Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Consiliere achizitie auto (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto.html)
-   -   A6 vs Mondeo (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto/21180-a6-vs-mondeo.html)

hellker 28-07-06 12:33

A6 vs Mondeo
 
am filtrat destul si in final am ramas la aceste doua masini..un A6 1.9 tdi -131cp din 2003 full options si un ford mondeo 2.0 TDCi -130cp din 2005 de asemenea full options.fordul are cam 50000km la bord iar audi-ul cam 110000.Ce ar fi mai bine sa aleg ?thanks

Bicuss 28-07-06 13:29

Re: A6 vs Mondeo
 
pai tinand cont de km...klar ford....si anu avantajeaza mult......eu as merge pe mondeo!!si tdci de la ford fugeeeee

alicee 28-07-06 13:40

Re: A6 vs Mondeo
 
intai pune-ti intrebarea daca poti sa sustii financiar o masina de clasa mare premium. Raspunsul va veni natural dupa aia

Bicuss 28-07-06 13:42

Re: A6 vs Mondeo
 
Quote:

Originally Posted by alicee
intai pune-ti intrebarea daca poti sa sustii financiar o masina de clasa mare premium. Raspunsul va veni natural dupa aia

pai...daca vrei sa iti iei o asemenea masina inseamna k ai bani sa o intreti,altfel nu o mai iei...

hellker 28-07-06 14:14

Re: A6 vs Mondeo
 
sustinere financiara exista:D...greutatile masinilor sunt echivalente..la fel si puterile..deci ar trebui sa fuga aproximativ la fel...

teddy 28-07-06 14:23

Re: A6 vs Mondeo
 
de ce oare imi vine sa sustin ford in orice comparatie? eu as lua mondeo.

Alexutzzz 28-07-06 14:27

Re: A6 vs Mondeo
 
deja incepei sa aberati daca alegeti un ford mondeo in fata unui audi a6..... se pare ca aveti nevoice de un control psyhiatric:)........sa nu uitam... ca audi este una din fortele mondiale in contructia de automobile;)(mimpreuna uc gr vw... dar oricum)ati inebunit de tot ... peste tot vad comparatiii ford mondeo pasat.. a6 ford mondeo.... acu urmeaza sa ziceti. ford mondo sau vw lupo

Snoopy 28-07-06 14:30

Re: A6 vs Mondeo
 
Sa o luam de la inceput:
Greutatile asemanatoare Audi 1480 kg si Mondeo 1400 kg.
Mondeo are cuplu ceva mai mare 330Nm fata de 290 Nm cat are Audiu.
Despre Mondeo am auzit ceva de overboost la motor..dar nu stiu exact de se intalneste si la cel de 130 cp. Mondeo se va misca ceva mai bine dar Audiu ii da clasa in interior materialele de pe audi sunt ;). Uitativa aici cum se misca un Mondeo https://forum.4tuning.ro/26-filme-movies-masini-curse-drifturi-burnout-reclame-etc/3036-facut-mine/page-3.html
Filmuletle is ceva mai jos pe pagina.

P_C_D 28-07-06 14:38

Re: A6 vs Mondeo
 
Quote:

Originally Posted by Alexutzzz
deja incepei sa aberati daca alegeti un ford mondeo in fata unui audi a6..... se pare ca aveti nevoice de un control psyhiatric:)........sa nu uitam... ca audi este una din fortele mondiale in contructia de automobile;)(mimpreuna uc gr vw... dar oricum)ati inebunit de tot ... peste tot vad comparatiii ford mondeo pasat.. a6 ford mondeo.... acu urmeaza sa ziceti. ford mondo sau vw lupo

Si eu sunt de aceeasi parere,nu prea exista termen de comparatie intre Audi si Ford,da nah` infine.Eu unul as alege Audi,clar.

teddy 28-07-06 15:22

Re: A6 vs Mondeo
 
priveste per ansamblu. fordul e mai nou, e cam la fel de spatioasa, fuge la fel de bine, calitatea interiorului e foarte buna... audi-ul e mai vechi, comun, are o intretinere mult prea scumpa pentru un volkswagen cu alta sigla.

fuzzy 28-07-06 15:32

Re: A6 vs Mondeo
 
Quote:

Originally Posted by hellker
am filtrat destul si in final am ramas la aceste doua masini..un A6 1.9 tdi -131cp din 2003 full options si un ford mondeo 2.0 TDCi -130cp din 2005 de asemenea full options.fordul are cam 50000km la bord iar audi-ul cam 110000.Ce ar fi mai bine sa aleg ?thanks

pai daca banii sunt cam la fel eu as tinde spre ford... de ce?
1-numele si fiabilitatea motorului...
2-nr de km la bord...
3-anul fabricatiei (parca as avea mai multa incredere intr-o masina mai noua... chiar daca e diferenta de doar 2 ani)

teddy 28-07-06 15:41

Re: A6 vs Mondeo
 
alexutzz, am avut si eu passat nu inteleg de ce ti se pare un VW o masina atat de periculoasa lol. e doar masina poporului. in plus sunt masini sterse, fara personalitate. nu inteleg toata nebunia asta. in plus proprietarii de passat cocosat diesel cu di rosu... vorba unui prieten. sunt multi care au avut toata viata masini de rahat si au facut bani peste noapte si se lauda cu 130 de cai de pe un diesel si o cutie in 6 trepte si au impresia ca au rachete lol... voi ati observat ce depasiri dubioase fac acestia pe dn-uri?

Alexutzzz 28-07-06 16:01

Re: A6 vs Mondeo
 
Quote:

Originally Posted by teddy
alexutzz, am avut si eu passat nu inteleg de ce ti se pare un VW o masina atat de periculoasa lol. e doar masina poporului. in plus sunt masini sterse, fara personalitate. nu inteleg toata nebunia asta. in plus proprietarii de passat cocosat diesel cu di rosu... vorba unui prieten. sunt multi care au avut toata viata masini de rahat si au facut bani peste noapte si se lauda cu 130 de cai de pe un diesel si o cutie in 6 trepte si au impresia ca au rachete lol... voi ati observat ce depasiri dubioase fac acestia pe dn-uri?

TRUE in rest no comment
oricum grupu VW face super masini.... e alegerea mea dupa bmw;)
si te anunt ca am mers si in mertz... si in multe altele...

teddy 28-07-06 16:03

Re: A6 vs Mondeo
 
nu-i nimic, si eu am mers la fel. mercedes e marca mea favorita si abia astept clipa cand imi voi permite din nou sa am S klasse, de data pe benzina.
ford pentru mine e foarte sus in clasament. peste alte marci mai scumpe sau mai de prestigiu. sunt masini solide, arata ok, se controleaza foarte bine si nu te dezamagesc in nici o situatie.

RaZv 29-07-06 04:18

Re: A6 vs Mondeo
 
Bai Teddy8) , tu te-ai uitat vreodata la spate la un Ford sa vezi ce fum scoate in demaraj:evil: ...Fordurile n-au motoare reusite deloc. Si ca marca sunt slabe:!: Nici macar nu-s la nivelul VW-ului. Un Mondeo e mai slab ca un Passat, un Focus e mai slab ca un Golf, etc!
Si in plus...cine macar incearca sa faca o comparatie intre Mondeo si A6 e cel putin naiv. Mondeo e genul de masina ieftina, inauntru are numa' plasticaraie. A6 e totusi o masina de lux. Nici eu nu-s fan A6, dar nu poti sa-l cobori la nivelul lui Mondeo. Mondeo s-ar putea compara cu Opel Vectra:idea:


All times are GMT +2. The time now is 23:37.

- Copyright 2024 4Tuning