Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 15-02-11, 13:54   #16
YCEE

Stage 4
 
YCEE's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 291
Member of:
[Fiat]
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

am masina in bulgaria de 2 ani si e mai bine decat la japcangii de romani. sa stau sa ma tarasc prin tribunal si poate ! poate voi castiga...asa imi rezolv probleme in cateva ore in bg. Sunt mai a saracie numerele da nu ma dau banii afara din casa sa o inscriu in romania. + ca aici era 600 lei numa asigurare pe cand in bulgaria cu 500 de lei am totu gata. itp asigurare etc.
__________________
/!\ Drive Fast...but.... Drive Safe /!\
YCEE is offline   Reply With Quote
Old 15-02-11, 13:59   #17
rolandbv

Stock
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 1
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

salut am si eu o intrebare sunt cam off-topic ...
as vrea si eu sa-mi iau o masina adusa in dcembrie , stiti cumva platesc taxa veche k am inteles ca daca e adusa inainte de 1 ianuarie se poate plati taxa veche doar pana in februarie sau ceva de genu ....
astept raspuns
va multumesc !
rolandbv is offline   Reply With Quote
Old 15-02-11, 14:13   #18
tonu_adrian

Stage 5
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 387
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Quote:
Originally Posted by YCEE View Post
am masina in bulgaria de 2 ani si e mai bine decat la japcangii de romani. sa stau sa ma tarasc prin tribunal si poate ! poate voi castiga...asa imi rezolv probleme in cateva ore in bg. Sunt mai a saracie numerele da nu ma dau banii afara din casa sa o inscriu in romania. + ca aici era 600 lei numa asigurare pe cand in bulgaria cu 500 de lei am totu gata. itp asigurare etc.
initial si eu am vrut sa fac la fel...dar am doi prieteni cu masini pe bg si e oprit zilnic de "melitieni" plus ca pana in bulgaria e destul de mers...
tonu_adrian is offline   Reply With Quote
Old 15-02-11, 14:19   #19
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Deci din cate observ nimic sigur... ii chemi in instanta si daca nu ai un avocat bun sau ai ghinion ai riscul sa pierzi si banii din buzunar cu cheltuielile de judecata. O treime e mic procentul... deci doar incurajari din partea firmelor care dau in judecata statul pentru recuperarea taxei si a avocatilor ca sa isi i-a toti banii si pana la urma tu ramai cu ochii in soare, promisiuni si cu buzunarul gol ca te-a mai furat cineva pe langa stat
Ca sa poti sa ii dai in judecata trebuie sa fie inscrisa deja ca sa aiba ce sa iti de-a inapoi?
Vrem cazuri concrete si nu conturi facute pe site care spun caterinci.....

Oricum par vrajeli toate.... si cu masina la bulgari poti da de firme neserioase+ drumuri aiurea an de an itp si asigurari dar mai buna e vorba ce-i in mana nu-i minciuna cand e inscrisa pe RO

@Rolandboy au spus la tv daca ai scoase numerele rosii la masina in 2010 mai puteai inmatricula cu taxa veche pana in 31 ianuarie 2011... PROBABIL proprietarul vrea sa te fraiereasca sa o iei ca platesti taxa VECHE si iesi bine AIUREA.......

Last edited by Maniak22; 15-02-11 at 14:31.
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 15-02-11, 14:31   #20
YCEE

Stage 4
 
YCEE's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 291
Member of:
[Fiat]
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Quote:
Originally Posted by tonu_adrian View Post
initial si eu am vrut sa fac la fel...dar am doi prieteni cu masini pe bg si e oprit zilnic de "melitieni" plus ca pana in bulgaria e destul de mers...
hmmm ciudat... nu m-a mai oprit politia din vara ... si cand ma oprit era o razie la alcool..deci nimic ciudat. Sunt in regula..atata timp cat vei avea actele in regula sa te opreasca in fiecare zi, nu ? Nu ma simt ca o tinta ... din contra..sambata am luat 2 radare fixe si cucu amenzi for me
YCEE is offline   Reply With Quote
Old 15-02-11, 14:35   #21
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Nu am auzit inca niciunul sa zica... imi bag piciorul o inscriu de pe bulgari pe RO...... app e adevarat si eu am vazut ca opresc mai des masinile inscrise la bulgari + ca nu cred ca ii place nimanui sa faca drumul de Bulgaria an de an


Bine bine sa lasam astea .... si totusi de ce "cica" unii si-au putut recupera taxa si altii nu ? Noroc? Bafta? Au calcat in cacat cei care au reusit?

De ce la unii le-au aprobat sa de-a taxa inapoi si la altii nu? EEEEE.... aveti raspuns la asa ceva? Veti spune ca a avut noroc ca a incercat

Last edited by Maniak22; 15-02-11 at 14:39.
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 15-02-11, 14:47   #22
tonu_adrian

Stage 5
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 387
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?
cum am facut eu:

- o petitie catre presedintele tribunalului galati, prin care spuneam ca taxa este in contradictie cu dreptul comunitar si discriminatorie si ceream restituirea taxei(am pus in plic si copie dupa chitanta cu taxa inmatric )
- dupa ~2 sapt mi-a venit un plic acasa ..mi se cerea sa atasez la dosar copie chitanta taxa inmatric, copie dupa certificatul masinii, copie dupa cartea masinii, copie dupa actul de vanzare cumparare cu italianul (de unde adusesem masina) tradus, o taxa de timbru de 4 lei si cam atata din ce-mi amintesc. toate astea le-am pus in plic si le-am trimis la tribunal, am cerut judecarea in lipsa.
- dupa alte ~2 sapt mi-a sosit iar un plic,. mi se cerea sa atasez si buletinul(copie) si aceleasi acte la masina (in copie) dar scris de mine "conform cu originalul" si semnate (tot de mine), iarasi am cerut judecarea in lipsa.
- dupa 3-4 luni am avur primul proces , in care am castigat. Am primit decizia acasa , am asteptat 20 zile , am fost la tribunal sa-mi puna "definitiv si irevocabil" dar se pare ca afp-ul a facut recurs...deocamdata astept un alt termen de judecata.

Pana acum am avut cheltuieli de vreo 10 lei :P si nu am avut nici nevoie de avocat.

pt carcotasi atasez un print screen:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Untitled.jpg
Views:	758
Size:	191.9 KB
ID:	1875138  

Last edited by tonu_adrian; 15-02-11 at 14:49.
tonu_adrian is offline   Reply With Quote
Old 15-02-11, 14:54   #23
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Nici un carcotas......dar te bucuri prea repede pentru ca au facut recurs si nu e nimic sigur in castigarea taxei inapoi.
Hai sa zicem ca castigi.....altii de ce nu au castigat ?? Ce nu au facut bine ??? Pe tine cine te-a sfatuit "bine" ?

Initiatorul topicului a spus ca daca Curtea de apel va respinge recursul, practic hotararea va deveni executorie urmand sa-ti fie restituiti banii. Daca nu respinge care mai sunt sansele???? avand in vedere daca nu respinde sunt de o treime iar daca respinge te mai ajuta norocul se pare

Last edited by Maniak22; 15-02-11 at 14:57.
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 15-02-11, 14:56   #24
tonu_adrian

Stage 5
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 387
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Quote:
Originally Posted by Maniak22 View Post
Nici un carcotas......dar te bucuri prea repede pentru ca au facut recurs si nu e nimic sigur in castigarea taxei inapoi.
Hai sa zicem ca castigi.....altii de ce nu au castigat ?? De ce procentul de castig e doar de o treime ? De ce doar unii castiga si nu toti?
nu am zis nicaierea k ma bucur...dar uniia angajeaza avocati...le dau bani buni si la urma mai si pierd..eu doar am demonstrat k se poate si fara bani...daca castig sau nu, ramane de vazut(doamne ajuta)
tonu_adrian is offline   Reply With Quote
Old 15-02-11, 14:58   #25
pery15

Stage 4
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 235
Member of:
[FORD]
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

si eu am inmatriculat un ford mondeo mk1 din 93 care in brif era euro 2 si la rar a iesit euro 1 si automat a sarit taxa de la 830 de euro la 1900euro...
am o prietena avocata si ea m-a ajutat sa inmatriculez masina fara sa platesc taxa de prima inmatriculare... este adevarat ca a durat cam 7 luni de zile din care am prin vacanta de vara a mai marilor 3 luni, deci in total 4 luni...
pentru cine vrea pot sa-i trimit pe fax toate hartiile din care rezulta inmatricularea masinii fara plata taxei...
din cate stiu eu acum de la tipa avocata acum nu se mai pote inmatricula fara plata taxei dar se poate recupera taxa, deci platesti si apoi recuperezi...
va doresc bafta


apropo toata afacerea m-a costat 500 de lei...
__________________
burn rubber not your soul...

Last edited by pery15; 15-02-11 at 15:01.
pery15 is offline   Reply With Quote
Old 15-02-11, 15:04   #26
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Talking Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

De juma de an te judeci cu ei inseamna... tu ai facut ce spun firmele specializate in recuperarea taxei ca fac si faci bine. Firmele primesc si ele un procent in cazul in care castigi. Totusi ai mai multe sanse cu firmele specializate pe asa ceva sau e tot acolo? Pentru ca din taxa de 90 de mil care o voi plati la inmatriculat mai bine stiu ca prefer sa dau jumatate unei firme care ma rezolva sigur ...DAR E SIGUR???

Treaba nasoala ca nu e nimic sigur si nu iti garanteaza nimeni ca primesti taxa inapoi.... dar sigur e ca ai mai multe sanse daca incerci decat daca stai acasa.

@pery15 nu le poti scana sa le pui aici sa le vada toata lumea ??
Asa ai ajuta pe mai multi ca prea putini au faxuri pe acasa

Last edited by Maniak22; 15-02-11 at 15:07.
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 15-02-11, 15:10   #27
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Cool Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Quote:
Originally Posted by tonu_adrian View Post
initial si eu am vrut sa fac la fel...dar am doi prieteni cu masini pe bg si e oprit zilnic de "melitieni" plus ca pana in bulgaria e destul de mers...
prietene eu sunt printre primii romani care am masina cu NR de Bulgaria si anume din 2007 , vreau sa zic ca pe mine ma opreste MAXIM 2 ori pe an , acuma nu stiu ce sa zic ..in skimb cu numere rosii de nu nea oprimt din 10 in 10 metri !
__________________

anvelope IARNA import Germania Elvetia 13"-22" tel: 0768 885511 , 0762 333322
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 15-02-11, 15:13   #28
tonu_adrian

Stage 5
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 387
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

nush cum o fi prin bucuresti dar in zona tecuci-galati cei cu nr de bulgaria si in general nr straine sunt destui de vizati...
tonu_adrian is offline   Reply With Quote
Old 15-02-11, 15:14   #29
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Quote:
Originally Posted by rover_cabrio View Post
prietene eu sunt printre primii romani care am masina cu NR de Bulgaria si anume din 2007 , vreau sa zic ca pe mine ma opreste MAXIM 2 ori pe an , acuma nu stiu ce sa zic ..in skimb cu numere rosii de nu nea oprimt din 10 in 10 metri !
Va rog eu nu fi-ti offtopic ca nu e topic cum sa iti recuperezi taxa de Bulgaria ... e topic cum sa iti recuperezi taxa de Romania asa ca fiti la subiect si veniti cu idei constructive si sfaturi, pareri si intrebari legate de subiect

Asa ca gata cu cine pe cine opreste si cat de mult opreste si ce bine e sa fii pe Bulgaria si etc... totul in alta parte va rog
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 15-02-11, 15:15   #30
pery15

Stage 4
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 235
Member of:
[FORD]
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

o sa le pun zilele astea ca momentan eu sunt la cluj si hartiile sun acasa in alba...
a fost nasol si pentru mine ca am avut numere rosii doar trei luni , restu de patru luni am circulat cu numerele de pe dacie...
da pana la urma s-a terminat cu bine....
pery15 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -