Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 14-12-08, 20:48   #31
florin_alex

Stage 3
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 95
Default Re: Cumpararea unei masini SH

se merita sa bag masina pe calculator inainte de a o cumpara?
florin_alex is offline   Reply With Quote
Old 21-12-08, 20:00   #32
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: Cumpararea unei masini SH

Sigur se merita...insa cel care se uita pe calculator trebuie sa se si priceapa asta punctul unu ,iar punctul doi daca bateria a fost descarcata sau schimbata o sa apara o multime de greseli in calculator...ceea ce nu inseamna obligatoriu ca acele piese sunt stricate...deci trebuie sterse greselile din memorie dupa care mers cativa kilometri si pusa din nou la calculator
mobiles_de is offline   Reply With Quote
Old 17-01-09, 11:15   #33
dlv142000
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 0
Default Re: Cumpararea unei masini SH

are cineva o imputernicire pt olanda MODEL
?doresc sa achizitionez un autoturism din olanda pe firma si vanzatorul cere imputernicire pe persoana care ridica masina si nu pot merge personal ca titular al firmei.multzumesc anticipat
dlv142000 is offline   Reply With Quote
Old 09-03-09, 16:02   #34
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Cumpararea unei masini SH

am o intrebare pt colegii de pe forum care sunt sau au fost in situatia mea:
am cumparat recent o dacia logan prin contract de V-C de la dealer cosmote. masina a fost luata prin leasing de catre firma la care lucreaza omul,s-a terminat de achitat leasingul,dar nu a mai inmatriculat-o ca proprietar a ramas leasingul. omul a radiat -o de la leasing,a scos toate actele necesare vanzarii(carte identitate,fiscal,etc) si a luat-o pe factura(prin cumparare) de la firma la care lucreaza pt a o vinde mie prin contract V-C.
acum el practic dupa cum am mai scris nu este proprietar(nu a inmatriculat masina pe numele lui pt ca tocmai s a terminat leasingul de achitat si s a hotarat vanzarea masinii)pe ci doar vanzator. TREBUIE SA MAI TREACA PE CERTIFICATUL DE INMATRICULARE "instrainata catre.....X.... la data de.....X....." ? ca el practic nefiind proprietar nu are aceasta calitate.
PS(am toate actele fiscale de la leasing etc)
Multumesc!
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 10-03-09, 19:02   #35
KarFanatik

Stage 4
 
KarFanatik's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 185
Default Re: Cumpararea unei masini SH

interesant post o sa tin cont de el app sunt nou pe forum si tin sa va salut pe toti
KarFanatik is offline   Reply With Quote
Old 28-04-09, 01:55   #36
vicelord

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 324
Default Re: Cumpararea unei masini SH

Nu va suparati am si eu o intrebare. am luat o masina sh de la cineva si acum nu mai vrea sami dea fiscalul mentionez ca am acte de vanzare cumparare semnate (sunt facute la udriste) se poate face ceva la politie sau la circa financiara???

regards
vicelord is offline   Reply With Quote
Old 29-06-09, 12:52   #37
andrey_20052002

Stage 4
 
andrey_20052002's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 239
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Cumpararea unei masini SH

vreau sa imi cumpar si eu o masina si m-am oprit la un fiesta 1.4 tdci din 2004 ,ce stiti despre acest motor este euro 3 sau euro 4 ?
andrey_20052002 is offline   Reply With Quote
Old 29-06-09, 13:36   #38
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Cumpararea unei masini SH

Quote:
Originally Posted by vicelord View Post
Nu va suparati am si eu o intrebare. am luat o masina sh de la cineva si acum nu mai vrea sami dea fiscalul mentionez ca am acte de vanzare cumparare semnate (sunt facute la udriste) se poate face ceva la politie sau la circa financiara???

regards
In principiu nu, certificatul fiscal trebuia prezentat la semnarea contractului. Mergi totusi la finante, vezi ce zic aia. Politia n-are nicio implicare.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 17:22   #39
mimuli61
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 0
Default Re: Cumpararea unei masini SH din anglia

as dori sa stiu ce taxa se percepe la cumpararea unei masini SH din Anglia
mimuli61 is offline   Reply With Quote
Old 04-08-09, 17:28   #40
gargamel

Stage 1
 
gargamel's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 13
Default Re: Cumpararea unei masini SH

Salut.
As mai adauga si eu cate ceva in afara de cele spuse de colegii de forum mai inainte.
Sunt foarte bune indiciile lor, dar va spun din proprie experienta ca, mai ales la achizitionarea primei masini,ve-ti uita de aceste indicatii sau ne le veti observa, multe din ele fiind greu de observat, mai ales de un incepator(gen: accelerezi puternic si motorul tre sa se infinga fara zgomot prea mare-> eu facusem scoala pe un fiat albea de 66 CP si mi-am luat un golf 4 2.0 115 CP, deci va dati seama ce senzatii erau..mi se parea ca daca trag un vant o sa accelereze masina ).
Sfatul meu e urmatorul(consider ca ve-ti lua masina din Romania si vreti sa fie inamatriculata deja sa nu iti mai bati capu la inceput si cu asta..la mine acum n-ar mai conta asa mult lucrul asta):
1. Ai o suma de bani. Te uiti pe cateva site-uri dedicate. gen mobile.de sau *********** sa-ti faci o idee cam la ce te incadrezi(marca VW, bmw, Fiat, Dacia).
2. Dupa ce ti-ai dat seama de asta te hotarasti ce putere sa aiba motorul.. preturile difera destul de mult+ anul din care sa fie masina(sunt diferente uneori importante de doatari la acelasi model maisna si acelasi motor dar fabricate in ani diferiti).
3. Intri pe forum-uri speciale(google search marca masina + forum), cat si pe www.4tuning.ro, bineinteles si vezi ce probleme specifice are acea masina(gen pica des incuitoarea portbagaj, macara geamuri, etc), la cilindreea aleasa, eventual si tip motor(daca ai cateva variante de acelasi tip).
4. Pe forum sigur vei gasi un coleg sa te ajute cu o diagnoza(cel putin asa e pt Audi, VW, Seat, Skoda , VAG com e softul cu care se testeaza masinile astea ) bineinteles contra unei sume de bani ca nu-si pierde nimeni timpul pt tine(dar mai bine dai putin la inceput , decat sa iei ceva si sa bagi mult mai mult dupa).
5.Te programezi la un test la http://www.autotest2000.ro/, mie personal mi-au dat o impresie buna, care iti vor spune cum stai cu directie, frana , si alte chestii de care un incepator sigur nu prea are cum sa-si dea seama.
5. Daca e posibil ar fi excelent sa ceri si cartea de service..daca exista..si ai o idee mai buna de nr de km ai masini reali+ cele 2 teste de la punctele 4 si 5 sa iasa OK(adica la 5 masina fiind SH sigur nu va scoate 10 dar daca scoate un 9 este excelent, iar la 4 daca vezi ca e busit de exemplu doar un senzor de temp care costa sa zicem 200 RON este iarasi bine...important sa nu aiba buseli la sistemul de siguranta(airbagul si centurile se gasesc f greu la dezmembrari..ca doar de aia au ajuns acolo...si de obicei luate noi au niste preturi de te ia ameteala)..sau alte chestii care costa cat jumate de masina ,gen catalizator. ) atunci cred ca sansele ca sa te bucuri efectiv de acea masina sunt destul de mari si este o idee buna sa o cumperi.

Sper sa va fie de ajutor sfaturile mele. Cu regret spun ca sunt extrem de multi tzepari in Romania, si de aceea mai e bine sa va duceti cu cineva care are o masina ca aia pe care vreti sa o luati si va vedea mult mai repede anumite defecte specifice decat voi.

Spor la cumaparturi..ca sa inchei intr-o nota mai vesela
gargamel is offline   Reply With Quote
Old 27-09-09, 16:51   #41
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: Cumpararea unei masini SH

va salut , mi-am cumparat si eu o masina de la un parc auto si am cateva nelamuriri . sa va explic ce si cum masina respectiva a fost cumparata de la un site de licitatii din belgia . masina are nr permanente de belgia ( cred ) cand am cumparat-o , el mi-a dat cartea aceea roz-portocalie , certificatul de conformitate al masinii si act vanzare-cumparare , nr de belgia ale masinii . el mi-a zis ca o pot inmatricula in romania direct , adica nu e nevoie de radiere din belgia , doar cu aceste acte . asa este ? mentionez ca am venit cu masina pe rotile ei , cu nr provizorii de 5 zile de germania . mersi anticipat pt un eventual
__________________
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
Old 13-10-09, 19:14   #42
leonard

Stage 5
 
leonard's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 3,059
Default Re: Cumpararea unei masini SH

salut , am si eu o intrebare
Cat costa actele de vanzare cumparare in anglia? as vrea sa aduc niste masini ptr dezmembrat de acolo si imi trebuie acte doar care sa ateste ca am platit masina , nu numere valabile si alte chestii , ca le aduc pe trailer.
deci? cam cat sa ma pregatesc sa dau pe acte la o singura masina?? si acre sunt actele necesare avand in vedere situatia mea (adica le aduc pe trailer si ptr dezmembrat) ms
leonard is offline   Reply With Quote
Old 13-10-09, 22:44   #43
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Cumpararea unei masini SH

Nu te costa nimic actele. Ce ai tu nevoie e factura/contract de vanzare-cumparare. Atat.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 15-10-09, 00:30   #44
leonard

Stage 5
 
leonard's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 3,059
Default Re: Cumpararea unei masini SH

deci , am inteles pana acum ca nu-mi trebuie alte acte inafara de vanzare cumparare ( apoi cand aduc masina in tzara o radiez daca nu a fost radiata deja , right? , cat costa asta? ) taxe de import gen vama trebuie sa platesc undeva???
multumesc pentru raspunsuri , imi sunt de mare ajutor.
leonard is offline   Reply With Quote
Old 15-11-09, 21:33   #45
A2racer(Ovi)

Stage 4
 
A2racer(Ovi)'s Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 265
Member of:
[Oltcit]
[Nissan]
[Mitsubishi]
Default Re: Cumpararea unei masini SH

Cu o intrebare vin si eu, sint cam nehotarat in alegerea unei masini din urmatoarele 3(toate modele sint din generatie 90') Opel Tigra 1,4 16v; BMW 316 I Compact 1,6- 94'-95'; Honda Civic(hatchback 3 usi) 1,4 model de prin 94'-95', civic 1 cred ca e. Initial vroiam masina noua, Logan de 1,6 8V 90 hp, dar abia am iesit de pe bancile facultatii si inca nu m-as baga la rate pe 10 ani, am un oltcit, care l-as fii dat avans, dar m-am gandit bine si e f frumos facut si ar fii pacat, iar fara ar fii rata mare. In fine, sa trec la subiect, pasionat de coupeuri si hatchback-uri in 3 usi, astea imi plac f mult. Ma pricep la masini destul de bine sa le pot intretine. Am renuntat la idee de masina noua si m-am hotarat sa i-au una din astea 3, imi plac f mult toate 3. Ce cunosc despre ele sint doar detaliile tehnice si specificatii de genu, motor, consum, dotari. Ce nu stiu si m-ar ajuta f mult in a lua decizia cea mai buna(cei ce le cunosc cat de cat) care ar fii cea mai fiabila marca din cele 3, costu pieselor, usurinta procurarii de piese. Eu as dorii una la care sa gasesc piese(orice as avea nevoie) multa vreme de acum incolo(8-9 ani) Multumesc anticipat, daca stiti, raspunsurile voastre ma vor ajuta foarte mult sa i-au alegerea cea mai buna.
A2racer(Ovi) is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -