Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 14-01-11, 10:46   #1291
B.81.WGX
Dacia Driver

Stage 4
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 215
Member of:
[DACIA]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Salutari tuturor colegilor de forum. De curiozitate intreb, se poate face o capota motor din fibra de sticla la o dacie cum este cea din avatar? ca la citroen bx , am vazut multe de fibra decat de tabla . si eventual vreun bodykit home made pentru "limuzina" mea . astept raspunsurile voastre.
B.81.WGX is offline   Reply With Quote
Old 14-01-11, 17:22   #1292
Defined_Art

Stage 2
 
Defined_Art's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 26
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Mai am o intrebare. Sa zicem ca vreau sa-mi modific bara-fatza. Cum fac sa se lipeasca modificarile din fibra de bara? dau cu smilgheru pe bara ? Si cum fac bara simetrica (sa fie partea stanga simetrica cu ce-a dreapta) Am inteles, fac matrita in lut, lemn sau ipsos, dar cat de bun sa fi sa faci partile simetrice ? Niste sfaturi, si chiar poze daca se poate m-ar ajuta.
As vrea din bara originala sa fac una ca asta din poza. Stiu ca nu e indicat, pt. ca nu am habar inca de modelarea fibrei dar sunt curios de treaba cu simetria.
Defined_Art is offline   Reply With Quote
Old 27-01-11, 06:11   #1293
krysty_kry
Dacia Driver

Stage 5
 
krysty_kry's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 371
Member of:
[DACIA]
[PEUGEOT]
[Opel]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

am si eu o itrebare,daca stie careva: cam la ce suma m-ar duce sa-mi deschid o mica afacere in curte: adica sa fac piese din fibra....daca a fost cineva in situatia asta il rog sa ma contacteze....multumesc
__________________
"Un barbat care poate conduce o masina in siguranta in timp ce saruta o fata draguta nu da atentia cuvenita sarutului."-Albert Einstein
krysty_kry is offline   Reply With Quote
Old 31-01-11, 23:24   #1294
kinderu

Stage 4
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 242
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by pictorashu View Post
CU CE se poate taia cat mai drept polistirenul extrudat? NU merge cu acel gen de aparat cu sarma incinsa la curent. fiind prea gros se vede cum iese in imagini. cu cutterul am incercat dar iara nu se taie drept.VREO IDEE?
pendularul ..sau mai pe romaneste soricelul ....iar aparatul ala cu sarma merge brici ....trebuie doar sa intinzi foarte bine sarma de nichelina ....daca te intereseaza o schitza cum sa iti confectionei unul lasa un p.m
__________________
tune your dreams
kinderu is offline   Reply With Quote
Old 01-02-11, 10:33   #1295
Victor_Is

Stage 5
 
Victor_Is's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 477
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

daca tot se vorbeste despre sarma de nichelina, imi poate spune cineva unde se gaseste? Caut de ceva vreme si nu gasesc, cred ca nu caut unde trebuie ? Mi-ar trebuie pentru un aparat de pirogravura , diferite grosimi
__________________

Nu alerga mai tare decat poate ingerul tau zbura.
Glumeste in iubire dar nu iubi in gluma.
- Cumpar Trabant 1.1 (sau doar actele) pm , mail sau topic [click]

Jucarie pentru oameni mari - prezentare
Victor_Is is offline   Reply With Quote
Old 01-02-11, 11:06   #1296
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

pentru pirogravat cred ca trebuie mai groasa ,dar pentru taiat polistiren se poate face din rezistenta electrica de resou sau plita si ar trebui sa se gaseasca la magazinele cu profil electric(unde se gasesc si piese de frigidere si alte nebunii electrocasnice

Kinderu,daca te rugam sa deschizi un topic in care sa pui schita acelei jucarii?poate sunt si altii interesati,si prea greu nu cred ca poate fi de facut :d
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 01-02-11, 17:31   #1297
pictorashu

Stage 1
 
Join Date: May 2010
Posts: 24
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

salutare tuturor in primul rand.Am reusit sa construiesc un cutter pt polistiren care a si mers. mersi pt quote lui kinderu. am atasat si ceva poze,poate vor folosi si la altii. cadrul de lemn,sarma este din nichelinasi un traf de 12v si 3.0A
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	010220113576.jpg
Views:	408
Size:	403.0 KB
ID:	1851331   Click image for larger version

Name:	010220113580.jpg
Views:	322
Size:	458.5 KB
ID:	1851332  
pictorashu is offline   Reply With Quote
Old 02-02-11, 19:05   #1298
kinderu

Stage 4
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 242
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by pictorashu View Post
salutare tuturor in primul rand.Am reusit sa construiesc un cutter pt polistiren care a si mers. mersi pt quote lui kinderu. am atasat si ceva poze,poate vor folosi si la altii. cadrul de lemn,sarma este din nichelinasi un traf de 12v si 3.0A
cam asta e in mare marele aparat de taiat polistiren ...sar ce faci cu lemnul cand se incinge nichelina ? cadrul trebuie din aluminiu sau daca ai la dispozitie din cupru de instalatii ...
kinderu is offline   Reply With Quote
Old 02-02-11, 19:06   #1299
kinderu

Stage 4
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 242
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
pentru pirogravat cred ca trebuie mai groasa ,dar pentru taiat polistiren se poate face din rezistenta electrica de resou sau plita si ar trebui sa se gaseasca la magazinele cu profil electric(unde se gasesc si piese de frigidere si alte nebunii electrocasnice

Kinderu,daca te rugam sa deschizi un topic in care sa pui schita acelei jucarii?poate sunt si altii interesati,si prea greu nu cred ca poate fi de facut :d
nu e greu de facut intradevar ,cand o sa am un pic de timp liber o sa deschid si topicul ....
kinderu is offline   Reply With Quote
Old 02-02-11, 19:34   #1300
kinderu

Stage 4
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 242
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by Victor_Is View Post
daca tot se vorbeste despre sarma de nichelina, imi poate spune cineva unde se gaseste? Caut de ceva vreme si nu gasesc, cred ca nu caut unde trebuie ? Mi-ar trebuie pentru un aparat de pirogravura , diferite grosimi
pai de la orice magazin care are si aparate de sudura ......eu am dat o tzuica pe o rola de 50 de m
kinderu is offline   Reply With Quote
Old 02-02-11, 20:20   #1301
pictorashu

Stage 1
 
Join Date: May 2010
Posts: 24
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Ceao tuturor, referitor la cadrul de lemn al aparatului de taiat polistiren,nu se incinge deloc,deoarece in cadrul de lemn am pus doua holzsuruburi de care se leaga efectiv sarma. Apoi se leaga cele doua fire + & -,unul pe partea din spate a placii pt a nu incurca la trecerea polistirenului,iar celelalt in partea de sus a sarmei. Un mic detaliu ce ar trebui spus este ca sarma se incinge doar pe portiunea cuprinsa intre cele doua fire de curent. Evident, cu cat punem firele mai departate,cu atat sarma se incinge mai putin.cu cat se micsoreaza distanta intre fire, se incinge mai tare. Sper sa va fiu de ajutor.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	010220113582.jpg
Views:	118
Size:	432.0 KB
ID:	1853918   Click image for larger version

Name:	010220113583.jpg
Views:	229
Size:	407.1 KB
ID:	1853920   Click image for larger version

Name:	010220113584.jpg
Views:	139
Size:	396.0 KB
ID:	1853922  

Click image for larger version

Name:	020220113587.jpg
Views:	89
Size:	304.9 KB
ID:	1853924   Click image for larger version

Name:	020220113591.jpg
Views:	169
Size:	459.7 KB
ID:	1853926   Click image for larger version

Name:	020220113585.jpg
Views:	149
Size:	458.6 KB
ID:	1853928  

Click image for larger version

Name:	020220113590.jpg
Views:	213
Size:	509.9 KB
ID:	1853930  
pictorashu is offline   Reply With Quote
Old 02-02-11, 20:37   #1302
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Vorba aia "mare scula pe bascula" ; aveam eu o idee dar asa simplu nu l-as fi facut,sigur m-as fi complicat Multam fain
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 20-02-11, 17:22   #1303
vllaad

Stage 1
 
vllaad's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 18
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

salutare tuturor....am rasfoit umpic acest topic si cred ca nu as reusii prea multe de la inceput si decat sa arunc aiurea banii intreb daca vrea cineva sa se ofere la un proiect de kit pt. un a4b5(spoiler fata,praguri,spoiler spate) si eventual un pret sa imi fac o idee....dumy$,Yackone,sau altii care sunt initiati in ale meseriei....astept propuneri
vllaad is offline   Reply With Quote
Old 22-02-11, 09:47   #1304
avatar3d

Stage 3
 
avatar3d's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 131
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

daca mai e cineva interesat sa cumpere fibra de sticla rasina intaritor va ast cu pm
avatar3d is offline   Reply With Quote
Old 23-02-11, 20:27   #1305
florinwqi

Stage 2
 
florinwqi's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 54
Wink Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by quick_5hifter View Post
nu inteleg de ce intrebi de preturi, ca oricum nu stii ce cantitati iti trebuiesc, si nu inteleg ce faci cu ele (sub 18 ani) dar in fine:
-200 mii litrul de nestrapol
-100 mii metrul de stratimat
-intaritorul se da moca la nestrapol
-100 mii nitrosolv
-200 mii cobalt
-pensule, scotch, pahare unica folosinta sau cutii de tabla...manusi de cauciuc..

si de unde se pot procura din comert??
florinwqi is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -