Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 12-11-11, 20:07   #76
ami
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 0
Default masina din afara fara taxa de prima inmatriculare in regula

buna seara

am o situatie pe care nu stiu daca cineva a mai intalnit-o pana acum dar va rog totusi sa ma ajutati cu un raspuns sau o parere...am cumparat o masina de la o societate comerciala acum 2 sapt, masina a fost adusa din germania in anul 2008 si inscrisa pe firma...am facut toate actele si m-am dus la pipera sa depun actele pt numere...a doua zi cand trebuia sa-mi ridic numerele nu mi le-au dat pt ca au zis ca masina trebuie verificata unde fusese inmatriculata prima data, (adica la bucuresti, eu o inmatriculez pe ilfov) si din ce mi-a zis la ghiseu nu are prima taxa de inmatriculare platita pt masini din afara si ca ar fi fost platita doar pt cateva luni(nu cred ca exista asa ceva ori platesti ori nu platesti aceasta taxa)...l-am intrebat pe vanzator cum sta treaba si mia zis ca el a angajat o firma pt a se ocupa de inmatriculare cand a adus-o din afara....cei de la politie au zis ca o sa ne cheme la politie pe mine si pe vanzator si o sa vedem cum rezolvam.
ce parere aveti?a mai avut cineva un astfel de caz?cum s-a rezolvat?cat timp credeti ca va trece pana o sa pot sa inscriu masina?se poate plati aceasta taxa de prima inmatriculare doar pt cateva luni?eu am nevoie de masina, nu am luat-o sa ma uit la ea si as vrea sa stiu cat credeti ca dureaza pt a rezolva aceasta pb.
ami is offline   Reply With Quote
Old 23-11-11, 09:50   #77
sebina

Stock
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 1
Default Re: Cumpararea unei masini SH

Buna ziua!

Am nevoie de ajutorul cunoscatorilor deoarece doresc sa achizitionez o masina second hand la un pret de 3000 Euro.

Ieri mi-am luat examenul pentru permis. Sunt incepatoare, am 24 de ani iar masina vreau sa o conduc prin Cluj (oras aglomerat) si la drum de aproximativ 200km dar si pentru excursii. Sunt constienta ca la pretul acesta masina o sa aiba nevoie de intretinere constanta.De aceea as prefera o masina ieftin de intretinut.

Astept sfaturile voastre privind marcile de masini potrivite.

Va multumesc!
sebina is offline   Reply With Quote
Old 23-11-11, 12:28   #78
ballack

Stage 5
 
ballack's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 1,025
Member of:
[CITROEN]
Default Re: Cumpararea unei masini SH

Quote:
Originally Posted by sebina View Post
Buna ziua!

Am nevoie de ajutorul cunoscatorilor deoarece doresc sa achizitionez o masina second hand la un pret de 3000 Euro.

Ieri mi-am luat examenul pentru permis. Sunt incepatoare, am 24 de ani iar masina vreau sa o conduc prin Cluj (oras aglomerat) si la drum de aproximativ 200km dar si pentru excursii. Sunt constienta ca la pretul acesta masina o sa aiba nevoie de intretinere constanta.De aceea as prefera o masina ieftin de intretinut.

Astept sfaturile voastre privind marcile de masini potrivite.

Va multumesc!
felicitari pt permis si cat mai putine evenimente rutiere.
iti recomand sa umblii din masina in masina sa vezi care e mai confortabila, pt ca va conta mult acest aspect. de asemenea consumul va fi o problema, iti recomand un diesel cu motor mic, 1.4 sau 1.5 . depinde de tine daca vrei in 4 sau in 2 usi.
Peugeot 206, Opel Corsa, VW Polo, Citroen Xsara, etc. Cauta si tu pe site-urile specializare si spune-ne care-ti place. apoi cei de pe forum isi vor da cu parerea.
__________________
Citroen Xsara 1.6 16v 110 CP
ballack is offline   Reply With Quote
Old 24-11-11, 11:24   #79
sebina

Stock
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 1
Default Re: Cumpararea unei masini SH

Eu ma gandeam la Opel Corsa cu 2 usi.
Motive:
-e masina nemteasca
-pisese de schimb ieftine si usor de gasit
-e masina mica deci mai usor de manevrat
-nu stiu exact daca are consum mic de carburanti...as alege benzina
-la pretul de 3000 Euro am vazut destul de multe oferte pentru Opel Corsa

As vrea totusi sa aflu daca este mai eficient sa aleg o Skoda Fabia, de asemenea masina nemteasca si de asemenea cam la acelasi pret.
sebina is offline   Reply With Quote
Old 30-11-11, 12:17   #80
autovag

Stage 2
 
autovag's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 34
Default Re: Cumpararea unei masini SH

Intre un Corsa si o Fabia as alege Fabia deoarece masinile din grupul VAG (VW fiind liderul) sunt superioare Opel.

Este o parere personala
Pe termen lung vei gasi foarte usor piese pentru fabia, este o masina fiabila usurica si destul de jucausa.

In final este doar o chestie de gusturi
autovag is offline   Reply With Quote
Old 30-11-11, 16:39   #81
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Cumpararea unei masini SH

de ce nu spui si preturile pieselor de la skoda, care sunt mult mai mari decat la opel? plus simplele revizii... sa nu mai spun de performantele fabiei care sunt net inferioare unei corsa (doar motorul 1.4 100 cai suna bine)
steffan is offline   Reply With Quote
Old 25-12-11, 12:25   #82
B.81.WGX
Dacia Driver

Stage 4
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 215
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cumpararea unei masini SH

http://www.realitatea.net/taxa-auto-...nd_897316.html
CALCULE. Taxa auto 2012 pentru 8 modele populare īn Romānia
Dacia 1310

An de fabricatie: 1979 - 1996

Normă poluare: Non-euro

Taxa auto 2012: circa 13.000 lei



Dacia Logan 1.6

An de fabricaţie: 2005 - 2006

Norma de poluare: Euro 3

Taxa auto 2012: circa 11.500 lei

Daewoo Matiz 1.0

An de fabricaţie: 2005-2006

Norma de poluare: Euro 3

Taxa auto 2012: circa 3.200 lei

Renault Symbol 1,5

An de fabricaţie: 2005-2006

Norma de poluare: euro 4

Taxa auto 2012: circa 3.300 lei

VW Golf 4 1.4i

An de fabricaţie: 2003-2004

Norma de poluare: euro 3

Taxa auto 2012: circa 6.300 lei

VW Polo 1.2

An de fabricaţie: 2003-2004

Norma de poluare: euro 3

Taxa auto 2012: circa 3.000 lei

Skoda Octavia 1.9 tdi

An de fabricaţie: 2000-2001

Norma de poluare: euro 3

Taxa auto 2012: circa 10.000 de lei

VW Tiguan 2.0, adus din străinătate

An de fabricaţie: 2008

Norma de poluare: euro 5

Taxa auto 2012: circa 1.600 de lei
B.81.WGX is offline   Reply With Quote
Old 25-12-11, 15:01   #83
mihayyy2000

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 486
Member of:
[FORD]
Default Re: Cumpararea unei masini SH

Quote:
Originally Posted by sebina View Post
Eu ma gandeam la Opel Corsa cu 2 usi.
As vrea totusi sa aflu daca este mai eficient sa aleg o Skoda Fabia, de asemenea masina nemteasca si de asemenea cam la acelasi pret.
Este o decizie grea si cred ca tine doar de gustul tau. Masinile arata aproximativ la fel. Opelul este ieftin la intretinere insa despre Skoda pot sa zic doar ca li s-a dus vorba ca fiabilitate doar de la Octavia tour diesel.
Eu te sfatuiesc sa mergi spre opel corsa, dar in 4 portiere.

Quote:
Originally Posted by autovag View Post
Intre un Corsa si o Fabia as alege Fabia deoarece masinile din grupul VAG (VW fiind liderul) sunt superioare Opel.
Este o parere personala
Pe termen lung vei gasi foarte usor piese pentru fabia, este o masina fiabila usurica si destul de jucausa.
In final este doar o chestie de gusturi
Nu cred ca simplul fapt ca skoda face parte din concernul VW e o garantie ca skoda fabia e mai buna decat opel corsa.

Nu cred ca domnisoara cauta o masina "jucausa".

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
de ce nu spui si preturile pieselor de la skoda, care sunt mult mai mari decat la opel? plus simplele revizii... sa nu mai spun de performantele fabiei care sunt net inferioare unei corsa (doar motorul 1.4 100 cai suna bine)
Sunt total de acord cu tine.
__________________
Visinica
mihayyy2000 is offline   Reply With Quote
Old 09-01-12, 12:18   #84
cozmin_costy25

Stock
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 2
Smile Re: Cumpararea unei masini SH

Salut!sunt nou pe acest site si as avea nevoie de ajutorul vostru pentru achizitionarea unei maisini SH.....M-am orientat spre 2 modele Ford Mondeo(mk3)2005/2006 si un Bmw 2003/2004 318/320.....ambele masini find pe benzina.Acum ce ma intereseaza pe mine!Care este consumul de combulstibil la ambele modele si mai ales intretinerea....si fiabilitatea?multumesc.....astept parerile voastre.
cozmin_costy25 is offline   Reply With Quote
Old 09-01-12, 16:38   #85
mihayyy2000

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 486
Member of:
[FORD]
Default Re: Cumpararea unei masini SH

Quote:
Originally Posted by cozmin_costy25 View Post
Salut!sunt nou pe acest site si as avea nevoie de ajutorul vostru pentru achizitionarea unei maisini SH.....M-am orientat spre 2 modele Ford Mondeo(mk3)2005/2006 si un Bmw 2003/2004 318/320.....ambele masini find pe benzina.Acum ce ma intereseaza pe mine!Care este consumul de combulstibil la ambele modele si mai ales intretinerea....si fiabilitatea?multumesc.....astept parerile voastre.
Din moment ce intrebi de consum nu cred ca iti doresti un BMW benzinar. Daca vrei consum redus iti iei un 320 D. Ai consum mic in comparatie cu benzinarul.
Eu am un 318 i (e46) mai vechi fata de cel pe care il vrei tu si imi ia 9.5 l mixt (in bord, nu m-am obosit niciodata sa calculez eu cat consuma).

Fiabiliatate: Aici este discutabil. Depinde de cum este utilizata masina. Oricum tu trebuie sa te gandesti cati bani esti dispus sa bagi in masina. Ceea ce pot sa iti zic sigur este ca piesele de Ford sunt mai ieftine decat cele de BMW (mai ales daca le vrei originale).
mihayyy2000 is offline   Reply With Quote
Old 09-01-12, 16:59   #86
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Cumpararea unei masini SH

la 320i mie imi lua 11-12 in oras la mers normal. vara, cand mergeam mai mult noaptea am avut 8.6 cel mai putin in bord, dar nu prea e relevant. mondeo 1.8 poate sa consume cu 1 litru mai putin in oras, dar nu cred k e diferenta mai mare. 318i are consum cam la fel cu 320i.

eu n-am tinut mult e46-le, cateva luni dar nu mi-a facut probleme, mi s-a parut destul de fiabil, si avea 193 000 km. doar vanos-ul horcaia cand era motorul rece ca doar e boala lor, dar nu necesita inlocuire.
steffan is offline   Reply With Quote
Old 10-01-12, 06:29   #87
cozmin_costy25

Stock
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 2
Default Re: Cumpararea unei masini SH

Quote:
Originally Posted by mihayyy2000 View Post
Din moment ce intrebi de consum nu cred ca iti doresti un BMW benzinar. Daca vrei consum redus iti iei un 320 D. Ai consum mic in comparatie cu benzinarul.
Eu am un 318 i (e46) mai vechi fata de cel pe care il vrei tu si imi ia 9.5 l mixt (in bord, nu m-am obosit niciodata sa calculez eu cat consuma).

Fiabiliatate: Aici este discutabil. Depinde de cum este utilizata masina. Oricum tu trebuie sa te gandesti cati bani esti dispus sa bagi in masina. Ceea ce pot sa iti zic sigur este ca piesele de Ford sunt mai ieftine decat cele de BMW (mai ales daca le vrei originale).

Si ar fi o diferenta mare intre cele doua modele.....ma refer la consum si intretinere?
cozmin_costy25 is offline   Reply With Quote
Old 10-01-12, 10:37   #88
mihayyy2000

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 486
Member of:
[FORD]
Default Re: Cumpararea unei masini SH

Quote:
Originally Posted by cozmin_costy25 View Post
Si ar fi o diferenta mare intre cele doua modele.....ma refer la consum si intretinere?
Cele doua modele care? 320 i si 320 d sau 320 i si Mondeo?

Poate iti este util:

https://www.4tuning.ro/versus/care-es...wsletter_54350

Last edited by mihayyy2000; 10-01-12 at 10:42.
mihayyy2000 is offline   Reply With Quote
Old 10-01-12, 14:26   #89
cozmin_costy25

Stock
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 2
Default Re: Cumpararea unei masini SH

Quote:
Originally Posted by mihayyy2000 View Post
Cele doua modele care? 320 i si 320 d sau 320 i si Mondeo?

Poate iti este util:

https://www.4tuning.ro/versus/care-es...wsletter_54350
Diferenta la costul intretineri la un bmw 318/320 si mondeo?
cozmin_costy25 is offline   Reply With Quote
Old 10-01-12, 16:59   #90
mihayyy2000

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 486
Member of:
[FORD]
Default Re: Cumpararea unei masini SH

Quote:
Originally Posted by cozmin_costy25 View Post
Diferenta la costul intretineri la un bmw 318/320 si mondeo?
Pai uite ia si tu un exemplu simplu, un far.
Mondeo far nou (bosch): 747,92 lei
Bmw far nou (bosch): 1034,86 lei.
Tragi tu concluziile.
mihayyy2000 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -