Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 28-06-13, 02:16   #151
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Cumpararea unei masini SH

Quote:
Originally Posted by Constantin av View Post
Buna Seara!!!!
sfaturi sfaturi v-a rog frumos si am nevoie cat mai repede ca pe 20 luna viitoare trebuie sa cumpar una dintre masinile urmatoare:
http://www.autoscout24.ro/Details.as...000&asrc=st|fs
http://www.autoscout24.ro/Details.as...000&asrc=st|fs
http://www.autoscout24.ro/Details.as...000&asrc=st|fs
http://www.autoscout24.ro/Details.as...000&asrc=st|fs
http://www.autoscout24.ro/Details.as...000&asrc=st|fs
una dintre ele va fi a mea in 22 de zile asa ca vreau ajutorul vostru!
e important sa spun ca nu e nevoie de polemica de genu,asta nu e comparatie,cumpara un mercedes sau de ce diesel!(frica mea e sa nu am o pb majora timp de 2 3 ani nu faptul ca una consuma cu 1 litru de combustibil mai mult la 100 de km)
dintre cele aratate mai sus una dintre ele,da-ti cu parerea,care si de ce(ceva argumente solide)?
Multumesc!!!
in primul rand cred ca ai luat in considerare si taxa de poluare.....

fordul focus este scump pentru anul de fabricatie....motorul este destul de bun,dotari bune,dar repet eu nu as da banii astia pe el....

opel vectra din nou foarte scump,mai ales ca la dotari este la minim....motorul este bun si fiabil....
acum m-am uitat mai atent la toate,au niste preturi enorme,eu zic mai repede sa cauti pe mobile.ro,sunt cu totul alte preturi...
singura din punctul meu de vedere care merita in aceasta comparatie este a4 argintiu,dar la pret....exagerat....la cat te duce masina asta daca ar fi sa o cumperi,sa platesti si taxa si drumul sa o aduci la noi iti iei audi a4 an fab 2009,euro 5.....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 28-06-13, 12:10   #152
Constantin av
 
Join Date: Jun 2013
Posts: 0
Default Re: Cumpararea unei masini SH

pai eu locuiesc in germania!o sa fie inscrisa in germania si aici costa 80 de euro indiferent de masina,motor,euro etc.
si daca daca sti tu ceva anume mai ok ,pune un link direct, nu imi da un site cu 1 milion de masini
astept niste exemple de pe mobile de la tine.ms!
Constantin av is offline   Reply With Quote
Old 28-06-13, 12:58   #153
lovenady

Stage 5
 
lovenady's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 593
Default Re: Cumpararea unei masini SH

Quote:
Originally Posted by Constantin av View Post
pai eu locuiesc in germania!o sa fie inscrisa in germania si aici costa 80 de euro indiferent de masina,motor,euro etc.
si daca daca sti tu ceva anume mai ok ,pune un link direct, nu imi da un site cu 1 milion de masini
astept niste exemple de pe mobile de la tine.ms!
pai zi si tu ce ai dori , sport ,pt oras doar, eleganta ca sa stim ce idei sa-ti dam
lovenady is offline   Reply With Quote
Old 28-06-13, 18:11   #154
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Cumpararea unei masini SH

Quote:
Originally Posted by Constantin av View Post
pai eu locuiesc in germania!o sa fie inscrisa in germania si aici costa 80 de euro indiferent de masina,motor,euro etc.
si daca daca sti tu ceva anume mai ok ,pune un link direct, nu imi da un site cu 1 milion de masini
astept niste exemple de pe mobile de la tine.ms!
atunci altfel sta treaba din cele mentionate de tine,sustin in continuare a4 argintiu....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 28-06-13, 21:13   #155
Constantin av
 
Join Date: Jun 2013
Posts: 0
Default Re: Cumpararea unei masini SH

nu neaparat daca de oras sau de drum lung/confort.
ce ma intereseaza in principal este sa nu ma trezesc ca dupa 6 luni nu imi merge clima,incalzirea in scaune,defectiuni electronice sau tehnice asa una dupa alta.
inca odata nu am o preferata din cele mentionate,imi plac toate.principalul lucru este sa nu ma apuc la 2 luni sa ma gasesc sa repar ceva la masina(sa fiu prieten cu service-ul).
da sunt constient ca aici fiind vorba de o masina sh e vorba doar de noroc,ca se poate strica si un audi si un opel la fel de repede daca ai "noroc".dar avand in vedere faptul ca voi fiind aici pe forum aßti mai auzi tot felul de probleme de la diferite masini si sunteti mai in masura sa imi ziceti ce sa iau sa nu ca sa nu am probleme dese indiferent ca sunt la motor sau la partea electrica.
Constantin av is offline   Reply With Quote
Old 28-06-13, 21:18   #156
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Cumpararea unei masini SH

Quote:
Originally Posted by Constantin av View Post
nu neaparat daca de oras sau de drum lung/confort.
ce ma intereseaza in principal este sa nu ma trezesc ca dupa 6 luni nu imi merge clima,incalzirea in scaune,defectiuni electronice sau tehnice asa una dupa alta.
inca odata nu am o preferata din cele mentionate,imi plac toate.principalul lucru este sa nu ma apuc la 2 luni sa ma gasesc sa repar ceva la masina(sa fiu prieten cu service-ul).
da sunt constient ca aici fiind vorba de o masina sh e vorba doar de noroc,ca se poate strica si un audi si un opel la fel de repede daca ai "noroc".dar avand in vedere faptul ca voi fiind aici pe forum aßti mai auzi tot felul de probleme de la diferite masini si sunteti mai in masura sa imi ziceti ce sa iau sa nu ca sa nu am probleme dese indiferent ca sunt la motor sau la partea electrica.
Daca bine retin, doar la audi ala argintiu ai garantie, plus ca e cutie in 6 trepte. E singura pe care as lua-o din selectia facuta de tine.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 28-06-13, 22:11   #157
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Cumpararea unei masini SH

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Daca bine retin, doar la audi ala argintiu ai garantie, plus ca e cutie in 6 trepte. E singura pe care as lua-o din selectia facuta de tine.
si QUATTRO
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 28-06-13, 23:20   #158
Constantin av
 
Join Date: Jun 2013
Posts: 0
Default Re: Cumpararea unei masini SH

am inteles.multumesc de sfaturi!
si asa de final inca unu mic
la ce ar trebui sa ma uit la un audi a4(ma refer probleme des intalnite la cumparare).asta pt ca nu as putea sa zic ca am sa o cumpar cu garantie,pt ca daca te uiti bine garantia vine doar unui cost suplimentar care va spun sigur nu este mic deloc,absolut deloc si plus ca o garantie de la handler este valabila numai la service-ul handlerului care este la vreo 5-600 de km de mine(locuiesc la sud de munchen).deci o garantie de la handler care nu este direct handler audi nu prea este valabila doar daca stai in apropiere de handler si ai si ceva bani in plus(2000-2500 de euro)!!!!
Constantin av is offline   Reply With Quote
Old 29-06-13, 09:51   #159
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Cumpararea unei masini SH

Quote:
Originally Posted by Constantin av View Post
am inteles.multumesc de sfaturi!
si asa de final inca unu mic
la ce ar trebui sa ma uit la un audi a4(ma refer probleme des intalnite la cumparare).asta pt ca nu as putea sa zic ca am sa o cumpar cu garantie,pt ca daca te uiti bine garantia vine doar unui cost suplimentar care va spun sigur nu este mic deloc,absolut deloc si plus ca o garantie de la handler este valabila numai la service-ul handlerului care este la vreo 5-600 de km de mine(locuiesc la sud de munchen).deci o garantie de la handler care nu este direct handler audi nu prea este valabila doar daca stai in apropiere de handler si ai si ceva bani in plus(2000-2500 de euro)!!!!
Gandeste-te altfel: nimeni nu e nebun sa-ti ofere garantie pe o masina despre care stie ca e proasta.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 17-07-13, 22:28   #160
CORNELBADEA88
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 0
Default Re: Cumpararea unei masini SH

salutare tuturor. sunt in cautarea unei masini sh pentru care am un buget de 2500-3000 euro. aceasta va fi prima mea masina(am permis din nov anul trecut si am condus pana acum circa 15.000 km, deci nu-s chiar incepator). m-am gandit la urmatoarele masini dintre care voi alege una:
-vw golf 4 1.6 16v
-opel astra 1.6 8v/16v
-ford focus 1.6 16v
in cautarea mea m-am orientat spre masini inscrise de mai putin de un an in tara. nu vreau o masina cu nr rosii care in carte e euro 4 si la rar sa imi iasa euro 3 sau chiar mai rau, ca ma rupe taxa.astept opiniile voastre legate de fiabilitate, consum, costuri de intretinere.
va multumesc
CORNELBADEA88 is offline   Reply With Quote
Old 17-07-13, 22:33   #161
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Cumpararea unei masini SH

Quote:
Originally Posted by CORNELBADEA88 View Post
salutare tuturor. sunt in cautarea unei masini sh pentru care am un buget de 2500-3000 euro. aceasta va fi prima mea masina(am permis din nov anul trecut si am condus pana acum circa 15.000 km, deci nu-s chiar incepator). m-am gandit la urmatoarele masini dintre care voi alege una:
-vw golf 4 1.6 16v
-opel astra 1.6 8v/16v
-ford focus 1.6 16v
in cautarea mea m-am orientat spre masini inscrise de mai putin de un an in tara. nu vreau o masina cu nr rosii care in carte e euro 4 si la rar sa imi iasa euro 3 sau chiar mai rau, ca ma rupe taxa.astept opiniile voastre legate de fiabilitate, consum, costuri de intretinere.
va multumesc
am avut si golf 4 si opel astra g,1.6 16 valve
pe primul loc iti pun astra deoarece are consumul mai mic decat golful si intretinereea este un pic mai ieftina...la fiabilitate intre ele din punctul meu de vedere nu este diferenta,acum depinde si de ce masina ai tu noroc sau ce iti alegi...problema ar fi ca nu cred ca gasesti golf 4 la banii astia....nu unul bun...
la ford nu iti recomand sa te bagi,nu ca ar fi prost sau altceva,dar costurile un pic mai mari la intretinere,iar la fiabilitate nu ma bag....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 18-07-13, 08:30   #162
onymen

Stage 5
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 453
Default Re: Cumpararea unei masini SH

gasesti un golf 1.4 pe la 2500 neinscris,oricum e taxa mica la astea pe benzina.
Dar mai bine as zice sa mergi pe astra
onymen is offline   Reply With Quote
Old 19-07-13, 10:30   #163
alonso01

Stage 4
 
alonso01's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 271
Default Re: Cumpararea unei masini SH

Salut baieti,
Ce parere aveti de Opel Corsa D model 2007 1.2, 80 CP benzina?Urmeaza sa imi achizitionez o masina si m-am gandit la aceasta deoarece mi se pare potrivita pentru oras si arata si bine, parerea mea.
alonso01 is offline   Reply With Quote
Old 19-07-13, 14:07   #164
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Cumpararea unei masini SH

Quote:
Originally Posted by alonso01 View Post
Salut baieti,
Ce parere aveti de Opel Corsa D model 2007 1.2, 80 CP benzina?Urmeaza sa imi achizitionez o masina si m-am gandit la aceasta deoarece mi se pare potrivita pentru oras si arata si bine, parerea mea.
e foarte buna ca masina,am avut-o de noua 0km si am vandut-o la 55.000 km,tot 2007,nu i-am facut decat reviziile,atat,absolut nici o problema,si am alergat masina aia,pe ce drumuri a mers numai ea stie....
problema e ca trebuie sa te pregatesti de consum in oras in jur de 9-10 l/100 km...
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 19-07-13, 14:30   #165
onymen

Stage 5
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 453
Default Re: Cumpararea unei masini SH

Mai bine iei un 1.4 si ai cam acelasi consum....
onymen is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -