Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 23-07-13, 22:50   #181
alonso01

Stage 4
 
alonso01's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 271
Default Re: Cumpararea unei masini SH

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
cu placere,da sunt bune si fiabile,consum decent,9-10 l/100 km,in bucuresti mers mai sportiv si costuri de intretinere foarte bune....
iti recomand 1.6...putere mai mare consum cam la fel si nu este diferenta de pret la intretinere.....
Ca o paralela intre cele doua (Corsa-Astra) spre care m-ai indruma?:d
alonso01 is offline   Reply With Quote
Old 23-07-13, 23:01   #182
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Cumpararea unei masini SH

Quote:
Originally Posted by alonso01 View Post
Ca o paralela intre cele doua (Corsa-Astra) spre care m-ai indruma?:d
corsa...in primul rand este model mai nou....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 24-07-13, 17:30   #183
C.G.P.

Stock
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 3
Default Re: Cumpararea unei masini SH

Cum poti verifica o masina dupa seria de sasiu sau nr de inmatriculare?
C.G.P. is offline   Reply With Quote
Old 24-07-13, 17:48   #184
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Cumpararea unei masini SH

Quote:
Originally Posted by C.G.P. View Post
Cum poti verifica o masina dupa seria de sasiu sau nr de inmatriculare?
ce vrei sa verifici la ea?
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 24-07-13, 17:54   #185
C.G.P.

Stock
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 3
Default Re: Cumpararea unei masini SH

In mare parte istoricul masinii pt ca vanzatorul spune ca e cumparata din Romania si toate reviziile facute la reprezentanta si as fi vrut sa vad daca a fost lovita sau nu ca sa nu bat drumu degeaba pana acolo.
C.G.P. is offline   Reply With Quote
Old 24-07-13, 18:31   #186
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Cumpararea unei masini SH

Quote:
Originally Posted by C.G.P. View Post
In mare parte istoricul masinii pt ca vanzatorul spune ca e cumparata din Romania si toate reviziile facute la reprezentanta si as fi vrut sa vad daca a fost lovita sau nu ca sa nu bat drumu degeaba pana acolo.
pai nu iti face nimeni verificarea,decat daca te duci cu masina la reprezentanta sau in cel mai bun caz daca ai vreun prieten care lucreaza pe acolo...
var-miu a vandut o masina acum vreo luna si cumparatorul i-a cerut seria de caroserie sa verifice masina,i-a dat-o,omul s-a dus cu seria scrisa pe hartie la reprezentanta opel,dar de acolo i-au spus ca nu ii pot spune nimic daca nu se duce cu masina acolo....au fost cu masina si le-a spus tot ce aparea despre ea....
deci daca nu cunosti pe cineva pe la vreo reprezentanta...fara masina nu te baga nimeni in seama.....
__________________
OPEL ASTRA GTC 1.9 CDTI OPC LINE 2-2008----SOLD!!!
OPEL VECTRA C 3.0 CDTI-2007--SOLD!!
OPEL ASTRA J 1.7 CDTI-2011--SOLD!!!
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 24-07-13, 19:05   #187
C.G.P.

Stock
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 3
Default Re: Cumpararea unei masini SH

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
pai nu iti face nimeni verificarea,decat daca te duci cu masina la reprezentanta sau in cel mai bun caz daca ai vreun prieten care lucreaza pe acolo...
var-miu a vandut o masina acum vreo luna si cumparatorul i-a cerut seria de caroserie sa verifice masina,i-a dat-o,omul s-a dus cu seria scrisa pe hartie la reprezentanta opel,dar de acolo i-au spus ca nu ii pot spune nimic daca nu se duce cu masina acolo....au fost cu masina si le-a spus tot ce aparea despre ea....
deci daca nu cunosti pe cineva pe la vreo reprezentanta...fara masina nu te baga nimeni in seama.....
Mda ms atunci asta voi face voi lua masina frumos si o duc in prima reprezentanta Skoda si asta e
C.G.P. is offline   Reply With Quote
Old 20-11-13, 18:56   #188
dan781

Stage 1
 
Join Date: May 2011
Posts: 11
Default Re: Cumpararea unei masini SH

AM urmatoarea problema: am cumparat un opel corsa B din Timisoara. Am luat-o cu primul set de nr.rosii scos si a ramas ca atunci cand am bani de taxa verde sa-l sun pe vanzator si sa-mi trimita prin posta fiscalul. Am scos al-3-lea set de nr.rosii si "SUPRIZA".....mi s-a demagnetizat cartela telefonului si am pierdut pe langa toata agenda si nr.vanzatorului. Intrebarea mea este: chiar am nevoie de fiscalul lui pt.a inscrie masina? Avand in vedere ca nun a inscris-o in romania,a scos doar un nr.rosu.Masina e adusa din Austria. Ceva sugesti? Am trimis scrisoare la adresa din contractul de v/cumparare dar nu am primit raspuns.Eu stau in Buc.si e cam greu sa ma duc sa caut persoana prin Timisoara...(anuntul a fost sters de pe site-ul de unde am gasit-o eu si nu mai dau de nr lui de tel.)
dan781 is offline   Reply With Quote
Old 20-11-13, 19:22   #189
onymen

Stage 5
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 453
Default Re: Cumpararea unei masini SH

Salut.Acum o luna am cumparat si eu ca tine o masina la primul rand cu numere rosii fara fiscal,dar am vandut-o la un baiat in Arad si a zis ca lui acolo nu i-a trebuit fiscal,dar in mare parte in judetele din Romania TREBUIE fiscal,sunt foarte putine judete care nu cer acest fiscal.
Poate iti vine vreo idee,poate ai pe cineva pe acolo.
Bafta
onymen is offline   Reply With Quote
Old 20-11-13, 19:28   #190
dan781

Stage 1
 
Join Date: May 2011
Posts: 11
Default Re: Cumpararea unei masini SH

Quote:
Originally Posted by onymen View Post
Salut.Acum o luna am cumparat si eu ca tine o masina la primul rand cu numere rosii fara fiscal,dar am vandut-o la un baiat in Arad si a zis ca lui acolo nu i-a trebuit fiscal,dar in mare parte in judetele din Romania TREBUIE fiscal,sunt foarte putine judete care nu cer acest fiscal.
Poate iti vine vreo idee,poate ai pe cineva pe acolo.
Bafta
Merci de raspuns.In Buc.au bagat astia totul pe calculator si acum nu mai ai nic o sansa sa faci ceva la financiar nici macar sa iei un fiscal daca ai amenzi. Sunt sigur ca exista o metoda sa rezolv situatia dar as vrea daca stie cineva exact in Buc daca trebuie fiscalul lui.
Ca sa va mai zic o faza: nr.de tel.il aveam bagat si in PC tocmai ca sa nu pierd tel sau ceva. Ce sa vezi?! ....la o zi distanta ,mi s-a distrus si hardul de la PC. Deci nu se poate asa ceva fratilor...aveam pcul ala de 7ani si era super bun...Mama lui de ghinion...
dan781 is offline   Reply With Quote
Old 27-01-14, 08:43   #191
aditaadita4949

Stage 1
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 10
Default Re: Cumpararea unei masini SH

salut! am şi eu nevoie de o părere de la mai
mulţi cunoscători īn legătură cu achiziţionarea
unei maşini second-hand. După īndelungi
consultari pe site-uri de specialitate am ajuns
la un OPEL ASTRA H 2006-2008 benzină buget īn
jur de 5000E! Ideea este că după ce īl cumpăr
vreau să-i pun o instalaţie gpl şi acum
cunoscători dacă mi-ar putea spune cum se
comportă un OPEL cu gpl, merită investiţia,
uzură la motor şi multe alte aspecte pe care
dacă le cunoaşteţi să mi le spuneţi. Multumesc
anticipat!
aditaadita4949 is offline   Reply With Quote
Old 25-02-14, 15:16   #192
juann

Stock
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 6
Default Re: Cumpararea unei masini SH

Vreau sa achizitionez o masina care este deja inmatriculata in bulgaria....stiti daca pot circula cu ea cit am itp-ul valabil sau a intrat in vigoare legea aia ca pot circula cu ea 90 de zile de la data semnarii actului de vinzare cumparare??

Ce trebuie sa fiu atent cind cumpar o masina inmatriculata in bulgarea sau ce ar trebui sa verific in acte ca sa fie ok?
juann is offline   Reply With Quote
Old 25-02-14, 16:03   #193
onymen

Stage 5
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 453
Default Re: Cumpararea unei masini SH

Ia pe cineva care cunoaste actele de Bulgaria,multe din acte sunt false si trebuie sa fi atent.Si eu am vrut sa iau una pe Bulgaria,dar m-am lasat pagubas.
onymen is offline   Reply With Quote
Old 25-02-14, 16:26   #194
juann

Stock
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 6
Default Re: Cumpararea unei masini SH

Da-mi mai multe detalii te rog....de ce ai renuntat ca practic tipul de la care vreau sa iau masina a zis ca semnez un contract de vinzare cumparare si atit.
juann is offline   Reply With Quote
Old 25-02-14, 17:46   #195
onymen

Stage 5
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 453
Default Re: Cumpararea unei masini SH

Pentru ca era prea mare bataie de cap,cel putin pentru mine.
Trebuie sa iti dea urmatoarele acte:
cartea masinii in original,carte verde,asigurare,ITP si PROCURA CU DREPTURI DEPLINE!
Ce trebuie sa scrie in procura ?
In procura trebuie sa mentioneze ( numele proprietarului, mentionand imputernicitului ) ca are drept de circulatie, sa iasa afara din tara, sa aduca orice modificare doreste atata timp cat el suporta consecintele, dreptul de a o vinde, iar principalul factor care trebuie sa fie in procura este : Declar ca deciziile luate de mine in procura sunt pe perioada NEDETERMINATA, sau am mai avut alta procura, declar ca procura este pe perioada NEDETERMINATA.

Si sa-ti mai vand 1 pont ?
Pe langa ca e ok, nu iti face nimic politia, data viitoare ( sa stie si altii, nu, numai tu ), PRECIZATI pe contract ( ori ca e de mana, ori la computer ), ca masina NU este RADIATA si NU prezinta nici un fel de problema din punct de vedere JURIDIC. Il pui sa semneze aceasta sectiune si esti garantat 100%.
onymen is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -