Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 18-09-10, 09:57   #1
TunerInProgres

Stage 5
 
TunerInProgres's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 914
Member of:
[Opel]
[VW]
Default Sfat achizitie masina 9

Salut!
Am avut un Opel Corsa care a ajuns dauna totala si imi astept banii de la Astra cu care o sa imi incep un credit la o masina brand new insa sunt foarte nehotarat la ce sa ma opresc....criteriile ar fii urmatoarele:

-clasa mai spatioasa decat Corsa(fiind oarecum o masina pt familie sa poata sta lejer in spate 3 persoane adulte si portbagajul de 340-350 litri minim)
-motor diesel consum ~7% in oras(numai diesel vreau)
-dotari decente sau umpic mai bine(nu vreau piele si dublu climatronic,ci minim 4 airbag,computer de bord etc...cat mai multe cat mai bine)
-fiabilitate ridicata(ma gandesc sa o tin cel putin 5 ani)
-pretul MAXIM-MAXIM-MAXIM 12-13000
-eventual calitate inainte de cantitate....acestea fiind spuse ....
Nu doresc frantuzoaica(peugeot,renault,citroen...desi C5 ar fii pefect)
Fiat ma atrage estetic mult de tot dar din auzite cam peste tot fiabilitatea este redusa asa ca renunt si ma reorientez....

In banii in care vreau sa ma incadrez m-am oprit la 2 modele care mi se par potrivite pentru cerintele mele si chiar superbe estetic(parerea mea):
SEAT LEON 1.6 diesel(motorul de pe golf) Activ sau REFERENCE
Chevrolet Cruze 2.0 VCDI DE 125 cp LS PLUS......
Acum as dorii sa imi spuneti plusuri si minusuri la aceste 2 modele ca sa iau o decizie finala...mentionez ca tind inspre Cruze datorita spatiului insa Leon-ul este masina viselor mele datorita design-ului si sportivitatii...am 23 ani deci ma incanta in momentul de fata tuningul si sportivitatea......
Mai mentionez ca am inspectat piata timp de 45 zile si stiu cam tot ce se afla pe piata,modelele care mi-au atras atentia anterior au fost Focus,I30 SI Ceed insa Focusul depaseste bugetele si Ceed+I30 sunt sub Leon la design exterior(parere personala)....asa ca ...astept opinii si sfaturi...cam in 3 sapt trebuie sa ma hotarasc deci timp e destul....
Mentionez ca o sa folosesc 3 vouchere de la REMAT la achizionarea masinii

Last edited by TunerInProgres; 18-09-10 at 10:00. Reason: spelling
TunerInProgres is offline   Reply With Quote
Old 18-09-10, 11:31   #2
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Sfat achizitie masina 9

ai spus ca nu citroen/peugeot (la renault nu te duc nici eu cu ochii caci din ce stiu sunt proaste)

dar baietii de la peugeot au motoare comune cu ford(si focus), volvo, etc uite un exemplu de motor (1.6 hdi)

http://en.wikipedia.org/wiki/Ford_DLD_engine#DLD-416

de cee'd stiu ca au garantie 160k km...
oricum eu as alege ori leonul ori cee'd
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 18-09-10, 13:04   #3
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Sfat achizitie masina 9

Eu zic ca Cruze ar fi o varianta foarte buna, dar ti-as recomanda sa astepti spre sfarsitul anului, pentru ca atunci o sa primesti reduceri consistente, pentru ca dealerii trebuie sa-si atinga cifrele.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 18-09-10, 13:20   #4
TunerInProgres

Stage 5
 
TunerInProgres's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 914
Member of:
[Opel]
[VW]
Default Re: Sfat achizitie masina 9

De la Peugeot cea mai ieftina masina care ar indeplinii cateva conditii ar fi 308varianta premium insa pretul este cu aprox. 1000 peste limita maxima deci renunt la varianta asta...oricum arata superb masina din fata,din spate mi se pare lipsa de design total iar ca fapt divers cumnatul meu a avut 1 Peugeot 207 alb superb ca design exterior insa interiorul mi-a displacut extrem si NU SUPORT sunetul care il face geamul cand se inchide,e ingrozitor zici ca se rupe...cred ca am fost destul de explicit....
DA-mi un motiv de ce nu ai alege Cruze?e model nou a primit laude multe arata superb spatioasa motor cat de cat puternic si economic in acelasi timp....am avut Opel m-am inteles super ok cu masinuta....astept un nou raspuns si ms de reply
TunerInProgres is offline   Reply With Quote
Old 18-09-10, 13:23   #5
TunerInProgres

Stage 5
 
TunerInProgres's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 914
Member of:
[Opel]
[VW]
Default Re: Sfat achizitie masina 9

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Eu zic ca Cruze ar fi o varianta foarte buna, dar ti-as recomanda sa astepti spre sfarsitul anului, pentru ca atunci o sa primesti reduceri consistente, pentru ca dealerii trebuie sa-si atinga cifrele.
da ai dreptate aici insa o sa se sfarseasca promotiile de la REMAT pe 15 noiembrie parca si o sa pierd reducerea de 2660 euro parca....eventual sa scada masina la inceputul lui decembrie cu un 3500-4000 ar merita dar in rest nu....tu de ce nu ai prefera Leon?
TunerInProgres is offline   Reply With Quote
Old 18-09-10, 16:48   #6
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Sfat achizitie masina 9

Quote:
Originally Posted by TunerInProgres View Post
da ai dreptate aici insa o sa se sfarseasca promotiile de la REMAT pe 15 noiembrie parca si o sa pierd reducerea de 2660 euro parca....eventual sa scada masina la inceputul lui decembrie cu un 3500-4000 ar merita dar in rest nu....tu de ce nu ai prefera Leon?
Nu as prefera Leon pentru ca are o varsta deja, si pentru ca designul nu este pe gustul meu. L-as lua in fata unui Golf, dar Cruze imi place mai mult, per ansamblu mi se pare o masina mai reusita.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 18-09-10, 18:45   #7
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Sfat achizitie masina 9

totusi opel astra nu intra? nu mai stiu ce preturi au astea

opelul astra J e superb, nu ca ar fi urat H-ul...
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 18-09-10, 23:16   #8
TunerInProgres

Stage 5
 
TunerInProgres's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 914
Member of:
[Opel]
[VW]
Default Re: Sfat achizitie masina 9

@Ionut Leon practic e un golf cu alt design,umpic mai lung si umpic mai greu parca...iar faza ca fiind vechi nu e chiar vechi,parca modelul nou a aparut la finele lui 2008?sau in 2009 ceva de genul....oricum desi Cruze e mai reusit e mai greu (are 1400 kg varianta dorita de mine) si mi se pare cam maricica pt oras si pt nevoile mele....e complicat ms de reply oricum
@Zane Ambele modele de Astra sunt ok ca si spatiu/motor/design din pct meu de vedere insa am avut Opel(m-a multumit indeajuns masina sa nu ne intelegem gresit) insa am avut un accident major cu ea,am intrat intr-un pod apoi m-am rotit cu ea pe sosea si am intrat din nou in acelasi pod,partea din fata era distrusa,calculul daunelor a fost peste pretul actual al masinii noi aprox 11400 euro dauna avand habitaclul intact+cele 4 usi si portbagajul....si in stadiu in care am adus-o nu mi-a iesit nici un airbag,atat eu care eram la volan cat si pasagerul din dreapta aveam centurile puse...daca nu le aveam nush ce se intampla...asa ca imi place Opel Astra insa nu am siguranta pe ele...desi Chevrolet este tot GM as prefera sa incerc cu ei....
TunerInProgres is offline   Reply With Quote
Old 19-09-10, 00:17   #9
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Sfat achizitie masina 9

eu stiam ca e normal la multe masini sa se mai intample si asta(dar mai ales la ce incepe cu o rasturnare... la tine nu stiu ce o fi avut)... totusi ... cum te simti?
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 19-09-10, 00:22   #10
TunerInProgres

Stage 5
 
TunerInProgres's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 914
Member of:
[Opel]
[VW]
Default Re: Sfat achizitie masina 9

Quote:
Originally Posted by ZaNe94 View Post
eu stiam ca e normal la multe masini sa se mai intample si asta(dar mai ales la ce incepe cu o rasturnare... la tine nu stiu ce o fi avut)... totusi ... cum te simti?
fizic atat eu cat si pasagerul suntem ok,inca ne miram ca ne-am ridicat si am plecat de acolo fara sa varsam 1 gram de sange insa mental e mai greu...imi e umpic cam frica la volan,de aceea caut o masina cat mai stabila,sigura,cu multe airbaguri....ms frumos de intrebare
TunerInProgres is offline   Reply With Quote
Old 19-09-10, 01:01   #11
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Sfat achizitie masina 9

Quote:
Originally Posted by TunerInProgres View Post
@Ionut Leon practic e un golf cu alt design,umpic mai lung si umpic mai greu parca...iar faza ca fiind vechi nu e chiar vechi,parca modelul nou a aparut la finele lui 2008?sau in 2009 ceva de genul....oricum desi Cruze e mai reusit e mai greu (are 1400 kg varianta dorita de mine) si mi se pare cam maricica pt oras si pt nevoile mele....e complicat ms de reply oricum
@Zane Ambele modele de Astra sunt ok ca si spatiu/motor/design din pct meu de vedere insa am avut Opel(m-a multumit indeajuns masina sa nu ne intelegem gresit) insa am avut un accident major cu ea,am intrat intr-un pod apoi m-am rotit cu ea pe sosea si am intrat din nou in acelasi pod,partea din fata era distrusa,calculul daunelor a fost peste pretul actual al masinii noi aprox 11400 euro dauna avand habitaclul intact+cele 4 usi si portbagajul....si in stadiu in care am adus-o nu mi-a iesit nici un airbag,atat eu care eram la volan cat si pasagerul din dreapta aveam centurile puse...daca nu le aveam nush ce se intampla...asa ca imi place Opel Astra insa nu am siguranta pe ele...desi Chevrolet este tot GM as prefera sa incerc cu ei....
Leon a aparut in 2006 in varianta actuala.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 19-09-10, 01:12   #12
TunerInProgres

Stage 5
 
TunerInProgres's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 914
Member of:
[Opel]
[VW]
Default Re: Sfat achizitie masina 9

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Leon a aparut in 2006 in varianta actuala.
am incurcat istoria masinilor..totusi nu e atat de vechi modelul in sine insa fata de Cruze este
TunerInProgres is offline   Reply With Quote
Old 19-09-10, 07:36   #13
GL91ANB

Stage 5
 
GL91ANB's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,254
Default Re: Sfat achizitie masina 9

De fapt Leon-ul ce se comercializeaza acum este diferit fata de cel din 2006.Acesta este un facelift al celui din 2006.
2006 :


Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us
2009 :


Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us
__________________
2001 Seat Leon 1.8 20vT AUQ
1993 VW Corrado 53i ex 2.0 16v 9A - 1.8 20vT AEB
ex 1996 BMW 316i E36
GL91ANB is offline   Reply With Quote
Old 19-09-10, 11:35   #14
TunerInProgres

Stage 5
 
TunerInProgres's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 914
Member of:
[Opel]
[VW]
Default Re: Sfat achizitie masina 9

Stiam eu ceva ca varianta actuala e scoasa prin 2009 dar e acelasi ca in 2006 sa fim seriosi..nu mi-ai zis o sugestie ?
TunerInProgres is offline   Reply With Quote
Old 19-09-10, 12:15   #15
peter

Stage 5
 
peter's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,588
Member of:
[Xtreme Club Emotion]
[Hyundai]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Sfat achizitie masina 9

Chevrolet-ul era cam prost la capitolul siguranta,dar vad ca s-a schimbat treaba de cand au scos Cruze(5 stele euroncap).

La interior sa sti ca arata mult mai bine Cruze decat Leon.
__________________
Consiliere achizitie auto
peter is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -