 03-07-08, 20:22   #43
Cataaa_

Stage 5
 
Cataaa_'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,772
Member of:
[VW]
[Nissan]
Default Re: Reduceri suplimentare la taxa de poluare auto

taxa de poluare platim in carburant ... am dreptate??
Cataaa_ is offline   Reply With Quote
Old 03-07-08, 21:44   #44
avolocaru

Stage 4
 
avolocaru's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 252
Default Re: Reduceri suplimentare la taxa de poluare auto

Din cate stiu da, in combustibil mai platim si rovigneta care o platim si la posta. La noi exista multe taxe dublate, de ex taxa de radio si televiziune care se plateste atat la telecablu cat si la plata curentului electric, mai sunt si altele dar sunt mai subtile.
avolocaru is offline   Reply With Quote
Old 05-07-08, 21:45   #45
Cataaa_

Stage 5
 
Cataaa_'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,772
Member of:
[VW]
[Nissan]
Default Re: Reduceri suplimentare la taxa de poluare auto

frate , bmw e30 ... chiar daca e euro 2 , nesimtitii astia o trec la non`euro?? eu sunt sigur cam 70% pentru ca n`am intrebat direct ... a intrebat cineva pe cineva... ssmd

oricum , vorba aia , traim in romania si asta ne ocupa tot timpul
sunt sigur ca ar fi mult mai putine rable in romania daca distinsii domni din guvern ar renunta la mancatoria asta pe fata ....


Late edit : Daca stam in fata monitorului si postam aici pe forum n`o sa rezolvam nimik , haideti in strada ... eu sunt oricand dispus
Cred ca putem schimba ceva daca suntem multi

Last edited by Cataaa_; 05-07-08 at 21:48.
Cataaa_ is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -