Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 29-07-06, 09:51   #16
alicee

Stage 3
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 124
Default Re: A6 vs Mondeo

uiti faptul ca audi-ul ala are deja 110.000 km la bord (iar daca e comparabil la pret cu un mondeo full options , am mari dubii in privinta faptului ca km aia sunt reali) si ca va costa mai mult sa-l intretina.
alicee is offline   Reply With Quote
Old 29-07-06, 10:00   #17
Cosmin255

Stage 5
 
Cosmin255's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,951
Member of:
[Moderators]
[AUDI]
Default Re: A6 vs Mondeo

Quote:
Originally Posted by RaZv
Bai Teddy , tu te-ai uitat vreodata la spate la un Ford sa vezi ce fum scoate in demaraj ...Fordurile n-au motoare reusite deloc. Si ca marca sunt slabe Nici macar nu-s la nivelul VW-ului. Un Mondeo e mai slab ca un Passat, un Focus e mai slab ca un Golf, etc!
Si in plus...cine macar incearca sa faca o comparatie intre Mondeo si A6 e cel putin naiv. Mondeo e genul de masina ieftina, inauntru are numa' plasticaraie. A6 e totusi o masina de lux. Nici eu nu-s fan A6, dar nu poti sa-l cobori la nivelul lui Mondeo. Mondeo s-ar putea compara cu Opel Vectra
La asemenea comment nu poti avea replica....da frate ai dreptate , VW za best...ever

OT : E clar ca nu poti alege mondeo in dauna unui A6 decat pentru faptul ca e mai noua , are putini km...si cam atat .... luxul oferit de audi nu poate fi comparat cu cel oferit de mondeo....(daca tot faceti comparatii dinastea incercati ceva de la Volvo,fiind tot premium)....

Succes in alegerea masinii.
__________________
2009 Audi A4
Cosmin255 is offline   Reply With Quote
Old 29-07-06, 12:52   #18
hellker

Stage 5
 
Join Date: May 2004
Posts: 929
Default Re: A6 vs Mondeo

pretul ambelor masini se situeaza undeva pe la 16500 euro...in calcule sa zicem ca ar intra si un volvo s60 2.4D de 163cp ..dar sunt rare in tara
__________________
Ex opel calibra& borbet A 16" 9j 215/40r16
EX vauxhall vectra& irmscher star sport 17" 225/45 zr17
ford mondeo 2006& OEM alloy 17'' 205/50r17
dacia 1300'71 ...&tablE
Ex e39 528i ..&style 42
latest...E38 728iA oxford green... running on...coming soon AEZ MITA 20 inchx9j ET10 +245/35ZR goodyear F1 asymmetric
hellker is offline   Reply With Quote
Old 29-07-06, 13:42   #19
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: A6 vs Mondeo

Quote:
Originally Posted by RaZv
Bai Teddy , tu te-ai uitat vreodata la spate la un Ford sa vezi ce fum scoate in demaraj ...Fordurile n-au motoare reusite deloc. Si ca marca sunt slabe Nici macar nu-s la nivelul VW-ului. Un Mondeo e mai slab ca un Passat, un Focus e mai slab ca un Golf, etc!
Si in plus...cine macar incearca sa faca o comparatie intre Mondeo si A6 e cel putin naiv. Mondeo e genul de masina ieftina, inauntru are numa' plasticaraie. A6 e totusi o masina de lux. Nici eu nu-s fan A6, dar nu poti sa-l cobori la nivelul lui Mondeo. Mondeo s-ar putea compara cu Opel Vectra
eu cred ca zbori... ancoreaza-te pe pamant si gandeste rational ... auzi al el ".Fordurile n-au motoare reusite deloc." dream on

on: initial cand am vazut numele topicului, desi trebuie sa recunosc ca gandesc putin subiectiv :P, am zis ca alegerea normala ar fi a6... dar tinand cont de circumstante e cam greu de ales... adica depinde si de starea ambelor masini... adica cum arata ele, pentru ca in general pe o masina se vede daca a fost bine intretinuta.... intrebare fordul ce e? ghia sau ceva editie speciala de-a lor (titanium sau chestii de genu ) ori cum chiar daca in conditii de masini stock ar fi clara alegerea, in conditiile date eu zic ca sunt destul de echilibrate... totul depinde de cat de mult iti place tie o anumita masina bafta si sa ai noroc de ea(oricare din ele :P )
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 29-07-06, 14:21   #20
RaZv

Stage 5
 
RaZv's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 348
Cool Re: A6 vs Mondeo

Quote:
Originally Posted by RA_2fast4u
eu cred ca zbori... ancoreaza-te pe pamant si gandeste rational ... auzi al el ".Fordurile n-au motoare reusite deloc." dream on

on: initial cand am vazut numele topicului, desi trebuie sa recunosc ca gandesc putin subiectiv :P, am zis ca alegerea normala ar fi a6... dar tinand cont de circumstante e cam greu de ales... adica depinde si de starea ambelor masini... adica cum arata ele, pentru ca in general pe o masina se vede daca a fost bine intretinuta.... intrebare fordul ce e? ghia sau ceva editie speciala de-a lor (titanium sau chestii de genu ) ori cum chiar daca in conditii de masini stock ar fi clara alegerea, in conditiile date eu zic ca sunt destul de echilibrate... totul depinde de cat de mult iti place tie o anumita masina bafta si sa ai noroc de ea(oricare din ele :P )
Taticule draga, ai doar 17 anisori si ai condus un Ford pe Sega Playstation, dar asta nu inseamna ca trebuie sa-mi zici mie ca nu stiu desp ce vorbesc. Stiu F bine desp ce vorbesc Eu am adus ca argument o observatie de-a mea. Sigur eram pe pamant atunci cand am observat cand am constatat-o!
Bafta in continuare la jocurile tale preferate pe playstation
__________________

R-Power
RaZv is offline   Reply With Quote
Old 29-07-06, 16:47   #21
teddy

Stage 5
 
teddy's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,804
Default Re: A6 vs Mondeo

wtf? passat peste mondeo? focus peste golf??? ma rog. uite caz concret, eu am avut un cocosat si acum am un mondeo... ma bucur in fiecare zi de alegerea facuta
A6 nu este in aceeasi categoria cu mondeo, normal... insa comparatia de fata e buna si per total as alege mondeo pentru ca e mai nou si pentru ca nu e un volkswagen cu alta sigla si intretinere de masina de super lux
teddy is offline   Reply With Quote
Old 29-07-06, 16:50   #22
teddy

Stage 5
 
teddy's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,804
Default Re: A6 vs Mondeo

offtopic: ma tot minunez ce nebunie e in romania cu volkswagen si imi amintesc in occident era exact invers, volkswagen masina muncitorului sau tanarului care abia luase carnetul iar ford mereu deasupra. esticii sunt usor de pacalit, volkswagen a facut bine cand a inceput sa investeasca in calitatea aparenta neglijand fiabilitatea si problemele tehnice, din pacate in vest omu nu pleaca din dacie si e mai greu de pacalit.
teddy is offline   Reply With Quote
Old 29-07-06, 17:09   #23
Cosmin255

Stage 5
 
Cosmin255's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,951
Member of:
[Moderators]
[AUDI]
Default Re: A6 vs Mondeo

Quote:
Originally Posted by teddy
offtopic: ma tot minunez ce nebunie e in romania cu volkswagen si imi amintesc in occident era exact invers, volkswagen masina muncitorului sau tanarului care abia luase carnetul iar ford mereu deasupra. esticii sunt usor de pacalit, volkswagen a facut bine cand a inceput sa investeasca in calitatea aparenta neglijand fiabilitatea si problemele tehnice, din pacate in vest omu nu pleaca din dacie si e mai greu de pacalit.
Teddy , ce spui tu e foarte foarte adevarat dar nu-ti mai bate capul cu oamenii ... daca sunt incuiati sau cel putin asa vor sa demonstreze
Cosmin255 is offline   Reply With Quote
Old 29-07-06, 17:27   #24
SFW
Audi Driver

Stage 5
 
SFW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,901
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: A6 vs Mondeo

Quote:
Originally Posted by teddy
wtf? passat peste mondeo? focus peste golf??? ma rog. uite caz concret, eu am avut un cocosat si acum am un mondeo... ma bucur in fiecare zi de alegerea facuta
A6 nu este in aceeasi categoria cu mondeo, normal... insa comparatia de fata e buna si per total as alege mondeo pentru ca e mai nou si pentru ca nu e un volkswagen cu alta sigla si intretinere de masina de super lux

Aham ... A6 e un vw cu alta grila .... cum zici tu ....
Va ofticati ca altii prefera alte masini, fara sa dea o explicatie logica si voi veniti cu niste afirmatii la fel de stupide ....
Parca ai fi un "fan bmw" ... mai e mult pana sa ajunga mondeo cat de cat la clasa unui A6, sau A4 de altfel ... nu zic ca nu sunt masini bune ... dar ...


Ontopic: in cazul de fata cred ca as tinde spre ford ... eu zic ca 60 000 de km si diferenta de ani conteaza.
SFW is offline   Reply With Quote
Old 29-07-06, 17:46   #25
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: A6 vs Mondeo

Quote:
Originally Posted by RaZv
Taticule draga, ai doar 17 anisori si ai condus un Ford pe Sega Playstation, dar asta nu inseamna ca trebuie sa-mi zici mie ca nu stiu desp ce vorbesc. Stiu F bine desp ce vorbesc Eu am adus ca argument o observatie de-a mea. Sigur eram pe pamant atunci cand am observat cand am constatat-o!
Bafta in continuare la jocurile tale preferate pe playstation

asa si tu cine ai fi ma rog ..... constat ca masina numita FORD Mondeo cel putin generatia noua iti e straina complet, probabil ca tu ai vazut-o pe PS2 unde ai si avut privilegiul de a o "conduce".

probabil esti si tu un copil caruia ii place sa scrie pe forum si sa practice propaganda VW si nimic mai mult, dar ca sa te aduc la realitate o sa iti explic cate unele:
-fumul de care spui tu este caracteristic oricarui Diesel Turbo, la orice motor cand intra turbina si motorul este turat il va scoate.
-diferentza tehnologica intre motoarele celor 2 este ca una are pompa duza si cealalta este common-rail.
-plasticele de care spui tu nici macar pe Ambiente nu se gasesc , asta daca stii ce inseamna .... de Titanium si altele nu mai zic .....


Ontopic = A6 este masina din clasa premium, deci comparatia cu Mondeo nu e prea "corecta", dar fiind un topic de CONSILIERE AUTO paradoxal ca nu vad detalii despre masini, costuri de intretinere, adik lucrurile care probabil il intereseaza pe cel care a facut threadul.

In principal va conta starea in care este masina, dotarile si un element important este numarul de kilometrii rulati de autoturism, ca intretinere, Fordul este mai economic, nu vreau sa fiu subiectiv dar daca masinile au aceleasi dotari, sunt intr-o stare relativ tehnica identica as alege Mondeo din prisma intretinerii si al kilometrilor.
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 29-07-06, 19:06   #26
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: A6 vs Mondeo

Quote:
Originally Posted by RaZv
Taticule draga, ai doar 17 anisori si ai condus un Ford pe Sega Playstation, dar asta nu inseamna ca trebuie sa-mi zici mie ca nu stiu desp ce vorbesc. Stiu F bine desp ce vorbesc Eu am adus ca argument o observatie de-a mea. Sigur eram pe pamant atunci cand am observat cand am constatat-o!
Bafta in continuare la jocurile tale preferate pe playstation
daca imi spui tu unde in postul meu m-am legat de condus... nu de alta dar eu nu vad... eu m-am legat de tehnologie, ceea ce o persoana cat de cat documentata poate sa iti spuna chiar daca nu a condus in rest nu prea are rost sa iti raspund la celelalte lucruri pe care le-ai adus in discutie daca ai fi fost destul de matur raspundeai ca un om matur si ori cum ti-a cam fost raspuns la toate intrebarile te-am lasat multa bafta

RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 29-07-06, 19:57   #27
sil4tuning

Purtator cuvant SUN RACERS

Stage 5
 
sil4tuning's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,847
Member of:
[Sun Racers]
[Opel]
Default Re: A6 vs Mondeo

ia-ti ma ''reno'' ca este nou si mai ieftin
sil4tuning is offline   Reply With Quote
Old 29-07-06, 20:56   #28
teddy

Stage 5
 
teddy's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,804
Default Re: A6 vs Mondeo

Quote:
Originally Posted by SFW
Parca ai fi un "fan bmw" ... mai e mult pana sa ajunga mondeo cat de cat la clasa unui A6, sau A4 de altfel ... nu zic ca nu sunt masini bune ... dar ...
pai noi parca suntem fani bmw sau tu? care e 'clasa unui A4'???
faci aceleasi 'pointuri' pe care le-ar face un fan bmw care nu vede alta masina.
teddy is offline   Reply With Quote
Old 29-07-06, 21:05   #29
teddy

Stage 5
 
teddy's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,804
Default Re: A6 vs Mondeo

dar ca sa nu ma crezi nebun sau irational pot recunoaste ca audi e peste ford, mai ales in europa.
teddy is offline   Reply With Quote
Old 29-07-06, 21:26   #30
SFW
Audi Driver

Stage 5
 
SFW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,901
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: A6 vs Mondeo

Quote:
Originally Posted by teddy
pai noi parca suntem fani bmw sau tu? care e 'clasa unui A4'???
faci aceleasi 'pointuri' pe care le-ar face un fan bmw care nu vede alta masina.

Nu sunt un "fan bmw", pt ca, dupa cum ai vazut am zis si eu ca, avand in vedere dif de km si ani as tinde spre mondeo.

Pai eu am zis ca sunt diferente mari intre un audi si un ford ...
De exemplu, materialele folosite la interior ... altfel te simti intr-un a4 sau a6 si altfel intr-un mondeo ...
Nu zic ca nu sunt masini bune sau altceva ... doar ca este o diferenta, pe care tu o anulezi repede spunand ... domne e un vw cu alta sigla ...


Eu aleg in primul rand audi pt ca asta imi place si asta ma caracterizeaza ... dar nu o sa zic niciodata ca bmw nu este mai sportiv ca audi, si ca motoarele de top de la bmw nu sunt mai performante ca cele de la audi. Da-i cezarului ce-i al cezarului.
SFW is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -