Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Consiliere achizitie auto (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto.html)
-   -   Sfat achizitie masina 9 (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto/209527-sfat-achizitie-masina-9-a.html)

TunerInProgres 18-09-10 09:57

Sfat achizitie masina 9
 
Salut!
Am avut un Opel Corsa care a ajuns dauna totala si imi astept banii de la Astra cu care o sa imi incep un credit la o masina brand new insa sunt foarte nehotarat la ce sa ma opresc....criteriile ar fii urmatoarele:

-clasa mai spatioasa decat Corsa(fiind oarecum o masina pt familie sa poata sta lejer in spate 3 persoane adulte si portbagajul de 340-350 litri minim)
-motor diesel consum ~7% in oras(numai diesel vreau)
-dotari decente sau umpic mai bine(nu vreau piele si dublu climatronic,ci minim 4 airbag,computer de bord etc...cat mai multe cat mai bine)
-fiabilitate ridicata(ma gandesc sa o tin cel putin 5 ani)
-pretul MAXIM-MAXIM-MAXIM 12-13000
-eventual calitate inainte de cantitate....acestea fiind spuse ....
Nu doresc frantuzoaica(peugeot,renault,citroen...desi C5 ar fii pefect)
Fiat ma atrage estetic mult de tot dar din auzite cam peste tot fiabilitatea este redusa asa ca renunt si ma reorientez....

In banii in care vreau sa ma incadrez m-am oprit la 2 modele care mi se par potrivite pentru cerintele mele si chiar superbe estetic(parerea mea):
SEAT LEON 1.6 diesel(motorul de pe golf) Activ sau REFERENCE
Chevrolet Cruze 2.0 VCDI DE 125 cp LS PLUS......
Acum as dorii sa imi spuneti plusuri si minusuri la aceste 2 modele ca sa iau o decizie finala...mentionez ca tind inspre Cruze datorita spatiului insa Leon-ul este masina viselor mele datorita design-ului si sportivitatii...am 23 ani deci ma incanta in momentul de fata tuningul si sportivitatea......
Mai mentionez ca am inspectat piata timp de 45 zile si stiu cam tot ce se afla pe piata,modelele care mi-au atras atentia anterior au fost Focus,I30 SI Ceed insa Focusul depaseste bugetele si Ceed+I30 sunt sub Leon la design exterior(parere personala)....asa ca ...astept opinii si sfaturi...cam in 3 sapt trebuie sa ma hotarasc deci timp e destul....
Mentionez ca o sa folosesc 3 vouchere de la REMAT la achizionarea masinii

ZaNe94 18-09-10 11:31

Re: Sfat achizitie masina 9
 
ai spus ca nu citroen/peugeot (la renault nu te duc nici eu cu ochii caci din ce stiu sunt proaste)

dar baietii de la peugeot au motoare comune cu ford(si focus), volvo, etc :) uite un exemplu de motor (1.6 hdi)

http://en.wikipedia.org/wiki/Ford_DLD_engine#DLD-416

de cee'd stiu ca au garantie 160k km...
oricum eu as alege ori leonul ori cee'd

ionut_cluj 18-09-10 13:04

Re: Sfat achizitie masina 9
 
Eu zic ca Cruze ar fi o varianta foarte buna, dar ti-as recomanda sa astepti spre sfarsitul anului, pentru ca atunci o sa primesti reduceri consistente, pentru ca dealerii trebuie sa-si atinga cifrele.

TunerInProgres 18-09-10 13:20

Re: Sfat achizitie masina 9
 
De la Peugeot cea mai ieftina masina care ar indeplinii cateva conditii ar fi 308varianta premium insa pretul este cu aprox. 1000 peste limita maxima deci renunt la varianta asta...oricum arata superb masina din fata,din spate mi se pare lipsa de design total iar ca fapt divers cumnatul meu a avut 1 Peugeot 207 alb superb ca design exterior insa interiorul mi-a displacut extrem si NU SUPORT sunetul care il face geamul cand se inchide,e ingrozitor zici ca se rupe...cred ca am fost destul de explicit....
DA-mi un motiv de ce nu ai alege Cruze?e model nou a primit laude multe arata superb spatioasa motor cat de cat puternic si economic in acelasi timp....am avut Opel m-am inteles super ok cu masinuta....astept un nou raspuns si ms de reply

TunerInProgres 18-09-10 13:23

Re: Sfat achizitie masina 9
 
Quote:

Originally Posted by ionut_cluj (Post 3666351)
Eu zic ca Cruze ar fi o varianta foarte buna, dar ti-as recomanda sa astepti spre sfarsitul anului, pentru ca atunci o sa primesti reduceri consistente, pentru ca dealerii trebuie sa-si atinga cifrele.

da ai dreptate aici insa o sa se sfarseasca promotiile de la REMAT pe 15 noiembrie parca si o sa pierd reducerea de 2660 euro parca....eventual sa scada masina la inceputul lui decembrie cu un 3500-4000 ar merita dar in rest nu....tu de ce nu ai prefera Leon?

ionut_cluj 18-09-10 16:48

Re: Sfat achizitie masina 9
 
Quote:

Originally Posted by TunerInProgres (Post 3666389)
da ai dreptate aici insa o sa se sfarseasca promotiile de la REMAT pe 15 noiembrie parca si o sa pierd reducerea de 2660 euro parca....eventual sa scada masina la inceputul lui decembrie cu un 3500-4000 ar merita dar in rest nu....tu de ce nu ai prefera Leon?

Nu as prefera Leon pentru ca are o varsta deja, si pentru ca designul nu este pe gustul meu. L-as lua in fata unui Golf, dar Cruze imi place mai mult, per ansamblu mi se pare o masina mai reusita.

ZaNe94 18-09-10 18:45

Re: Sfat achizitie masina 9
 
totusi opel astra nu intra? nu mai stiu ce preturi au astea :-?

opelul astra J e superb, nu ca ar fi urat H-ul...

TunerInProgres 18-09-10 23:16

Re: Sfat achizitie masina 9
 
@Ionut Leon practic e un golf cu alt design,umpic mai lung si umpic mai greu parca...iar faza ca fiind vechi nu e chiar vechi,parca modelul nou a aparut la finele lui 2008?sau in 2009 ceva de genul....oricum desi Cruze e mai reusit e mai greu (are 1400 kg varianta dorita de mine) si mi se pare cam maricica pt oras si pt nevoile mele....e complicat :D ms de reply oricum
@Zane Ambele modele de Astra sunt ok ca si spatiu/motor/design din pct meu de vedere insa am avut Opel(m-a multumit indeajuns masina sa nu ne intelegem gresit) insa am avut un accident major cu ea,am intrat intr-un pod apoi m-am rotit cu ea pe sosea si am intrat din nou in acelasi pod,partea din fata era distrusa,calculul daunelor a fost peste pretul actual al masinii noi aprox 11400 euro dauna avand habitaclul intact+cele 4 usi si portbagajul....si in stadiu in care am adus-o nu mi-a iesit nici un airbag,atat eu care eram la volan cat si pasagerul din dreapta aveam centurile puse...daca nu le aveam nush ce se intampla...asa ca imi place Opel Astra insa nu am siguranta pe ele...desi Chevrolet este tot GM as prefera sa incerc cu ei....

ZaNe94 19-09-10 00:17

Re: Sfat achizitie masina 9
 
eu stiam ca e normal la multe masini sa se mai intample si asta(dar mai ales la ce incepe cu o rasturnare... la tine nu stiu ce o fi avut)... totusi ... cum te simti?

TunerInProgres 19-09-10 00:22

Re: Sfat achizitie masina 9
 
Quote:

Originally Posted by ZaNe94 (Post 3667442)
eu stiam ca e normal la multe masini sa se mai intample si asta(dar mai ales la ce incepe cu o rasturnare... la tine nu stiu ce o fi avut)... totusi ... cum te simti?

fizic atat eu cat si pasagerul suntem ok,inca ne miram ca ne-am ridicat si am plecat de acolo fara sa varsam 1 gram de sange insa mental e mai greu...imi e umpic cam frica la volan,de aceea caut o masina cat mai stabila,sigura,cu multe airbaguri....ms frumos de intrebare :)

ionut_cluj 19-09-10 01:01

Re: Sfat achizitie masina 9
 
Quote:

Originally Posted by TunerInProgres (Post 3667373)
@Ionut Leon practic e un golf cu alt design,umpic mai lung si umpic mai greu parca...iar faza ca fiind vechi nu e chiar vechi,parca modelul nou a aparut la finele lui 2008?sau in 2009 ceva de genul....oricum desi Cruze e mai reusit e mai greu (are 1400 kg varianta dorita de mine) si mi se pare cam maricica pt oras si pt nevoile mele....e complicat :D ms de reply oricum
@Zane Ambele modele de Astra sunt ok ca si spatiu/motor/design din pct meu de vedere insa am avut Opel(m-a multumit indeajuns masina sa nu ne intelegem gresit) insa am avut un accident major cu ea,am intrat intr-un pod apoi m-am rotit cu ea pe sosea si am intrat din nou in acelasi pod,partea din fata era distrusa,calculul daunelor a fost peste pretul actual al masinii noi aprox 11400 euro dauna avand habitaclul intact+cele 4 usi si portbagajul....si in stadiu in care am adus-o nu mi-a iesit nici un airbag,atat eu care eram la volan cat si pasagerul din dreapta aveam centurile puse...daca nu le aveam nush ce se intampla...asa ca imi place Opel Astra insa nu am siguranta pe ele...desi Chevrolet este tot GM as prefera sa incerc cu ei....

Leon a aparut in 2006 in varianta actuala.

TunerInProgres 19-09-10 01:12

Re: Sfat achizitie masina 9
 
Quote:

Originally Posted by ionut_cluj (Post 3667484)
Leon a aparut in 2006 in varianta actuala.

am incurcat istoria masinilor..totusi nu e atat de vechi modelul in sine insa fata de Cruze este :)

GL91ANB 19-09-10 07:36

Re: Sfat achizitie masina 9
 
De fapt Leon-ul ce se comercializeaza acum este diferit fata de cel din 2006.Acesta este un facelift al celui din 2006.
2006 :
https://img811.imageshack.us/img811/9436/gx1vafhi.jpg

Uploaded with ImageShack.us

https://img295.imageshack.us/img295/2...lunasilber.jpg

Uploaded with ImageShack.us
2009 :
https://img266.imageshack.us/img266/5...1pfacelift.jpg

Uploaded with ImageShack.us

https://img841.imageshack.us/img841/8...celiftheck.jpg

Uploaded with ImageShack.us

https://img265.imageshack.us/img265/1...253115leon.jpg

Uploaded with ImageShack.us

TunerInProgres 19-09-10 11:35

Re: Sfat achizitie masina 9
 
Stiam eu ceva ca varianta actuala e scoasa prin 2009 dar e acelasi ca in 2006 sa fim seriosi..nu mi-ai zis o sugestie ?

peter 19-09-10 12:15

Re: Sfat achizitie masina 9
 
Chevrolet-ul era cam prost la capitolul siguranta,dar vad ca s-a schimbat treaba de cand au scos Cruze(5 stele euroncap).

La interior sa sti ca arata mult mai bine Cruze decat Leon.


All times are GMT +2. The time now is 16:00.

- Copyright 2026 4Tuning