Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 26-07-07, 03:25   #181
Cosmin255

Stage 5
 
Cosmin255's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,951
Member of:
[Moderators]
[AUDI]
Default Re: Cea Mai Urata Masina A Momentului

i-au atashat portbagaj)
Cosmin255 is offline   Reply With Quote
Old 26-07-07, 05:23   #182
StefanVVTi

Stage 4
 
StefanVVTi's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 242
Member of:
[Toyota]
Default Re: Cea Mai Urata Masina A Momentului

Quote:
Originally Posted by obrazNICK View Post
i-au atashat portbagaj)
Cu guma de mestecat!!!
StefanVVTi is offline   Reply With Quote
Old 26-07-07, 09:22   #183
aaddrryyss

Stage 2
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 63
Default Re: Cea Mai Urata Masina A Momentului

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
vrei sa zici ca un 206 sedan e mai frumos ca hatch-ul? LOL n-am mai auzit asta la nimeni...

apa e uda...focul arde...stiloul scrie...sedanul e masina....common sense elementar

La hatch treaba sta asa :
- Aoey!!! monsieur Jean...ai terminat de sudat caroseria la 206-le ala ?
- E terminata pana la rotile din spate, sefu' ! Mi-a mai ramas portbagajul, sefu' !
- Las-o dreaqu fara portbagaj, nu vezi ca e criza mare de table prin fabrica ? Lipeste-i un geam acolo drept hayon ca sa nu bata crivatul prin ea cand da omul cu spatele, si da-i drumul spre piata....

Astia de la sang yong chiar daca au gresit-o urat cu designul, macar au facut treaba pana la capat...Astia care fac hatch-uri le lasa pur si simplu neterminate. Probabil ca se pun cu drujbele pe sedanuri dupa ce isi dau seama ca de fapt nu le va ajunge tabla pentru cota zilnica de masini
aaddrryyss is offline   Reply With Quote
Old 26-07-07, 10:41   #184
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Cea Mai Urata Masina A Momentului

Quote:
Originally Posted by aaddrryyss View Post
apa e uda...focul arde...stiloul scrie...sedanul e masina....common sense elementar

La hatch treaba sta asa :
- Aoey!!! monsieur Jean...ai terminat de sudat caroseria la 206-le ala ?
- E terminata pana la rotile din spate, sefu' ! Mi-a mai ramas portbagajul, sefu' !
- Las-o dreaqu fara portbagaj, nu vezi ca e criza mare de table prin fabrica ? Lipeste-i un geam acolo drept hayon ca sa nu bata crivatul prin ea cand da omul cu spatele, si da-i drumul spre piata....
adica tie ti se pare un hatch naspa si neterminat... scuza-ma da esti chiar... ma abtin... hatch-ul are farmecul lui si daca mie-mi spui aici ca un audi a3, un golf, un astra, un focus sau hot hatchurile: golf gti/r32, atra opc, focus st, S3 SUNT NASPA, ai o problema... o mare problema...
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 26-07-07, 10:50   #185
aaddrryyss

Stage 2
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 63
Default Re: Cea Mai Urata Masina A Momentului

stilistic vorbind, da, sunt naspa...golful de exemplu nu-mi comunica nimic...altfel sta treaba cu jetta.
Focusul la fel....ma uit la masina din fata, ma uit la ea din lateral...ok, incantare...ma uit la spate...si raman "wanting for more"...eu m-as uita, dar nu mai am la ce
Cat despre focus sedan, altfel sta treaba, masinuta aia arata traznet. Eram la un fir de par sa iau una. Pana la urma a fost sa fie un Megane. Ghici de care

am putea generaliza topic-ul, daca tot suntem la cele mai urate masini, am putea pune in capat de lista sang yong si alte asemenea, si imediat pe locul 2 ar intra bulk toate hatch-urile. Now that's justice.
aaddrryyss is offline   Reply With Quote
Old 26-07-07, 10:53   #186
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Cea Mai Urata Masina A Momentului

Quote:
Originally Posted by aaddrryyss View Post
Cat despre focus sedan, altfel sta treaba, masinuta aia arata traznet. Eram la un fir de par sa iau una. Pana la urma a fost sa fie un Megane. Ghici de care
ai luat un megane sedan turcesc in locu unui focus u kiar ai o problema... in fine...
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 26-07-07, 10:59   #187
aaddrryyss

Stage 2
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 63
Default Re: Cea Mai Urata Masina A Momentului

nu asa se pune problema. am luat o MASINA mai ieftina (megane sedan) in locul unei MASINI mai scumpe (focus sedan). Hatch-ul nici nu se califica la discutie, voiam totusi sa-mi iau MASINA.
Oricum, pe ideea ca mi-am luat masina turceasca...si focus sedan e facut tot aiurea prin lume, deci argumentul asta cade. Ce vrei, daca turcii , iranienii si alte natii fara traditie s-au desteptat si au inceput sa faca MASINI in timp ce restul europei s-a tampit dracului la cap...ce sa-i faci...speram sa-si revina inainte de a fi prea tarziu (stilistic vorbind)
aaddrryyss is offline   Reply With Quote
Old 26-07-07, 11:32   #188
13RvR

Presedinte Street Vision

Stage 5
 
13RvR's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 555
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[Street Vision]
[VW]
[SEAT]
Wink Re: Cea Mai Urata Masina A Momentului

Quote:
Originally Posted by aaddrryyss View Post
nu asa se pune problema. am luat o MASINA mai ieftina (megane sedan) in locul unei MASINI mai scumpe (focus sedan). Hatch-ul nici nu se califica la discutie, voiam totusi sa-mi iau MASINA.
Oricum, pe ideea ca mi-am luat masina turceasca...si focus sedan e facut tot aiurea prin lume, deci argumentul asta cade. Ce vrei, daca turcii , iranienii si alte natii fara traditie s-au desteptat si au inceput sa faca MASINI in timp ce restul europei s-a tampit dracului la cap...ce sa-i faci...speram sa-si revina inainte de a fi prea tarziu (stilistic vorbind)
Adevarul e ca M.S.-ul e superb , ma refer la design.
13RvR is offline   Reply With Quote
Old 26-07-07, 11:42   #189
aaddrryyss

Stage 2
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 63
Default Re: Cea Mai Urata Masina A Momentului

Quote:
Originally Posted by Xtreme-Razvan View Post
Adevarul e ca M.S.-ul e superb , ma refer la design.
nu e bine nici asa. Nu ma lua in bascalie laudandu-mi masina...se potrivea replica ta daca manifestam iluzii ca ce am eu nu mai are nimeni. Superb era daca imi luam focus, e mult mai aratos. Alminteri, doar am sarit la solutia mai ieftina, dar care inca e MASINA, nu tentativa. In disperare de cauza ma lipeam eu de un 206 sedan, fabia sedan, solutii care sa poarte justificat numele de MASINA se mai gaseau....

Ma rog....nu se potrivea replica ta nici daca aveam un focus, oricand un ferrari decapotabil era, firesc, cu mult mai aratos. Culmea, nici aia nu e tocmai o masina "intreaga", dar arata bine (deci nu am eu neaparat o manie cu masini "intregi")

Pur si simplu ideea conceptuala de hatchback nu are valoare stilistica. Iat-o deci dezbatuta in cadrul topicului despre cele mai urate masini, acolo unde ii e locul.
aaddrryyss is offline   Reply With Quote
Old 26-07-07, 18:23   #190
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Cea Mai Urata Masina A Momentului

adica tu imi zici mie ca megane-ul tau cu aripi si alte elemente de plastic, cu interior de plastic chior si cu un motor ''extraordinar'' de ranault (in cazul in care e benzina) e MASINA... atunci un audi a8 ce mai e daca megane-ul e masina? un bentley ce mai e? ma... nu ne lua cu megane-ul e masina pt ca singurii care sunt de acord cu aceasta afirmatie sunt ori proprietarii de MS ori cei de masini frantuzesti care au impresia ca jucarioarele lor sunt extraordinare
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 26-07-07, 18:57   #191
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: Cea Mai Urata Masina A Momentului

ssang yong rodius facelift continua traditia modelelor ssang yong )
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1-rodius.jpg
Views:	92
Size:	36.1 KB
ID:	312146   Click image for larger version

Name:	2-rodius.jpg
Views:	82
Size:	36.9 KB
ID:	312147  
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 26-07-07, 19:06   #192
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Cea Mai Urata Masina A Momentului

@adrys: e evident ca ai ceva cu hb-urile, insa atat timp cat o multime de producatori (majoritatea, as spune, inclusiv Volvo) au fabricat si hb-uri care se vand, e clar ca nu e o parere generala si in nici un caz kitsch. Eu unul nu-mi pot imagina cu ce ar fi mai bun un Matiz sau un Smart sedan...nici nu vreau sa-mi imaginez cum ar arata in schimb baietii de la care ti-ai luat tu masina au cam plesnit-o cu hb-ul Megane...parerea mea! Si - tot parerea mea - esti prea radical cand te referi la hb-uri....ar fi suficient sa spui ca nu le suporti, nu-ti plac etc., nu sa zici ca alea nu sunt masini, pentru ca sunt gata sa vin cu niste contraargumente
Suntem off-topic cu discutia!

@amphetamine: n-o lua asa personal, adrys e mai nou pe forum si nu a jignit cu parerea lui (inca)
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 27-07-07, 09:27   #193
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Cea Mai Urata Masina A Momentului

si acum ontopic... bine ca mi-ai amintit sa adaug la lista de uratenii: megane hatchback...))))))) URATA MASINA FRATE zici ca-i fier de calcat da d-ala cu carbuni de pe vremea lu strabunicamea... si am mers ku unu pe autostrada si la 130 vajaia vantu pe la geamuri 8-|
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 27-07-07, 11:16   #194
aaddrryyss

Stage 2
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 63
Default Re: Cea Mai Urata Masina A Momentului

@ amphetamine : las-o moale cu atacurile la megane, si in special la al meu. Ti-as intelege exprimarea daca (si aici uite ca repet ca sa vezi si tu bine) as fi manifestat gargauni si grandomanie referitor la tinicheaua mea, insa dupa cum ai vazut, nu e cazul. Nici macar nu e ceea ce mi-am dorit cel mai tare, eu as fi vrut un Focus. Am fost milog si mi-am luat ce am gasit si eu mai ieftin. Am mai fost si suficient de milog sa-mi iau motor de tractoras, in speranta ca mai economisesc ceva. Stiu ce plastice am la bord, ce martoage am sub capota, fara sa fie nevoie sa imi enumeri si tu din nou.

Mai mult, discutia era despre masini urate, faza la care am facut si eu un pic de nuantare artistica separand masinile in MASINI si restul plevei (incluzand hb-urile, but hey, that's me). Lasa tirada cu Bentley & stuf....Daca Bentley ar face un hb, conform conceptiei mele aia nu ar mai fi MASINA, chiar daca ar avea piele de dinozaur inauntru...
Pe ideea asta sustin sus si tare ca Dacia 1310 in forma ei berlina e MASINA...Oltcitul de exemplu nu a fost niciodata asa ceva. O sa incepi acum sa fii ultragiat si sa-mi demonstrezi neajunsurile daciei ? Iti dai seama ca ar fi o copilarie.

@quick_5hifter : ok, am inteles apelul la echilibru si temperare. Am avut si eu ca omul ieri o zi mai grea, dar noaptea a fost un sfetnic bun si m-am racorit...ma rog, si amphetamine are niste exprimari de dat apa la moara...aia cu "adica tu vii si-mi spui mie aici" are ghearele cele mai ascutite cand vine vorba de infipt in nervii omului

Consideratie de final...pe langa sang-yong-uri, par sa dezvolt in ultima vreme o aversiune de design fata de BMW X3....
aaddrryyss is offline   Reply With Quote
Old 27-07-07, 11:20   #195
aaddrryyss

Stage 2
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 63
Default Re: Cea Mai Urata Masina A Momentului

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
si acum ontopic... bine ca mi-ai amintit sa adaug la lista de uratenii: megane hatchback...))))))) URATA MASINA FRATE zici ca-i fier de calcat da d-ala cu carbuni de pe vremea lu strabunicamea...
aaaaa....uite ca putem fi si pe aceeasi lungime de unda....din motive diferite, ce-i drept, dar macar impartasim opinia....
aaddrryyss is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -